m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (44):

 
W miejsce cud - miód.  W stronę Półwyspu Akamas. Uważam, że to najpiękniejsze miejsce na wyspie Afrodyty. Wiem, miałem nieco farta do pogody. Trafiła nam się taka, że czułem się jakbym był w Australii :) W okresie zimowym pada tu dość często i dość mocno. Dlatego zieleni na horyzoncie widać niemało. Jednak kotłujące się cały czas nad głowami chmury sugerowały, żeby nie zapuszczać się za bardzo w głąb półwyspu.
Przypomnę, że przemierzaliśmy go nie ”terenówką” a zwykłym łazikiem i istniało pewne ryzyko, że gdyby mocniej lunęło, ciężko byłoby nam stamtąd wyjechać... Półwysep Akamas jeśli spojrzymy na mapę zajmuje najbardziej na zachód wysuniętą część wyspy.  Jeszcze na początku zeszłego wieku mieszkała tu jakaś garstka ludzi. Wynieśli się jednak w momencie, gdy wyczerpały się zasoby magnezu w nielicznych kopalniach. Na tę chwilę tylko czekała fauna i flora. Obie opanowały trójkątny półwysep całkowicie. Choć z pozoru roślinność wygląda jak niezbyt efektowne krzaczory, to przy bliższym poznaniu ciekawski botanik dostrzeże wiele interesujących gatunków występujących tylko i wyłącznie tu. Spokojnie, nie zamierzam przedstawiać całej listy występującej tu zieleniny. Warto jednak wiedzieć, że z całkiem sporej ilości 530 gatunków aż 126 to rośliny endemiczne.
Roślin na Akamas byłoby z pewnością o wiele więcej gdyby nie to, że bardzo licznie występują tu kozy. Ich rola najczęściej ogranicza się do skakania z gracją po skałach i bycia ekologiczną niszczarką wszystkiego co zielone. Kóz jest tu bardzo dużo. Trzeba uważać, by po wyjściu z zakrętu jakiejś nie rozjechać. Czują się one bowiem paniami tego miejsca, przy jednoczesnym założeniu, że są z tytanu. Z drogi nie ustępują nawet gdy się użyje klaksonu i obrzuca je wyzwiskami... Oprócz wszędobylskich kóz podobno zobaczyć można na Akamas stada zdziczałych koni i osłów. Niestety wiem to tylko z literatury. Nie udało mi się zobaczyć ich na żywo.  Szkoda. Poza  ssakami wymienionymi i paru jeszcze innymi, stałymi mieszkańcami jest prawie 170 gatunków ptaków, 20 gatunków gadów, 16 motyli, a robali różnych to pewnie sami naukowcy nie są w stanie policzyć...
Z tymi gadami to jest ciekawa historia. Na Przylądku Lara będącym niejako wrotami Akamasu, na dwóch szerokich, piaszczystych plażach swoje wymarzone miejsce do składania jaj znalazły samice dwóch gadzich gatunków - żółwia zielonego oraz karetty. Przy odrobinie szczęścia w ciepłe noce można zobaczyć jak z mozołem wychodzą na ląd składają jaja w ciepłym piasku i wracają do wody. Dzikość Akamasu widać na każdym kroku. Brak tu zabudowań, luzem biegają zwierzęta, plaże i zatoczki sprawiają wrażenie jakby człowieka nie widziały lata. ... Pejzaże są naprawdę zachwycające, bo jak nie skaliste wybrzeże, ....
... to plaża pięknie wtopiona w brzeg. Pusta, czysta, przytulna. I jeszcze ten ceglasty kolor kontrastujący z błękitem nieba i lazurem morza. Uwielbiam takie kolorystyczne połączenia! Nie trzeba się wiele rozglądać a tu już za rogiem wyłaniają się dziwaczne w kształtach skały, górki i wybrzuszenia. Wyrzeźbione fikuśnie przez wiatr, podkrzesane przez fale. Niesamowite. Przestrzeń jaką daje się tu poczuć jest powalająca. A cisza aż huczy! Strach pomyśleć  co to będzie, kiedy do tej wymarzonej Australii się kiedyś w końcu udam. Namiastkę już sobie zrobiłem :) Unikatowe to miejsce, ten Akamas naprawdę. Na szczęście dostrzegli to również ludzie mający decydujący głos w sprawach ochrony przyrody.
Przy wsparciu różnych unijnych instytucji istnieje szansa, że Półwysep doczeka się prawnej ochrony w postaci Parku Narodowego. Mam nadzieję, że projekt ten wypali. Trzeba się spieszyć, gdyż zakusy branży turystycznej na te dziewicze rejony są ogromne. Najchętniej poobstawialiby  betonowymi klockami każdy skrawek. Łotry ;/ Wycieczkę po Akamas uznaję z bardzo udaną. Żałuję trochę, że nie miałem jakiegoś ”dżipa”, bo wówczas pofolgowałbym sobie nieco bardziej. Niewiele przecież trzeba aby widząc taki fragment drogi w człowieka wstąpił duch Colina McRae... :)
Gdyby ktoś z Was planował wizytę na Półwyspie Akamas, to przypominam, że sieć szutrowych dróg jest dość gęsta i pogmatwana. Jeśli nie ma się orientacji przestrzennej, łatwo pomylić lub zgubić właściwą drogę. Liczenie na GPS może okazać się złudne. Myśmy mieli dwa ale żaden nie miał zainstalowanych szutrowych dróg. Ponieważ jesteśmy kilkadziesiąt kilometrów od cywilizacji telefony też nie działają.  Byłem zimą, więc temperatury były idealne, ale myślę, że latem panują tam bardzo ciężkie warunki. Jest potwornie gorąco a cienia brak, bo większość drzew zanim dorosła została zeżarta przez kozy ... :)
Należy o tym pamiętać przed ruszeniem w trasę, gdyż niewielkie są szanse na znalezienie czegokolwiek do picia. Sklepów bowiem brak. Tylko przestrzeń. I cisza. I wiatr. I morze. I kozy.... Dzięki, cześć.

