m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Udajemy się w stronę Placu Dam. Zaułek Beginek. Beginki i begardzi (beginat) - laickie stowarzyszenia religijne kobiet (beginki) i mężczyzn (begardzi), powstałe na początku XII wieku na zachodzie Europy, głównie na terenie obecnej Belgii i Holandii (Niderlandy). Czasy wypraw krzyżowych spowodowały, że wiele kobiet w Zachodniej Europie zostało wdowami lub samotnicami. W ruchu beginek odnalazły swoje miejsce i pomysł na życie. Begardzi zajmowali się głównie pracą rzemieślniczą, a beginki dziełami miłosierdzia, pielęgnowaniem chorych w szpitalach, nauczaniem dzieci. Wspólnoty beginek i begardów były autonomiczne i rządziły się własnymi, specyficznymi dla danej wspólnoty prawami, posiadały swojego przełożonego domu, utrzymywały się z własnej pracy, posiadały wspólną kasę, budynki (beginaty lub beginaże), wspólne posiłki i nabożeństwa. Najstarszy istniejący dom w Amsterdamie - 1528 rok. Pomnik Beginki. W zaułku mamy oprócz kamienic - niegdyś zamieszkanych przez Beginki (aktualnie przez katoliczki: wdowy, starsze samotne kobiety, ew. studentki), Kościół i kaplicę, a do tego zielony zadbany trawnik, ławki, kwiatki
Amsterdam jest wybudowany na drewnianych palach, które z upływem lata zapadają się w ziemie, powodując przekrzywianie się ścian budynków. W środku podłogi i sufity mają pion. Ściana już nie :-) Kto zdobędzie fortunę chce to światu pokazać. Milionerzy kupują wille, drogie limuzyny i jachty. Tak w XVII wieku miasto Amsterdam które gwałtownie dorobiło się olbrzymiej fortuny pyszniło się najwystawniejszym ratuszem w Europie. A przed pałacem stoi Lord Vader z Gwiezdnych Wojen.
W roku 1665 po siedemnastu latach budowy w środku miasta wyrosłą monumentalna budowla jakich w tym czasie w świecie nie było. Przepych i bogactwo musiało imponować przybyszom. Nowy budynek magistratu był największą budowlą użyteczności publicznej ówczesnych Niderlandów. Kto dzisiaj przechodzi amsterdamskim placem Dam widzi ten pałac wśród niemal sobie równych dużych budowli przez co jego wielkość dzisiaj już tak nie imponuje. Obok niego stoi Nowy Kościół (Nieuwe Kerk) który taki nowy już nie jest bo liczy sobie 600 lat i już swoje najlepsze czasy jako kościół ma poza sobą. Z braku wiernych służy jako wspaniała sala wystawowa. Warto odwiedzić chociażby sklepik z pamiątkami i z niego wejść na galerie aby zobaczyć piękną gotycką budowlę z góry. Przy placu Dam zlokalizowany jest dość pokaźnych rozmiarów ul, czyli dom towarowy Bijenkorf (co oznacza właśnie ul). Ten wielki budynek wybudowany w paryskim stylu to największy i najbardziej ekskluzywny dom towarowy w Holandii.  Po drugiej stronie placu znajduje się monument narodowy gdzie co roku, 4 maja, w Dniu Poległych, królowa Beatrix składa kwiaty. W latach 1969-70 plac i schody pod monumentem stały się światowym centrum hippisów. Dzieci-kwiaty biwakowały i spały pod tym pomnikiem w śpiworach, popalając sobie marihuanę.
Znajduje się tutaj również bardzo popularny gabinet figur woskowych Madame Tussaud. Ta piękna budowla funkcjonowała prawie 150 lat jako ratusz Amsterdamu i w roku 1808 ofiarowana została Napoleonowi który budynek nieco przerobił na potrzeby cesarskiego pałacu po czym oddał go z powrotem miastu. Następnie budynek zwący się już Paleis op de Dam (dosłownie Pałac na Tamie lub popularniej po polsku pałac królewski) przekazano holenderskiej rodzinie królewskiej.
Od roku 1936 pałac jest znowu w posiadaniu państwa które zapłaciło za niego rodzinie królewskiej wówczas 10 mln. guldenów co stanowi dzisiaj równowartość ok. €100 mln. Z placu Dam widać dworzec kolejowy. Jest dosyć dobrze widoczny - jeśli am się duży zoom w aparacie :-)
Pomnik Pamięci Narodowej w Amsterdamie jest pomnikiem zbudowanym w 1956r. po zakończeniu II Wojny Światowej, upamiętniający zmarłych w trakcie konfliktów zbrojnych. Głównym jego elementem jest stożkowy, betonowy słup wysoki na 22 metrów, pokryty w całości przez biały trawertyn. Na przodzie filaru znajduje się napis De Vrede (Pokój), składający się z czterech połączonych figur męskich symbolizujących cierpienia w czasie wojny. Po obu stronach znajdują się dwie rzeźby reprezentujące członków holenderskiego ruchu oporu. Płaczące psy u ich stóp wyrażają cierpienie i lojalność. Najmniejszy samochód świata. Na Placu Dam można spotkać nawet śmierć. Najpierw upiornie uśmiecha się do Ciebie...
... potem zaprasza skinieniem dłoni, byś podszedł bliżej... ... pozdrawia, zachęcając do przybicia piątki... ... przytula... ... a na kiec pozwala sobie zrobić zdjęcia na pamiątkę. Równocześnie w tym samym czasie widziałem tam dwie śmierci kilkadziesiąt metrów od siebie. To podobno przebrani Polacy. Zdarza się, że kręci się tam również rycerz Zakonu Krzyżackiego z tarczą i mieczem. Oczywiście tez Polak.
Pięciogwiazdkowy Grand Hotel Krasnapolsky. Biznesmen Krasnopolsky (rodzina pochodziła z Kiowa) kupił w tym miejscu nierentowną Nową Polską Kawiarnię (Nieuwe Poolse Koffiehuis) i w roku 1880 wybudował luksusowy jak na tamte czasu hotel, już nawet z telefonem i ciepłą wodą w każdym pokoju. Długowłosa czarnulka na pasach robiła dużą furorę. Pewnie chodziło o te zajebiste buty :-) Idziemy ulicę Damrak w stronę dworca kolejowego. Kiedyś rzeka Amstel uchodziła poprzez Rokin i Damrak do IJ, jednak ten odcinek został zasypany. Na Damraku po znajdują się liczne sklepy i kawiarnie.
Zbudowany z czerwonej cegły dawny gmach giełdy (Beurs van Berlage), zaprojektowany przez Hendrika Berlage i oddany do użytku w 1903 roku, obecnie pełniący funkcje kulturalne, będący też siedzibą Holenderskiej Orkiestry Filharmonicznej. Wejście do budynku mieści się pod 40-metrową wieżą zegarową. Sexmuseum. Nie wchodziliśmy, bo przecież wiemy wszystko o seksie ;-)
Dworzec kolejowy. Kościół św. Macieja.

najbliższe galerie:

 
HOL Zwiedzamy Holandię
1pix użytkownik paweller75 odległość 0 km 1pix
Królestwo Niderlandów
1pix użytkownik anek11 odległość 0 km 1pix
Amsterdam pełen uśmiechu. . .
1pix użytkownik bartak odległość 0 km 1pix
Amsterdam 5 - Madame Tussaud z humorem.
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
kwietniowy amsterdam
1pix użytkownik kama_wos odległość 0 km 1pix
Amsterdam i miasto Hieronima Boscha
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!