m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (30):

 
Wczoraj przewodnicy namierzyli lamparta wraz z ofiarą. Dziś rano wracamy do niego. Porannym ziewnięciem pokazał nam stan swojego uzębienia, które, co tu gadać, robi wrażenie. Znudzonym wzrokiem spoglądał na bardzo podekscytowane towarzystwo, czyli nas. Kierowca objechał drzewo i lampart pokazał nam swój drugi profil. Kolejne ziewnięcie.
Wstał i ruszył w kierunku swojej ofiary. Impala zapewne skruszała jak zając przed Bożym Narodzeniem ( kto jeszcze pamięta tamte czasy? ) Kilka słów o lamparcie. To czwarty pod względem wielkości kot świata (po tygrysie, lwie i jaguarze). Występuje w całej Afryce (z wyjątkiem pustyń) oraz południowej i środkowej Azji. Zamieszkuje wilgotne, zwarte lasy i suchą sawannę, tereny górzyste i równiny. Lampart to średniej wielkości kot, posiada okrągłe uszy osadzone na głowie o krótkim pysku. Szerokie łapy wyposażone są w ostre pazury.
Sierść jest błyszcząca, na grzbiecie i bokach usiana ciemnymi plamami o wielkości grochu albo orzecha. Plamy te układają się w rozetki bez plamek w środku. Jest to istotna cecha w rozpoznawaniu różnicy między lampartem (panterą) a jaguarem amerykańskim, gdyż jaguar w środku tych plam posiada dwie, czasem trzy plamki. Wymiary kota: wysokość: 60-80 cm,
długość ciała: przeciętnie 100-150 cm; niekiedy do 190 cm,
długość ogona: 58-110 cm,
waga: samica 60-80 kg, samiec 70-90 kg. Zwierzęta te są samotnikami (choć nieraz grupy rodzinne mogą wynosić od czterech do sześciu osobników). Polują w nocy, a za dnia odpoczywają, często drzemiąc wyciągnięte na gałęzi drzewa. Z reguły prowadzą osiadły tryb życia, lecz w poszukiwaniu nowych terenów łowieckich mogą się przemieszczać. Unikają człowieka. Terytorium samca może osiągać od pięciu do czterdziestu kilometrów kwadratowych. Lamparty charakteryzują się niebywałą zwinnością i siłą. Potrafią wykonywać 6-8-metrowe skoki. W polowaniu za zwierzyną są bardzo zwinne. Potrafią się wspinać i nie boją się stąpać po dość cienkich gałązkach. Niejednokrotnie wciągają wysoko w koronę drzew ofiary trzy razy cięższe od siebie, a nawet młode żyrafy. Choć nie przepadają za wodą, potrafią świetnie pływać.
Średnia życia lamparta na wolności to 12 lat. Rekord oficjalny 17 lat. W niewoli żyje nawet do 25. Lamparty polują na lisy, zające, mangusty, perliczki, węże, jaszczurki, ryby, młode antylopy, świnie rzeczne, szakale, gryzonie czasem nawet na małpy (najczęściej szympansy) i wiewiórki. Lamparty wolą naturalną zdobycz, ale jej brak zmusza je do polowania na zwierzęta hodowlane. Zdarzają się lamparty ludojady, ale najczęściej są to osobniki stare, chore, niezdolne do polowań albo samice wychowujące młode. Mimo swojej dużej siły, potężnych kłów i pazurów lamparty są niekiedy zmuszane do wycofania się z polowania i ataku w obliczu takich przeciwników jak pawiany w grupie. Dojrzałość płciową lampart osiąga w wieku od 2,5 do 3 lat. Okres godowy u lampartów trwa wiosną, a w tropikach cały rok. Po ciąży trwającej 90-112 dni rodzi się od jednego do sześciu młodych, które opuszczają matkę po ok. 2-3 latach w poszukiwaniu własnego terytorium.
Po południu jeszcze raz odwiedziliśmy znajomego kocurka. Drzemał na gałęzi trawiąc obfity posiłek. Następnego dnia jeszcze jedna wizyta. Kończył swój posiłek. SSpottkanie z lampartem na takiej wycieczce może się zdarzyć lub nie. Pewności nie ma. My mieliśmy szczęście.

najbliższe galerie:

 
Botswana cz. 5 - Moremi,  dzień 2 przed południem
1pix użytkownik wmp57 odległość 27 km 1pix
Botswana cz. 3 - Moremi,  dzień 1,  po południu.
1pix użytkownik wmp57 odległość 37 km 1pix
BOTSWANA-Delta Okawango i Park Narodowy Chobe
1pix użytkownik klavertjevier odległość 43 km 1pix
Botswana cz. 7 - Moremi,  dzień 3,  przed południem.
1pix użytkownik wmp57 odległość 51 km 1pix
Botswana cz. 6 - Moremi,  dzień 2 po południu.
1pix użytkownik wmp57 odległość 52 km 1pix
Botswana cz. 2 - W obozie.
1pix użytkownik wmp57 odległość 54 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2358) dodano 05.11.2017 16:16

Dziękuję za odwiedziny.
Obserwowanie i focenie lamparta konsumującego swoją zdobycz z odległości ok. 7 - 10 m to faktycznie duże przeżycie.
Pozdrawiam.

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:731) dodano 04.11.2017 00:37

Niesamowite, że udało wam się z tak bliska obserwować dzikiego lamparta. A kiciuś bardzo fotogeniczny :) Pozdrawiam

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3139) dodano 03.11.2017 18:06

Bardziej mi się podoba"na leniuszka"aniżeli konsumujący swą zdobycz.Wiem,wiem prawo natury ale dla mnie to już mniej fajny widok.Uff ledwo dobrnęłam do konca.Fakt świetnie ujęty.Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5724) dodano 03.11.2017 17:07

Fajnie podpatrzony w swym naturalnym środowisku... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!