m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Rekonesans rozpoczęłam z górnej półki, a dokładniej z Ojstricy, wzgórza
leżącego na zachodnim brzegu jeziora Bled.
Wdrapałam się na nie w około 20 minut, prześcigając po drodze sporą grupę Azjatów obciążonych profesjonalnym sprzętem fotograficznym. Wiedziałam, że jeśli dotrę na szczyt później niż oni , będę miała problem ze znalezieniem dogodnego miejsca do podziwiania okolicy, a co gorsza wykonanie zaplanowanych ujęć stanie pod znakiem zapytania. Na górze zamarłam z wrażenia, odsapnęłam po sprincie i zaczęłam uwiecznianie symbolu Słowenii, otoczonego górami jeziora z malutką wysepką zwaną Blejskim Otokiem i znajdującym się na nim kościołem pod wezwaniem Marii Panny.
Czas zatrzymał się dla mnie w miejscu. Już tylko chmury pojawiające się w oddali zmieniały swoje położenie, kształt i kolory. Podziwiałam burzę, która całe szczęście zatrzymała się na okolicznych wzniesieniach. Przedłużałam chwilę powrotu, aż zastał mnie tam wieczór. Nocny Bled jest równie piękny, być może nawet piękniejszy niż za dnia. Zejście nie było proste. Nie planowałam tak długiego pobytu na szczycie, więc nie miałam ze sobą latarki. Schodzenie bez niej w ciemnościach po skałkach mogło się źle skończyć. Zejście ze wzgórza przyspieszyły dziwne odgłosy dochodzące z lasu i wyobraźnia malujące niestworzone sceny grozy ;) Jeszcze jedno nocne ujęcie na zamek królujący nad jeziorem i kościół pod wezwaniem św. Marcina. Można odnieść wrażenie, że jezioro opanowały kaczki, wszędzie ich pełno. Tutaj kaczy naczelnik obserwuje otoczenie. Wspaniale prezentują się dostojne łabędzie. Szczęśliwce - mogą pływać tam, gdzie im się zamarzy i to całkiem za darmo.
My niestety musimy wynająć pletnę (widać ją na zdjęciu) albo łódeczkę i wtedy dzięki sile własnych rąk dopłynąć na wyspę, zwiedzić kościół, albo podpłynąć pod zamek stojący na skale wyrastającej 130 metrów ponad poziom jeziora. ... ... Zamek należy podziwiać nie tylko z oddali, ale też z bliska. Dostać się można do niego stromą ścieżką, mijając po drodze cyklameny albo po prostu wjechać - wersja dla leniwców. Zamek to mieszanka stylów, od romańskiego przez gotycki, barokowy do współczesnego. Jest podobno najstarszym zamkiem w Słowenii i pierwsze wzmianki o nim sięgają 1011 roku.
Na zamku warto zwiedzić muzeum ukazujące jego historię, a także przedstawiające walory regionu. Można też zaopatrzyć się w trunki w piwnicy winnej lub przysiąść przy kawiarnianym stoliku z widokiem na jezioro. Jeśli już mowa o widokach to przeskakujemy nad jezioro Bohijn oddalone zaledwie 25 kilometrów od Bledu. Trzeba tam wjechać na górę Vogel, aby objąć spojrzeniem całe jezioro, a także okoliczne szczyty. Dla chętnych polecam wybranie jednego ze szlaków. Drugie miejsce warte zwiedzenia, gdy już jesteśmy w Bledzie, to wąwóz Vintgar o długości 1,6 kilometra. Położony jest 4 kilometry na północ od Bledu. Parkingi 
znajdują się przed samą kasą oraz ok. 500 metrów przed nią. Do wąwozu najlepiej udać się z samego rana, aby nie stać w godzinnej kolejce i aby potem nie przepychać się w tłumie turystów. Trasa jest idealna w czasie upalnego dnia. Pokonuje się ją wąskimi ścieżkami, kładkami, mostkami wśród sięgających 160 metrów ścian wąwozu porośniętych soczystą zielenią i przy szumie szmaragdowo-turkusowej rzeczki. ... W wąwozie można podziwiać dwa wodospady. Ten na wcześniejszym zdjęciu i ten tutaj widoczny zwany Sum o wysokości 16 metrów zamykający szlak.
Zdecydowanie polecam spędzenie trzech godzin w tym miejscu, bo tyle zajmuje przejście trasy tam i z powrotem z dłuższym postojem przy wodospadzie. ... Powrót do Bledu i powrót na Ojstricę, gdyż zdjęcie nie odda tego, czym można się z niej delektować. To trzeba zobaczyć na żywo. Jak widać za dnia sporo ludzi, słynna ławeczka zajęta. Bled to niezbyt urodziwe miasteczko. To co najładniejsze pokazałam. Poza zwiedzeniem wyspy i zamku proponuję spacer wokół jeziora oraz wjazd na wzniesienie leżące na południe od Bledu. Znajduje się na nim park linowy będący sporą atrakcją dla małych i dużych jak i tor saneczkowy, którym można zjechać ze wzgórza. Dzieci mogą zaciekawić także zajęcia z pokazami z fizyki organizowane w Biurze Informacji Turystycznej. Prowadzone są w języku angielskim. Tak mi się spodobało w Słowenii, że postanowiliśmy przedłużyć pobyt w niej o dwa dni.
