m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
Wyspy położone są 70 km na zachód od głównego lądu Szkocji. Pomimo ich dużej liczby, zamieszkanych jest tylko 15. Moja podróż przebiegła przez Isle of Harris, Isle of Lewis, Great Bernera, Berneray, North Uist, Benbecula i South Uist. 
Najbardziej na północ wysuniętym miejscem Hebrydów zewn. jest Butt of Lewis. W Księdze Rekordów Guinnesa jest wzmianka o nim jako najbardziej wietrznym miejscu w całej Wielkiej Brytanii. W bonusie od życia dostałam dodatkowo ulewę jak z cebra... Z taką pogodą nie ma żartów! Aby uprosić siły wyższe o ochronę przed niszczycielskimi wiatrami znad Oceanu Atlantyckiego i równie niszczycielskimi pomysłami ministrów obrony, miejscowa ludność wybrała za patronkę Maryję z Dzieciątkiem (zwą ją Our Lady of the Isles). Minister Obrony wysunął propozycję, aby na Hebrydach zewn. wyznaczyć miejsce na poligon rakietowy. Lokalna społeczność stanowczo się temu sprzeciwiła obawiając się szkód, jakie to przyniesie ze sobą. Projekt upadł.
Statua postawiona jest na wzgórzu Ruabhal w południowej części Uist. Hebrydy Zewn. nie należą do miejsc przeludnionych. 
Ogólna liczba mieszkańców wynosi około 26 000, zaś średnia to 9 osób na kilometr kwadratowy. W samej stolicy - Stornoway - mieszka około 8000 osób. W Stornoway znajduje się też zamek Lews. Zbudowany w XIX wieku jako wiejski domek dla pana, który kiedyś kupił całą wyspę.
Wody pomiędzy mainlandem a Hebrydami nazywane są The Minch. Wedle ludowych podań mieszkają tam takie kreatury jak Blue Men of The Minch, które tylko czyhają na marynarzy, aby ich utopić oraz zatopić ich barki. Jedyny ratunek w tej sytuacji to znajomość poezji. Gang Niebieskich Ludzików podpływa do statku, zaś ich szef rzuca wyzwanie kapitanowi - recytuje kilka wersów. Zadaniem kapitana jest ich dokończenie. Jeśli mu się uda, to on i jego załoga są uratowani. Jeśli zaś marynarz nie potrafi przypomnieć sobie rymów to już po nich... Podróż promem z Ullapool do Stornoway dla osób z chorobą lokomocyjną nie należy do najprzyjemniejszych. Przez jakiś czas płynie się po otwartym morzu i co tu dużo mówić, przez 2 godziny rzygałam jak kot. Tak więc trudno mi powiedzieć, czy jakieś Niebieskie Ludziki kręciły sie wokól promu rzucając poetycką rękawicę kapitanowi... Wracając do naukowo stwierdzonych faktów: W 1993 silne sztormy odsłoniły z wydm wioskę datowaną na epokę żelaza.
Ne Hebrydach, gdzieby nie pojechać, to napotkamy na archeologiczne miejsca.... Cały wyjazd utrzymany był więc w historyczno - archeologicznym nastroju.
Jeżeli już jesteśmy przy temacie historii to należy wspomnieć o Iolaire Disaster. W roku 1919 niedaleko Stornoway utonęło prawie 200 mężczyzn, kiedy to statek zboczył z kursu i wpadł na skały. 175 osób pochodziło z Isle of Lewis. W większości byli to żołnierze wracający z I wojny światowej. Przeżyli wojnę aby zginąć u progu domu.... To się nazywa mieć pecha... Czy ktoś z Was narzekał dzisiaj, że miał pechowy dzień?
Kolejną tragedią było roztrzaskanie się Annie Jane - trzymasztowego statku, który płynął z Liverpool do Kanady. 450 osób znalazło się w szalejącym morzu. Pomimo koszmarnej pogody wyspiarze starali się pomóc tonącym. 350 osób pochowano pod wydmami. Dzisiaj jest tam pomnik przypominający o tych strasznych wydarzeniach. Takich tragedii wybrzeże Hebrydów zna więcej.... Kolejną perełką, którą miałam na liście must see jest
Gearrannan Blackhouse Village. Jest to opuszczona wioska rybacka, usytuowana na wybrzeżu atlantyckim. Domy pochodzą z końca XIX wieku. Wykonane z kamienia i pokryte strzechą. Żeby zaś strzecha pozostała tam, gdzie oczekiwano, położono na nią siatkę i dociążono kamieniami. Najbardziej niezwykłą rzeczą z życia w wiosce jest fakt, jak daleko rybacy zapuszczali się w morze, aby zarobić na utrzymanie. W sezonie polowań na wieloryby dopływali niemalże do południowego koła podbiegunowego! Niezłe z nich były Obieżyświaty! Stopniowo ludzie wyprowadzali się jednak z wioski, aby poszukać łatwiejszego życia.
W 1974 wioska opustoszała.
Po dokonaniu kilku niezbędnych modernizacji urządzono w wiosce hostel. Kilka chat zostało przystosowanych dla co bardziej wymagających klientów.
Nocleg w takim miejscu musi być wspaniałym przeżyciem. Nie tylko ze względu na namacalność przeszłości, ale także ze względu na lokalizację - jest naprawdę odludnie!

