m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Iran zawsze fascynował mnie swoją bogatą historią odziedziczoną po jednej z najstarszych cywilizacji na świecie. Ten kraj wypełniony jest przepiękną architekturą islamską, posiada wyśmienitą kuchnię i może szczycić się najmilszymi ludźmi na świecie, jakich kiedykolwiek spotkałam. Obecna populacja Islamskiej Republiki Iranu wynosi ponad 80 milionów. Wybierając się do Iranu nieustannie napotykałam i czytałam tą samą opinię: Wszędzie są przyjaźni ludzie, ale poczekaj aż pójdziesz do Iranu!. Turyści zachwycali się głównie gościnnością, hojnością oraz szczerą naturą mieszkańców. Ale czy na pewno Irańczycy naprawdę są tacy jak pisali o nich inni ? Spędziliśmy w Iranie zaledwie 10dni, wystarczające jednak na tyle, aby mieć już swoje własne zdanie. Przede wszystkim Irańczycy są bardzo ciekawi obcokrajowców. Przez cały pobyt byliśmy serdecznie pozdrawiani nieśmiałymi uśmiechami, dyskretnymi spojrzeniami oraz słowami: Witamy w Iranie, dzieci krzyczały nawet ”I love you”. 
Mieszkańcy zadawali przeważnie trzy główne pytania: skąd jestem, gdzie się zatrzymałam i czy podoba mi się w Iranie? Generalnie cieszył ich widok zadowolonych turystów. Często dopytywali w jakiej perspektywie postrzegamy kraj, z którego są tak bardzo dumni. Często miałam wrażenie, że wstydzą się tego, jak media przedstawiają ich kraj. Gościnność wobec cudzoziemców jest głęboko zakorzeniona w kulturze Iranu. Jeśli nie masz zarezerwowanego hotelu nie jest to żaden problem, Twoja zakłopotana mina sprawi, że miejscowy zaprosi Cię na nocleg do domu. Nie próbowałam popularnego Couchsurfingu, ale słyszałem że niesie on za sobą tylko jedno potencjalne zagrożenie - gospodarz może być zbyt przyjazny i chcieć towarzyszyć Ci wszędzie. Naokoło są zdesperowani i nieuczciwi ludzie, tutaj po prostu jest ich zdecydowanie mniej niż w innych miejscach, które odwiedziłam. Miejscowa ludność jest naturalnie prawdziwa, kochająca, myślę, że nawet godna zaufania. Hojność wydaje się naprawdę szczera, widać, że zamożność to dla większości tych ludzi słowo nieznane. Ku mojemu zdziwieniu nawet sprzedawcy nie byli nachalni. Jeśli nie byliśmy zainteresowani zakupem towaru chętnie zapraszali nas na filiżankę herbaty, a my nie czuliśmy się niczym zobowiązani. Taksówkarze, przewodnicy i hotelarze to chyba jedyne osoby, które pragną zarobić na turyście -jak wszędzie.
W kłopotliwych sytuacjach Irańczycy nie potrafią odmawiać, wynika to z ich kultury i stylu bycia, należy 3 krotnie ponawiać propozycje, o ile za 4 razem otrzymamy potwierdzenie, możemy uważać, że odpowiedz jest wiarygodna. „Nielegalny politycznie” alkohol nie jest łatwy do znalezienia dla turystów, lecz miejscowi wydają się wiedzieć, gdzie można go zdobyć. Wystarczy wykonać jeden telefon, a markowe trunki zostaną dostarczone. Jedno jest pewne ubiór oraz styl życia narzucane przez rząd, niekoniecznie spotykają się z aprobatą, szczególnie młodych osób, które z dala od wzroku Allaha piją alkohol, zrzucają z siebie „ubrania”, uprawiają sex, a nawet wchodzą w związki gejowskie. Duża obecność gejowskiej społeczności oraz obraz idących dwóch mężczyzn trzymających się za rękę nie gorszy nikogo( przecież to przyjaciele ), to absolutnie prawdziwe stwierdzenie. Ogólnie rzecz biorąc Teheran i jego okolice są bardziej liberalne, jeśli chodzi o poglądy. Oddalając się od stolicy spotykaliśmy coraz więcej konserwatywnych obywateli.
