m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Orkady leżą zaledwie 16 km na północ od mainlandu Wielkiej Brytanii, przedzielone cieśniną Pentland Firth. Nie ma żeglarza, który nie słyszałby o tej cieśninie. Cieśnina ta, zwana jest również Przylądkiem Horn Europy ze względu na silne prądy. Taki morski rollercoaster ;-)
Po zostawieniu zawartości żołądka w czasie morskiej przeprawy, docieramy do wyspy Hoy. Zatrzymamy się na niej przez chwilę. Hoy znany jest ze swoich wspaniałych klifów, najwyższych na Orkadach. Wizytówką Hoy`a jest Old Man of Hoy, do którego będziemy stąd iść, przez parę zdjęć i niemalże 5 kilometrów. Rackwick Bay. Wspaniale umiejscowiona plaża, otoczona z dwóch stron klifami. 
Mamy tu też kemping, bez prysznica i bez kibelka, ale za to z przepięknymi widokami!
Ścieżka do staruszka z Hoy biegnie wzdłuż klifów i przez całą drogę towarzyszy nam widok na Ocean Atlantycki... pod warunkiem że jest pogoda. Bo jak pogody nie ma to jest właśnie tak.
Po dotarciu na punkt widokowy okazało się że widoków nie ma.
Być na Orkadach i nie zobaczyć The Old Man of Hoy to tak, jak być w Paryżu i nie widzieć wieży Eiffla! Czekamy! Po godzinie czekania chmury podniosły się na chwilę.
Jednak nie była to godzina bezczynności! Wokół nas zaczęły kręcić się przeklęte midge, więc postanowiłam wypróbować specyfik, który miał je odpędzić. Zadziałał, częściowo... Midge odpędził, ale przyciągnął latające mrówki... The Old Man of Hoy.
Kiedyś, The Old Man oraz klif stanowiły jedność. Jednak postępująca erozja pozwoliła naturze wyrzeźbić takie cudeńko. Wysokość Starego Człowieka wynosi 137m.
Jest to jedno z ulubionych miejsc wspinaczkowych na Orkadach. Jego wiek określa się na około 400 lat. Nie tak dawno temu stał na dwóch nogach, a nie na jednej. Szacuje się, że tę drugą nogę może stracić już niedługo, więc jeśli ktoś chce go podziwiać w realu, to radzę się pośpieszyć.
Trzeba dodać, że kolumna skalna jest wyższa od klifów, przy których stoi. Przy dobrej widoczności widać ją ze ścieżki ze znacznej odległości. Niedaleko znajduje się tzw. St John's Head. Wysokość klifów dochodzi tam do 350 metrów. Są to najwyższe klify na Orkadach.
W dawnych czasach Wikingowie upodobali sobie Orkady jako główną bazę wypadową pirackich ekspedycji. Może pod tą kamienistą plażą schowane są szkatułki pełne złota, zapomniane przez Wikingów? 
Mam nadzieję, że nie. Bo gdyby się okazało, że są, a ja tam byłam i ich nie znalazłam, to by mnie chyba dunder świsnął.. ;-) Linia brzegowa Orkadów wynosi około 1200 km. Tyle kilometrów do podziwiania! Wiatru na Orkadach jest pod dostatkiem, jako że wyspy leżą na styku Morza Północnego i Oceanu Atlantyckiego. Siła wiatrów musi być znaczna, skoro są one częściowo odpowiedzialne za brak drzew na Orkadach... Mąż, opowiedział mi wydarzenie, którego był świadkiem kilka lat temu na Hoy`u, jak to dwie panie, leżały plackiem na swoich rowerach i ciężarem swoich ciał starały się obronić te rowery przed odlotem w siną dal... oj działo się!
Wyspę Hoy zamieszkuje około 400 osób, co daje nam 2.9 osoby na km2. Dla porównania, najsłabiej zaludnione województwo w Polsce - podlaskie, posiada średnią zaludnienia 58 osób na km2. Hoy jest zdecydowanie moją ulubioną wyspą z archipelagu Orkadów! Na wyspach jest wiele pozostałości po obecności dawnych mieszkańców. A że wyspy były zamieszkane od ostatniej epoki lodowcowej, to wykopaliska opowiadają historię sprzed kilku tysięcy lat przed naszą erą.
Na archipelag składa się około 70 wysp i szkierów, z czego tylko 20 jest zamieszkałych. Więc jeśli ktoś marzy o bezludnej wyspie, to jest w czym wybierać ;-) Jedną z takich wysepek jest The Brough of Birsay. Dostępna jest dla pieszych tylko przez 2 godziny, podczas odpływu.
