m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Pojechać do Wenecji bez aparatu ? Wrócić bez zdjęć ? to chyba nie wyobrażalne, w przypadku Dreptaka :) 
Zatem-pojechałam, sfotografowałam i Wam pokazałam, a co?  A taki na przykład kanał La Grande/Wielki- zbudowany w XV wieku i łączy wenecką lagunę (Piazzale Roma przy dworcu kolejowym) z kanałem św. Marka (Canale di San Marco), przy Piazzetta di San Marco. Wzdłuż jego brzegów powstały liczne, znane budowle z fasadami skierowanymi w stronę wody, które można podziwiać podczas wycieczki gondolą albo tramwajem wodnym. Bazylika La Salute- bazylika usytuowana jest nad Kanałem Grande, w pobliżu budynku morskiej komory celnej. Wybudowana została jako wotum wdzięczności po zakończeniu epidemii  dżumy, według projektu Baldassare Longhena. Mosty, mostki, mosteczki. Najsłynniejszy chyba, to Most Westchnień (Ponte dei Sospiri) - to jeden z najbardziej znanych mostów w świecie, zaprojektowany został przez Antoniego Contino, jego budowę ukończono w 1614 roku. Most łączy I piętro Pałacu Dożów z sąsiednim więzieniem, zawieszony jest nad Kanałem Pałacowym. Konstrukcja ta miała ułatwić połączenie obradującego w Pałacu Dożów Trybunału Kryminalnego z więzieniem. Dawniej mostem tym prowadzono skazańców, którzy, tak jak piszą poeci, wzdychali za utraconą wolnością i często po raz ostatni spoglądali z tego mostu na „wolny świat”. Wnętrze mostu obejrzeć można wchodząc od strony Pałacu Dożów. inny znany mostek wenecki, to Ponte delle Tette - Most Cycków. Jego nazwa wzięła się od nagich biustów kobiet lekkich obyczajów, które w XVI wieku wysiadywały w oknach kamieniczek i pałaców, wabiąc biustami przechodzących młodzieńców.
Gondolier wenecki, w charakterystycznym stroju roboczym. Ten chyba nie ma dzisiaj zbyt wielu klientów. Tutaj praca wre. Jedna z wąskich uliczek miejskich w nieco innej perspektywie.
Gdzieś pomiędzy kamieniczkami-podwórko. Charakterystyczne maski karnawałowe z Wenecji, sam karnawał zaczyna się w drugi dzień Bożego Narodzenia.
Słynna włoska odzież-barwna, lekka, delikatna. Tutaj nawet mężczyźnie do twarzy w różowym.
Kolorowe szkło...Wenecja, a zwłaszcza wyspa Murano, słynie od wieków z produkcji pięknego szkła. Tamtejsi wytwórcy strzegą technik jego wytwarzania. Prokuracja- są to dwa budynki: Prokuratura Stara i Prokuratura Nowa utytułowane wzdłuż placu Św. Marka. Stara Prokuratura wzniesiona została w XII wieku. Tutaj znajdowały się apartamenty najważniejszych w Wenecji Prokuratorów. W XVI wieku budynek przeszedł gruntowny remont. Ze starego budynku pozostawiono 50 arkad, na których postawiono Pietro. Aktualnie na parterze znajdują się liczne sklepiki i kawiarnie. Jedną z najsłynniejszych jest Caffe Lavena, otwarta około 1750 roku, było to ulubione miejsce kompozytora Ryszarda Wagnera. Najcenniejszy i najwspanialszy zabytek sakralny Wenecji- bazylika św. Marka. Obiekt zachwytu znawców sztuki i rzesz turystów z całego świata. Sławny dzięki swej oryginalności, historii, pięknu i bogactwu artystycznemu. Bazylika św. Marka, zbudowana została 1000 lat temu. Mieszczą się tam szczątki patrona miasta św. Marka Ewangelisty
przywiezione tu przez kupców weneckich w 828 roku z Aleksandrii w Egipcie. Sanktuarium bogate jest w dzieła sztuki wschodniej. Na Placu św. Marka oprócz turystów i słynnych już gołębi także mewy-złodziejki. Dzwonnica San Marco . Jej budowę rozpoczęto w 900 r., ale w 1902 r. runęła i została starannie odbudowana. Twórcą renesansowej logetty był w 1540 r. Sansovino. Można dostać się na nią windą. Pałac Dożów (Palazzo Ducale) jest perłą architektury Wenecji. Był on rezydencją dożów i siedzibą władz Wenecji. Zbudowany w stylu weneckiego gotyku, z licznymi koronkowymi łukami robi wrażenie budowli niezwykle lekkiej. Na szczególną uwagę zasługują Złote Schody, Sala Wielkiej Rady, Schody Gigantów. Budowla ta powstała na miejscu bizantyjskiego zamku w 814 r
Wieża zegarowa znajduje się przy placu św. Marka w Wenecji. Zaprojektował ją Mauro Codussi. Została zbudowana w latach 1496 - 1506 obok budynku Starej Prokuracji (do 1499 ukończono część środkową, boczne dobudowano siedem lat później). Na szczycie wieży umieszczono dwa posągi Maurów uderzających co godzinę w dzwon. W wieży umieszczono mechanizm zegara astronomicznego. Pokazuje on nie tylko godziny ale także pory roku, fazy księżyca i położenie słońca w kolejnych znakach zodiaku. Kościół San Giorgio Maggiore- świątynia przynależy do opactwa benedyktyńskiego na wyspie San Giorgio. Budowa kościoła trwała w latach 1597 - 1610, według projektu Andrea Palladio. Kościół wybudowany został w formie bazyliki, zwieńczona jest kopułą. Wewnątrz znajdują się groby dożów weneckich, a także posągi Św. Jerzego i Św. Stefana.
Kawiarnia pod prokuracją. Warto przysiąść na dłuższą chwilkę i wysłuchać jednego z koncertów muzyki klasycznej. No i na sam koniuszek dreptania - Bazylika św. Marka nocą.
Do zobaczenia w innej galerii :D

