m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (17):

 
Sarajewski Tunel Nadziei wybudowano podczas oblężenia miasta w 1993 roku. Przy jednym z jego wylotów zorganizowano niewielkie Muzeum Tunelu Tunel wiódł spod pasa startowego sarajewskiego lotniska łącząc 2 osiedla opanowane przez armię jeden z niewybuchów w muzeum wejście do tunelu Długość tunelu wynosiła 800 m, wysokość 1.5 m i szerokość 1m . Dzięki niemu możliwe było transportowanie do miasta przez ostrzeliwany przez Serbów teren dostarczanej samolotami żywności, leków i broni. Codziennie tunel pokonywało ok 4 tys. osób. W 1994 roku dowiedziała się o nim armia serbska i zagrożono jego zniszczeniem. Nie doszło jednak do tego i tunel zamknięto dopiero po odblokowaniu miasta w 1995 roku.
plan oblężenia Sarajewa wystawka rodzajów min i bomb, jakie wtedy stosowano. Do dziś w wielu miejscach w Bośni można spotkać takie ostrzeżenia (szczególnie w miejscach mało dostępnych dla turystów) wnętrze muzeum tak mniej więcej wyglądał transport a tak wygląda wejście do Muzeum  Tunelu...dziury po pociskach dają do myślenia Muzeum nie jest duże, ale warto tu zajrzeć. Na początku zwiedzania ogląda się kilkunastominutowy film dokumentalny, potem przechodzi sie przez fragment tunelu, po czym ogląda się niewielką ekspozycję poświęconą oblężeniu miasta.
Ten widok bardzo zapada w pamięci- tzw. róża sarajewska, miejsce, jakich kilka w mieście, upamiętniające wybuch bomby, która w danym miejscu zabiła conajmniej 3 osoby...dziura po wybuchu została zalana szklistą czerwoną substancją, która ma przypominać krew.... Aby trochę ochłonąć po zwiedzaniu, pojechaliśmy do bardzo popularnej dzielnicy Sarajewa- Ilidży, która ma także swoją ciekawą historię. Mianowicie w widocznym na zdjęciu hotelu Austria, mieszkał przed zamachem arcyksiążę Franciszek Ferdynand...udany zamach na niego dzień później na moście w centrum miasta, był iskrą zapalną do rozpoczęcia I wojny światowej Park i jego słynne hotele to znane uzdrowisko i pijalnia wód mineralnych. Jest to miejsce odpoczynku tutejszych rodzin.

najbliższe galerie:

 
Bośnia i Hercegowina-Sarajewo
1pix użytkownik tereza odległość 2 km 1pix
Sarajevo
1pix użytkownik kiko odległość 3 km 1pix
Sarajewo ( Sarajevo ) - Jerozolima Europy 2009
1pix użytkownik cavalcanti odległość 4 km 1pix
2.6. Sarajewo
1pix użytkownik kacpi odległość 4 km 1pix
Sarajewo
1pix użytkownik dispar odległość 4 km 1pix
Sarajevo
1pix użytkownik kiko odległość 4 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!