m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (46):

 
Startujemy od Bazyliki św. Stefana. Most Łańcuchowy (również Most Széchenyiego, węg. Széchenyi lánchíd lub krócej Lánchid) w Budapeszcie zbudowany w latach 1839-1849, według projektu angielskiego inżyniera Williama Tierney'a Clarka. Budowy mostu podjął się szkocki inżynier Adam Clark, którego nazwiskiem nazwano plac między mostem a tunelem pod zamkiem królewskim po stronie Budy. Most został nazwany od nazwiska polityka węgierskiego, Istvána Széchenyiego, od którego pochodzi idea wybudowania tego mostu. Do jego budowy przyczynił się również baron György Sina, który ją sfinansował. Most stanowił pierwsze stałe połączenie leżących po przeciwnych stronach Dunaju - Budy i Pesztu. Był jednocześnie pierwszym mostem kamiennym na odcinku Dunaju w granicach ówczesnych Węgier. Prace przy budowie mostu rozpoczęto w 1839, a oddano do użytku 20 listopada 1849 roku. Uroczyste podwieszenie łańcucha zaplanowano latem 1848 roku. Łańcuch spoczywał wtedy na pływającym rusztowaniu, skąd całą operację mogło podziwiać też kilku zaproszonych gości, w tym István Széchenyi.
Podczas wciągania łańcucha zerwała się lina na wielokrążku. Spadające tony metalu uderzyły w rusztowania z gośćmi, którzy wpadli do wody. Hrabia Széchenyi jako dobry pływak wyszedł z wypadku cało. Nigdy jednak nie przeszedł się po tym moście, ponieważ w dniu otwarcia leczył się już w zakładzie neurologicznym w Döbling. Most został wysadzony przez wycofujące się jednostki Wehrmachtu podczas II wojny światowej. Pierwszym z przedsięwzięć po jej zakończeniu stała się jego odbudowa.
Do użytku oddano go 20 listopada 1949 - dokładnie w setną rocznicę powstania tego mostu. Lwy, które czuwają po obydwu krańcach mostu wykonał artysta rzeźbiarz János Marschalkó. Plotka głosi, że lwy zostały wyrzeźbione bez języków. Nie jest to prawda. Lwy mają języki, jednak z perspektywy przechodnia ich nie widać (lwy leżą na blokach o trzymetrowej wysokości). Swoiski widok nad Dunajem - polski fiat 126p. Nasz kochany maluszek! Przejeżdżamy przez Most Arpada. Most Árpáda usytuowany jest w północnej części Budapesztu, w jego miejscu już w czasach rzymiański stał most, który łączył Aquincum z fortecą, stojącą na przeciwnym brzegu Dunaju.
Dzisiaj most położony jest w pobliżu śródmieścia i styka się z północnym krańcem wyspy Małgorzaty, na którą wjechać można z mostu zjazdem. Budowa mostu miała miejsce w okresie 1939-1950, w roku 1969 most został unowocześniony, a następnie w latach 1980- 1984 poszerzony. Przęsła tego żeliwnego, 928-metrowego mostu w okresie projektowania uważane były za niezwykle długie (102 i 103 metrów).
Jest jednym z najbardziej uczęszczanych mostów Budapesztu, na jego środku znajdują się szyny tramwaju linii nr. 1, po ich dwóch stronach biegną po 3 pasma jezdni, przeznaczone dla ruchu samochodowego oraz oddzielone od nich chodniki dla pieszych i trasa rowerowa. Wyspa Małgorzaty - wyspa na Dunaju, na Węgrzech, w granicach miasta Budapeszt. Pod względem administracyjnym wyspa ta należy do XII dzielnicy. Została sztucznie utworzona z trzech, leżących blisko siebie pomniejszych wysp w 1950 roku przy okazji prac związanych z regulacją Dunaju. Ma 2,5 km długości, zajmuje 95,6 ha powierzchni, a w najszerszym miejscu jej szerokość wynosi 500 m. Na wyspie znajdują się hotele, obiekty sportowe (boiska, korty tenisowe, baseny), kluby, restauracje, liczne tereny zielone ze ścieżkami rowerowymi, joggingowymi, przestronnymi trawnikami idealnymi na piknik, wypoczynek oraz średniowieczne ruiny natury sakralnej. Grób Małgorzaty Węgierskiej, (ur. 27 stycznia 1242 na zamku Klis koło Splitu, zm. 18 stycznia 1271[2]) - córki króla Węgier Beli IV i cesarzówny Nikai Marii Laskaris. Została ofiarowana przez ojca Bogu z intencją uratowania Węgier z najazdu tatarskiego, dominikanka, mistyczka, stygmatyczka, dziewica i święta Kościoła katolickiego.
Kilkakrotnie próbowano ją wydać za mąż, ale zawsze się skutecznie opierała. Czyniła starania o pokój, gdy jej brat Stefan V walczył z ojcem Belą IV. W zakonie dominikanek nie pełniła żadnych funkcji, była szeregową mniszką. Pracowała głównie z chorymi zakonnicami jako infirmerka. Jej życie upłynęło na ustawicznych modlitwach i wyjątkowo surowych pokutach (posty, upokarzanie się, ciężka praca, posługa zaraźliwie chorym czy biczowania dyscypliną). Jej siostrami były: św. Kinga, bł. Jolenta Helena i Konstancja. Już za życia otaczano ją wielką czcią, która spotęgowała się jeszcze po jej śmierci 18 stycznia 1270 r. Beatyfikowana w 1789. W 1943 roku została kanonizowana przez papieża Piusa XII[3]. Jej imieniem