W tym czasie pojechaliśmy do Jamnika, malutkiej wioski mającej do zaoferowania jedną atrakcję: pięknie położony na zboczu na tle Alp Kamnicko-Sawińskich maleńki kościółek św. Primusa i Felicjana. Kościółek widać z głównej drogi, ale warto do niego podejść i nacieszyć oczy Kotliną Lublańską, a zwłaszcza panoramą skomponowaną ze skalistych wierzchołków okolicznych szczytów. Napisałam w galerii Surykatki z Radovljicy, że jak będę w okolicy miasteczka to do niego zajrzę. No i zajrzałam. I nie żałuję. Radovljica, jej stara część to godzina, półtorej zwiedzania. ... Główna część miasteczka to Plac Ninhartov i kilka uliczek otoczonych kamieniczkami często zdobionymi malunkami z postaciami Świętych.
Kolorowe kamieniczki niczym z bajki, na parapetach, przy drzwiach wejściowych spore ilości kwiatów. To wnętrze kościoła św. Piotra wzniesionego w stylu romańskim , a potem przebudowanego w stylu późnogotyckim. Na uwagę zasługuje w nim sklepienie z namalowanymi roślinnymi ornamentami oraz aniołami. Kościółek stoi przy sporym placu. ... Przy tymże placu znajduje się zachęcające wejście na plebanię.
Jej środek to ukwiecony dziedziniec otoczony arkadami.
... Radovljica jest pełna uroku. Życie płynie w niej nieśpiesznie i warto się tym podelektować przy kawiarnianym stoliku. Miejsca pod dostatkiem. Turystów tutaj niewielu co jest ogromną zaletą tego miasteczka. Wieczorem dotarliśmy w kolejne miejsce nad jeziorka Jasna znajdujące się w Kranjskiej Górze. Nie było tutaj tak słonecznie jak w Radovljicy. Przywitała nas niska temperatura, wiatr i deszczowe chmury, które zasnuły niebo i okoliczne szczyty. Powitał nas też stojący nad jeziorem kozioł zwany Zlatorogiem będący symbolem Triglava najwyższego szczytu Alp Julijskich.
Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych miejsce jest pełne uroku i nie można mu odmówić piękna. Kolejny ostatni dzień znów rozpoczęliśmy od jezior Jasna tym razem przy odrobinie błękitnego nieba co nas ucieszyło, gdyż wybieraliśmy się na przejażdżkę drogą łączącą Kranjską Górę z Bovec i zwaną Ruską Cestą. Ruska Cesta to malownicza dwudziestopięciokilometrowa trasa z niezliczoną ilością serpentyn i kilkoma punktami widokowo-poznawczymi. Jest dobrze oznakowana, z wieloma miejscami postojowymi. Jeden z nich to Ruska Kapelica wzniesiona w 1916 roku ku pamięci rosyjskich żołnierzy, którzy stracili życie w lawinie w trakcie budowy drogi na przełęcz Vrsic. Jest tam również mogiła żołnierzy i pomnik w kształcie piramidy z napisem: „Synowie Rosji”.
Kolejny przystanek to pole z pamiątkowymi kopczykami. Tradycyjnie musieliśmy wznieść swój. Trasa ładna widokowo choć będąca sporym obciążeniem dla żołądka.
Lepiej się po niej nie poruszać po obfitym posiłku. Około pięćdziesiąt serpentyn może dać się we znaki. Tutaj pomnik dr. Juliusa Kugy spoglądającego w kierunku Jalovca słoweńskiego alpinisty, pisarza, botanika, prawnika, oficera uważanego za ojca współczesnego alpinizmu w Alpach Julijskich. Spora część trasy biegnie wzdłuż rzeki Soca. Kolor jej wody jest zachwycający, a najintensywniejszy odcień szmaragdu znajduje się w Wielkim Wąwozie Soca, ok. 11 kilometrów przed Bovec. Wąwóz ma 750 metrów długości i kilka szerokości.
Można się w nim wykąpać, co w czasie upalnych dni jest nie lada atrakcją. Pogoda w górach jest zmienna i w czasie drogi powrotnej do Kranjskiej Gory oglądaliśmy otulony pierzynką z chmur masyw Prisojnika. Na pożegnanie jezioro Jasna. Zamontowanie w tym niezwykle malowniczym miejscu ławeczki byłoby z pewnością świetnym pomysłem. Obawiam się tylko, że byłaby ona ciągle oblegana. Czy można się temu dziwić?

