m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Plac Bohaterów (węg. Hősök tere, nazywany również placem Tysiąclecia lub placem Millenijnym) to jeden z największych i najważniejszych placów w Budapeszcie. Plac Bohaterów (węg. Hősök tere, nazywany również placem Tysiąclecia lub placem Millenijnym) to jeden z największych i najważniejszych placów w Budapeszcie. Położony jest w VI dzielnicy (Terézváros - Miasto Teresy)[a], na końcu Andrássy útca, przy Parku Miejskim (Városliget). Przy placu znajduje się stacja metra Hősök tere, budapeszteńskiej linii M1. Po obu stronach placu znajdują się okazałe budynki Muzeum Sztuk Pięknych (Szépművészeti Múzeum), w eklektyczno-klasycystycznym stylu (wybudowane w latach 1900 - 1906) oraz Pałacu Sztuki (Műcsarnok), z roku 1895 (w takim samym stylu jak Muzeum). Architektem i pomysłodawcą takiej konstrukcji był Albert Schickedanz.
Zakończenie wszystkich prac na placu Bohaterów nastąpiło dopiero w 1929. Wtedy też na placu znalazł się pomnik (Hősök emlékkövét) poświęconym poległym podczas I wojny światowej (stąd oficjalna nazwa placu).
Plac przez cały okres swojego istnienia był miejscem wielu demonstracji politycznych. W czasie Węgierskiej Republiki Rad zniszczono znajdujący się tutaj pomnik Franciszka Józefa (odbudowano go w nieco innej formie w 1926), a całość pokryto czerwoną draperią. Po II wojnie światowej stanął na placu pomnik Stalina, zniszczony przez Węgrów podczas powstania w 1956; następnie władze ustawiły pomnik Lenina, który po upadku komunizmu zawędrował do specjalnego parku pomników. W 1989 r. 250 tysięcy ludzi zebrało się tutaj podczas symbolicznego pogrzebu Imre Nagy i anonimowych powstańców z 1956. Najważniejszym obiektem na placu jest Pomnik Tysiąclecia (Millenniumi emlékmű), którego budowę rozpoczęto 1896 z okazji hucznie obchodzonego 1000-lecia państwa węgierskiego. Autorem projektu był Albert Schickedanz, a wykonawcą - rzeźbiarz György Zala.
Na środku wznosi 36-metrowa kolumna archanioła Gabriela, który według legendy miał okazać się pierwszemu królowi Stefanowi i nakazał przyjęcie korony. Posąg został wyróżniony podczas wystawy światowej w Paryżu w 1900. Cokół kolumny otaczają posągi jeźdźców - księcia Arpada i sześciu jego wodzów, którzy na przełomie VIII i IX przyprowadzili Madziarów na teren dzisiejszych Węgier. Kolumnę z archaniołem Gabrielem otacza półkolista kolumnada, podzielona na dwie części. Przedstawia ważne postacie z węgierskiej historii: od lewej - św. Stefan,  król Władysław I, król Koloman, Andrzej II, Bela IV,   Karol Robert, Ludwik I (w Polsce Ludwik Węgierski). A w następnej części: Jan Hunyady, Maciej Korwin,  Stefan Bocskai (Bocskai István) - przywódca powstania antyhabsburskiego z XVIII w.,  Gábor Bethlen; Imre Thököly,  książę Franciszek II Rakoczy;  Lajos Kossuth. Rozpiętość ramion kolumnady wynosi 85 metrów - górne krawędzie zdobią posągi Pracy i Dobrobytu oraz Wiedzy i Chwały, a także boga Wojny i bogini Pokoju. Początkowo ostatnie pięć miejsc w lewej kolumnadzie zajmowali monarchowie węgierscy z dynastii Habsburgów - Ferdynand I, Leopold I, Karol III, Maria Teresa i Franciszek Józef I. Posągi te zostały uszkodzone podczas II wojny światowej i po 1945[b] zastąpione obecnymi postaciami.
Zamek Vajdahunyad, zwany oficjalnie Zespołem Budynków Historycznych, znajduje się w największym budapeszteńskim parku, w Lasku Miejskim, za sztucznym Lodowiskiem. Zespół muzealnych budynków leży na tzw. wyspie Széchenyiego, na którą wiodą cztery mostki. W 1896 z okazji 1000-lecia Węgier w stolicy odbyła się wielka Wystawa Milenijna, usytuowana w Parku Miejskim.
Wzniesiono wówczas zespół budynków z nietrwałych materiałów (głównie drewna), które były kopiami obiektów z terenu Wielkich Węgier i miały reprezentować różne style w narodowej architekturze węgierskiej. Wystawa tak spodobała się publiczności, że prezentowane budynki w latach 1904-1908 zostały ponownie wybudowane z trwałych materiałów. Projektantem całości (pod nazwą Zespół Budynków Historycznych, węg. Történelmi Épületcsoport) był architekt Ignác Alpár.
Budowla jest konglomeratem kopii budynków historycznych (stylistycznie jest mieszaniną gotyku, renesansu i baroku.). Swą nazwę wzięła od najbardziej charakterystycznej kopii zamku z Vajdahunyad w Siedmiogrodzie, obecnie na terenie Rumunii. Zespół budynków w stylu romańskim:  Tzw. Kaplica z Ják - podstawą architektoniczną jest kościół z Lébény k. Győr, zaś portal jest kopią wejścia do kościoła w Ják, Krużganek - z kopiami filarów i kolumn z czasów dynastii Arpadów, Audytorium, Katownia - 37-metrowa wieża tortur nawiązująca architektonicznie do zamków z Górnych Węgier (węg. Felvidék), obecnie Słowacja), Płaska wieża (węg. Tompa-torony) - wieża od strony stawu, Kamienny most z lwami...
... Brama mostowa (lub strzelnicza) - szerokości 10,5 m - jej elementy wzorowane są na zamku biskupim z Diakováru w Slawonii (obecnie na terenie Chorwacji).,Baszta z Segesváru - po drugiej strony bramy; część pałacowa w stylu mieszanym wzorowanym na architekturze z okresu Andegawenów Zespół budynków w stylu gotyckim: Wieża Nje Boisia - kopia wieży z zamku w Vajdahunyadzie o tej samej nazwie, która nadała budapeszteńskiemu zamkowi charakterystyczny wygląd (i prawdopodobnie była przyczyną nadania takiej, a nie innej nazwy); loggie z Hunyadu - inspirowane dziedzińcem zamkowym w Vajdahunyadzie; Sala rycerska... ... Kaplica rodu Zápolya - pomniejszona kopia kaplicy z Csütörtökhely, obecnie na terenie Słowacji: Fasada katedry; Dziedziniec z Hunyadu; Kopia Wieży Apostołów z cytadeli w Segesvárze.
Pomnik Anonymusa (nieznanego z imienia pierwszego kronikarza węgierskiego, autora dzieła Bele Regis Notarius Gesta Hungarorum) autorstwa Miklósa Ligetiego z 1903. Dzierwcyzny uwielbiają się z nim fotografoweac, poewnie ze względu na jego piekny,m duzy, niesamowicie twardy.. ołówek. Zespół budynków w stylu renesansowo-barokowym: 
Pałac w stylu baroku austriackiego z wejściem wzorowanym na Bramie Karola z Gyulafehérváru (obecnie w Rumunii); Baszta Katarzyny - powiększona kopia Bramy Katarzyny z Brassó (obecnie w Rumunii) z balkonem wzorowanym na ratuszu z Bártfa (obecnie na terenie Słowacji) po wschodniej stronie baszty...
... Fasada od strony stawu w stylu renesansu niemieckiego z ozdobnym sgraffito; 50-metrowa Wieża niemiecka z cebulowatym hełmem; Wieża francuska - niska wieża od strony stawu inspirowana wczesnym renesansem francuskim. Pomniki: - Pomnik Ignáca Alpára (projektanta zamku) autorstwa Ede Telcsa z 1931 naprzeciwko głównego wejścia); Pomnik Sándora Károlyiego (polityka węgierskiego) autorstwa Alajosa Stróbla z 1908 (na Dziedzińcu z Hunyadu)... ... Pomnik Anonymus; Lajosa Mitterpachera (przyrodnika), Sámuela Tessedika (pedagoga protestanckiego); Jánosa Nagyváthyego (agronoma) i Ferenca Pethe (ekonomisty).
Trzeba uważać, bo po stawie pływa policja :-)