Kultura Perska nieco różni się od panujących systemów w sąsiednich krajach. Nie tylko dlatego, że większa część ludności Iranu składa się głównie z szyickich muzułmanów. Mieszkańcy dzielą swoją przeszłość na tą przed i po rewolucji, gdy duchowy i polityczny przywódca Ajatollah Chomeini przejął władze i Iran stał się bardziej Islamską Republiką. Nie mogę mówić o wolności irańskich kobiet, ponieważ to jest oczywiście dalekie od tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni w Europie, ale w porównaniu do innych krajów regionu kobiety mają relatywnie więcej praw. Ponadto w przeciwieństwie do np.: Arabii Saudyjskiej, kobiety mogą jeździć samochodem. Jeśli chodzi o prawa kobiet, Iran to Kraj kontrastów. W rzeczywistości, kobiety posiadają bardzo silną pozycję w rodzinie i mają w niej decydujące zdanie, podczas gdy na zewnątrz, pozornie mężczyźni decydują o wszystkim. W Iranie żyje wiele grup etnicznych. Widać przedstawicieli plemion nomadów i krajów sąsiednich, którzy w pełni zasymilowali się i są Irańczykami.
Rodzice rzadko korzystają z wózków, głównie noszą pociechy w swoich ramionach.
Irańczycy tradycyjnie jedzą większość posiłków w domu lub na pikniku. Każdy skrawek trawy to idealne miejsce na piknik z herbatą i przekąskami. Niektórzy przynoszą nawet kuchenki gazowe do przygotowywania posiłków. Szczególnie w Isfahanie na placu Imama późnym popołudniem można zobaczyć wielu mieszkańców na kocach z rodziną lub przyjaciółmi. My nie raz mieliśmy to szczęście i zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek. Patrząc na całe rodziny nasuwała mi się myśl, że rodzina jest dla nich najważniejszym elementem życia.
Przez cały pobyt czułyśmy się jak celebrytki, ponieważ często otaczane byłyśmy przez Irańczyków chcących zrobić z nami zdjęcia lub wymienić się kontaktami. Jedno jest pewne, Irańczycy to najbardziej sympatyczni ludzie jakich do tej pory spotkałam w swoich podróżach. Kobiety są naprawdę piękne. Mocno modelują brwi oraz intensywnie akcentują usta, bardzo często wyjeżdżając poza ich kontury. Wiele z nich poddaje się operacji korekcji nosa co świadczy o statusie materialnym, dotyczy to również mężczyzn. Szczególnie w Teheranie i Isfahanie jest to popularny trend.
W czasie całej podroży mieliśmy wyłącznie same pozytywne odczucia ze strony mieszkańców. Przez 4 dni podróżowałyśmy we dwie i czułyśmy się bardzo bezpiecznie, a nawet śmiem twierdzić, że ludzie byli dla samych kobiet jeszcze bardziej przychylni i pomocni. Bez względu na narodowość czy religię, jeśli przestrzegamy przepisów i zasad tam panujących nie mamy się czym martwić. Mi nie raz spadała chusta z głowy i ani razu nikt nie zwrócił na to uwagi, a przed wyjazdem tyle naczytałam się o policji obyczajowej. Odwiedziłam trochę krajów, lecz w żadnej z moich podróży nigdzie nie spotkałam tak prawdziwych i przesympatycznych ludzi, tak bardzo naturalnych i szczerych w każdym calu. Kierujących się wyłącznie zwykłą ciekawością w stosunku do obcych. Iran to moim zdaniem jedno z bardziej niedocenianych i niezrozumianych miejsc na świecie. Przepiękny kraj ze wspaniałymi mieszkańcami. Przez cały pobyt czuliśmy się mile widziani, w kraju, który staje się coraz bardziej szeroko otwarty na turystę. Radzę Wam spieszcie się jak najszybciej odwiedzić te wspaniałe miejsce, dopóki nie zostało jeszcze skażone przez masową turystykę.

