m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (34):

 
BESENOVA to miejscowość w pobliżu Liptovskiego Mikulasz, leży u podnóża Gór Choczańskich. W pobliżu znajduje się uzdrowisko Lucky, jaskinie i szlaki turystyczne. Jest sławna z kompleksu całorocznych basenów z mineralną wodą termalną. Kąpiele działają leczniczo na narządy ruchu, układ oddechowy, układ urologiczny. Jak widać - położona jest w bardzo pięknej okolicy. To malowniczy, jeden z najpiękniejszych regionów Słowacji - Liptowo, obfitujące w unikalne atrakcje oraz zabytki.
W okolicy znajduje się wiele atrakcji zarówno przyrodniczych, jak i historycznych oraz inne rozrywki. Basenova położona jest nad rzeką Wag (słow. Váh, węg. Vág, niem. Waag) - jest to rzeka w zachodniej Słowacji, w dorzeczu Dunaju. Długość - 403 km, powierzchnia zlewni – 10 640 km², średni roczny przepływ u ujścia – 196 m³/s. Do dorzecza Wagu należy także polska część Orawy.
Nazwa Wag (Vah) pochodzi podobno od łacińskiego słowa vagus - błąkający się, zmienny - co ma odzwierciedlać zauważoną już w czasach rzymskich zmienność przebiegu koryta rzeki w jej dolnym biegu. Wag płynie na zachód przez szeroką Kotlinę Liptowską, na północ od Niżnych Tatr.Rzeka przepływa przez Liptowski Mikułasz i zaraz za nim wpada do zbiornika wodnego Liptovská Mara. Poniżej zapory przepływa przez wyrównawczy zbiornik retencyjny Bešeňová. Oczywiście Basenova jest najbardziej znana z nowoczesnego kompleksu basenów z wodą termalną. Plotka głosi iż kąpiel w tych basenach działa odmładzająco. Atrakcją jest czynne cały rok kąpielisko termalne Besenova o temperaturze wody 27-40 C para wodna unosi się na wysokość 250 m co sprawia, że można korzystać z kąpieliska zimą nie odczuwając niskiej temperatury otoczenia.
Widok z balkonu w hotelu. Można by tam usiąść i podziwiać krajobraz przez długi czas. jeden z hoteli w Basenovej. Jest i kościół. Można też kupić ovci syr. Droga do Gino Paradise, jak zwie się aqua park w Basenowej. Goście mogą dokonać wyboru spośród 16 basenów -13 z nich znajduje się pod gołym niebem, 3 baseny kryte. 9 napełnionych jest pełną minerałów wodą termalną, pozostałe - krystalicznie czystą, orzeźwiającą wodą pitną.
W skład kompleksu oprócz basenów wchodzą również - Centrum Wellness, Relax Centrum, Hotel Termal, Pensjonat Giga, Restauracja Termal, Restauracja Stek House, Fast food, Aqua bar, Relax Bar, oraz sale konferencyjne. Wszystko to w jednym miejscu, otoczone pięknymi górskimi szczytami. Wszystkie baseny znajdujące się w nowej części wykonane są z najwyższej jakości materiału antykorozyjnego. Największy z nich - basen relaksacyjny to 600 m2 powierzchni, 600 m3 objętości, 1m głębokości, z wodą o temperaturze 33-36°C. Na jego obwodzie znajdują się ławy i leżanki z systemem masaży wodnych. Jedzie pociąg z daleka. 30-metrowe zjeżdżalnie robią wrażenie i dostarczają masę adrenaliny.
Na terenie aqua parku polecam olbrzymie jacuzzi w strefie saun. Nie robiłem zdjęć w środku kompleksu z prostej przyczyny - woda i wilgoć wybitnie nie służą elektronice w aparacie, więc został w hotelu. Jest też basen ze sztuczną falą tak silną, że dzieci i co słabsze kobiety potrafi zwalić z nóg.  A na jego końcu, gdzie jest tak głęboko, że ma już gruntu, znajduje się ścianka wspinaczkowa - jeśli coś pójdzie nie tak, po prostu spadniesz do wody. Jogging z rana lepszy niż śmietana :-) O 7 rano wielki parking przed Basenovą jest zupełnie pusty. Wśród atrakcji dla najmłodszych są dmuchane zjeżdżalnie i zamek, basen z rowerkami wodnymi, oraz brodzik z antypoślizgowym dnem ( powierzchnia 100 m2 , objętości 40 m3 i głębokości 0,4m z temperaturą wody 30 °C). Zabawę najmłodszym umilają różnorodne fontanny o kształtach grzyba i zwierzątek. Zwolennicy pływania zapewne skorzystają z 25m basenu z wyznaczonymi torami, słupkami startowymi oraz liniami nawrotowymi (powierzchnia 336 m2, objętość 537 m3, głębokość 1,6 m, temperatura 26 - 28 °C). Basen spełnia wszystkie wymogi do rozgrywania na nim zawodów o randze międzynarodowej. Niewątpliwą atrakcją nowej części ośrodka jest „dzika rzeka” z wysepką (powierzchnia 125 m2,objętość 150 m3, głębokość 1,2 m, temperatura 28 °C. W wodzie funkcjonują urządzenia wytwarzające prąd wodny (400 m3/godz.). Zbiornik wyrównawczy Bešeňová (słow. Vodná nádrž Bešeňová) to sztuczny zbiornik wodny w dolinie Wagu, koło wsi Bešeňová.
Znajduje się na Kotlinie Liptowskiej. Powstał w latach 1971-1975 poprzez przegrodzenie tamą toku rzeki Wag poniżej (ok. 1,5 km na zachód) wielkiej zapory tworzącej zbiornik Liptovská Mara, jako zbiornik wyrównawczy dla tejże zapory. Maksymalna wysokość lustra wody w zbiorniku wynosi 527,5 m n.p.m. i znajduje się o kilkanaście metrów powyżej położonej u stóp zapory wsi Bešeňová. Maksymalna głębokość wody - ok. 11 m. Do zbiornika uchodzą od strony południowej potoki Ľupčianka i Malatínka. Koroną tamy zbiornika Beszeniowa poprowadzono tory nowego fragmentu linii kolejowej Kraľovany - Poprad, będącej częścią historycznej Kolei Koszycko-Bogumińskiej oraz lokalną drogę. Ze względu na charakter zbiornika i znaczne wahania poziomu wody nie jest on dopuszczony do celów rekreacyjnych.

najbliższe galerie:

 
Thermal park Bešeňová
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Słowacja-Beszeniowa
1pix użytkownik tereza odległość 1 km 1pix
Partizanska Lupca 2011 r
1pix użytkownik magdar odległość 3 km 1pix
Wokół Liptowskiej Mary
1pix użytkownik surykatka odległość 4 km 1pix
Góry Choczańskie - Doliną Prosiecką i Kwaczańską cz.I
1pix użytkownik surykatka odległość 8 km 1pix
Góry Choczańskie - Wielki Chocz
1pix użytkownik surykatka odległość 9 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!