Hebrydy Zewn. to zaiste wodna kraina! Jest tam ponad 7500 jezior i jeziorek, co stanowi 1/4 dla całej Szkocji. A tu mamy ”The Golden Road” na Isle of Harris. Jest to pojedyńcza droga z mijankami łącząca niewielkie wioseczki. Droga była bardzo wyczekiwaną inwestycją, gdyż wielu ludzi utonęło próbując przekroczyć wezbrane wody. Powoli zbliżamy się do nr.1 na mojej liście must see. Wspaniały kamienny krąg (a raczej krzyż) z Callanish.
Jest jednym z najbardziej kompletnych kamiennych kręgów w Europie. 
Przez około 2000 lat służył ludziom do tego, czego teraz próbujemy się domyśleć....
Zgodnie z legendą The Callanish Stones to olbrzymy, które zostały zamienione w kamienie, kiedy odmówiły przejścia na chrześcijaństwo. Zresztą chrześcijanom też się obrywało, taki powiedzmy Giordano Bruno też nie miał lekko.... Kamienny krąg z Callanish jest starszy od angielskiego Stonehenge, datowany na równi z piramidami egipskimi. 
Aby kamienie mogły ujrzeć światło dzienne, trzeba było usunąć 1.5 metrową warstwę torfu zalegającą na nich. Czy pod grubą warstwą torfu są jeszcze inne kamienne kręgi w okolicy dotąd nieodkryte?
Nietypowy pomnik upamiętniający wylądowanie Bonnie Prince Charlie na Isle of Lewis. Niedoszły król uciekał po klęsce pod Culloden, gdzie zginęło 1200 górali popierających go i walczących za niego. Pomimo, że za jego głowę była obiecana monstrualna suma £30,000, nikt go nie zdradził. Jeżeli jesteśmy już przy temacie upadków to nie można nie wspomnieć o Dun Carloway.
Są to najlepiej zachowane ruiny tego typu na całych Hebrydach Zewn. Cel, w jakim brochy były budowane, nadal podlega dyskusjom.
Także po stacji wielorybniczej - Bunavoneader - nie zostało wiele. Widoczny komin sterczy jak wyrzut sumienia, przypominając smutny koniec wielorybów. Wieloryby zabite harpunem były pompowane skompresowanym powietrzem, aby nie poszły na dno, tylko ładnie płynęły za statkiem.
Statki płynęły do portu w Bunavoneader, a wieloryb zamieniał się tu na paszę dla bydła i nawóz. Smutny koniec potężnego stworzenia... Okolica Bunavoneader. Plaża z widokiem na Atlantyk. Rozlewisko nieopodal Scarista beach, płd Harris. Turkusowa woda, piaszczyste plaże i piękna pogoda, typowa Szkocja ;)
Kolejne rozlewisko. Na szczęście midge nie dopisały...przy takiej ilości stojącej wody mogłoby być ciężko w ich towarzystwie... Charakterystyczne znaki dla Hebrydów. Uwaga na wydry!
Historii o wydrach nie znam, ale mogę opowiedzieć jedną o jeżach. Jeże zostały sprowadzone na wyspy w latach 70-ych (aby pomóc w walce ze szkodnikami ogrodowymi). Ze względu na szybkie tempo rozmnażania nie są tam teraz mile widziane. Od 2003 do 2007 trwało więc wybijanie tych sympatycznych stworzeń. Na szczęście to się już zmieniło i złapane jeże są przymusowo przesiedlane na szkocki mainland. Musi tu być ciekawie w czasie przypływu połączonego ze sztormem. Pagórkowaty krajobraz Uist i Loch Druidibeag. W przydomowych ogródkach częstym widokiem była energia odnawialna. Przy takich wiatrach, jakie występują tam, to ma nawet sens... Zaś panele słoneczne w Szkocji trochę mnie bawią :-)
Charakterystyczną cechą wysp jest duża ilość swobodnie pasących się szetlandzkich koni. Brak drzew na Hebrydach potrafi dać się koniom we znaki. Przypieczone słońcem zadki próbowały chować w cieniu auta, a niektóre to nawet starały się wtargnąć do środka.... Były bardzo przyjacielsko nastawione i urocze więc nie robiłam zbyt dużo szumu o polizaną kierownicę....