najbliższe galerie:

 
Budapeszt zamek Vajdahunyad
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
BUDAPESZT / cz.1.
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
WĘGRY. Budapeszt
1pix użytkownik caprio72 odległość 0 km 1pix
Budapeszt Plac Millenium
1pix użytkownik maryush odległość 0 km 1pix
BUDAPESZT NOCNY I DESZCZOWY
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix
Budapeszt - Peszt
1pix użytkownik tama odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 18.12.2016 20:26

Witam, Halszka Dzięki, że wpadłaś. Oczywiście zapraszam też do kolejnych galerii ze stolicy Węgier - będzie ich pewnie 11 :-) Byłem w Budapeszcie dwa dni - pierwszego pogoda nie bardzo dopisała, bo często padała, ale drugiego było ujuż słońce i myślę, że będzie to widać na zdjęciach. Pozdrawiam serdecznie.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 16.12.2016 14:07

Budapeszt jest piękny!:)) Chyba każda polska wycieczka zaczyna zwiedzanie miasta od placu Bohaterów i wspaniałego Zamku Vajdahunyad :) Zamek jest piękny z każdej strony i bardzo fotogeniczny:) Zajrzę jeszcze przy okazji do pozostałych Twoich albumów z Budapesztu:) Pozdrawiam!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!