m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (44):

 
W Luksemburgu rozmawia się po luksembursku (od 1984) francusku i niemiecku.
W powszechnym użyciu dominuje jednak francuski. 
Moien to po luksembursku dzień dobry. W tym roku oddali do użytku oszkloną windę.
Jest to wspaniała atrakcja.
Windą zjeżdża się do dzielnicy Pfaffenthal. Roztacza się z niej piękny widok na starą dzielnice Pfaffenthal.
Most Wielkiej Księżnej Charlotte, przerzucony nad dzielnicą Pfaffenthal. 
Dzielnica Pfaffenthal jest bardzo zielona, a z tyłu wznoszą się szklane budynki Kirchbergu dla urzędników.
Bogactwem dzielnicy Pfaffenthal była woda. W tym budynku produkowano wodę. Budują nowa stacje kolejową dla dzielnicy urzędników Kirchberg. Usprawni im dojazd do pracy.
Wiadukt Clausen znajduje się on w dzielnicy Pfaffenthal, w pobliżu płaskowyżu Kirchberg, gdzie są instytucje Unii Europejskiej. 
Tuż pod Luksemburgiem miejscowość Steinsel . Kwitnące sady jabłoni. Pod koniec października można kupić jabłka osobiście zrywane za około 1 euro. W maju zawsze jest impreza która zbliża społeczeństwo do działalności Instytucji Unijnych.
Tym razem pod nazwą „Mała Europa”. Luksemburg organizuje „drzwi otwarte instytucji państwowych”
Byłam w parlamencie Luksemburga który sąsiaduję z rezydencją Wielkiego Księcia. Pałac rodziny panującej w latach 30. XX stulecia został sprzedany państwu, ale zgodnie z zapisem konstytucji rodzina wielkoksiążęca ma prawo nadal go używać jako swojego. Służy głównie do celów reprezentacyjnych, gdyż wielki książę Henryk (z dynastii Burbonów) mieszka poza miastem.
Henryk Wielki książę Luksemburga. Poślubił w Luksemburgu Marię Teresę Mestre. Charlotte Wielka księżna Luksemburga.. Sala posiedzeń deputowanych. Deputowani maja piękne widoki na starą dzielnicę Grund.
Dni otwarte. Ludzie przechodzą miedzy budynkami parlamentu Luks. Byłam też w MSZ. Dokładna kontrola. Znajduje się kolo Katedry NMP. Nic szczególnego. Gabinety.
Tym autobusem w czasie dni otwartych można dojechać do Instytucji państwa Luksemburg w dzielnicy Kirchberg. Stary Mercedes. W Prowansji pola lawendy a tutaj poletko wrzosów i …... Winnice w Wormeldange nad rzeką Mosel. Od 13 do 15 stycznia odbywa się Luxexpo. Pokaz produktów charakterystycznych dla danego kraju całego świata. Dochód z imprezy jest przekazany na fundacje charytatywne.
Na polskim stoisku kupiliśmy bigos kiełbasę i pierogi. Wszystko pyszne. W Luksemburgu żyję się bardzo wygodnie szczególnie rodzinom z małymi dziećmi.
W parku jest czysto. Zatrudniają dużo pracowników do dbania o parki.
W każdą środę adwentu w Katedrze NMP odbywają się koncerty.
Koncert z Uniwersytetu USA. Sponsorowany przez ambasadora USA. Składam najserdeczniejsze życzenia Świąteczne . Na święta wracam do Polski.

najbliższe galerie:

 
Luksemburg, Francja, Niemcy cz. I
1pix użytkownik patryk odległość 0 km 1pix
Luxemburg wiosna w grudniu 2015
1pix użytkownik elise odległość 1 km 1pix
Luksemburg Trybunał Sprawiedliwości
1pix użytkownik elise odległość 1 km 1pix
Luksemburg - katedra i twierdza
1pix użytkownik robson odległość 2 km 1pix
Luksemburg II - Stare Miasto
1pix użytkownik robson odległość 2 km 1pix
Luksemburg
1pix użytkownik dorotka_t odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
elise użytkownik elise(wpisów:968) dodano 19.12.2016 21:20

agra60. Dobrze jest tutaj. Wszystko czyściutkie. Psy nie brudzą trawników. W parku trawka zadbana dla leżakujących. Pełno placów zabaw. Byłam świadkiem jak jeden pan dokonywał atestu urządzeń na placu zabaw. W soboty darmowa komunikacja. Tania benzyna i papierosy.
Dużo zarabiają, ale nieruchomości potwornie drogie. Duże ceny wynajmu mieszkań. Dużo osób dojeżdża do pracy z Belgii czy z Francji.
Nawet poza Stolicą ceny są dużo mniejsze. Problem jest z korkami na ulicach. Rozwiazuja te problemy powolutku. Wybudowali w pobliżu stolicy tunel. Za dwa lata w stolicy będzie tramwaj.
Ale najważniejsze że w Polsce jest mi najlepiej. Moje wnuki całe wakacje są w Polsce i jest im dobrze.
Serdecznie pozdrawiam.

elise użytkownik elise(wpisów:968) dodano 19.12.2016 21:01

paweller75. Dziękuję za komentarz. Ja takiej bombki nie kupiłam. Teraz żałuję. Mój zięć Niemiec mówi kupuj co chcesz bo to na cele Charytatywne. Nie pytaj o cenę bo to nie wypada. Szkoda może w przyszłym roku.
Tak jak piszesz zaliczę sąsiednie kraje ale powolutku . Luksemburg jako państwo jest ładne. Posiada wiele zamków . Jest wszędzie blisko.
Serdecznie pozdrawiam

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1321) dodano 18.12.2016 21:44

Obydwa miejsca Twego zamieszkania bardzo urokliwe - Strasburg zwiedzałem indywidualnie .Luksemburg wirtualnie za pomocą Twojej galerii . Zaskakuje mnie tyle terenów zielonych .Na pewno dobrze Ci się tam mieszka . Pozdrawiam

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7349) dodano 18.12.2016 21:37

Fajna sprawa mieszkać sobie w takim mieście - państwie ..., to takie centrum zachodniej Europy, Francja, Niemcy, Belgia czy Holandia dokładnie na wyciągnięcie ręki, można jeździć i zwiedzać:) Widzę, że już świątecznie się robi ..., odniosę się do bombek choinkowych ..., w Alzacji czy rok temu w Rothenburgu w Niemczech widziałem w sklepach Bożonarodzeniowych sporo pięknych bombek ..., podobno wszystkie z Polski pochodzą, ale u nas ciężko takie kupić ..., rozmawiałem ostatnio z facetem, które takie wytwarza i się okazało, że faktycznie, całą produkcję tirami wysyłają na zachód ..., taki to biznes ..., zdrowych i wesołych Świąt życzę, wszystkiego dobrego, pozdrawiam:)

elise użytkownik elise(wpisów:968) dodano 18.12.2016 18:35

Dziękuję za życzenia świąteczne. Mam bardzo malo czasu, ale zawsze zaglądam na stronę Obieżyświata. Mam swoich ulubionych autorów galerii i Wy do nich należycie. Pozdrawiam jeszcze z Luksemburga.

ak użytkownik ak(wpisów:6251) dodano 18.12.2016 18:26

Elizo dziękuję za piękny spacer po Luxemburgu i za życzenia świąteczne, życzę również udanych Świąt w kraju.
Pozdrawiam serdecznie :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2761) dodano 18.12.2016 16:55

elise - Dziękuje serdecznie za galerię oraz życzenia świąteczne, odwzajemniam sie równie i życzę pokoju i miłości w sercu i w świecie.
Pozdrawia

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!