najbliższe galerie:

 
Cypr
1pix użytkownik goldgrass odległość 3 km 1pix
Cypr / Latsi-Polis
1pix użytkownik deemi odległość 9 km 1pix
Pafos i okolice
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 25 km 1pix
Grobowce Królewskie w Pafos
1pix użytkownik tama odległość 25 km 1pix
Pafos - Groby Królewskie
1pix użytkownik darecki odległość 26 km 1pix
Pafos - spacer w różowych okularach
1pix użytkownik tama odległość 27 km 1pix

komentarze do galerii (22):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:1621) dodano 09.02.2017 13:37

A jak tam się jeździ samochodem? Oni mają kierownicę po prawej?

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:861) dodano 30.01.2017 21:06

Andred, no cześć! No w końcu wpadłeś! Esz, na Ciebie to się trzeba naczekać. .... A tu już dawno wszystko ostygło - jakby powiedziała moja mama.... :)))
Uwierz mi, że jest kilka osób na świecie, które są w stanie zepsuć mi humor, ale na bank Ciebie wśród tego grona nie ma... Z tego co kojarzę, nie mieszkasz w Warszawie? :)))
W pierwszym odruchu, to trochę żałowałem. Ale dziś? Jestem szczęśliwy z tego co zobaczyłem.... Jestem naprawdę bardzo szczęśliwy!
A jeszcze szczęśliwszy, że "powróciłeś do żywych"...
Dzięki!

andred użytkownik andred(wpisów:4268) dodano 28.01.2017 14:43

Nie chcę Ci psuć humoru, ale faktycznie możesz żałować, że nie miałeś jakiego jeepa.
Ja jeździłem po takich drogach na Krecie, ale miałem Suzuki Vitara..... takiego małego bez dachu.
Duża frajda z jazdy. Na dodatek był to bardzo ciepły wrzesień.
Ale cóż, pewnie i tak miło jak widać wspominasz wyjazd na Cypr, a ja zauważyłem, że są jeszcze inne Twoje galerie z Cypru.
Idę nadrabiać zaległości :-)
Pozdr,
andred

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3515) dodano 16.01.2017 21:17

????????
Nawet mi się nie chce gadać:-(

lukrecja użytkownik lukrecja(wpisów:53) dodano 16.01.2017 20:17

Podróżninka, co Ty zrobiłeś ze swoimi galeriami!?

tama użytkownik tama(wpisów:2867) dodano 08.01.2017 17:59

Podróżninka, do wąwozu Cię nie wysyłam, bo tam już jest dzicz.
Na filmie chmury wiszą, jak to nad Cyprem :)
Też mnie w górach złapał deszcz i śnieg, w Lefkara. A miałyśmy letnie autko. Jedynym górskim wyczynem było wspomniane Omodos.
Jeśli w czymś mogłam pomóc to się cieszę :)

