m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (35):

 
Budynek Narodowego Banku Luksemburg. Most Adolphe (nosi imię ówczesnego Wielkiego Księcia), nazywanego także Nowym Mostem, jest zapierającym dech w piersiach dziełem sztuki. Gdy go budowano, był cudem nowoczesnej techniki - opierał się na największych w świecie kamiennych łukach, łącząc brzegi Pétrusse na wysokości 42 m. Niestety w remoncie. Gdy powstał w 1903 r.  był największym kamiennym mostem łukowym na świecie. Zbudowany przez francuskiego architekta Paula Séjourné we współpracy z luksemburskim architektem Paulem Rodangem. Ma 153 m długości, w niektórych miejscach aż 42 metry wysokości i wznosi się nad doliną Petrusse. Wyznaczone są na nim 4 pasy dla samochodów i ścieżki dla pieszych. Łączy zabytkową część miasta z dzielnicą Gare. Taki widok roztacza się z najpiękniejszego balkonu Europy. Widok na barokowe ogrody.
Autobus miejski, służący do zwiedzania Luksemburga nie wstając z siedzenia. Place de la Constitution znajduje się w miejscu zburzonego bastionu. Na tym placu stoi pomnik Gëlle Fra. Jest on poświęcony luksemburskim żołnierzom, którzy zginęli podczas wszystkich wojen. Pierwszy monument  wzniesiono w 1923 roku upamiętniając żołnierzy poległych w I wojnie światowej. Na wysokiej kolumnie była postać kobiety w zwiewnej sukience, trzymająca w dłoniach wieniec laurowy. U stóp kolumny znajdowały się dwie postacie żołnierzy. Postać „kobiety” nie podobała się wielu luksemburczykom, ponieważ pomnik był naprzeciw katedry. W czasie II wojny światowej został zniszczony przez Niemców. Po wojnie  odbudowano pomnik w pierwotnej jego formie, ku czci wszystkich poległych w czasie wojen o czym świadczą daty na pamiątkowych tablicach.
Jeśli przenocujesz w tym hotelu, będziesz miał niezrównany widok z okna. Wyjeżdżamy z Luksemburga. Oprócz zabytkowych budynków jest też tutaj sporo nowoczesnych. Można podziwiać piękne okolice stolicy.
Przecudny mały kościółek wśród zieleni wzgórz.
Uprawa chmielu.

najbliższe galerie:

 
LUXEMBOURG - EUROPEJSKA STOLICA KULTURY 2007
1pix użytkownik deszcz odległość 0 km 1pix
Luxembourg-stolica
1pix użytkownik elise odległość 0 km 1pix
Luksemburg (cz. IV)  - stolica
1pix użytkownik anikm odległość 0 km 1pix
Luksemburg - katedra i twierdza
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Luksemburg-miasto
1pix użytkownik mereks odległość 0 km 1pix
Luksemburg
1pix użytkownik dorotka_t odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 13.11.2016 19:23

Dzięki, elise, za podpowiedzi. To w pięknym mieście zdarzyło Ci się mieszkać. Gratuluje i pozdrawiam.

elise użytkownik elise(wpisów:988) dodano 13.11.2016 10:07

Mieszkam teraz w pięknym Luxemburgu. Na 23 dzielnica Kirchberg i Trybunal Sprawiedliwosci. Ostatnie fotki to winorośl w dolinie Mozeli. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!