m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (34):

 
Jednym z nich jest Monastyr St. Jovan Bigorski.  XIX wieczny klasztor stoi na zboczach zboczach Mt. Bistra, nad brzegiem rzeki Radika. 
Zbudowany na stromym zboczu, otoczony gęstymi lasami skalistych wzgórz, St. Jovan przypomina klasztory Mt. Athos w Grecji. Po drugiej stronie doliny rzeki widać minarety meczetów. Jesteśmy zaledwie kilka kilometrów od Albańskiej granicy. Klasztor w obecnej formie jest stosunkowo nowy. St. Jovan został zbudowany na pozostałościach kościółka z 1021 roku Bigorsky jest jedną z pierwszych świątyń tak dużych rozmiarówzbudowany w okresie po opanowaniu tych terenów przez Turków. Zadziwia wspaniałość świątyni biorąc pod uwagę fakt, że jego budowa musiała być zatwierdzona przez sułtana. Freski w kościele, opowiadają o życiu i cierpieniu Chrystusa Zbawiciela. kompleks klasztorny obejmuje jadalnię i starą klasztorną wieloosobową sypialnię, wieżę, kostnicę i dwie fontanny ze świeżą górską wodą. Najcenniejszym zabytkiem monastyru jest z pewnością piękny i niepowtarzalny w swoim rodzaju w prawosławiu ikonostas z XIX wieku z drewna orzechowego. Niestety zakaz fotografowania nie pozwolił go uwiecznić.
Fresk na jednej z kopuł, wykonany przez nieznanego malarza. W centrum kopuły Chrystus Pantokrator (Wszechmocny), który istnieje bez początku i końca, pełen majestatu, miłosierdzia i sprawiedliwości. Jedną ręką błogosławi, wysyłając światu swą boską łaskę, a drugą trzyma Ewangelię. W klasztorze przechowywane są relikwie między innymi św. Jana Chrzciciela
Kolejnym klasztorem na trasie do Ohrydy jest Свети Георгиј Победоносец w Rajcicy w pobliżu Debar Ten żeński klasztor jest częścią kompleksu klasztornego Bigorski. 
Kościół i klasztor zostały zbudowane w 1835 roku. Z tego samego roku pochodzi znajdujący się w kościele drewniany rzeźbiony ikonostas
Prawdopodobnie najważniejszą cechą tego klasztoru są ręcznie wykonywane przez monastyczne siostry kapłańskie korony. W ciszy i poprzez modlitwę, zakonnice wykonują unikalne, wysokiej jakości korony bardzo cenione przez ortodoksyjnych kapłanów zwane Mitri. Każda korona jest zgodna ze stylem haftu i koloru ubrania, biskupa, który będzie ją nosić. 
Ten klasztor jest jedynym miejscem, w Macedonii, gdzie Mitri są tworzone. W pobliżu Ohrydy jest jeszcze jeden znany monastyr Sveti Naum
Sveti Naum, leży 29 km na południe od Ochrydu na urwisku niespełna kilometr od granicy albańskiej. Ikonostas wewnątrz kościoła datowany jest na rok 1711 freski natomiast pochodzą w XIX wieku Sveti Naum został odbudowany w XVI i XVII wieku na ruinach Kościoł Nauma z Archaniołów Świętych z  900 roku zniszczonego przez Turków w XV wieku w bizantyjskim stylu. Wewnątrz, przykładając ucho do grobu świętego można usłyszeć jego stłumione bicie serca.
Piaszczyste plaże poniżej klasztoru są uważane za jedne z najlepszych miejsc do pływania po jeziorze Ohrid.

najbliższe galerie:

 
Park Narodowy Mawrowo - Korab 2764 m
1pix użytkownik mirak odległość 20 km 1pix
Titov Vrv
1pix użytkownik mirak odległość 45 km 1pix
Macedonia - Kaliszta, Monastyr Narodzin Bogurodzicy
1pix użytkownik valt69 odległość 53 km 1pix
MACEDONIA - Ochryda
1pix użytkownik paulus odległość 58 km 1pix
OCHRYDA 1
1pix użytkownik wo odległość 58 km 1pix
Macedońskie klimaty
1pix użytkownik tereza odległość 58 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!