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:861) dodano 08.01.2017 14:51

TAMA - A Tobie już też odpowiadam i jeszcze piosenka dla Ciebie :)) https://www.youtube.com/watch?v=yWwFbgayre0
- wąwóz Avakas się nazywa i widać go bardzo dobrze na tym klipie między 45 a 51 sekundą. To takie dwie rozpadliny w kształcie litery V. Nie poszedłem tam z dwóch powodów. 1. Nie mieliśmy na sobie obuwia do sprawnego łażenia po kamieniach. A tam się idzie jeśli dobrze pamiętam kilka kilometrów. 2. Gdy zobaczyłem przed oczyma te Akamasowe drogi jak z rajdu Paryż –Dakar wyjęte, to taki wąwóz na atrakcyjności stracił w sekundę.
- w ogóle to od 32 do 40 sekundy idealnie widać cały Półwysep. Przyznam, że z samolotu to taka ociupinka :) a między 40 a 44 sekundą, bardzo wyraźnie po lewej u dołu Przylądek Lara, czyli miejsce o którym pisałem, że jest wylęgarnią żółwi zielonych i karetty...
- z Omodos ruszyłem w górę w stronę cypryjskiego Olimpu. Ale przejechałem kawałek i zaczął padać deszcz z mazią śniegopodobną. Zawinąłem się na lewym kole i pognaliśmy właśnie na Akamas. Decyzja najlepsza z możliwych. W Troodos cyknąłem jedynie zdjęcie góry Olimbos z tymi "piłkami golfowymi"...
- Korzystając z okazji, to za dwie rzeczy Ci pragnę podziękować.
Po pierwsze za pomoc przy wyjeździe rok temu, a po drugie za troskę i pomoc parę dni temu....

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:861) dodano 08.01.2017 14:34

Cześć. Dzięki że wpadliście poczytać, pooglądać, pogadać.

MAGDALENA - No mnie się też bardzo spodobały. A najbardziej te miejsca, gdzie ziemia jest w ceglastym kolorze. Bardzo lubię połączenie w naturze koloru pomarańczowego z niebieskim. I Australii i w Namibii i w Monument Valley byłbym w swoim żywiole. Muszę polatać po OS pooglądać :)))

LUCY-56 - Pędzące mustangi by mi się jeszcze przydały...

KORDULA1557 - Właśnie patrzyłem na pogodę. Temperatura 13 C, wiatr 37 km/h, zachmurzenie duże, intensywne, przelotne opady deszczu. Z teleportacją bym się wstrzymał z tydzień chociaż :))

NOLA76 - Tak trochę po fakcie poczytałem. Lokalne biura turystyczne oferują coś a la jeep safari. Albo quadowe off road'y. Wtedy z tą ciszą może być nieco gorzej. Szczerze mówiąc, to chyba naprawdę nam się udało i z pogodą i z brakiem ludzi... ;)

WIELKOPOLANKA - No tak, koniec już z tą dziczyzną. Idę się ogolić i coś wyprodukuję dla cywilizowanych :)))

ACHERNAR-51 - Hehe, wiem, że lubisz. Jesteś podróżnik "pełną gębą". Ale jak mi się nadal będzie chciało, to pokażę jeszcze z Cypru jedną rzecz, która-jak mniemam- zainteresuje Cię jeszcze bardziej...

MOCAR - Hmm....ciekawe kiedy wymyślą takie zdjęcia, które oddadzą faktyczne emocje autora. Powiem Ci, że im bardziej w głąb się zapuszczałem, tym bardziej się denerwowałem, że nie odgadnę, którą dróżką jechałem... Jest to szczególnie niefajne gdy się wjedzie bardziej w "interior" i straci morze z oka.

PRZEMYSŁAW - My to chyba w zeszłym wcieleniu byliśmy ulokowani gdzieś między Algarve a Rodos, coś czuję. No nijak nie mogę się dostosować do miejsca gdzie mnie urodzono, a to już parę lat minęło przecież....

KLAVERTJEVIER - A gdyby jeszcze było połączenie z internetem, to bym chyba rozbił tam namiot na 10 lat :)) Co do żółwi, to niezbyt należycie są one tam chronione. Już samo to, że każdy może łazić sobie gdzie chce nie do końca mi się podoba. No ale ja nie jestem Minister Ochrony Środowiska Cypru więc mogę zrobić dla żółwi jedynie tyle, że ich nie próbowałem niepokoić...

