m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (47):

 
Naszą wycieczkę zaczynamy w Wysowej przy prawosławnej cerkwi pochodzącej prawdopodobnie z 1779 roku. Wysową opuszczamy idąc niebieskim szlakiem. Prowadzi on nas do wsi Ropki. Lokowano ją już w 1581 roku. Przed II wojną światową było tu 60 gospodarstw. Niestety wszystkich mieszkańców wysiedlono. Tutejszą cerkiew, która była uznawana za jedną z najpiękniejszych na Łemkowszczyźnie, przeniesiono do skansenu w Sanoku. Obecnie we wsi znowu kwitnie życie. Można tu także znaleźć noclegi w kilku gospodarstwach agroturystycznych. Dawniej pewnie to było centrum wsi. Obecnie kapliczka stoi już poza jej terenem.
Wędrujemy krótko szlakiem czerwonym a potem gruntową drogą zmierzamy do... ... terenów gdzie kiedyś leżała wieś Czertyżne. To też była stara wieś. Założono ją w 1589 roku. Wszystkich tutejszych mieszkańców wysiedlono.
Po dawnych mieszkańcach pozostały tylko resztki wiejskiego cmentarza. Naszą drogę przecina potok Biała. Przebycie go w bród to była fajna przygoda. Dalej, tam gdzie biegnie droga asfaltowa, współczesny most. Dochodzimy do wsi Banica. Jej główną atrakcją jest greckokatolicka cerkiew p.w. śś Kosmy i Damiana.
Fragment drzwi cerkiewnych. W oddali widać najwyższy szczyt Beskidu Niskiego Lackową. U jej stóp leży wieś Izby.
Dla mnie ten dawny budynek ma międzywojenny styl kuracyjny. Dawna cerkiew w Izbach pełni funkcję kościoła. Cerkiew zbudowano w 1886 roku. Wewnątrz ikonostas autorstwa Antoniego i Michała Bogdańskich. Do połowy XX wieku cerkiew słynęła z cudownego obrazu Matki Boskiej Izbiańskiej Pokrow. Ikona ta już w 1762 roku słynęła cudami. Sam Kazimierz Pułaski, który w okresie Konfederacji Barskiej budował w okolicy szańce, uważał że jej wstawiennictwu zawdzięczał swe ocalenie.
Obecnie ten łaskami słynący obraz znajduje się w cerkwi we wsi Berest. Po opuszczeniu Izb wkraczamy w dolinę gdzie leżała dawniej wieś Bieliczna. W dawnym jej centrum pozostała cerkiew greckokatolicka z 1796 roku. Niszczejąca po wysiedleniu mieszkańców została odnowiona w 1985 roku dzięki staraniom księdza Czekaja, ówczesnego proboszcza w niedalekiej Banicy.
Dolina słynie jako jedno z piękniejszych miejsc Beskidu Niskiego. Na Ostrym Wierchu. Szczyt nie za bardzo ostry, a i na widoki nie ma co liczyć.
Czerwonym szlakiem idziemy wzdłuż granicy. Widok na słowacką stronę - okolice wsi Cegiełka. Wracamy do Wysowej. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Małopolskim Szlakiem Cerkwi Łemkowskich 2
1pix użytkownik popekpawel odległość 2 km 1pix
Wędrując po zachodniej Łemkowszczyźnie - cz. I
1pix użytkownik hardin77 odległość 3 km 1pix
BESKID NISKI - KRAINA ŁAGODNOŚCI (1)
1pix użytkownik beem odległość 3 km 1pix
Zima na Łemkowynie
1pix użytkownik popekpawel odległość 3 km 1pix
Wiosna na Łemkowynie 1
1pix użytkownik popekpawel odległość 4 km 1pix
Szlakiem beskidzkich cerkwi II
1pix użytkownik mgfoto odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:858) dodano 13.02.2017 17:00

i co tu komentować po prostu - pięknie - pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!