m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Jezioro Prespańskie - położone między dwoma pasmami górskimi Galičica i Pelister na wysokości 853 m.n.p.m. Ma ono długość ok 30 km, szerokość ok 17 km, a maksymalna głębokość jeziora sięga do 60 m. Niestety w ostatnich latach Jezioro kurczy się - gołym okiem widać, że brzeg cofnął się o kilkanaście metrów w ostatnim czasie. Jest to związane z odpływem wód do Jeziora Ochrydzkiego. Na tafli Jeziora zbiegają się granice trzech państw: Macedonii, Grecji oraz Albanii.[http://magdalenaprask.pl/jezioro-prespanskie/]
Prespa systemem podziemnych kanałów połączona jest z Jeziorem Ochrydzkim.
Przez góry prowadzi droga (18 km) łącząca wieś Stenje (nad Jeziorem Prespańskim) z wsią Trpejcy (nad Jeziorem Ochrydzkim) - po drodze przejeżdżając przez przełęcz Livada (1.568 m npm). Już w okolicach Przełęczy znajduje się punkt, z którego można zobaczyć oba olbrzymie jeziora na raz. Widok na Prespę.
Magaro (2.255 m npm) to najwyższy szczyt pasma górskiego Galicica. Góry te oddzielają dwa największe jeziora w Macedonii: Jezioro Ochrydzkie i Jeziora Prespańskie i są w całości objęte są Parkiem Narodowym.
Widok na Jezioro Ochrydzkie.
Jezioro Ochrydzkie wraz z otaczającym je regionem figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO od 1979 roku. Na brzegach jeziora zachowało się wiele zabytków przeszłości, m.in. sięgająca okresu średniowiecza twierdza cara Samuela oraz zabytkowe centrum miasta w Ochrydzie, klasztor św. Nauma, liczne niewielkie cerkiewki (m.in. cerkiew św. Jana Teologa w Kaneo)[

najbliższe galerie:

 
Macedonia - Jezioro Ochrydzkie, Zatoka Kości
1pix użytkownik valt69 odległość 3 km 1pix
Macedonia - Gradiste,  muzeum na wodzie
1pix użytkownik alak odległość 3 km 1pix
Klasztor św. Nauma
1pix użytkownik claude odległość 6 km 1pix
 Macedonia i Grecja 2017 - wyprawa wakacyjna
1pix użytkownik eljot odległość 6 km 1pix
Macedonia - Jezioro Ochrydzkie, wzdłuż wschodniego brzegu
1pix użytkownik valt69 odległość 8 km 1pix
Macedonia - Crni Drim, żródło rzeki
1pix użytkownik valt69 odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
nola76 użytkownik nola76(wpisów:6705) dodano 18.12.2016 17:33

Nad Jezioro Prespańskie jakoś nie udało nam się dotrzeć z braku czasu, ale może następnym razem, bo na pewno do Macedonii jeszcze kiedyś wrócimy:) pozdrawiam:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6141) dodano 14.12.2016 09:42

W przeciwieństwie do Jeziora Ochrydzkiego, które miało już tu wiele odsłon, Jezioro Prespańskie pokazujesz na portalu OBIEŻYŚWIAT chyba jako pierwszy. Obejrzałem z ciekawością, gdyż nie wykluczam, że znajdzie się ono na moim przyszłorocznym bałkańskim szlaku, a przy takiej ewentualnej perspektywie - każda informacja jest dobra. Ciekawe, czy pokażesz z okolicy coś jeszcze?
Pozdrawiam!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!