najbliższe galerie:

 
WENECJA
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Wenecja
1pix użytkownik saturn odległość 0 km 1pix
Wenecja
1pix użytkownik japanmen odległość 0 km 1pix
Laguna Wenecka
1pix użytkownik migawka odległość 0 km 1pix
WENECJA w 3 godziny
1pix użytkownik gregy odległość 0 km 1pix
Wenecja
1pix użytkownik ciasteczkowypotwor odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 26.06.2017 19:50

:D

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 11.06.2017 10:24

Obejrzałam z przyjemnością. Pozdrawiam!

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 28.01.2017 00:19

W Wenecji nie byłem i cały czas się zastanawiam,bo z jednej strony super, a z drugiej tłumy itp. Może kiedyś w końcu się skuszę, póki co suchą nogą przespacerowałem się po Twojej galerii. Pozdr.

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 12.01.2017 18:38

ja nie byłam w Karyntii,więc remis 1:1 :D

charlie użytkownik charlie(wpisów:2380) dodano 12.01.2017 15:16

Hmm... a ja, no cóż... w Wenecji jeszcze ne byłam :-) W realu. Bo wirtualnie, dzięki obieżyświatom, to już naście razy.
To miasto za każdym razem zachwyca. Choć mnie przerażają też tłumy okupujące Wenecję, chyba o każdej porze roku.
29 mnie rozbawiło. Pierwszy raz widzę w sklepie tak idealnie złożone ubrania. Jak od linijki :-)
Pozdr.

martyna użytkownik martyna(wpisów:943) dodano 09.01.2017 22:25

Większość Obieżyświatów pisze, że ich podróżowanie zaczęło się od Wenecji, a ja .... aż wstyd przyznać, w tym roku byłam tam pierwszy raz, za to jestem pod dużym urokiem Wenecji. Bardzo przyjemna galeria Dreptaku ;))) Pozdrawiam, M.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3131) dodano 08.01.2017 11:37

Miło zwiedzało się z Tobą Wenecję.Ma swój urok i klimat. Pozdrawiam.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3474) dodano 08.01.2017 11:16

Bardzo mi się, Dreptaku, podoba Twoje spojrzenie na Wenecję. Dużo ciekawych, oryginalnych kadrów, jak choćby ten z wizytówki.
Pozdrawiam:)

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 07.01.2017 19:59

i ja pozdrawiam, miło było gościć :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 07.01.2017 19:48

Mam nadzieję, że w tym roku ponownie tam zawitam ..., miło się spacerowało, pozdrawiam;)

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 07.01.2017 19:32

miło mi to czytać, dzięki :)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 07.01.2017 16:35

Wenecja to szczególne miasto, które koniecznie trzeba zobaczyć. Ma wiele fanów, ale i przeciwników. Ja uwielbiam to miasto.
Twoje prezenatcje są ciekawe i zachęcające.
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!