m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Po chłodnej nocy w Karawanseraj, wyruszamy w stronę wioski Abyaneh. Podróż mija nam szybko dzięki wspaniałym widokom, które możemy podziwiać zza okna taksówki. Krajobraz zmienia się z kilometra na kilometr. Mijamy pagórki, a następnie bazę wojskową zamaskowaną na pustkowiu z wycelowanymi w niebo działami przeciwlotniczymi. Podobno znajduje się tutaj centrum badań nad bronią jądrową Dojazd do miejscowości możliwy jest przez kilka wsi. Ostatni kawałek trasy z widocznymi horyzontami gór jest najbardziej czarujący.
Wjazd do wioski jest płatny i obowiązuje każdego. Pierwszą rzeczą  rzucająca się w oczy po wejściu do wioski jest unikalna architektura.

Abyaneh ma historię sięgająca ponad 1500 lat i jest zamknięta dla ruchu kołowego. To jedna z czterech najstarszych wsi w Iranie: Masuleh, Kandovan i Meimand. Abyaneh. Populacja Abyaneh z roku na rok ulega zmniejszeniu. W ciągu ostatnich lat liczba stałych mieszkańców tej historycznej wsi liczy zaledwie 250 osób. Zamieszkują ja głównie starsi ludzie, żyjący według żywej tradycji.
Wioska ta ze względu na swój charakterystyczny wygląd nazywana jest „czerwoną wsią”. W większości zbudowana została przy użyciu tradycyjnych materiałów: drewna, słomy i gliny. Jest to prawdopodobnie jeden z najbardziej interesujących przykładów ludzkiej adaptacji z naturą.
Wąskie uliczki z pochylonymi domami położonymi na stoku mają zwarty charakter i jednolity styl. Dzięki unikalnemu czerwonemu odcieniu ściany z  błotnych cegieł wyglądają imponująco. Podobnie jak w Masouleh dachy niektórych domów służą jako balkony. Oprócz architektury wzrok przyciągają niepowtarzalne  i tradycyjne stroje kobiet. Tradycyjny strój kobiecy zwykle składa się z białej chusty w kwiatowym wzorze oraz czarnej spódnicy za kolana. Czasem kobiety noszą kolorowe sukienki  ze specjalnymi spodniami, a okresie zimowym aksamitna kamizelkę.
Poprzez wioskę prowadzi szlak labiryntu uliczek. Polecam zboczyć z tej trasy, aby moc odkryć nowe zakamarki i cieszyć się w ciszy klimatem wioski. Abyaneh postrzegana jest jako wysoko wykształcony region Iranu, skąd pochodzi duża  liczba inżynierów, lekarzy i innych specjalistów, którzy wyemigrowali do większych miast. To chyba ostatnie miejsce w Iranie, gdzie kilka osób mówi jeszcze językiem perskim, takim jaki używany był kilkaset lat temu. Język mieszkańców to staroperski dialekt nazywany Old Fars, zbliżony do języka partyjskiego pochodzącego z czasów inwazji arabskiej.
Spora cześć domów znajduje się w całkowitej rozsypce.
Mężczyźni noszą kapelusz filcowy i luźne spodnie oraz specyficzne buty o nazwie Giveh. Mieszkańcy przekazują sobie ten tradycyjny strój z pokolenia na pokolenie, pomimo nacisku ze strony rządu, który stara się to zmienić. Strój ten słabo dostosowuje się do islamskiego reżimu wymagającego od kobiet skromnego i stonowanego ubioru. Jak widać mieszkańcy są głęboko zaangażowani w uhonorowanie i pielęgnację własnej tradycji. Ponieważ znajduje się w dolinie z wąską rzeka, nie występuje tutaj zbyt wiele gruntów rolnych. Abyaneh czerpie główne zasoby z Rzeki Barzrud , która stwarza doskonale warunki dla rolnictwa dzięki nawadnianiu pól. Główne produkty rolne wytwarzane w Abyaneh to: pszenica, jęczmień, ziemniaki i owoce, takie jak jabłka, gruszki, morele. Z czasem tkanie dywanów stało się również popularne w wiosce.
Warto wdrapać się na wzgórze z ruinami zamku, skąd rozpościera się fantastyczna panorama. Wioska położona jest niezwykle malowniczo na zboczu wzgórza, jest jakby przytulona do ściany jednego ze szczytów. Barwa czerwonych domów ułożonych kaskadowo na zboczu góry i otaczającego je terenu górskiego o tej samej barwie jest zasługą tlenków żelaza.

