m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
Wychodzimy z autobusu i idziemy w stronę autobusu. Do jaskini można się dostać ścieżką prowadzącą zakosami z parkingu usytuowanego na dnie Doliny Demianowskiej, pokonując różnicę poziomów 52 m. Ponor, którym do jaskini dostali się odkrywcy znajduje się poniżej parkingu na prawym brzegu potoku na wysokości 805 m n.p.m. Na trasie rozmieszczone są tablice edukacyjne. Cały czas pod gorę. Nie ma zmiłuj. Jak widać, jest dość stromo.
Nie skupiałem się na robieniu zdjęć ścian jaskini odległości 2-3 m, gdzie jak wiadomo lampa błyskowa da radę. Próbowałem uchwycić obraz całych komnat skalnych, które nieraz miały 20-30 m długości lub nawet więcej. Jak wiadomo, żadna lampa błyskowa nie oświetli takiego obszaru, więc robiłem zdjęcia bez lampy. Ratowałem się podbijając ISO nawet do 3200, ale światła była naprawdę bardzo mało.
Mój aparat to nie lustrzanka, ma małą matryce i nie do końca dawał radę. Gdybym miał ze sobą statyw, wyglądałoby to dużo lepiej, bo wtedy ustawiłbym czas naświetlania na 8 cz, 15 czy 30 sekund i wszystko byłoby jak należy. Niestety nie miałem statywu, a nawet gdybym miał, wycieczka idzie swoim tempem i nie czeka na maruderów.
Długość całego systemu wynosi jaskiń 33 km. Demianowska Jaskinia Wolności jest najczęściej odwiedzaną jaskinią na Słowacji. Jaskinia reprezentuje najciekawszą część Demianowskiego Systemu Jaskiniowego. Powstała w środkowotriasowych ciemnoszarych wapieniach typu Gutenstein należących do płaszczowiny kriżniańskiej. Korytarze rozwinięte są głównie wzdłuż szczelin tektonicznych. Rozwój jaskini jest związany z podziemnym przepływem potoku Demianovka i jego bocznych dopływów. Długość jaskini wynosi 8126 m, a deniwelacja 120 m. Dolne, wymodelowane przez rzekę korytarze, są rozwinięte na czterech piętrach.
Procesy zawaliskowe przemodelowały niektóre partie jaskini. Poziome korytarze są połączone ciągami pionowymi lub stromo nachylonymi. Owalne przekroje mają nie tylko korytarze jak np. Chodba Utrpenia, Medvedia Chodba, ale też większe sale: Janosikov Dom, Hlboky Dom. Szczelinowy charakter bez wyraźnych śladów modelowania przez wodę mają m.in. Carovna Chodba czy Kamenny Vinohrad.
Największą próżnią w całym systemie jest sala Velky Dom o rozmiarach 75×45×65 m. Jaskinia ma bogatą szatę naciekową, przyciągającą wzrok m.in. unikalne nacieki rozwinięte w jeziorkach na, lub pod powierzchnią wody. Ich kształty przypominają lilie wodne, gąbki, korale lub kiście winogron.
Osobliwością są olbrzymie naciekowe wodospady, kolumny naciekowe, sferolityczne stalaktyty i różne inne formy. W Velkom Dome znajdują się polewy naciekowe zbudowane z białego mleka wapiennego charakteryzujące się miękką konsystencją i dużą zawartością wody.
Przez dolne partie jaskini przepływa Demianovka. Jej źródła znajdują się w górnej części Doliny Demianowskiej, tuż pod główną granią Niżnych Tatr. Demianovka płynie początkowo przez obszar zbudowany ze skał niekrasowiejących. Na granicy z kompleksem wapienie rejonie polany Lucky część wody niknie w ponorach i płynie poprzez Demianowski System Jaskiniowy równolegle do dna doliny. Na powierzchnię wypływa przez Jaskinię Vyvieranie położoną na północ od Demianowskiej Jaskini Wolności.
Ponadto w jaskini znajdują się różnej wielkości jeziora, zasilane wodą przesiąkającą z powierzchni terenu. Długość największego z nich wynosi 52 m przy szerokości od 5 do 12 m i głębokości ponad 7 m.
