m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Nieuwe Kerk (pol.: Nowy Kościół) - to kościół w stylu gotyckim w holenderskim mieście Delft. Zlokalizowany przy rynku, naprzeciwko ratusza Delft (hol.: Stadhuis). W 1584 pochowano tam Wilhelma I Orańskiego w specjalnym mauzoleum zaprojektowanym przez Hendricka i Pietera de Keyser. Od tego czasu świątynia służy jako miejsce pochówku członków dynastii Oranje-Nassau. Obecnie ostatnimi monarchami tam pochowanymi są królowa Juliana (królowa Niderlandów w latach 1948-1980) i jej mąż książę Bernhard (w 2004). Krypta królewska jest zamknięta dla zwiedzających. Początkowo, jako drugi kościół parafialny w Delft po Oude Kerk, zbudowano kościół drewniany pod wezwaniem NMP wokół którego w 1396 rozpoczęto budowę ceglanej bazyliki. W trakcie tej budowy nadano kościołowi drugie wezwanie św. Urszuli. Budowę zakończono 6 września 1496, w sto lat po jej rozpoczęciu, wraz z ukończeniem wieży. W pierwszej ćwierci XVI w. powiększono północny transept kościoła oraz baptysterium obok wieży. Spieraliśmy się, co to jest, to duże, niebieskie. Jedni mówili, że serce, inni, że biust w powiększeniu. Jakie serce, kto widział, takie duże serce? :-)
5 maja 1536 w wieżę kościoła uderzył piorun, który wraz z silnym wschodnim wiatrem spowodował pożar części Delft na zachód od Nieuwe Kerk. W 1872 w wieżę ponownie uderzył piorun. Po tym wydarzeniu wieżę poddano restauracji, w wyniku której uzyskała ona obecną wysokość tj. 108,75 m, co oznacza, iż w Holandii ustępuje tylko Domtoren w Utrechcie. Na szczyt wieży kościelnej prowadzi 376 schodków. Wybuch ikonoklazmu w 1566 spowodował pozbawienie kościoła oryginalnego katolickiego wyposażenia.  W 1572 kościół został przejęty przez kościół reformowany. 12 października 1654 w Delft eksplodował magazyn z 90 tys. funtów prochu. Wybuch zniszczył dachy i witraż Nieuwe Kerk oraz uszkodził jego ściany. Szkody zostały usunięte do wiosny 1655.
Kościół był poddawany renowacji w latach dwudziestych, sześćdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. Planuje się kolejną renowację w nadchodzących latach. Ratusz Delft na rynku przed Nowym Kościele.
Pierwszy budynek ratusza pochodzi z 1200. W 1400 roku został odrestaurowany i przebudowany. v Budynek przetrwał wielki pożar z 1536 roku, ale w dniu 4 marca 1618 roku ratusz spłonął. Ratusz został przebudowany w 1629 roku przez Hendricka de Keysera. Powstały podwójne schody do głównego wejścia, główne wejście zostało poszerzone kosztem dwóch okien i drzwi. Ratusz jest przykładem holenderskiego stylu renesansowego. Znajduje się w nim stara sala tortur w Delft.
Oude Kerk (Stary Kościół), nazywany Oude Jan (Stary Jan) - kościół gotycki. Jego charakterystycznym elementem jest 75-metrowa ceglana wieża, która jest odchylona dwa metry od pionu.
Oude Kerk ufundowano pod wezwaniem św. Bartłomieja w 1246 na miejscu poprzednich kościołów datujących się dwa stulecia wstecz. Kościół ma formę typowej bazyliki, z nawą główną flankowaną dwoma niższymi nawami bocznymi.
Pochyła wieża Oude Kerk
Wieża została dodana między 1325 a 1350 i dominowała nad pejzażem Delft przez półtora stulecia, dopóki nie zbudowano wyższej wieży Nieuwe Kerk. Możliwe, iż aby uzyskać miejsce na budowę wieży Oude Kerk, przesunięto przylegający kanał, co spowodowało niestabilność podłoża i pochylenie wieży. Do końca XIV w. nastąpiła rozbudowa naw bocznych, co przekształciło bryłę w typową dla kościoła halowego. Kościół odzyskał formę bazyliki wraz z podwyższeniem nawy środkowej w latach 1425-1440.
Pożar miasta z 1536, ikonoklazm, warunki atmosferyczne oraz wybuch magazynu prochu z 1654 przyczyniły się uszkodzeń kościoła, które były usuwane podczas wieloletnich prac renowacyjnych.
Stare Miasto (lokacja 1075) założone na planie prostokąta z dużym rynkiem (Groote Markt), poprzecinane siecią szerokich kanałów, napełnionych czystą wodą, okolone starymi topolami i licznymi starymi domostwami. Posiada szereg godnych uwagi gmachów: Nieuwe Kerk (Nowy Kościół, wybudowany w latach 1397-1496), w stylu gotyckim, ze 108-metrową wieżą i pięknym grobowcem Wilhelma Orańskiego, który został zamordowany w tutejszym klasztorze (obecnie muzeum Prinsenhof); Oude Kerk (Stary Kościół) z 1250 roku (rozbudowa XV-XVI w.), renesansowy Stadhuis (ratusz) z lat 1618-1620, i inne. 
Delft to jedno z najstarszych miast niderlandzkich, uległo pożarowi w roku 1526, ucierpiało wiele przez wybuch prochowni w 1654 roku. Z Delft wywodzili się siedemnastowieczni malarze holenderscy: Jan Vermeer van Delft i Pieter de Hooch. Jednym z najsłynniejszych dzieł Vermeera, opisywanym m.in. przez Prousta, jest Widok Delft.
W Delfcie znajduje się jedna z trzech holenderskich uczelni technicznych, TU Delft (TU Delft), licząca ponad 13 tysięcy studentów i ponad 2 tys. naukowców, w tym około 200 profesorów. W związku z tym miasto ma bardzo silną nadreprezentację mężczyzn w wieku produkcyjnym.
Akurat na rynku odbywał się zjazd studentów rożnych uczelni.
Studenci odpoczywają przy cyckach. A może przy sercu - któż to wie?

najbliższe galerie:

 
DELFT
1pix użytkownik patryk80 odległość 0 km 1pix
Holandia Delft
1pix użytkownik licja odległość 0 km 1pix
DELFT
1pix użytkownik jovitaaa odległość 2 km 1pix
HAGA
1pix użytkownik patryk80 odległość 7 km 1pix
Haga
1pix użytkownik qkla11 odległość 7 km 1pix
HOLANDIA - Szybka wycieczka po Niderlandach
1pix użytkownik afrodyta odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
charlie użytkownik charlie(wpisów:2131) dodano 12.01.2017 10:47

Ładne miasto. Jestem pewna że na żywo by mi się tam bardzo podobało :-)
Fajny kolor wody w kanale na 28.
Pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!