najbliższe galerie:

 
Alpy Julijskie - Debela Peč
1pix użytkownik surykatka odległość 6 km 1pix
Osobliwości Triglavskiego Parku Narodowego i okolic
1pix użytkownik surykatka odległość 7 km 1pix
Słowienia - Alpy Julijskie
1pix użytkownik marioli odległość 8 km 1pix
Jezioro Bohinj - z lądu, wody i powietrza
1pix użytkownik surykatka odległość 9 km 1pix
W drodze na Istrię
1pix użytkownik mlochowskijacek odległość 10 km 1pix
Alpy Julijskie
1pix użytkownik bartekplk odległość 11 km 1pix

komentarze do galerii (29):

 
pisanka użytkownik pisanka(wpisów:572) dodano 16.01.2019 10:47

Piekna galeria z pieknego kraju. Niestety dawno tam nie bylem , mam nadzieje ze turysci jeszcze nie zadeptali ... Pozdro

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 21.01.2017 19:52

jak tu ładnie

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 05.01.2017 10:52

Zawsze będę powtarzać, ze małe jest piekne:)
Pieknie pokazana przez Ciebie Słowenia z cała pewnoscia zacheci tych co jeszcze nie byli i utwierdzi tych co byli , ze to cudowny zakatek Ziemi:)
Znakomicie wykorzystałas okoliczności przyrody zwłaszcza na zdjeciach prezentujacych Bled:))
Piękna galeria:) Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 05.01.2017 09:52

Gregy, dziękuję. Jak mogłam nie iść po Twoich śladach ? Wszystkie miejsca przedstawiłeś tak, że od razu chciałam się tam znaleźć :) Ojstrica nawet z tłumem za plecami jest the best.

Lucy, dziękuję :)

Pipol, dziękuję:) Widzę, że się już przygotowujecie do kolejnego wypadu na Słowenię ;)

Baracuda, dziękuję. I o to mi zawsze chodzi, aby zachęcić do odwiedzenia miejsc, które mnie zachwyciły :)

Zibid, cieszę się :)

Benko, dziękuję :)

Margo, dziękuję, polecam Słowenię, Alpy Julijskie, bo szlaków dla takiej górskiej Kozicy jak Ty w tym malutkim kraju sporo :)

Pozdrawiam Was serdecznie :)

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 29.12.2016 18:48

Maleńki kraj, a ile pięknego ma do zaoferowania, nie tylko Lubljana i Postojna...piękna galeria. Pozdrawiam.

benko90 użytkownik benko90(wpisów:21) dodano 28.12.2016 20:33

Gratulacje !
Słowenia śliczna !!!

zibid użytkownik zibid(wpisów:2270) dodano 28.12.2016 20:15

foty nr 2,3 i 4 zajebiste są !

