m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (16):

 
Dojeżdżamy autostradą do Bratysławy. Zamek Bratysławski jest położony na szczycie wzgórza, w centrum Bratysławy, nad brzegiem Dunaju.
Warowne budowle na bratysławskim wzgórzu istniały już w starożytności - wzgórze było wówczas akropolem położonej u jego stóp celtyckiej osady. Swoje budowle wznosili tu też Rzymianie i Słowianie. Z początkiem średniowiecza wzgórze wraz z całą okolicą przeszło pod władzę Węgrów. W X wieku powstał tu zamek z kamienia, zamieniony w fortecę obronną w XV wieku. W wieku XVI przebudowano go w stylu renesansowym, a sto lat później - w stylu barokowym. Za rządów Marii Teresy Habsburg, królowej Czech i Węgier, stał się siedzibą księcia Alberta cieszyńskiego. W 1784 roku zamek oddano Kościołowi katolickiemu (powstała tu szkoła katolicka), następnie w 1802 roku założono tu koszary. W 1811 roku zamek uległ zniszczeniu w trakcie pożaru wznieconego przez wojska napoleońskie. Odbudowano go dopiero w latach 50. XX wieku.
Obecnie w pomieszczeniach zamkowych znajdują się eksponaty Muzeum Historycznego (Historické múzeum), które stanowi część Słowackiego Muzeum Narodowego (Slovenské národné múzeum) w Bratysławie. W ostatnich latach odnowiono fasadę zamku, która uzyskała jasny kolor (przedtem mury były szarobrązowe). Novy Most - Most SNP (Most Slovenského národného povstania - Most Słowackiego Powstania Narodowego) - most nad Dunajem w Bratysławie z charakterystycznym pylonem, zwieńczony położonym na wysokości ponad 84 metrów latającym spodkiem, mieszczącym restaurację na 430 osób. Wewnątrz lewego filaru pylonu umieszczono windę, w prawym filarze znajdują się schody ewakuacyjne. Pozostałe wymiary: długość - 430 m, szerokość - 21 m, waga - 7537 t.
Most był budowany w latach 1967−1972 według projektu zespołu architektów A. Tesár, J. Lacko, I. Slameň.
Uroczyste otwarcie nastąpiło 26 sierpnia 1972. W latach 1993−2012 nosił nazwę Nowego Mostu (Nový most), w 2012 powrócono do pierwotnej nazwy. Jest używany dla ruchu samochodowego, rowerowego i pieszego. Łączy centrum Bratysławy z mieszkaniową dzielnicą Petržalka.
Podczas budowy Nowego Mostu wyburzono większość budynków dzielnicy żydowskiej w obrębie Podhradia, w tym synagogę neologiczną. Wieża telewizyjna w Bratysławie.
Wyjeżdżamy z Bratysławy. Chyba ostatni widoczny budynek stolicy Słowacji.

najbliższe galerie:

 
Słowacja - Bratysława
1pix użytkownik ignac74 odległość 2 km 1pix
Słowacja_2015 (02)  - BRATYSŁAWA/uliczki Starego Miasta
1pix użytkownik charlie odległość 2 km 1pix
Słowacja_2015 (01) - BRATYSŁAWA/Zamek i widoki z UFO
1pix użytkownik charlie odległość 2 km 1pix
Bratysława - zamek
1pix użytkownik maryush odległość 2 km 1pix
Bratysława
1pix użytkownik reggie odległość 2 km 1pix
Bratysława - centrum cz.2
1pix użytkownik maryush odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4828) dodano 15.11.2016 12:40

Polecam wizytę w mieście i spojrzenie z perspektywy UFO na Nowym Moście

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!