nazwana jest słynna wyspa Małgorzaty na Dunaju w Budapeszcie (Węgry). Na wyspie do dziś istnieje źródło św. Małgorzaty, którego woda posiada moc uzdrawiającą. W ikonografii przedstawiana jest jako mniszka, z lilią, czasem z koroną u stóp (odrzuciła bowiem wielu monarchów, starających się o jej rękę, m.in. Karola Andegaweńskiego i Bolesława Pobożnego), w płaszczu pokrytym gwiazdami. Ośmiokątna Wieża Wodna o wysokości 57 m, zbudowana w 1911 roku. Dzisiaj służy jako wieża widokowa i miejsce wystaw. Wyspa leży na wysokości II. i III. dzielnicy po stronie Budy oraz XIII. dzielnicy patrząc od strony Pesztu. Od 1901 roku na wyspę można dotrzeć od strony południowej z Mostu Małgorzaty, a od 1950 roku również z Mostu Arpada, który łączy się z wyspą od północy. Poza taksówkami oraz autobusami na wyspę nie mogą wjeżdzać żadne inne pojazdy. Wyjątkiem jest jedynie parking dla gości hotelu, na który można zjechać z mostu Arpada. Na wyspę można się oczywiście dostać tramwajem nr 4 i 6 (zatrzymuje się na środku Mostu Małgorzaty) lub autobusem nr 26 (wjeżdża na wyspę). Wyspa leży na wysokości II. i III. dzielnicy po stronie Budy oraz XIII. dzielnicy patrząc od strony Pesztu.
Od 1901 roku na wyspę można dotrzeć od strony południowej z Mostu Małgorzaty, a od 1950 roku również z Mostu Arpada, który łączy się z wyspą od północy. Poza taksówkami oraz autobusami na wyspę nie mogą wjeżdżać żadne inne pojazdy. Wyjątkiem jest jedynie parking dla gości hotelu, na który można zjechać z mostu Arpada. Na wyspę można się oczywiście dostać tramwajem nr 4 i 6 (zatrzymuje się na środku Mostu Małgorzaty) lub autobusem nr 26 (wjeżdża na wyspę). W średniowieczu wyspę zwano Wyspą Królików (węg. Nyulak szigete), jednak dzisiejszą nazwę zawdzięcza córce węgierskiego króla Beli IV, św. Małgorzacie, która spędziła większość swojego życia właśnie na tej wyspie, w zbudowanym w połowie XIII wieku klasztorze dominikanek. W zależności od okresu historycznego wyspę nazywano również: Nagyboldogasszony-sziget, Úr-sziget, Budai-sziget, Dunai-sziget, Nádor-sziget, Palatinus-sziget.
Autobus -amfibia - jeździ po ulicach Budapesztu, a potem wjeżdża do Dunaju i płynie. Uzdrowiskowe walory wyspy odkryli już Rzymianie, którzy połączyli wyspę z lądem kamiennym mostem. Wśród obecnych historycznych zabytków, na wyspie znajdują się: - ruiny XII-wiecznego kościoła Franciszkanów; -     ruiny klasztoru Dominikanów; - rekonstrukcja kościoła św. Michała z zakonu Premonstratensów, z płaskorzeźbą przedstawiającą patrona nad bramą i XV-wiecznym dzwonem na wieży.
Do XVI. wieku na wyspie znajdowały się liczne zakony żeńskie, klasztory i kościoły. Na skutek wojen z imperium osmańskim mnisi opuścili wyspę, a wszystkie te budynki zniszczono.
W XVIII. wieku wyspa była siedzibą palatyna. W 1908 roku natomiast ustanowiono tam park miejski.
Wyspa jest siedzibą wielu gatunków roślin, a nawet kilku zwierząt. Można tu zaobserwować takie gatunki roślin jak miłorząb dwuklapowy czy platan, a ze zwierząt wiewiórki, dzięcioły, kosy i wiele innych.
Na wyspie są też ogrody tematyczne. Jest ogród różany oraz ogród japoński z małym stawkiem, w którym pływają ryby i żółwie. Inne miejsca na wyspie: - Pomnik z 1973 roku upamiętniający połączenie Óbudy, Pesztu i Budy w jedno miasto Budapeszt; - Mini-zoo z ptactwem wodnym; - Grająca Studnia w północnej części wyspy; - Grająca Fontanna przy wejściu od strony południowej; - Ośmiokątna Wieża Wodna o wysokości 57 m, zbudowana w 1911 roku; dzisiaj służy jako wieża widokowa i miejsce wystaw. Jedziemy do hotelu, który znajduje się w pobliżu 
Groupama Arena. To stadion wielofunkcyjny w Budapeszcie, oraz stadion  Ferencvárosi TC o pojemności 23,698, Groupama Arena jest drugim co do wielkości stadionem na Węgrzech po Puskas Ferenc Stadium.

najbliższe galerie:

 
Węgry_2007 - BUDAPESZT/najważniejsze zabytki
1pix użytkownik charlie odległość 1 km 1pix
Budapeszt
1pix użytkownik pesteczka123 odległość 1 km 1pix
Budapeszt wyspa Małgorzaty
1pix użytkownik maryush odległość 1 km 1pix
Budapeszt 12 - pożegnanie
1pix użytkownik robson odległość 1 km 1pix
WĘGRY Budapeszt
1pix użytkownik paweller75 odległość 2 km 1pix
BUDAPESZT NOCNY I DESZCZOWY
1pix użytkownik wo odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
robson użytkownik robson(wpisów:451) dodano 18.12.2016 20:27

Niestety nie płynąłem, chociaż bardzo bym chciał. Czy ktoś z obieżyświatów płynął? Jeśli tak to jakie wrażenia? Pozdrawiam serdecznie.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 18.12.2016 07:05

Jechałeś/płynąłeś tą autobuso - amfibią ?
Pozdrawiam :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!