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 28.12.2016 10:57

Co tu dużo pisać-jak zwykle piękna galeria, aż chce się tam jechać:)))
Pozdrawiam
Aga:)))

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 27.12.2016 18:12

Čestitam od srca :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3139) dodano 27.12.2016 15:58

Gratuluję 😊.

gregy użytkownik gregy(wpisów:639) dodano 26.12.2016 20:47

Oj oj oj, przez ponad tydzień nie wpadłem na OS i proszę co by mnie ominęło. Jak wspaniale przypomnieć sobie Bled, tym bardziej, że Ktoś tu szedł po moich śladach hahaha. Żałuję, że nie dotarłem do Jamnika. Z kolei widzę, że Ojstrica na każdym robi wrażenie. Myśmy na ławeczce spędzili ponad godzinę, z czego ponad 40 minut sami na szczycie. Ech sama przyjemność. Słowenia jeszcze mnie przyciągnie do siebie. Super galeria i gratulacjone :-)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 22.12.2016 08:12

Gabi, miłe to co piszesz, bardzo dziękuję, ale nie mów, że nigdy nie zrobisz takich zdjęć.
Wiesz sama, jak duże postępy zrobiłaś, więc wszystko przed Tobą.
Życzę, abyś dotarła do Słowenii. Pokazałam tylko część tego pięknego kraju.

Koniczynko, dziękuję.
Słowenia ma wszystko: góry, morze, piękną przyrodę i klimatyczne miasteczka. Każdy znajdzie tam coś dla siebie.

Olaizm, bardzo dziękuję. Cieszę się, że zajrzałaś.

Paweł, miło, że się podoba. Planuj, planuj. Będziesz miał bliżej na wakacje. Słowenia jest równie ładna, jak nie ładniejsza niż np., Chorwacja ;)


Święta coraz bliżej, więc życzę Wam, abyście spędzili je w radosnej atmosferze planując kolejne podróże :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7612) dodano 21.12.2016 21:24

Fantastyczna galeria ..., każde miejsce bardzo zachęcające, jestem pod ogromnym wrażeniem, muszę zaplanować tam jakiś wyjazd:)
Pozdrawiam:)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 21.12.2016 19:14

Piękna Słowenia,cudne widoki-pozazdrościć/tak trochę/no i serdeczności i zdrówka na Święta i w Nowym Roku-pozdrawiam.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 21.12.2016 18:10

Kolejna piękna galeria ze Słowenii.
Nie tylko dzika natura powala na kolana, ale widzę, że są też klimatyczne miejscówki. Oj, warto tam zajechać...
Zdjęcia z najwyższej półki!
Pozdrawiam świątecznie.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 21.12.2016 17:22

Wspaniała kraina i przepiękne albumowe zdjęcia. Pewne jest, ze tam kiedyś dotrę, podobnie jak pewnie jest, ze w życiu nie zrobię takich zdjęć/
I jak tu jak żyć?
Renata, pozdrawiam

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 21.12.2016 11:44

Sniezko, miło mi, że trafiam z prezentacjami w Twój gust :)

Achernar, dziękuję. Polecam Słowenię dla tych widoków. Chyba jeszcze nie byłeś w Słowenii :)

Agra, to musisz pojechać do Bled w lecie. Jak widać widoki o tej porze roku ładniejsze niż na wiosnę ;)

Tom, proszę bardzo, miło, że znów zajrzałeś do wirtualnej Słowenii :)

Nola, co się odwlecze … Też już miałam być wcześniej w tym kraju, teraz byłam na chwilę, a marzy mi się dreptanie po Alpach Julijskich :)

Satan, Ty zapewne celujesz w najwyższe partie tego kraju :) Po górskich wędrówkach polecam odpoczynek w pokazanych przeze mnie miejscach.

Dziękuję, że zajrzeliście. Pozdrawiam świątecznie :)

satan użytkownik satan(wpisów:3319) dodano 21.12.2016 10:24

Piękna galeria. Ja na Słowenię też ostrzę sobie kły, zwłaszcza po tutejszych galeriach.


