m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Jesteśmy przy stacji metra Zoologischen Garten. Czytaliście Dzieci z dworca Zoo? Tak, to tutaj. Udajemy się na jarmark bożonarodzeniowy znajdujący się na Breitscheidplatz w pobliżu Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma i wielkiego centrum handlowego Europacenter. Ten jarmark nosi nazwę Weihnachtsmarkt an der Gedächtniskirche. Breitscheidplatz to fajne berlińskie miejsce. Może się to podobać lub nie, ale jak się wydaje, to właśnie takie zakatki są kwintesencją współczesnego Berlina - miejsca spotkań i spacerów…. W bardzo wielu miejscach Berlin obfituje w urbanistyczne scenerie, w których stare łączy się z nowym. Interesująca nowoczesna architektura sąsiaduje, a czasem wlepia się, w relikty przeszłości. Klimat miejsca podkreślają miejskie rzeźby i instalacje. Może się to podobać lub nie, ale jak się wydaje, to właśnie jest kwintesencją współczesnego Berlina - tworzenie miejsc spotkań i spacerów…. Takim miejscem jest wytyczona już w XVI w. Grobla Elektorska czyli Kurfürstendamm, takim stały się Alexanderplatz i Friedrechstrasse. Gdy w latach 60. ubiegłego wieku przy Breitscheidplatz, łączącym się z Kurfürstendamm przy kościele Pamięci Cesarza Wilhelma wybudowano kompleks budynków Europa-Center, to miejsce ponownie wypełniło się gwarem.
Spacerując miedzy straganami ma się wrażenie, że jest się w Polsce. Słychać praktycznie tylko język polski. Zwiedzających niezbyt dużo, jedzonko i winko naprawdę smaczne i niedrogie. Najbardziej można polecić wizytę w budzie serwującej Currywurst, z pysznymi frytkami, ketchupem i majonezem. Symbol Berlina, o którym nawet powstały piosenki znajdziecie w Curry36 znajdującej się przy dworcu, gdzie podjeżdża autobus. Jest to filia jednej z najbardziej znanych knajp z tą kiełbasą.
Porcja Currywurst w dwóch rodzajach to piękne zwieńczenie dnia (5 euro za 2 kiełbasy, frytki i dodatki).
Europa-Center to klasyczne centrum handlowe położone w samym środku miasta. Wieżowiec ma 123,5 wysokości i mieści się w sąsiedztwie Kościoła Pamięci Cesarza Wilhelma.
Znajdziemy tu prawie 100 sklepów i licznych restauracji. Dodatkowo centrum posiada przestronny kompleks kinowy Budynek oddano do użytku w 1965 roku.
Atrakcją tego centrum jest dobrze znany zegar wodny, wokół którego przy pełnych godzinach zbiera się mnóstwo ludzi. Wtedy ze wszystkich mniejszych baniaczków minutowych spływa woda i napełnia się jeden większy wskazujący godzinę.
Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma (niem. Kaiser-Wilhelm-Gedächtniskirche), zwany popularnie kościołem Pamięci (Gedächtniskirche) - świątynia ewangelicka położona w Berlinie przy Breitscheidplatz, w pobliżu ulicy Kurfürstendamm w dzielnicy Charlottenburg. Cesarz Wilhelm II postanowił zbudować kościół, by stworzyć religijne miejsce pamięci swojego dziadka Wilhelma I. Cesarz interesował się inwestycją, wspierał ją finansowo i kilkakrotnie odwiedzał plac budowy. Koszty budowy wyniosły 6,8 miliona marek w złocie. Pieniądze wyłożyły głównie niemieckie prowincje. Kamień węgielny położono 22 marca 1891 r., a poświęcenie nastąpiło 1 września 1895 r.
Świątynia z pięcioma wieżami miała wygląd monumentalny. Główna wieża o wysokości 113 m była najwyższa w mieście. Pod wpływem berlińskiego kościoła styl neoromański rozprzestrzenił w całych Niemczech. W przedsionku świątyni znajdowała się mozaika przedstawiająca członków rodziny Hohenzollernów czczących krzyż. Urządzono w niej także halę, do której rzeźbiarz Adolf Brütt wykonał ukończony w 1906 r. cykl przedstawiający wojny wyzwoleńcze z lat 1813-1815 i wojnę prusko-francuską 1870-1871. Kościół został zniszczony podczas bombardowania w listopadzie 1943 r. Początkowo planowano wewnątrz ruiny wznieść szklaną świątynię. Rozpisany konkurs architektoniczny wygrał w marcu 1957 r. Egon Eiermann, który zaproponował usunięcie zrujnowanego kościoła i budowę na jego miejscu nowego. Projekt spowodował publiczną debatę. W jej wyniku pozostawiono 68 metrową ruinę głównej wieży jako symbol antywojenny. Do niej dobudowano według projektu Eiermanna ośmiokątną nawę, sześciokątną dzwonnicę, czworokątną kaplicę i kruchtę. Architekt zaprojektował także wyposażenie: ołtarz, ambonę, chrzcielnicę, świecznik, lampy i ławki. Szklane ściany składające się z 30 000 elementów są dziełem francuskiego artysty Gabriela Loire. 17 grudnia 1961 r. kościół poświęcił biskup Otto Dibelius. W 1987 r. świątynia otrzymała krzyż wykuty z żelaza, pochodzącego z więźby dachowej zburzonej katedry z Coventry jako symbol pojednania.

najbliższe galerie:

 
Niemcy - Berlin (Zachodni)
1pix użytkownik marioli odległość 1 km 1pix
majowe po parku spacerowanie - Tiergarten zaprasza
1pix użytkownik irena2005n odległość 2 km 1pix
jesienne po parku spacerowanie-czyli Tiergarten zaprasza
1pix użytkownik irena2005n odległość 2 km 1pix
Niemcy - Berlin
1pix użytkownik kamila_kula odległość 3 km 1pix
Niemcy -Berlin  w mgnieniu oka
1pix użytkownik filmdil odległość 3 km 1pix
Berlin murem podzielony - dzień 1
1pix użytkownik nola76 odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 30.11.2016 15:35

Mocar, po co im Pan Jezusek i św.rodzinę? Reniferek , piesek i misiu są ładniejsze (zwłaszcza misiu) i bardziej się podobają niemieckim dzieciom ;-) Pozdrawiam serdecznie

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 30.11.2016 15:03

Ależ tam kolorowo,smacznie i świątecznie:) Pobuszowałabym chętnie po centrum Berlina po znanych miejscach:) Pozdrawiam!

charlie użytkownik charlie(wpisów:2354) dodano 30.11.2016 14:53

Mmmm... currywurst. Pyyycha :-)
Pozdr.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4828) dodano 30.11.2016 09:52

Lubię bożonarodzeniowe jarmarki a Niemcy faktycznie mają długą tradycję w tym względzie. Najfajniejszy klimat jest już jak jest ciemno

mocar użytkownik mocar(wpisów:2761) dodano 30.11.2016 07:38

A jaką piękną mają szopkę, widzę że mają tam bałwanka, reniferka, pieska i misie - tylko Pana Jezuska i św.rodzinę coś im ze zarło , dobrze że jeszcze anioły i gwiazda została.
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!