m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Nasz spacer zaczynamy w Szymbarku - wsi wartej uwagi. Miejsce to stało się siedzibą rodu Gładyszów po tym jak okoliczne ziemie nadał im król Kazimierz Wielki. W XV wieku uzyskał Szymbark nawet prawa miejskie, ale nie wytrzymał konkurencji z sąsiednimi Gorlicami. Zwiedzanie zaczynamy od kościoła z 1782 roku. Jego drewniana fasada naśladuje swą formą bogatsze bo murowane barokowe świątynie. Kościół jest pod wezwaniem św. Wojciecha. Wg tradycji znajduje się w miejscu w którym św. Wojciech odprawił Mszę Św. w drodze do Polski. W sąsiedztwie bogaty neoromański grobowiec dawnych właścicieli tych ziem. W okolicy Szymbarku w okresie I wojny światowej toczyły się zacięte walki. Smutną pamiątka po nich jest powstały w tym okresie cmentarz wojenny. To cmentarz nr 74. Projektował go Hans Mayr
Pochowano tu 78 żołnierzy: 45 austro-węgierskich, 28 niemieckich i 5 rosyjskich. Trudno powiedzieć ilu wśród nich to Polacy którzy walczyli w każdej  tych armii. Cmentarz ten stanowi kwaterę cmentarza parafialnego. W sąsiedztwie pochowano także 6 żołnierzy polskich poległych tu w walce z Niemcami we wrześniu 1939 roku. W Szymbarku warto zobaczyć Skansen Wsi Pogórzańskiej. Jego patronem jest prof. Roman Reinfuss. Był on zasłużonym badaczem kultury łemkowskiej. Znajdziemy tu jego pomnik. Skansen pokazuje dawną kulturę Pogórza Gorlickiego.
Dawni mieszkańcy tych ziem. Możemy zobaczyć jak dawniej żyli i pracowali. Możemy też cofnąć się w czas I wojny światowej i zobaczyć sztab CK armii podczas narady.
Najcenniejszym zabytkiem wsi jest jednak renesansowy dwór obrony z drugiej połowy XVI wieku. Obecnie możemy zwiedzić także jego wnętrze. W narożnych alkierzach zachowały się fragmenty dawnych fresków.
Dwór jest pamiątką po rodzie Gładyszów dawnych właścicielach tych ziem. W sąsiedztwie drewniany dworek z początku XX wieku. Został tu przeniesiony z niedalekich Gorlic. W okolicy przysiółków Doliny i Wólka stoi cerkiew p.w. Narodzenia Bogarodzicy. Cerkiew wzniesiono na przełomie XVIII i XIX wieku. Wewnątrz podobno znajduje się kompletny XIX-wieczny ikonostas. Do czasu Akcji Wisła te okolice były zamieszkane przez Łemków. Obecnie jest to kościół filialny.
Pamiątką po dawnych mieszkańcach jest położony niedaleko cerkwi cmentarz. My udajemy się w kierunku kolejnej wsi. To leżąca wśród wzgórz Bielanka. Znajduje się tu cerkiew p.w. Opieki Bogarodzicy (Pokrow).  Zbudowano ją w 1773 roku. W 1946 roku w trakcie przesiedleń podczas pośpiesznego pakowania zaprószono ogień który spalił część świątyni. Na szczęście udało się przywrócić jej stan pierwotny. I dziś większość mieszkańców to Łemkowie. Przed kilku laty powstała tu nowa prawosławna świątynia. Nosi wezwanie Opieki Matki Bożej i Poczajowskiej Ikony Matki Bożej.
Szczyt Suchy Wierch 648 m n.p.m. Ktoś powiedział, że Beskid Niski to góry gdzie szczyty nie zapewniają nam pięknych widoków a najciekawsze rzeczy leżą w dolinach. Ale i tu znajdziemy piękne krajobrazy... a i drogi czasem dostarczają atrakcji.
Przed nami kolejna duża wieś Ropa. Pod koniec XIX wieku Ignacy Łukasiewicz założył tu kopalnię ropy naftowej. W centrum drewniany kościół p.w. św. Michała z 1761 roku. Ok. 1800 roku dobudowano murowane wieże. Na cmentarzu parafialnym znajduje się kwatera żołnierzy z I wojny światowej. To cmentarz nr 72. Zostali tu pochowani ci którzy zmarli w polowym szpitalu zlokalizowanym w tutejszym dworze. Spoczywa tu 37 żołnierzy: 6 Rosjan i 31 żołnierzy CK. Na krzyżach widać też swojsko brzmiące nazwiska. Nie tylko w Krakowie ale i tu w Ropie powstał pomnik 500 -lecia zwycięstwa pod Grunwaldem. Ci którzy nie mają czasu na zwiedzanie zabytków Beskidu Niskiego mogą odwiedzić tutejszy park miniatur.
Chyba najcenniejszym zabytkiem Ropy jest zespół dworski. Najstarsze jego fragmenty pochodzą z XVI wieku, ale obecny barokowo - klasycystyczny charakter to efekt przebudowy z 1803 roku. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
W małopolskim Szymbarku
1pix użytkownik hardin77 odległość 0 km 1pix
Szymbark - dwór obronny i skansen budownictwa łemkowskiego
1pix użytkownik lucpal odległość 1 km 1pix
Z Szymbarku do Szalowej przez Maślaną Górę
1pix użytkownik hardin77 odległość 4 km 1pix
zima
1pix użytkownik reni3 odległość 6 km 1pix
Beskid Niski
1pix użytkownik beskidniski odległość 7 km 1pix
Wędrując po zachodniej Łemkowszczyźnie - cz. II
1pix użytkownik hardin77 odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1174) dodano 16.01.2017 19:10

Charlie cieszę się, że tu zajrzałaś. Gorąco zachęcam do odwiedzenia Beskidu Niskiego. To rejon pełen piękna przyrody i zabytków które są wyjątkowe w skali całego kraju. Pozdrawiam.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 16.01.2017 15:09

Ze wszystkich miejsc które pokazałeś, najbardziej znany jest mi kasztel w Szymbarku.
To pierwsze miejsce jakie w ogóle zapamiętałam, choć pamiętam je jak przez mgłę. Miałam 4 lata kiedy byłam tu z rodzicami. Pracowali wówczas przy rekonstrukcji dworu.
Koniecznie muszę tam teraz zajrzeć :-)
Dzięki za pokazanie tego miejsca.
Pozdr.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!