m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Kościół filialny pw. Wszystkich Świętych neogotycki z 1870 r. Jest to kościół rzymskokatolicki należący do parafii pw. św. Stanisława w Sikorach, dekanatu Barwice, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej. Budynek zbudowany w dużej części z granitu uzyskanego z ruin zamku. Obok kościoła stoi pomnik, świadczący o tym, że rzeką Drawą wielokrotnie spływał wtedy jeszcze ksiądz, a potem papież  Karol Wojtyła. Zwiedzamy zamek Drahim w Starym Drawsku - pozostałości warownego zamku joannitów, wzniesionego w latach 1360-1366, w Starym Drawsku (niem. Alt Draheim), gm. Czaplinek, woj. zachodniopomorskim. Ruiny wpisane zostały w 1959 do rejestru zabytków.
Miejsce, gdzie obecnie wznoszą się ruiny zamku było prawdopodobnie ok. VII wieku półwyspem nie połączonych wówczas jezior. Walory obronne tego miejsca zostały wykorzystane przez ówczesnych mieszkańców tych ziem - słowiańskie plemię - na wybudowanie ziemno-drewnianego grodu, który w XII wieku został spalony podczas przemarszu wojsk Bolesława Krzywoustego. Następnie zamek był we władaniu templariuszy, potem, od końca XIII wieku, joannitów. Około 1360 r. ten ostatni zakon zbudował na miejscu dawnego grodziska słowiańskiego zamek – wtedy także istniała tu mennica fałszywych monet. W 1366 r. dobra nabył Kazimierz III Wielki i ustanowił tu starostwo. W 1657 roku oddane w zastaw Brandenburgii za 120 tysięcy talarów reńskich przez króla Jana Kazimierza. Wobec niewywiązania się wobec do spłacenia należnych sum elektorowi brandenburskiemu Fryderykowi Wilhelmowi I od 1668 r. w rękach brandenburskich. W 1726 roku Sejm grodzieński uchwalił, by starostwo wykupiły województwo poznańskie i kaliskie, jednak zebrane sumy zostały roztrwonione przez ministrów króla Augusta II. Zamek znajduje się w ruinie od 1759 r., kiedy to został spalony przez wojska rosyjskie. Zamek Drahim udostępniony jest do zwiedzania; oprócz ruin można tu zobaczyć próbę rekonstrukcji życia w dawnym zamku; odbywają się tu też turnieje rycerskie. Następnie zamek był we władaniu templariuszy, potem, od końca XIII wieku, joannitów. Około 1360 r. ten ostatni zakon zbudował na miejscu dawnego grodziska słowiańskiego zamek - wtedy także istniała tu mennica fałszywych monet. Czasami można tu spotkać prawdziwych rycerzy - niezrównanych w boju, prawych, niezłomnych, do szaleństwa odważnych... W 1366 r. dobra nabył Kazimierz III Wielki i ustanowił tu starostwo.
W 1657 roku oddane w zastaw Brandenburgii za 120 tysięcy talarów reńskich przez króla Jana Kazimierza. Wobec niewywiązania się wobec do spłacenia należnych sum elektorowi brandenburskiemu Fryderykowi Wilhelmowi I od 1668 r. w rękach brandenburskich. W 1726 roku Sejm grodzieński uchwalił, by starostwo wykupiły województwo poznańskie i kaliskie, jednak zebrane sumy zostały roztrwonione przez ministrów króla Augusta II. Zamek znajduje się w ruinie od 1759 r., kiedy to został spalony przez wojska rosyjskie. Ciekawy kalendarz, zawierający poczet królów polskich. Zamek Drahim udostępniony jest do zwiedzania; oprócz ruin można tu zobaczyć próbę rekonstrukcji życia w dawnym zamku; odbywają się tu też turnieje rycerskie.
Armata strzegąca zamku. Z tej wysokości można było kontrolować całe jezioro.
Rycerz wypatrujący wrogich wojsk.
Miejsce, do którego trafiało się za karę. Ciekawa sentencja - Nikim jest ten, co nie ulepsza świata. Ta zbroja była na mnie trochę za mała.
To tu miały miejsce najlepsze imprezy. Oczywiście bezalkoholowe...
Jeśli chcecie popływać kajakiem, to polecam ten oto szlak kajakowy, zaczynający się właśnie w Starym Drawsku.

najbliższe galerie:

 
STARE DRAWSKO  zamek joannicki Drahim . .
1pix użytkownik reni3 odległość 1 km 1pix
Szlak Drawy
1pix użytkownik reni3 odległość 1 km 1pix
MARZYMY O ZACHODZIE
1pix użytkownik amiche odległość 1 km 1pix
Jezioro Srebrne. . Spływ po Zalewach Nadarzyckich. . .
1pix użytkownik reni3 odległość 4 km 1pix
spacerkiem po Czaplinku
1pix użytkownik u-optymisty odległość 5 km 1pix
Zima
1pix użytkownik amiche odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:763) dodano 24.05.2017 22:25

bardzo ciekawe miejsce - warto odwiedzić - :)

robson użytkownik robson(wpisów:353) dodano 01.12.2016 19:38

To są zdjęcia sprzed 5 lat, więc teraz może tam wyglądać jeszcze inaczej - mam dużą nadzieję, że lepiej, bo cały czas zbierali pieni,adze na odbudowę zamku. Pozdrawiam serdecznie :-)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 01.12.2016 09:22

Ale się tam zmieniło. Ja znam ten zamek jako zarośnięte zielskiem ruiny, w których żywej duszy się nie spotykało. Ale to było ze 30 lat temu ;-) Swego czasu jeździliśmy do Starego Drawska na wakacje do drewnianego domku nad samym jeziorem Drawskim. Bardzo miło wspominam tamte czasy. Masz może jeszcze jakieś fotki z tamtych okolic ?
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!