Chociaż niecierpliwi, nie chcąc czekać na powolne odsłonięcie grobli, parli naprzód po kostki w wodzie i po mokrych wodorostach. Warto poczekać na odpływ. Widok odsłaniającej się grobli był niezapomniany. Wyglądało to tak, jakby ktoś powiedział - Sezamie, otwórz się! - i ukazało się tajemne przejście. Pogoda prawdziwie wyspiarska. Przez 2 tygodnie mojego pobytu na Orkadach, codziennie, z różną częstotliwością padał deszcz. Wyjazd miał szczególne znaczenie, gdyż był to pierwszy w życiu mojej 10 miesięcznej córki kemping ze spaniem w namiocie. Kaplica, wybudowana podczas II wojny światowej przez włoskich jeńców. Kaplicę postawili z własnej inicjatywy, w czynie społecznym. Na codzień pracowali przy wznoszeniu Barier Churchilla, raczej nie z własnej inicjatywy.
Do postawienia kościółka użyto wojskowych baraków, takich samych, w jakich spali jeńcy.
Wnętrze kościoła zostało pomalowane przez bardzo zdolnego malarza. Nawet stojąc wewnątrz miałam złudzenie, że ściany wyłożone są kafelkami. Naprawdę piękna robota. Nawet gdy jego współwięźniowie zostali w 1945 roku odesłani do domu, ten artysta został na Orkadach, aby dokończyć kaplicę. Włoscy więźniowie wiedli spokojny żywot jeńców wojennych do czasu, gdy niemiecki U-boot zatopił torpedą brytyjski pancernik HMS Royal Oak, po czym uciekł w stronę otwartego morza przy użyciu tej samej drogi. Straty w załodze były znaczne, gdyż z 1234 marynarzy aż 833 straciło życie. A że atak nastąpił w głównej bazie floty brytyjskiej w Scapa Flow, wpływ na morale floty był odczuwalny. Aby zapobiec podobnym atakom w przyszłości Churchill zarządził budowę barier - czterech grobli na Orkadach. Dzisiaj groble służą jako droga przejazdowa między wyspami, z zaznaczeniem, że przejeżdża się na własne ryzyko, o czym informują znaki. Przy Barierze nr.3 leży przerdzewiały szkielet statku zatopionego podczas II wojny. Orkady są bardzo, bardzo archeologicznym miejscem!
Na zdjęciu - starsza niż egipskie piramidy - Skara Brae - jest najlepiej zachowaną wsią neolityczną w Europie. 
Wpisana w roku 1999 na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ocenia się, że osiedle było zamieszkane od ok. 3100 roku p.n.e. przez blisko 600 lat, później na skutek zmian klimatu, zostało ono porzucone przez swoich mieszkańców. The Ring of Brodgar - neolityczny krąg kamienny.
Średnica kręgu wynosi 104 m, co czyni go jednym z największych kręgów kamiennych w Wielkiej Brytanii. Megality ze Stenness. Razem z innymi podobnymi obiektami tworzą tzw. Serce neolitycznych Orkadów wpisanych na Listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Naprawdę wspaniałe przeżycie, znaleźć się w takim owianym tajemnicą miejscu!
Dalej nadal będzie historycznie i tragicznie. 
Pomnik w kształcie wieży upamiętnia tragedię, jaka rozegrała się niecałe 3 km od tego miejsca. W 1916 HMS Hampshire - brytyjski krążownik pancerny - zatonął na minie ustawionej przez niemiecki okręt podwodny. Na pokładzie był wówczas brytyjski minister wojny, lord Kitchener. Tylko 12 osób ocalało, zaś 737, wraz z lordem, straciło życie.
Czas skończyć te makabryczne opowieści! Z pozoru monotonnie płaskie Orkady, zaskakują poszarpaną,
urozmaiconą linią zachodniego wybrzeża. Jednym z takich miejsc jest okolica Yesnaby, znajdująca się na największej wyspie Orkadów - Mainland.
Muszę przyznać, że niektórzy nie cenią własnego życia i podchodzą zbyt blisko krawędzi klifów.
Klify spoglądające na Atlantyk. W tle niknąca w chmurze wyspa Hoy. Zamek Yesnaby - ostaniec z naturalnym oknem skalnym. Stoi on na podstawie zbudowanej z bardziej odpornych skał wulkanicznych,
dzięki czemu możliwe było jego przetrwanie. Na Orkadach jest kilkanaście rezerwatów przyrody, głównie ptasich. Jeden z nich jest na Noup Head, na wyspie Westray. 
To tutaj znajduje się największa ptasia kolonia na Orkadach.
W sezonie to miejsce musi tętnić życiem, więc bez parasolki ani rusz ;-)
Orkady zostały dwukrotnie wytypowane jako najlepsze miejsce do życia w Szkocji.
Lokalna gorzelnia pewnie nabiła parę punktów w notowaniach ;-)
Jeżeli jesteście fascynatami archeologii, bądź ornitologii, lubicie spotkania z historią, czy po prostu interesują Was niebanalne, odludne miejsca, to Orkady są miejscem dla Was. Latem. Bo zimą musi tam być przerąbane.

