m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (46):

 
Wsiadamy przy parkingu na 2000 rowerów. Przepływamy w inne miejsce, gdzie wsiadają pozostali turyści - poza naszej wycieczki. Startujemy przy dworcu kolejowym.
Hotel Podwójne drzewo należący do Hiltona.
Chińska restauracja na wodzie - podobno pierwsza w Europie. Pierwotnie miała 4 poziomy i była przeznaczona na 700 osób. Jednak kiedy w dniu otwarcia na jej pokład zaczęli wchodzić rośli Holendrzy, restauracja zaczęła tonąć. Zarządzono ewakuacje i zmniejszono do 3 kondygnacji. Okazało się, że wagowo 700 Chińczyków to równowartość 400 Holendrów :-) Konserwatorium. Tonący statek Nemo. Ponad podwodnym tunelem na wschód od dworca w oczy rzuca się budowla przypominająca tonący statek. Jest to rodzaj muzeum techniki i technologii w którym widz bierze aktywny udział, według zasady: niedotykanie jest zabronione. Skośny dach muzeum jest od godz. 10 do 17 otwarty dla publiki (bez poniedziałku). Z dachu okazuje się wyjątkowa panorama Amsterdamu, widok na Muzeum Morskie, replikę żaglowca VOC Amsterdam, port i okolice. Gdy masz szczęście trafić na słoneczną pogodę uruchamiany jest Splashing Water Wonder czyli świetna zabawa z wodą dla dzieci i dorosłych. Wystawa fotografii z dawnego Amsterdamu specjalnie dla uczestników reju.
Piękna, naprawdę piękna, smukła... rzeźba. Zdecydowanie za ładna na Holenderkę :-) Oczywiście mówię o rzeźbię :-) Niebieski Most (Bluawbrug) znajduje się kawałek dalej na rzece Amstel. Zbudowany jest na wzór paryskich mostów na Sekwanie.
Blauwbrug swą nazwę zawdzięcza niebieskiemu kolorowi jaki miał poprzedni drewniany most w tym miejscu. Przez Blaubrug wchodziło się na plac Waterlooplein - wówczas do dzielnicy żydowskiej (Jodenbuurt). W żydowskim języku Jidisz most zwie się Bloubrik i w tym języku funkcjonuje wiele przysłów związanych z tym mostem - symbolicznym mostem przez który trzeba przejść z Żydowskiej dzielnicy. Stare żydowskie przysłowia mówiące o tym, że człowiek nie pozbędzie się swojego pochodzenia nawet jak mu się wydaje, że nie ma z symbolicznym Bloubrik nic do czynienia. Chudy Most (Magere Brug) na rzece Amstel jest najbardziej znanym ze wszystkich mostków w Amsterdamie. Ten zwodzony most w swej pierwotnej formie w XVII wieku był bardzo wąski - stąd jego nazwa. Dzisiejszy pochodzi z roku 1871 i jest jednym z najbardziej obfotografowanych fragmentów miasta. Szczególnie romantycznie wygląda most po zmierzchu oświetlony tysiącem lampek. (Hermitage Amsterdam) dzięki specjalnym związkom Holandii z Rosją jak i rodziny królewskiej spowinowaconej z dynastią Romanowów, Amsterdamski Ermitaż wystawia zmienne kolekcje pochodzące z Ermitażu w Sankt Petersburgu. To mało eleganckie zachowanie tak się wypinać przy turystach :-) Przypomniały mi się słowa piosenki - Wciąż po kanałach szukam twego ciała... Znacie to? To nie piosenka o poszukiwaniu zwłok zaginionej kochanki, tylko, stare, dobre Mydełko Fa -)
Westerkerk (pol. Kościół zachodni) - kościół protestancki, należy do Nederlands Hervormd Kerk (Holenderski Kościół Reformowany) w Amsterdamie, zbudowany w latach 1620-1631. Znajduje się w dzielnicy Amsterdamu o nazwie Jordaan, na brzegu kanału o nazwie Prinsengracht (kanał książąt). Zbudowany na planie krzyża kościół ma 58 m długości i 29 m szerokości. Ma najwyższą wieżę w Amsterdamie (85 metrów) i najszerszą nawę ze wszystkich protestanckich kościołów w Holandii. Jest jednym z najbardziej monumentalnych kościołów protestanckich na świecie. Wieża jest kilkukondygnacyjna i z każdą kolejną stopniowo się zwęża. Narożniki trzech górnych kondygnacji uformowane są w wyłaniające się, choć nie do końca wyodrębnione, kolumny. Na czterech ścianach najniższej z trzech kondygnacji widnieje herb Amsterdamu (zawiera on m.in. trzy ustawione pionowo krzyże św. Andrzeja oraz koronę cesarską). Na ścianach drugiej kondygnacji umieszczono duże zegary a na szczycie wieży - koronę cesarza Maksymiliana I. Dzwony kościoła zostały odlane przez braci Hemony.
8 października 1669 roku w kościele został pochowany Rembrandt. Noorderkerk (pol. Kościół północny) - XVII-wieczny protestancki kościół w Amsterdamie. Kościoły o tej nazwie ma również kilka innych miast w Holandii: Haga, Hoorn i Kampen.
Kościół zbudowany został w latach 1620-1623 w celu zaspokojenia potrzeb religijnych szybko wzrastającej populacji dzielnicy Jordaan. Dzielnica miała już wprawdzie jeden kościół - Westerkerk - ale zarząd miasta zdecydował, że należy zbudować kolejny. Noorderkerk stał się kościołem zwykłych ludzi, podczas gdy Westerkerk służył ludziom należącym do klasy średniej i wyższej. Podczas gdy Zuiderkerk i Westerkerk wykonane zostały według tradycyjnego planu bazyliki, Noorderkerk jest symetryczny, o podstawie w kształcie krzyża, nawiązujący do ideałów Renesansu i protestantyzmu. Unikatowy projekt Keysera łączy ośmiokąt podłoża ze strukturą w kształcie greckiego krzyża, o czterech jednakowo długich ramionach. Przybudówki kościoła zajmują każdy róg krzyża, a mała wieża usytuowana została w środku krzyża. Długie toskańskie kolumny dominują wewnątrz kościoła. Kościół został odrestaurowany w latach 1993-1998. Małą wieżę odnowiono w latach 2003-2004 a organy w roku 2005.
Wypływamy na szerszą wodę, prawie jak morze:-) Tu głębokość wynosi ok. 15-20 m. W obrębie Starego Miasta kanały mają głębokość ok. 3 m - jak mówią Holendrzy: 1 m śmieci, 1 m rowerów i 1 m wody. Ciekawy hotel nad wodą - z pewnością z pięknym widokiem.
Dopływamy do punktu końcowego, będącego równocześnie startowym. Do zobaczyska!

