m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Avdat odwiedziliśmy jadąc przez Negev na południe drogą nr 40 z Beer-Sheva. Na 23 km przed  Mitzpe Ramon, po lewej stronie, widać wapienne wzgórze z ruinami na szczycie. U jego podnóża jest parking, McDonald, stacja benzynowa. Ale wjechać można na sam szczyt. Tam też jest parking. Z nieco lepszym widokiem na pustynię wokół. Kupujemy bilety do Parku i wjeżdżamy na górę. Zaraz obok górnego parkingu znajduje się część rzymska. Cała dzielnica mieszkaniowa. Do dziś pozostały łuki, pozostałości bram wejściowych
albo nawet całe pomieszczenia. Niektóre mieszkalne, inne wykorzystywane jako pomieszczenia magazynowe, a inne jeszcze jako jaskinie grobowe. Wzdłuż zbocza są setki takich jaskiń. Szacuje się, że w mieście żyło kilka tysięcy mieszkańców. Avdat był zatłoczonym miejscem. W czasach panowania Rzymu i Bizancjum. Ale Rzymianie nie byli tu pierwsi, a Bizantyjczycy nie ostatni. Po raz pierwszy wzgórze zasiedlili Nabatejczycy około III wieku p.n.e. Lud koczowniczy przybyły tu z Półwyspu Arabskiego.
Stąd sprawowali kontrolę nad przeprawą na trasie szlaków handlowych łączących świat arabski poprzez port w Gazie z Europą. Szlak nazywano „korzennym”. Przewożono tędy przyprawy, zioła, perfumy i skarby. Później miasto rozwijało się pod rzymską okupacją, potem pod zwierzchnictwem Cesarstwa Wschodniego. Miasto w 614 roku zostało zniszczone przez Persów, a w 634 roku zdobyli je Arabowie. Część bizantyjska leży nieco wyżej. Wchodzimy do góry. Na szczycie zaczęła się psuć pogoda. Zrobiło się szaro i pochmurno. Nad wzgórzem zawisła chmura. Byliśmy w jej centrum. To była jedyna chmura jak wzrokiem sięgnąć dookoła. Swoją przystań zrobiła sobie właśnie tutaj. Szczyt jest płaski. Znajduje się tu twierdza bizantyjska, a raczej jej ruiny.
Ale widok stąd jest przedni. W kierunku północnym i po stronie przeciwnej. Zaraz w bliskiej odległości widzimy ruiny całych kompleksów zabudowań Zupełnie z innej perspektywy. Nabatejczyków na chrześcijaństwo nawrócił cesarz Konstantyn. W IV wieku. W okresie bizantyjskim Avdat osiągnęło szczyt rozkwitu. Zostały zbudowane dwa kościoły. Kościół północny, pochodzący z IV w. i kościół św. Teodora z wieku V.
W kościele były przechowywane relikwie. W pojemniku z marmuru zawierającym kości greckiego męczennika nawiercono niewielki otwór w pokrywie, dzięki któremu można było wlewać olej, który przepływając przez relikwiarz dotykał świętych kości. Taki olej zbierano potem w butelki i dystrybuowano wśród pielgrzymów, którzy zabierali go do domu jako świętą pamiątkę z wizyty w Avdat. Oprócz dobrze zachowanych fortyfikacji, domów rzymskich i ruin obu kościołów odnaleźć możemy tu karawanseraj, rzymski obóz wojskowy, łaźnię, prasę winną, i całą starożytną ulicę. Na terenie wzgórza z antycznymi ruinami utworzono park narodowy. Avdat jest też wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jako jedno z czterech miast owego pustynnego szlaku korzennego. Szlaku mirry i kadzidła. Idziemy zobaczyć kanion En Avdat. Jest tu gdzieś w pobliżu. Zeszliśmy ze wzgórza i pogoda od razu się poprawiła.

najbliższe galerie:

 
Kreśląc ósemkę po Izraelu-kilka mniej znanych miejsc gratis
1pix użytkownik atropacz odległość 6 km 1pix
Izrael - Masada 2
1pix użytkownik marucha odległość 11 km 1pix
Egipt część 2 + Izrael + Autonomia Palestyńska
1pix użytkownik patryk odległość 14 km 1pix
Życie w Izraelu
1pix użytkownik mika odległość 16 km 1pix
Makhtesh Ramon
1pix użytkownik doracz odległość 21 km 1pix
Izrael'05
1pix użytkownik paraprawo odległość 22 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
doracz użytkownik doracz(wpisów:1021) dodano 28.11.2016 09:06

Dziękuję Wam bardzo za odwiedziny i komentarze i pozdrawiam serdecznie :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7218) dodano 27.11.2016 21:58

Wszelkie łuki bardzo podobające ..., pozdrawiam:)

andrew430 użytkownik andrew430(wpisów:317) dodano 27.11.2016 12:38

lubię obrazki ze "starymi kamieniami". ciekawa opowieść o tym miejscu,
pozdrawiam:)

wo użytkownik wo(wpisów:228) dodano 27.11.2016 09:54

niesamowite wrażenie... pozdrawiam

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4470) dodano 27.11.2016 09:51

Lubię takie miejsca.
Duch tamtych czasów wciąż w nich tkwi.
Krótka,acz ciekawa prezentacja :)
Pozdrawiam !

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2791) dodano 27.11.2016 08:47

Niezwykłe są te Twoje pustynne podróże,z przyjemnością oglądam to co pokazujesz.Aż trudno uwierzyć w tętniące niegdyś tu życie.Zachowane budowle niezbicie temu dowodzą.Jestem pod wrażeniem.Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!