najbliższe galerie:

 
Szkocja, Północ, Na Końcu Świata
1pix użytkownik sona_dora odległość 73 km 1pix
Szkocja, Durness Magiczna Północ
1pix użytkownik sona_dora odległość 130 km 1pix
Szetlandy
1pix użytkownik bialylew odległość 137 km 1pix
Atrakcje Północnej Szkocji
1pix użytkownik bratek odległość 138 km 1pix
Październikowe Szetlandy
1pix użytkownik whitewhale odległość 141 km 1pix
Crovie i okolice
1pix użytkownik bratek odległość 184 km 1pix

komentarze do galerii (22):

 
bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 04.12.2016 15:46

Magicznie, spokojnie i dziko! Tak wyglądają! :-)

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:628) dodano 03.12.2016 23:58

coś w tym chyba jest, bo już się zaczęłam zastanawiać nad, tym że może warto by sprawdzić jak te Orkady wyglądają na żywo :)

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 03.12.2016 23:16

wasaga - skręcanie z zazdrości ma ten pozytyw, że czyni człowieka bardziej elastycznym ;-) Dzięki za miłe słowa.
Pozdrawiam!

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:628) dodano 03.12.2016 22:46

Cudnie, cudnie ... i mnie skręciło z zazdrości. Klify zniewalające. I te zdjęcia pod słońce super udane. Pozdrawiam

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 26.11.2016 00:38

lucy56 - Wiem, że trochę daleko. Ale może warto? Najwyższa góra w UK jest tylko jedna. ;-)
Pozdrawiam!

anek11 - Spoko ;-) Jakoś uporam się z tym faktem na kozetce u psychiatry ;-)
Pozdrawiam!

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2733) dodano 25.11.2016 21:30

upssssss płeć Ci zmieniłam, wybacz

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2733) dodano 25.11.2016 17:21

kurcze i skręciło mnie z zazdrości i zachwytu...masz rację miałeś szczęście...widoki niesamowitej urody tu prezentujesz. Galeria miodzio, moja ulubiona na ten tydzień i na ponure jesienne wieczory

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2791) dodano 25.11.2016 12:45

Od nas to tylko ponad 900km, ,jak się mocno postaramy to w nieokreślonej przyszłości doczłapiemy 😉.Pozdrawiam 😀.