najbliższe galerie:

 
Mauzoleum Chomeiniego ( Teheran )  2 miesiące wcześni
1pix użytkownik agra60 odległość 9 km 1pix
Teheran widziany z terenów targowych
1pix użytkownik achernar-51 odległość 41 km 1pix
Iran - baśniowa kraina z 1001 nocy cz II - Teheran
1pix użytkownik wasaga odległość 46 km 1pix
Iran-Teheran,cmentarz Dulab
1pix użytkownik jas odległość 55 km 1pix
TEHERAN i jego pałace
1pix użytkownik kordula157 odległość 56 km 1pix
 IRAN- Teheran
1pix użytkownik kordula157 odległość 74 km 1pix

komentarze do galerii (24):

 
baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3568) dodano 15.02.2017 12:24

Nolcia ta dziewczyna była wprost idealnej urody, aż nie mogłam oderwać od niej oczu. A chusty jak sama wiesz polubiłam bardzo:) Musisz tam koniecznie wybrać się. Jestem pewna, ze będziesz Iranem zachwycona;)
Pozdrawiam
Aga:))))

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6688) dodano 15.01.2017 12:00

Piękne portrety:) Ta Iranka z 18 zdjęcia naj:) Super galeria:) Aga do twarzy Ci w tych chustach:) pozdrawiam:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5756) dodano 10.01.2017 11:03

baracudo , fajnie jest byc czyjąś muzą:)
Ciesze sie niezmiernie , ze zacheciłam Cię do odwiedzenia Iranu, a jeszcze bardziej niz niezmienie ciesze sie , że nie zawiodłas się:)))
Pozdrawiam:))

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3568) dodano 10.01.2017 10:06

Martyna jak tak żyć nie będąc jeszcze w Iranie:))) Znając Ciebie to do końca życia będziesz miała pięknie zapełnioną liczbę odwiedzonych miejsc na mapie świata, więc taki Iran to pikuś dla Ciebie:) Iran jest mega do tego bardzo różnorodny, po powrocie z niego czuję tylko niedosyt...Warto jest się tam wybrać, zanim jeszcze nie został zadeptany przez turystów.
Kordulo tak naprawdę to dzięki Tobie i Twoim galeriom zapragnęłam bardzo tam być i za to Ci bardzo dziękuję :* Byłaś moją muzą:)))))
Klavertjevier może i Ty zapragniesz tam być? Dziękuję i życzę Tobie niezmiernie barwnych podróży;)
Harmony dziękuję i wzajemnie:)
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odwiedziny ;)
Aga:)))

martyna użytkownik martyna(wpisów:942) dodano 09.01.2017 22:19

Aga, po pierwsze cudowna prezentacja, po drugie ... dlaczego ja jeszcze nie byłam w Iranie ? ;))) o ich gościnności słyszałam wiele, pamiętam jak któreś roku ansz znajomy, obudził nas o drugiej w nocy, dzwoniąc z Iranu, by powiedzieć tylko : "Piter tu jest zaje****ście, Wy musicie tu przyjechać.." no cóż chyba nie mamy wyjścia ;))) Buziaki

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5756) dodano 05.01.2017 09:05

Czekałam baracudo na Twoje wspomnienia z Iranu.
Wiedziałam , ze Cie Iran zachwyci, a ta galeria jest dowodem na to, że Irańczycy sa najwiekszym skarbem Iranu. Ich otwartosc , serdecznośc, szczerosc w okazywaniu uczuc widczna jest na tych zdjeciach:))

Masz u mnie 10 rzecz jasna:))
Pozdrawiam, wszystkiego dobrego w Nowym Roku:))