W większości jaskiń (za wyjątkiem jaskiń lodowych) temperatura powietrza odpowiada średniej rocznej temperaturze na powierzchni w danym terenie. Temperatura powietrza wewnątrz jaskini waha się od 6,1 do 7,0 oC, a wilgotność względna od 94 do 99 %. W Medvediej Chodbie były znalezione kości niedźwiedzia jaskiniowego (Ursus spelaeus). Obecnie w jaskini stwierdzono występowanie 4 gatunków nietoperzy; w ostatnich latach odnotowano tam m.in. nocka dużego (Myotis myotis) i podkowca małego (Rhinolophus hipposideros). Wzmianki dotyczące jaskiń w Dolinie Demianowskiej spotyka się w literaturze już w XIII wieku. Wywierzysko potoku Demianovka jak również ponory tego potoku były znane od dawna, ale przez długi czas stanowiły one jednak barierę uniemożliwiającą poznanie jaskiń całego systemu. Jaskinię odkryło dwóch speleologów przez suchy, (bardzo suche lato tamtego roku) najniżej położony ponor Demanovky w roku 1921. W roku 1922 powstała Komisja d/s udostępnienia, która od razu zajęła się pracami przygotowawczymi do udostępnienia tej jaskini turystom. Przebito nowe wejście do jaskini usytuowane około 10 metrów nad ponorem, którym odkrywcy weszli do jej wnętrza. W roku 1923 zostało zainstalowane tymczasowe oświetlenie elektryczne, zbudowano drewniane schody, mostki i poręcze. Pierwsza część jaskini została udostępniona turystom już w 1924 roku.
W 1930 roku wykonano nowe wejście do jaskini, które włączono do trasy turystycznej oraz w rok później zmodernizowano oświetlenie elektryczne, drewniane schody zastąpiono betonowymi, a trasa turystyczna została dość znacznie wydłużona. Zwiększająca się w okresie powojennym ilość odwiedzających spowodowała wybudowanie hotelu górskiego z restauracją położonego przy wejściu do jaskini. W roku 1951 Demianowską Jaskinię Wolności połączono z Jaskinią Pustą, a w 1983 nurkowie połączyli ją z Jaskinią Vyvierane. W 1954 roku ciągle zwiększający się ruch turystyczny do jaskini spowodował konieczność wybudowania wyciągu krzesełkowego prowadzącego z dna doliny pod jaskinię. W latach 1986-1987 po wypompowaniu wody z syfonu, odkryto połączenie jaskini z Demianovską Jaskyna Mieru. W latach 1993-1998 w Strkovych Sienach prowadzono speleoterapię. W roku 1998 zaczęły się wstępne prace rozbudowy budynków położonych przed otworem jaskini, których pierwsze dwa etapy zakończono w latach 2001 i 2002. Obecnie długość trasy turystycznej wynosi 1800 m. Różnica poziomów pomiędzy wejściem i najniższym punktem na tej trasie wynosi 66 m, natomiast pomiędzy tym punktem a wyjściem z jaskini +85 m.

najbliższe galerie:

 
Słowacja - Demianowska Jaskinia Wolności
1pix użytkownik omektron odległość 0 km 1pix
Demianowska Jaskinia Wolności
1pix użytkownik doracz odległość 0 km 1pix
Słowacja - Demianowska Jaskinia Swobody
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Słowacja - Demanovska Jaskyna  Slobody
1pix użytkownik camel17 odległość 1 km 1pix
Słowacja-Demianowska Jaskinia Wolności
1pix użytkownik tereza odległość 2 km 1pix
Demianowska Jaskinia Wolności 2011 r
1pix użytkownik magdar odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 29.11.2016 15:34

Muszę na przyszłość pamiętać, żeby wybierając się w takie miejsca zabierać statyw. Mam też mały statyw, prawie że kieszonkowy, który też od biedy by wystarczył. Ma około 20 centymetrów wysokości, no ale zawsze można postawić na ziemi, jeśli nie ma lepszej opcji. Pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:6257) dodano 23.11.2016 21:45

tak jak powiedziałeś ... statyw i by było oki... ale i tak ciekawie i rzeczowo.
Pozdrówki.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!