PAWELLER75 - Przemysław często dobrze prawi :)) Po cichu liczę na jakieś przebiegunowanie, ale tylko pod warunkiem, że pod domem najzwyczajniej w świecie kwitły mi będą np. strelicje królewskie :)))

DREPTAK - Smakowite do miała ostatnio Licja z Chin! Bo od razu po obejrzeniu poleciałem do marketu po sajgonki i bukiet warzyw. :)))

SNIEZKA - Na tapetę najbardziej by się nadawały zdjęcia numer 45, 46, 47, i 48. :)))
A tu się zdziwisz teraz. Wyobraź sobie, że w górach Troodos sięgających ponad 1950 m n.p.pm. zimą legalnie jeździ się na nartach, na desce, na sankach, na dupozjazdach... Działają najzwyklejsze wyciągi przygotowywane ratrakami są trasy... Normalnie zawirował świat... Jadę na narty na Cypr a pod palmy do Niemiec... ;))

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:2703) dodano 08.01.2017 12:01

Druga część równie fajna jak pierwsza. Dużo fotek by się na tapetę na pulpit nadawało.
Zastanawiam się jak oni tam na Cyprze wytrzymują zimę - zero śniegu, zielona trawka, złociutkie słońce... No nie wiem.
Pozdrowienia:)))

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1469) dodano 07.01.2017 20:44

smakowite fotki

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6332) dodano 07.01.2017 20:04

Jeszcze wracając do zarąbistej pogody jaka Ci się trafiła, nie wiem jak jest tam teraz, ale patrząc na zdjęcia Stambułu zasypanego śniegiem, który leży tylko trochę wyżej od Cypru, to myślę, że mega szczęście mieliście z tą pogodą:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:6875) dodano 07.01.2017 20:00

Przemysław dobrze prawi ..., ja też za zimnem nie przepadam, a taki klimat o tej porze roku jak najbardziej by mi pasował ..., pozdrawiam:)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2377) dodano 07.01.2017 16:30

Przepiękne dzikie tereny. Nic, tylko Ty i natura.
Szkoda, że nie załapałeś się na składanie jaj przez samice żółwia, niesamowite zjawisko, które udało mi się obserwować w Kostaryce. Polecam.
Trzymaj się i nie zamarznij przy tych niskich temperaturach. Ja też jestem ciepłolubna, byle do lata!!!!!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:4965) dodano 07.01.2017 15:38

Dzisiaj, to na pewno chciałbym tu być. A jak słyszę w telewizorni oszołomów zachcycających sie sniegiem i mrozem, to normalnie dostaję drgawek. Nie tylko z zimna.
BRRR! Pozzzzzzzdrrrrrawwwwwiam!

tama użytkownik tama(wpisów:2867) dodano 07.01.2017 13:09

Gdzieś obliżu Akamas są wąwozy, można się w dzicz zapuścić.
Byłam w grudniu i też miałam tak nisko wiszące chmury.
Świetne tereny pokazujesz, idealne na oderwanie się od miejskiej rzeczywistości. Słońce na Cyprze - nawet zimowe - ma niesamowitą moc, okulary przeciwsłoneczne niezbędne!
Jestem ciekawa czy byłeś w Trodos.
Pozdrawiam :)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2432) dodano 07.01.2017 11:35

Piękne zdjęcia, z których emanuje cisza i spokój.

Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:4068) dodano 07.01.2017 11:17

Świetne miejsca. Lubię takie dzikie zakątki. Pozdrawiam. :)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1546) dodano 07.01.2017 10:55

Pięknie , niesamowite dzikie tereny...bardzo podobało się...szkoda, ze to już koniec?
pozdrawiam:)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6332) dodano 07.01.2017 10:31

Super miejscówka!:) Przestrzenie, pustka, cisza, skały, morze i piękne widoki, no i ludzi brak, kozy mogą być, nie przeszkadzają jakoś bardzo jak w kadr ciągle włażą;) pozdrawiam:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:4802) dodano 07.01.2017 10:19

Natychmiast chce sie tam teleportować:))
Taki styczeń to rozumiem)
Piekne okolicznosci pogodowo-przyrodnicze:)
Za obie czesci 10:)
Zachęciełes:)) Pozdrawiam:)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2129) dodano 07.01.2017 09:00

Dzikość terenów powala.Pozdrawiam.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3515) dodano 07.01.2017 08:32

Fantastyczne pustkowia!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!