najbliższe galerie:

 
Atrakcje Północnej Szkocji
1pix użytkownik bratek odległość 74 km 1pix
Szkocja, Durness Magiczna Północ
1pix użytkownik sona_dora odległość 89 km 1pix
W drodze na północ Szkocji
1pix użytkownik bratek odległość 94 km 1pix
An Teallach-drepcząc szkockim ridge`m
1pix użytkownik bratek odległość 98 km 1pix
Krótka historia Szkocji
1pix użytkownik bratek odległość 104 km 1pix
Bajka Bez Happy Endu
1pix użytkownik bratek odległość 105 km 1pix

komentarze do galerii (18):

 
pipol użytkownik pipol(wpisów:8876) dodano 14.11.2016 08:55

foto 44 :)
jak konie mechaniczne :)

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 11.11.2016 18:33

paweller75-Dzięki!

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 09.11.2016 22:49

Świetne te koniki ..., ten baran też super się zaprezentował ..., widokowo jest przecudnie, piękna wycieczka ..., pozdrawiam:)

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 09.11.2016 22:38

lucy56-trójkę powiadasz wychowałaś? Wow, ja swój limit wyczerpałam przy pierwszym ;-)

satan-woja to należałoby przez kolano przełożyć i witką wierzbową po gołej pupie ;-)
Jako, że wziąłeś na siebie zrehabilitowanie woja to pozwolę Ci dokończyć dzieła z witką ;-)
Mówiąc szczerze, polowałam na pogodę. Czekałam na tę odrobinę słońca 3 tygodnie od ostatniej ładnej pogody...
A koniec UK to powiedziałabym, że Szetlandy lub St.Kilda... Ale ja nie dam rady tam statkiem dopłynąć, ducha swego wyrzygam najpierw...
Do Lerwick to jeszcze można samolotem, ale na St.Kildę to już nie. Więc ciekawa jestem czy ktoś się odważy popłynąć do Kildy z Obieżyświatów :-D

Pozdrawiam serdecznie!

satan użytkownik satan(wpisów:3100) dodano 09.11.2016 19:01

Niesamowite te miejscówki na Wyspach wybierasz. To już w zasadzie koniec świata, a pewnikiem koniec Zjednoczonego Królestwa. zastanawiające, że zawsze ladnie trafiasz z pogodą w tych słynących z kapryśniej aury stronach.
Kamienne kręgi niesamowite, koniki też, zresztą te krajobrazy niezmiennie urzekają.
Coby nieco naprawić to co Woja...zawinił (ale nie tylko dlatego! ;-) posyłam "dyszkie"

Pozdrawiam.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2865) dodano 09.11.2016 13:23

Bratek każda Twoja odsłona Szkocji jest rewelacyjna. Podobnie jest tutaj w tym dzikim, pięknym zakątku.Plus opowieści, nawet mrożące krew w żyłach.
Spędzam listopad w płdn.części Anglii i widziałam jak wietrzysko przewracało trampolinę,ławko-huśtawkę itp w naszym ogródku.Niesamowity widok!Trudno na oceanie walczyć z takim żywiołem.
Podróż z maluszkiem -jak najbardziej.Też całą swoją trójkę zabierałam w Polskę, czasem i ich kumpele😁.I jak było wesoło.Serdecznie pozdrawiam oczekując na kolejne szkockie wędrówki.Dotrę tam ale któregoś lata.