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 25.11.2016 00:01

lucy56 - namów wnuki na wspinaczkę na najwyższą górę UK ;-)

wo - dzięki :-) Maleństwo jest bardzo wytrwałe, no chyba, że własnie cierpliwość jej się kończy ;-)

Pozdrawiam!

wo użytkownik wo(wpisów:228) dodano 24.11.2016 20:29

"TO" jest niesamowite. planulę w czasie ferii jechać do Szkocji. pozdrawiam serdecznie.. a Maleństwo niebywale wytrwałe!!

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2791) dodano 24.11.2016 11:24

Bratek moje są do dyspozycyji 😉😁,jeszcze kilka dni ze swoimi wnukami ganiam w UK.A potem luzik.Pozdrawiam.

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 23.11.2016 23:51

paweller75 - dzięki. A ten filtr to tylko obiektyw szerokokątny :-) Mąż mi podarował w "dowód miłości" ;-) Lubię fotografować słońce w Szkocji, bo to taki rzadki ewenement.

lucy56 - dzięki, było fajnie! Tylko dodatkowa para rąk przydałaby się przy dziecku!

rozmusiaki - pierwsze koty za płoty! A raczej trzecie, bo to była 3 długa wycieczka z dzieckiem. Trzymajcie się!

Pozdrawiam odwiedzających, tych co głosują i co nie głosują!

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4470) dodano 23.11.2016 18:26

Wspaniale nam pokazujesz ten mało odwiedzany kawałek ziemi.
Gratulacje dla córy.
Za camping oczywiście :)
Pozdrowionka !

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2791) dodano 23.11.2016 18:07

Cóż poza och i ach można dodać. W cudowne odludzie dotarliście i 2 tyg.podziwiania tylko pozazdrościć 😉.Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7218) dodano 23.11.2016 16:27

Wooow ..., szczęka opada, super galeria, super foty ..., może ten filtr gwiazdkowy to nie moja bajka, ale zdjęcia robią wrażenie. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się dotrzeć w takie cudne miejsca. Bardzo się podobało ..., pozdrawiam:)

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 23.11.2016 13:45

achernar-51 - "łaskawość pogody" była kapryśna,a wręcz nie w humorze ;-)

nola76 - Hoy jest niesamowita!

klavertjevier - szkoda, że Polacy mieszkający na Orkadach nie udzielają się na Obieżyświecie, bo chętnie zobaczyłabym relację z zimowania na Orkadach :-)

patryk80 - rzeczywiście, jest pewne podobieństwo :-)

andrew430 - pewnie za słabo się starałam wypatrzeć ten koniec świata ;-)

doracz - klify rekompensowały brak gór, które tak lubię. Było i tak na co popatrzeć :-)

Dziękuję za komentarze!

doracz użytkownik doracz(wpisów:1021) dodano 23.11.2016 13:26

Kapitalne. I miejscówka i Twoja galeria. Pozdrawiam :)

andrew430 użytkownik andrew430(wpisów:317) dodano 23.11.2016 12:25

miejscówka fantastyczna. stamtąd na pewno widać koniec świata... tylko trzeba się mocniej wpatrzeć w dal
pozdrawiam:)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4768) dodano 23.11.2016 12:05

Piękne miejsce i niegorsza relacja z niego. Zdjęcie tytułowe przywołało mi w głowie obraz Helgolandu

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 23.11.2016 11:14

Miejsce nietuzinkowe, galeria miodzio!
Klify i pustkowia prześlicznej urody.
Pozdrawiam serdecznie.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6683) dodano 23.11.2016 10:40

Piękna galeria:) Wyspa Hoy ze swoimi klifami i plażami cudna:) Niezła miejscówka na pierwszy w życiu nocleg w namiocie:) pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5067) dodano 22.11.2016 23:15

Super galeria i dobrze, że pogoda była dla Was łaskawa... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!