m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (34):

 
Kontynuujemy wycieczkę po Luksemburgu, kierując się w stronę centrum. Do samego środka środka.. Co za ohydny, długonosy typ! I w dodatku śmieje się z naszych dziewczyn! Jak widać na zdjęciu, gorąco było jak cho... Bardzo gorąco było. Do 35 stopni w cieniu. Jednym najciekawszych zbytków Luksemburga jest Pałac Wielkiego Księcia (Palais Grand-Ducal). Znajduje się on niedaleko głównego placu miasta, czyli Guillaume II. Pałac został zbudowany w XVI wieku i później był wielokrotnie rozbudowywany. Ma bardzo ciekawą architekturę w stylu mauretańskim. Pałac początkowo pełnił funkcję ratusza. Od 1817 roku pałac był rezydencją gubernatora Holandii. W 1859 roku dobudowano kompleks Chambre des Deputes (Izba Deputowanych), gdzie znajduje się siedziba luksemburskiego parlamentu. W 1890 roku pałac oddano do wyłącznej dyspozycji księcia i jego rodziny.
Został odnowiony i rozbudowany, przygotowano wiele pokoi dla gości. W czasie okupacji hitlerowskiej pałac był używany przez Niemców. Zrobiono tu salę koncertową i tawerny. W tym czasie wnętrze pałacu zostało bardzo zniszczone. Dewastacji uległy meble i kolekcje dzieł sztuki. W 1945 roku pałac ponownie stał się siedzibą Wielkiego Księcia. Pod nadzorem księżnej Charlotte dokonano w 1960 roku remontów i odnowy. Kolejne renowacje miały miejsce w latach 1991 i 1996. Na placu Guillaume II (Wilhelma II ) centralne miejsce zajmuje pomnik tego króla. Na wysokim postumencie stanął koń, a na nim postać władcy. Wilhelm II (tu bardziej znanego jako Guillaume II) - to króla Niderlandów i Wielkiego Księcia Luksemburga w XIX w., który pierwszy dał Księstwu konstytucję parlamentarną, jedną z najbardziej liberalnych w Europie. Wilhelm wjeżdża na plac na koniu. Pomnik z brązu odlano w XIX w., a jego replika znajduje się w Hadze. Obok fontanny stoi neoklasyczny, dwukondygnacyjny, budynek „Hotel de Ville”. - to dość nietypowy ratusz. Do 1795 roku w tym miejscu stał klasztor franciszkanów. Po ich odejściu z miasta, w miejscu klasztoru postanowiono zbudować ratusz. Budowa rozpoczęła się w 1830 roku z materiałów pozostałych po zabudowaniach klasztoru i została ukończona w 1838 roku. Wtedy  po raz pierwszy zgromadziła się tutaj Rada Miasta. Ze względu na trwającą rewolucję belgijską ratusz nie mógł być uroczyście otwarty przez króla - wielkiego księcia. Oficjalne otwarcie nastąpiło 15 lipca 1844 roku. Tego dnia również było odsłonięcie pomnika Guillaume II (Wilhelma II). W 1848 roku Urząd Miasta zebrał się na  inauguracyjne posiedzenie. 
Do 1938 roku budynek nie był remontowany. W czasie II wojny światowej ratusz został zajęty przez okupanta i dość mocno zniszczony. Dopiero po wojnie, w 1952 roku odbyło się tu pierwsze posiedzenie Wysokiej Komisji Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. To oczywiście wieże katedry Notre Dame. Luksemburczycy plac Wilhelma II popularnie nazywają Knuedler - od słowa knued, czyli węzeł na sznurze, którym przepasywali habit franciszkanie. Nie bez powodu - w XIII w. stał w tym miejscu klasztor franciszkanów.
Budynek poświęcony twórcy hymnu narodowego. Stąd wąskim pasażem można (i należy) przejść na plac Place ďArmes. Stoi tu ładny Palais Municipal. Pałac został zbudowany na początku XX wieku jako nowy budynek administracyjny. Mieścił biura, recepcję i kilka pokoi gościnnych. Obecnie jest miejscem organizacji  imprez kulturalnych i państwowych. Na placu jest scena, na której odbywają się koncerty. Wokół zachęcają do odpoczynku liczne kawiarenki. W soboty plac zamienia się w pchli targ. Po lewej stronie przechodzi czarnoskóra piękność. A wszyscy nie wiadomo dlaczego patrzą się w prawo. Oprócz mnie jednego... ;-) Cartier...
...Gucci... Na Rue Philippe II zawsze nad głowami wisi coś ciekawego. I dość często zmieniają dekorację. Tym  razem można pospacerować pod huśtawkami. ...Louis Vuitton... ...Swarovsky... i wszędzie tam musiałem kupić jakąś drobną pamiątkę mojej żonie. Od tej pory Luksemburg jest drogi mej pamięci. Bardzo drogi... Koleżanka w niebieskich spodenkach kupiła sobie stanik w Triumphie i szpanuje. Jakby nie wiedziała, że i bez stanika można szpanować :-) A po lewej liitle V.I.P. Kim trzeba być, żeby mówili an Ciebie mały VIP? Sołtysem Okonka? Zara. Zara wracam.
Ciekawy parking. Ten motocykl z 6 wylotami spalin z silnika musi mieć niezła moc, pewnie grubo ponad 100 koni. Place d'Armes (luksemburski: Pless) jest kwadratem w Luksemburgu miasta w południowej części Wielkiego Księstwa Luksemburga. Centralnie umieszczone w starej części miasta, przyciąga dużą liczbę mieszkańców i turystów, szczególnie w miesiącach letnich. Pierwotnie służył jako plac apelowy dla wojsk broniących miasta. Wielki pożar w 1554 roku zniszczył dużą część Ville Haute. Wtedy postanowiono utworzyć plac w centrum grodu. Zadanie wykonał  holenderski inżynier wojskowy Sebastian van Noyen, który zaprojektował pierwszą wersję placu, a następnie znaną jako Neumarkt, czy Nowym Rynku. W 1671 roku, hiszpański inżynier Jean Charles de Landas, hrabiego Louvigny, utworzył mniejszy plac w tym samym miejscu. Stał się on znany jako Place d'Armes, ponieważ był wykorzystywany jako plac apelowy do garnizonu. Zgodnie Louis XIV, został wyłożony płytami, a na jego skraju rosną lipy. Teraz jako integralną część deptaka, plac jest otoczony przez liczne kawiarnie i restauracje, wszystkie z stolikami na zewnątrz w miesiącach letnich. W każdy letni wieczór występują tu różne zespoły. W co drugi i czwarty piątek odbywa się pchli targ, a w grudniu na placu mieści się Jarmark Bożonarodzeniowy.
Palais Municipal toi na wschodnim krańcu placu. To był pierwotnie zaprojektowany jako budynek administracyjny z pomieszczeń recepcyjnych. Główna konstrukcja została ukończona w 1906 roku, ale prace nad wnętrzem trwały do ​​1909 roku. Na fasadzie znajduje się rzeźba luksemburskiego artysty P. Federspiel.

najbliższe galerie:

 
Luksemburg III - miasto i okolica
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Luksemburg
1pix użytkownik dorotka_t odległość 0 km 1pix
Luksemburg Twierdza
1pix użytkownik elise odległość 0 km 1pix
LUXEMBOURG - EUROPEJSKA STOLICA KULTURY 2007
1pix użytkownik deszcz odległość 0 km 1pix
Luksemburg-miasto
1pix użytkownik mereks odległość 0 km 1pix
Luksemburg (cz. IV)  - stolica
1pix użytkownik anikm odległość 0 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!