m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Jakoś specjalnie nigdy nie tęskniłam za tym miastem i pewnie, gdyby nie zbieg okoliczności, nie wybrałabym się tam celowo. Bo z czym kojarzyła mi się nazwa Norymberga? Z piernikami (na foto , jak widać, wytwarzano je tutaj od dawna). Ale p. wszystkim nazwa Norymberga równała się z procesami nazistów.I tyle. Pierwsze wrażenia z Norymbergii? 
podobna do Wrocławia, ale Wrocław ładniejszy :) Okazało się, ze jednak jest co oglądać, jest czym się zachwycać. Jak to w Bawarii - świat poukładany , żadna tam prowizorka-czysto i porządnie :)
Nie zawsze tak było. W czasie nalotów na miasto i bombardowań w styczniu 1945 roku zostało zniszczone 90% starówki.
To co zostało albo odbudowano cieszy oczy. Dzisiaj miasto ma ok 500 tys mieszkańców. Ja trafiłam do Norymbergii wczesną jesienią, jarmarki i targi jesienne - barwnie i wesoło. Nie odmówiłam sobie przechadzki, po jednym z takich jarmarków. Może niekoniecznie dla zakupów, ale tak, dla złapania lokalnego kolorytu i klimatu.
Słynne dziadki do Orzechów. Widokówki i inne dzieła chińskich artystów masowych-jak w innych częściach Europy. Szału nie było. A potem marsz na górę! Kierunek-Zamek. Marsz faktycznie cały czas pod górkę. Zresztą pierwsza wzmianka o mieście pojawiła się w 1050 , gdzie nazwano osadę - nuorenberc (skalista góra). Zamek był kolebką, z której wyrosło miasto. Akurat trafiłam na remoncik, wiecie-hałas, kurz, koparka i pracownicy w kaskach.... Ale nie powiem, zameczek ładny.
W XIII wieku Norymberga była, wraz z Augsburgiem, jednym z dwóch największych centrów handlowych na drodze z Rzymu do północnej Europy, a wraz z Legnicą i Wiedniem jednym z największych miast środkowej Europy . Nieco później Norymberga była centrum niemieckiego renesansu. Znana jako ośrodek drukarstwa, a zatem produkcji ksiąg.Z polskich wątków - warto wiedzieć, że W 1543 roku w Norymberdze zostało wydane słynne dzieło Mikołaja Kopernika De revolutionibus orbium coelestium. Natomiast w XVI w wydano tutaj pierwszy utwór polskiego kompozytora, wydany poza granicami Polski, -In te Domine speravi Wacława z Szamotuł Norymberga, to miasto Albrecht Dürera, znakomitego grafika i malarza. Na podstawie jego rysunków powstała np. ta miejska rzeźba. Ciekawych rzeźb i pomniczków tutaj nie brakuje.
Tutaj urodzili się też - autor Dzwonu Zygmunta (ludwisarz - Hans Beham) oraz Johann Pachelbel -kompozytor. Miasto natchnęło m.in.R. Wagnera, który obsadził w nim akcję jednej ze swoich oper  - „Śpiewaków norymberskich”.
Mnie zachwyciła Starówka, tuż pod Zamkiem. Piękna zabudowa szachulcowa w połączeniu z wczesnojesiennym słoneczkiem - to jest to ! Jak widzicie, nie tylko mi się podobało :) A to ratusz miejski -renesansowyz XIV-XVII w. Ciekawe te zdobienia.
Ta sympatyczna para , napotkana pod urzędem, nie trafiłaby do tej galerii, gdyby nie oryginalny strój panny młodej. Co kiedyś świadczyło o statusie miasta? Wieże i bramy miejskie. Tych pierwszych w Norymberdze nie brakuje. Np. w kościele św. Sebalda można zobaczyć trzy dzieła Wita Stwosza (rzeźby Chrystusa i Marii, epitafium Pawła Volckamera oraz krucyfiks Mikołaja Wickla).
Ten piękny kościół, to Kościół Najświętszej Marii Panny (Frauenkirche). Po II wojnie światowej odbył się w  mieście proces zbrodniarzy wojennych - słynny proces norymberski trwający od 20 listopada 1945 do ogłoszenia wyroku w dniu 1 października 1946.
No i tak poznałam kawałeczek kolejnego miejsca na Ziemi.

najbliższe galerie:

 
Norynberga - cz. II
1pix użytkownik robson odległość 8 km 1pix
Niemcy_2016 (07) - NORYMBERGA/spaceru część trzecia
1pix użytkownik charlie odległość 8 km 1pix
Niemcy_2016 (05) - NORYMBERGA/Ogrody Zamkowe i spacer
1pix użytkownik charlie odległość 8 km 1pix
Niemcy_2016 (06) - NORYMBERGA/spaceru po mieście ciąg dalszy
1pix użytkownik charlie odległość 8 km 1pix
Norynberga - cz. III
1pix użytkownik robson odległość 8 km 1pix
Norynberga - cz. I
1pix użytkownik robson odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 19.01.2017 02:35

Jeszcze nie bylem w Nürnberg ale na pewno tam dotre :) Slyszalem tylko i wylacznie pozytywne opinie o tym miescie :) No i oczywiscie podobno najpiekniejszy jarmark swiateczny znajduje sie wlasnie tam :)

Pozdrawiam
Michal

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5535) dodano 18.01.2017 19:57

Ładne to miasto. Byłem tylko raz i to w czasie chłodnego, aczkolwiek bezśnieżnego tygodnia tuż przed świętami Bożego Narodzenia A.D. 1988 i pamiętam, że nawet w takiej scenerii Norymberga mi się podobała. A oprócz Twoich skojarzeń z piernikami i procesem norymberskim, mnie kojarzyła się jeszcze z ustawami norymberskimi z 1935 roku, hitlerowskimi Parteitagami i ... Witem Stwoszem. Pozdrawiam. :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7349) dodano 18.01.2017 16:42

Nie ma to jak domy szachulcowe ... i wieże oczywiście:)
Bardzo sympatyczne miasto, parę razy przejeżdżałem w pobliżu, ale czas jakoś gonił ..., kiedyś trzeba będzie się tam zatrzymać:)
Pozdrawiam:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2354) dodano 18.01.2017 08:26

Przedreptałam Norymbergę podczas zeszłorocznych wakacji. Absolutnie piękne miasto.
Mnie najbardziej urzekły mury miejskie. Na własny użytek stworzyłam zestawienie, że o ile w Krakowie pozostało ich z 10%, to w Norymberdze zachowało się 90%.
Znając to miasto jedynie z historii, myślałam że nic ciekawego oprócz miejsc związanych z nazistami tam nie znajdę. Nic bardziej mylnego.
Poruszając się po mieście człowiek absolutnie zapomina, że miejsce to miało niechlubną tak przeszłość. Będąc tam 4 dni nie znalazłam ani jednego miejsca związanego z historią ubiegłego wieku.
Największą satysfakcję podczas wizyty w Norymberdze sprawiło mi natomiast odnalezienie grobu Wita Stwosza. Pochowany jest na miejskim cmentarzu.
Pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!