najbliższe galerie:

 
Amsterdam
1pix użytkownik perelka odległość 1 km 1pix
Nederland - Amsterdam i Morze Północne
1pix użytkownik lola310889 odległość 1 km 1pix
Amsterdam 7 - Dzielnica Czerwonych Latarni
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix
Amsterdam
1pix użytkownik travis odległość 1 km 1pix
AMSTERDAM
1pix użytkownik patryk80 odległość 1 km 1pix
Amsterdam 5 - Madame Tussaud z humorem.
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 07.12.2016 18:10

Tak to jest, Romana, że jak Chińczyk waży średnio 57 kg, a Holender przeciętnie 100 kg, to 700 Chińczyków = 400 Holendrów :-) Tak naprawdę to myślę, że różnica nie jest aż tak duża, ale z pewnością jest :-) Pozdrawiam.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 07.12.2016 14:27

Ciekawy przelicznik z ciężarem Chińczyków na ciężar Holendrów. Coś w tym chyba jednak jest, bo faktycznie Azjaci z reguły bywają niżsi i drobniejsi niż Europejczycy :)
Dziwne tylko, że konstruktor tej restauracji na wodzie o tym nie pomyślał.
Pozdrawiam :)

robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 06.12.2016 23:57

Dzięki serdeczne, Halszka, że doceniłaś moją pracę i ciekawostki, które usłyszałem od przewodnika, a o których raczej nie przeczytasz w żadnych przewodnikach, Dodam jeszcze, że co kilka miesięcy Holendrzy organizują akcję wyławiania rowerów z amsterdamskich kanałów i wyciągają ich z reguły ok. 500 do 700. Pozdrawiam!

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 06.12.2016 10:41

Piękny jest Amsterdam z poziomu wody:) Niebieski Most wspaniały, wystawa starych fotografii dla turystów ciekawa,kościoły protestanckie godne uwagi,pływająca chińska restauracja na kilkaset osób to prawdziwe wyzwanie:) Nie myślałam,że Holendrzy też tak śmiecą i topią stare rowery w kanałach Starego Miasta:( Sporo ciekawostek zamieściłeś. To lubię!:) Pozdrawiam!

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7349) dodano 04.12.2016 22:21

W Amsterdamie bywałem wiele razy, ale nigdy nie pływałem po kanałach ..., aż do teraz, trochę bujało, ale nie było źle:)))
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!