Ta zabytkowa wieś położona jest w dolinie u podnóża gór Karkas 3899m n.p.m.. Ulokowana jest na wysokości  2000m n.p.m. w kierunku wschodnim ze względu na więcej słońca w ciągu dnia i mniej mroźne zimy. Na tej wysokości jest zdecydowanie chłodniej niż w Kashan. Wzgórza i doliny otaczające obszar są wykorzystywane jako pastwiska we wszystkich porach roku. Ze względu na niedobór produktów rolnych ludzie są raczej oszczędni. Przez wiele lat wioska była odcięta od świata ze względu na nie ułatwiające życia położenie w górach.
Architektura, życie mieszkańców, ich styl i tradycje przetrwały praktycznie niezmienione od setek lat, co czyni Abyaneh niezapomnianym miejscem do odwiedzenia. Moim zdaniem ta jedna z najstarszych wsi w Iranie, zasłużyła sobie na miano jednej z najciekawszych atrakcji turystycznych Iranu. Wyraźnie czuć, że atmosfera panująca w tym miejscu jest autentyczna. Tutaj zegar wydaje się bić wolniej niż w większych miastach. W tym miejscu czułam się tak jakbym przeniosła się w czasie...

najbliższe galerie:

 
Iran - baśniowa kraina z 1001 nocy cz IV - Abyaneh
1pix użytkownik wasaga odległość 0 km 1pix
Iran - baśniowa kraina z 1001 nocy cz III - Kaszan
1pix użytkownik wasaga odległość 47 km 1pix
IRAN - KASHAN
1pix użytkownik kordula157 odległość 52 km 1pix
IRAN - Abyaneh
1pix użytkownik kordula157 odległość 53 km 1pix
Irańska Przygoda
1pix użytkownik wieszczu odległość 104 km 1pix
Iran - baśniowa kraina z 1001 nocy cz V - Isfahan - meczety
1pix użytkownik wasaga odległość 104 km 1pix

komentarze do galerii (21):

 
baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 28.02.2017 08:55

Iwonko zatem czekam na Twoje relacje z tego fascynującego kraju;)
Pozdrawiam serdecznie
Aga:)))

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:624) dodano 27.02.2017 11:08

potwierdzam, że Abyaneh to piękne i magiczne miejsce, ja byłam po południu i wracałam przez wioskę wieczorem, puste uliczki wyglądały super.

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 11.01.2017 16:38

Magda, to własnie te kwieciste chusty na głowach kobiet przyciągnęły mnie do tej wioski. Położenie i okolica też są piękne krajobrazowo, faktycznie swoją barwą przypominają marokańskie zakątki. To prawda Iran ma wiele rożnych obliczy... a cd. irańskich galerii mam nadzieje ze kiedyś nastąpi:)
Pozdrawiam
Aga:)))

tama użytkownik tama(wpisów:2998) dodano 10.01.2017 19:33

Okolica wioski cudna, uwielbiam takie tereny. I ta jesień w słońcu na tle gór... malowniczo. Wioseczka bardzo przyjemna. Kolory rzeczywiście marokańskie. Panie i ich chusty mało irańskie. Iran ma wiele twarzy. A teraz czekam na meczeciki i "górki w paski" :)
Pozdrawiam :)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 10.01.2017 10:21

Wasaga to prawda, tego dnia było niewielu turystów i mieszkańców. Wszystko dopiero budziło się do życia w tej sennej wsi. Współczuję bardzo tym babuleńkom, które muszą tachać pod górę swój "sklep". Pomogłam jednej babci wnieść pod górę wiadro z gadżetami i sama byłam nieźle zmęczona. Współczuję im bardzo zarabiać tak na chleb w tym wieku.
Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam:)))
Aga

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:664) dodano 09.01.2017 19:43

Piękne zdjęcia. Z przyjemnością powspominałam. Twoja Abyaneh ma zupełnie inny klimat niż moja. Ja trafiłam do wioski w świąteczny dzień i na uliczkach pełno było ludzi, a wszędzie słychać było gwar. U ciebie panuje taka cisza i spokój. Z ciekawością czekam na ciąg dalszy.

