m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (26):

 
Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin - sanktuarium maryjne znajdujące się w Żarkach, w dzielnicy Leśniów. Historia sanktuarium w Leśniowie jest związana z legendą, według której w 1382 r. zmierzający do Opola z Rusi książę Władysław Opolczyk postanowił zrobić postój na polanie opodal drewnianego kościółka. Wiózł on ze sobą ikonę Matki Boskiej Bełzkiej, obraz, który miał się stać ośrodkiem kultu maryjnego na Jasnej Górze lepiej znanego jako Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej oraz figurę Maryi z Dzieciątkiem na ręku. Jako że wędrowcy nie mieli picia przeto modlili się przed wyruszeniem o siły na drogę i szczęśliwy powrót do Opola. Nagle stał się cud: Wtem rzeźba Maryi jakby złotą łuną się okryła. Z miejsca wskazanego ręka Dzieciątka, spod omszałego kamienia, wybiła krystaliczna struga wody, mieniąca się w słońcu srebrem i błękitem. Woda miała przy tym właściwości niezwykłe. Znużeni odzyskiwali siły, przemyte wodą rany natychmiast się goiły, chorzy odzyskiwali zdrowie... Wdzięczny za łaskę Maryi książę Władysław Opolski pozostawił świętą figurę w małym drewnianym kościółku Leśniowskim. Postaci świętych z kościoła Nawiedzenia NMP.
Dzwonnica przy kościele Nawiedzenia NMP. Archanioł  Źródło Najświętszej Maryi Panny - kaplica. Źródło Najświętszej Maryi Panny Wdzięczny za łaskę Maryi książę Władysław Opolski pozostawił świętą figurę w małym drewnianym kościółku Leśniowskim.
 W Zrębicach znajduje się zabytkowy kościół parafialny pod wezwaniem świętego Idziego z 1789 roku oraz zabytkowa dzwonnica i kapliczka. Kościół św. Idziego
Zabytkowa dzwonnica. Kapliczka poświęcona św. Idziemu znajduje się na miejscu pierwotnego kościoła parafialnego. Kapliczka w Złotym Potoku. Kapliczka w Złotym Potoku. Kapliczka w Złotym Potoku. Kościół św. Jana Chrzciciela w Olsztynie koło Częstochowy.
Za datę powstania Kościoła w Olsztynie przyjmuje się pierwszą połowę XVIII w. Prace rozpoczęły się w 1719. Finansowego wsparcia udzielili starości olsztyńscy: książę Jerzy Lubomirski, który zezwolił na wyburzenie części zdewastowanego zamku i wyrąb drzewa z lasu oraz jego następca Wojciech z Kurozwęk Męciński. Ostatecznie budowa kościoła została ukończona w 1726. Figura przy kościele św. Jana Chrzciciela.

najbliższe galerie:

 
PL-Ojców i zamki na Jurze K-C - film
1pix użytkownik filmdil odległość 4 km 1pix
Sokole Góry
1pix użytkownik alex odległość 4 km 1pix
Zamek w Olsztynie k/Częstochowy
1pix użytkownik kasica odległość 4 km 1pix
ZAMKI JURY KRAKOWSKO-CZĘSTOCHOWSKIEJ
1pix użytkownik wo odległość 4 km 1pix
Jura-Sokole Góry zimą
1pix użytkownik marek4m4 odległość 4 km 1pix
Juura-zamek w Olsztynie i okoliczne skały
1pix użytkownik marek4m4 odległość 5 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!