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 08.11.2016 16:56

doracz-dziękuję za wizytę!

mocar-cieszę się, że zajrzałeś. To chyba Twój pierwszy raz u mnie? Pierwsze koty za płoty więc. Zapraszam częściej ;-)

charlie-No, fajnie ;-) Mała stakiem płynęła więcej razy niż jechała autobusem, a w samolocie była częściej niż w pociągu :-)

olaf43-fajnie by było zobaczyć te miejsca w czasie sztormu :-)

nola76-Dzięki za wizytę! Na promie było ciężko, nie spodziewałam się, że tak mnie bujanie rozłoży. Na szczęście mała przy piersi była bardzo wyrozumiała, a nawet przymknęła oczy na tą maminą ułomność, jaką było puszczanie pawia przez 2 godziny w łazience....

klavertjevier-dzięki wielkie!

Pozdrawiam odwiedzających!

doracz użytkownik doracz(wpisów:1047) dodano 08.11.2016 14:32

Przepiękne krajobrazy. Doskonałe światło. Pozdrawiam serdecznie :-)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2666) dodano 08.11.2016 13:53

Przepiękna galeria - zdjęcia ,opisy po prostu rewelacja.
Pozdrawiam:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2182) dodano 08.11.2016 13:20

Przepięknie. Absolutnie fantastyczne miejsce. Kolory i światło na Twoich fotkach - REWELACJA.
Kamienny krąg i domy kryte strzechą chciało by się na własne oczy zobaczyć :-)
Fajnie że Młoda wyrasta na Obieżyświata :-)
Pozdr.

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 08.11.2016 10:37

Bardzo ładnie tam :)
pozdrawiam...

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6688) dodano 08.11.2016 09:21

Piękna ta "typowa" Szkocja:) Kamienny krąg w promieniach zachodzącego słońca pięknie i mistycznie się prezentuje:) Ty rzygałaś 2h, a co z Twoją małą/małym, bo w sumie ze zdjęcia to nie widzę czy to on czy ona, jak dziecko znosiło takie przeprawy? No i super wykorzystujesz urlop macierzyński!:) pozdrawiam:)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 07.11.2016 23:49

Miejsce mniej znane, ale jakże piękne i interesujące.
Pozdrowionka przesyłam.

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 07.11.2016 22:25

achernar-51 Dzięki! Mimo, że na Obieżyświecie nie było do tej pory galerii z Hebrydów Zew. to jednak bardzo dużo turystów tam przyjeżdża z całego świata.

surykatka-Zgadzam się z Tobą w 100%.

woja-Masz rację, są dwa dzieciątka:-) To tak dla oddania skali pomnika. A czy coś się da z tą 3 zrobić? Hmmm...może mnieć pić, żeby ręka tak nie drżała? ;-) A tak na serio to nie wiem.

Pozdrawiam odwiedzających!

woja użytkownik woja(wpisów:554) dodano 07.11.2016 21:13

Bratku, przepraszam, przepraszam,przepraszam. Kliknęło mi się przez przypadek 3. Miało być 10! Czy coś da się z tym zrobić??

woja użytkownik woja(wpisów:554) dodano 07.11.2016 21:12

Czy mi się wydaje, czy na zdj.3 jest Maryja z dwoma Dzieciątkami?;-)
Niesamowita wioska, fantastyczne zdjęcia kamiennego kręgu... I w ogóle cała galeria.
Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7135) dodano 07.11.2016 20:31

Takie odludzie musi się podobać :). Piękne krajobrazy, koniki urocze, a Ty z maluchem bardzo sympatycznie komponujecie się z otoczeniem :)
pozdrawiam :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5270) dodano 07.11.2016 20:11

Ciekawe i malownicze miejsce, chyba dość rzadko odwiedzane. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!