Pozdrawiam.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6850) dodano 21.12.2016 10:11

Słowenia jest piękna:) Byłam dawno temu w Lubljanie, ale sama stolica to nie to samo co piękne jeziorka i góry. Mam nadzieję, że i mi uda się tam dotrzeć jakoś w najbliższych latach. Miała być w 2017, głównie po galeriach Surykatki, ale padło na tulipany w Holandii:) 1 i 2 przecudna:) pozdrawiam:)

tom użytkownik tom(wpisów:125) dodano 21.12.2016 07:48

piękna jest ta Twoja Słowenia. z wielką chęcią wróciłem wspomnieniami w ten fantastyczny czas. dzięki

agra60 użytkownik agra60(wpisów:1400) dodano 21.12.2016 02:07

Bled na Twoich fotografiach jest dużo ładniejszy niż ja go widziałem w realu w maju tego roku .Pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5734) dodano 20.12.2016 23:08

Wspaniałe widoki i zdjęcia. Cudo! Pozdrawiam. :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3479) dodano 20.12.2016 21:34

Foty - marzenie. Po prostu klasa. Takie prezentacje się ogląda z największą przyjemnością.
Pozdrawiam:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 20.12.2016 21:13

Pipol, jak nie zrobić podobnego zdjęcia kaczkom panoszącym się na jeziorze, one wręcz wpychają się przed obiektyw ;)
Fot. 2 wyczekane. Jak wiadomo, aby powstało dobre zdjęcie trzeba sporo cierpliwości, no i szczęścia.

Witaj Woja!
Wejście na Ojstricę to był pierwszy punkt programu. Bez niego Bled się nie liczy ;)
Koniecznie wejdź na to wzniesienie a zostaniesz tam na długie godziny.
Nie będzie więcej galerii ze Słowenii, no chyba, że po kolejnym do niej wyjeździe.
Warunki pogodowe miałam skrajne, od upałów do burz, wyjazd był bardziej towarzysko-wypoczynkowy niż fotograficzny, a poza tym robię teraz mniej zdjęć, więc nie ma z czego wybierać.

Tak Lucy, Słowenię można oglądać bez końca. Może naszymi galeriami (moją, Podróżninki i innych) spowodujemy najazd krajan na ten piękny kraj :)
Dziękuję, też najbardziej lubię kadry znad Bledu i jeziora Jasna.

Surykatko, dziękuję za Radovljice, gdyby nie Ty, to bym do niej nie zajrzała.
Miasteczko, tak jak napisałaś: urocze, cichutkie, spokojne, na uboczu. Po Twojej galerii z niego wiedziałam, że będę nim oczarowana :)
Jamnik polecam. Jak widać niby niewiele a budzi zachwyt, przynajmniej u mnie.
Gdyby były jeszcze sprzyjające warunki pogodowe … może następnym razem.
Pokażę coś jeszcze, ale po kolejnej wizycie w tym pięknym kraju :)

Pozdrawiam Was świątecznie :)

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7375) dodano 20.12.2016 20:41

Ale fajnie jest wrócić do cudnej Słowenii i powspominać:)). dzięki. cieszy mnie ,że w Radovljicy Ci się podobało, ma sporo uroku:).
piękne zdjęcia, jak to u Ciebie. ten kościółek w Jamniku miałam w planach, ale nie dotarliśmy jednak :). pokażesz coś jeszcze?
ja w ramach wspomnień też jeszcze coś wstawię, tylko nie wiem kiedy :)
pozdrawiam :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3139) dodano 20.12.2016 19:43

Słowenii nigdy nie za dużo😁.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3139) dodano 20.12.2016 19:38

Okazuje się, że nie tylko ładnie ale wręcz cudownie😊.Słuchając swojej ulubionej audycji mogę delektować się urozmaiconą, piękną galerią. Pierwsze cztery fotki i ostatnia dla mnie naj... chociaż wszystkie mocno się podobają.Pozdrawiam już świątecznie, bo atmosfera ku temu sprzyja😉.

woja użytkownik woja(wpisów:569) dodano 20.12.2016 19:32

Witaj!
Właśnie zajrzałem do Podróżninki i miałem upraszać się o kolejne galerie ze Słowenii, a tu proszę!!
Bled jest tak piękny, jak pokazałaś. I ma tę zaletę, że zawsze można się tu zatrzymać po drodze...:-) Co też już uskuteczniałem 2 razy, ale jeszcze muszę tu przyjechać, bo przegapiłem Ojstricę, a to niewybaczalne.
Pozdrawiam i proszę o jeszcze:-)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 20.12.2016 19:30

hahaha, foto 5 mam prawie identiko ;))
Ale chyba tylko 3 prezesów pływa ;D
Słowenia to piękny kraj i jeszcze na szczęście nie tak oblegany :) , i oby tak zostało :))
foto 2 wybitne :)
pozdro

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!