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:664) dodano 09.01.2017 16:42

Piękne zdjęcia. Z przyjemnością powspominałam. Twoja Abyaneh ma zupełnie inny klimat niż moja. Ja trafiłam do wioski w świąteczny dzień i na uliczkach pełno było ludzi, a wszędzie słychać było gwar. U ciebie panuje taka cisza i spokój. Z ciekawością czekam na ciąg dalszy.

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 09.01.2017 10:27

Nola staruszka była pozytywnie nastawiona, nawet wzięła mnie za rękę:) Co do butów to turystki bez problemu mogą chodzić w sandałach i nikogo to nie gorszy, podobnie jak rękawy odsłaniające łokcie. Widać, że kraj otwiera się coraz bardziej na masową turystykę.
Klavertjevier, lucy,sniezka dziękuję za wizytę i komentarze;)
Pozdrawiam serdecznie
Aga:)))

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3349) dodano 08.01.2017 12:29

Bardzo ciekawe miejsce wśród pięknych okoliczności przyrody. Wspaniałe krajobrazy, a kolory drzew dodają jeszcze większego uroku.
Świetna galeria. Pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6705) dodano 07.01.2017 12:57

Fajna ta wioseczka, do tego pięknie położona. Trochę przypomina klimaty marokańskie, z tym ze tam kobiety nie ubierają sie tak kolorowo:) Nawet bardzo kolorowo:) Super te ich chusty, pewnie jedną bym sobie zakupiła jako suvenir, znając siebie;) Widoki po drodze do wioski piękne, zwłaszcza 4:) a pani na zdjęciu z Tobą nie jest zbyt radosna, ale to pewnie przez te Twoje gołe nogi;) pozdrawiam:)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2956) dodano 06.01.2017 22:30

Potrafisz "wycisnąć"z danego miejsca jego klimat i piękno.Pozdrawiam i tylko czekać na kolejną odsłonę Budapesztu😉.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 06.01.2017 19:59

W cudowne miejsce udało się Tobie dotrzeć. Gratuluję.
Piękne kadry a jesienne kolory dodają im uroku.
Piękna i klimatyczna galeria.

P.S. Miłego pobytu w Budapeszcie życzę i pozdrawiam.

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 06.01.2017 19:49

Dziękuję za odwiedziny i komentarze oraz serdecznie pozdrawiam że słonecznego Budapesztu:)))

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 05.01.2017 23:08

Z góry ta wioska wygląda zarąbiście, super zabudowa.
Fajnie, że nie wybili im tradycji z głowy, teraz mają co pokazać:)
Pozdrawiam serdecznie:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:5829) dodano 05.01.2017 10:01

Ten sam Abyaneh, a jednak inny:)
Inna pora roku zrobiła swoje. Jesień jeszcze bardziej podkreciły charakter wioski.
Miejsce , ktorego nie mozna nie odwiedzic.:)
Pozdrawiam:)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1882) dodano 05.01.2017 08:52

Piękna galeria....przeniosłam się w czasie......wspaniałe kadry....
pozdrawiam:)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3650) dodano 05.01.2017 08:12

Krajobrazy w drodze do wioski przepiękne! I ta jesienna sceneria. Widok ze wzgórza na wioskę (44-45) wspaniały. Zdecydowanie warto było się wdrapywać.
15, 18 i 24 bardzo mi się podobają. Sporo innych też. Umiesz wypatrywać ładne kadry.
Skoro nie byłaś w Sziraz, to nie byłaś też w Persepolis. Pokażę w takim razie w następnej prezentacji to miejsce. Iran ma różne oblicza.
Pozdrawiam:-)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2700) dodano 04.01.2017 22:06

Ciekawe, pięknie położone i klimatyczne miejsce .

Pozdrawiam.

margo użytkownik margo(wpisów:2555) dodano 04.01.2017 20:36

Fantastycznie położona ta wioska. Bardzo ładnie ją pokazałaś, ja sama nigdy nie skojarzyłabym jej z Iranem. Pozdrawiam:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2630) dodano 04.01.2017 15:30

Miejsce cudne, prezentacja jeszcze cudniejsza. Bardzo klimatycznie. Oglądając zdjęcia czułam się tak, jakbym była w tych miejscach.
Klimaty trochę marokańskie. Pierwszy kadr super, reszta także :)
Pozdrawiam :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2548) dodano 04.01.2017 15:21

Piękne miejsce, wspaniała prezentacja.
pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!