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 02.01.2017 15:22

Śliczne portrety, pięknych, otwartych i radosnych ludzi.
Gratuluję podróży i życzę wielu cudownych podróżniczych przeżyć w 2017!
Pozdrawiam serdecznie.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2592) dodano 01.01.2017 16:17

Napisałaś, że ludzie w Iranie są naturalni i szczerzy i takie też są Twoje ich portrety.
Jestem zachwycona prezentacją, zdjęciami.
Wszystkiego co naj życzę na 2017 rok :)
Pozdrawiam :)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3568) dodano 01.01.2017 13:56

Pawle a ja nie mogłam napatrzeć się na ślicznotkę z 18. Kobiety są tam przepiękne, nam bardzo często chodziła głowa patrząc na nie ;)
Tobie również życzę samych pięknych i radosnych podroży:)
Pozdrawiam
Aga:)))

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3568) dodano 01.01.2017 13:49

Margo życzę Tobie z całego serca nie tylko czytania o tym kraju, ale również wizyty w nim ;)
Gregy Ci ludzie absolutnie nie pozowali za kasę. Jeśliby chciałabym im za to zapłacić, sadzę, że poczuliby się urażeni. Gdybym jednak to ja brała dolca za zdjęcie na pewno miałabym wypchane kieszenie:)))) Czasem starsi ludzie nie mieli ochoty być fotografowani i to należało uszanować.
Magda myślę, że Irańczycy są tacy przemili ponieważ nie przesiąkli światem w którym my żyjemy, poza tym kultura i wychowanie jak widać idą równo w parze.Tam trzeba po prostu być, aby móc poczuć ten niecodzienny klimat...
Achernar zobacz od tylu lat ci ludzie nic się nie zmienili, oby tak pozostało na długo...chwilo trwaj.
Satan jestem pewna, zż to idealny kierunek dla Ciebie-byłbyś na pewno zachwycony!!!!
Lucy, Andrew, Olazim, Wo dziękuję za miłe słowa :D
Gabi Ty wiesz najlepiej, że nie jest łatwo wywołać we mnie taką fascynację:) Jednakże Ci ludzie zasługują wyłącznie na same pochlebstwa.
Magdaleno tym bardziej czekam z niecierpliwością na Twoje spojrzenie na ten wspaniały kraj. Co do blokowania stron min. FB też sobie dobrze z tym radzą. Większość młodych osób posiada tam konto a na Instagramie to chyba każdy. My też bez problemu mielimy dostęp do FB dzięki aplikacji Hotspot Shield Free. Mało tego będąc zaproszone do Irańskiego domu skorzystałyśmy z google, a tam ku naszemu zdziwieniu było pełno odwiedzin na stronach xxx:D W końcu Allah nie widzi a rzad nie jest w stanie każdego kontrolować :D
Dziękuję Wszystkim za odwiedziny i życzę spełnienia wszystkich marzeń w 2017 roku;)
Pozdrawiam ciepło.
Aga;)))

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3649) dodano 01.01.2017 09:34

Gregy, gdyby tak było jak piszesz, to w Iranie akurat można by zarobić, a nie stracić;-) Irańczycy lubią robić sobie zdjęcia z turystami i bardzo często pytają o zgodę na wspólną fotografię. Im kto ma bardziej odmienną od nich urodę, tym bardziej jest dla nich intrygujący. Jako blondynka miałam "wzięcie";-) Nie wiem co potem robią z tymi fotkami, bo Facebook u nich nie działa (wiele stron jest zablokowanych przez cenzurę).
Pozdrawiam:-)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3649) dodano 01.01.2017 09:20

Aga, byłam w Iranie niemal w tym samym czasie co Ty i wróciłam równie zachwycana! Mieszkańcy mnie oczarowali. Ich życzliwość wobec turystów jest niesamowita. Pod każdym Twoim słowem mogę się podpisać! Pod tymi pod zdjęciem 48 o makijażu też;-)
Pozdrawiam:-)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 31.12.2016 21:56

Takiej sztuki fotografowania jeszcze się nie nauczyłem ... i może to dobrze, bo jakbym ustrzelił taką pannę jak na 11 czy 31, to chyba sam bym był ustrzelony przez własną małżonkę:) Aga, wszystkiego dobrego w Nowym Roku Ci życzę, wielu wspaniały podróży ..., pozdrawiam serdecznie;)

wo użytkownik wo(wpisów:265) dodano 31.12.2016 19:10

niesamowity klimat i piękne fotografie. pozdrawiam z Nowym Rokiem

gabi użytkownik gabi(wpisów:2469) dodano 31.12.2016 16:09

Fantastyczna oryginalna galeria pełna pięknych przeróżnych portretów. Są starzy i młodzi, piękni i brzydcy, nowocześni i tradycyjni, weseli i smutni, zawstydzeni i dumni.
Całe spektrum ludzkich uczuć i emocji pokazane na najwyższym poziomie.
Gratuluję!

olazim użytkownik olazim(wpisów:2239) dodano 31.12.2016 15:46

Piękne portrety mieszkańców Iranu i ciekawe opowieści o nich-pozdrawiam i życzę dużo wypraw w Nowym Roku.

andrew430 użytkownik andrew430(wpisów:319) dodano 31.12.2016 14:39

świetne portrety!
pozdrawiam:)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2865) dodano 31.12.2016 13:15

Świetna portretowa galeria.Potrafisz zachęcić.Pozdrawiam i wielu ciekawych wojaży życzę w Nowym Roku 😊.

satan użytkownik satan(wpisów:3100) dodano 31.12.2016 12:59

Super! Wspaniała prezentacja. Naród perski, to rzeczywiście urodziwi ludzie. O ich otwartości i szczerości też kiedyś czytałem. Oglądałem z zachwytem! ;-)

"dyszkie" daję ;-)

tama użytkownik tama(wpisów:2986) dodano 31.12.2016 12:12

Iran... pomarzyć mogę :) Jesteś zachwycona, i ja bym była. Wielka szkoda, że tam gdzie ja jeżdżę nie są aż tak otwarci by ich fotografować.
Wspaniale musi się czuć turysta, gdy go miejscowi tak ciepło przyjmują, niezwykły to naród. Ale dlaczego akurat Irańczycy tacy są?
Na wielu zdjęciach po spojrzeniu widać, że są bardzo sympatyczni :)
Pozdrawiam :)

P.S. Następnym razem do Iranu jadę z Tobą ;)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5270) dodano 31.12.2016 12:00

Byłem w Iranie tylko raz i to bardzo dawno, bo w 1984 roku (na targach w Teheranie) i też mogę potwierdzić, że spotkałem się z dużą życzliwością i przyjaznym odnoszeniem się Irańczyków do cudzoziemców, mimo wszechobecnej wówczas antyzachodniej nachalnej propagandy. Z przyjemnością obejrzałem Twoją świetną galerię. Pozdrawiam serdecznie i życzę wspaniałych chwil na podróżniczych szlakach w nadchodzącym Nowym 2017 Roku. :)

tama użytkownik tama(wpisów:2986) dodano 31.12.2016 11:58

Im szerszy uśmiech tym wyższa cena he he...

gregy użytkownik gregy(wpisów:595) dodano 31.12.2016 10:58

Czy oni też żądają opłaty za fotografowanie ich osób?

margo użytkownik margo(wpisów:2554) dodano 31.12.2016 09:33

Bardzo podoba mi się sposób w jaki pokazałaś mieszkańców Iranu. Nigdy tam nie byłam, ale doskonale rozumiem twój entuzjazm. Niedawno czytałam książkę Artura Orzecha, jakby nie było iranisty z wykształcenia, i mam podobne odczucia co Ty. Może kiedyś nadarzy się okazja by sprawdzić to osobiście. Pozdrawiam serdecznie i szampańskiej zabawy życzę oraz fantastycznych podróży w w Nowym Roku.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!