m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (47):

 
Naszą wycieczkę zaczynamy w Wysowej przy prawosławnej cerkwi pochodzącej prawdopodobnie z 1779 roku. Wysową opuszczamy idąc niebieskim szlakiem. Prowadzi on nas do wsi Ropki. Lokowano ją już w 1581 roku. Przed II wojną światową było tu 60 gospodarstw. Niestety wszystkich mieszkańców wysiedlono. Tutejszą cerkiew, która była uznawana za jedną z najpiękniejszych na Łemkowszczyźnie, przeniesiono do skansenu w Sanoku. Obecnie we wsi znowu kwitnie życie. Można tu także znaleźć noclegi w kilku gospodarstwach agroturystycznych. Dawniej pewnie to było centrum wsi. Obecnie kapliczka stoi już poza jej terenem.
Wędrujemy krótko szlakiem czerwonym a potem gruntową drogą zmierzamy do... ... terenów gdzie kiedyś leżała wieś Czertyżne. To też była stara wieś. Założono ją w 1589 roku. Wszystkich tutejszych mieszkańców wysiedlono.
Po dawnych mieszkańcach pozostały tylko resztki wiejskiego cmentarza. Naszą drogę przecina potok Biała. Przebycie go w bród to była fajna przygoda. Dalej, tam gdzie biegnie droga asfaltowa, współczesny most. Dochodzimy do wsi Banica. Jej główną atrakcją jest greckokatolicka cerkiew p.w. śś Kosmy i Damiana.
Fragment drzwi cerkiewnych. W oddali widać najwyższy szczyt Beskidu Niskiego Lackową. U jej stóp leży wieś Izby.
Dla mnie ten dawny budynek ma międzywojenny styl kuracyjny. Dawna cerkiew w Izbach pełni funkcję kościoła. Cerkiew zbudowano w 1886 roku. Wewnątrz ikonostas autorstwa Antoniego i Michała Bogdańskich. Do połowy XX wieku cerkiew słynęła z cudownego obrazu Matki Boskiej Izbiańskiej Pokrow. Ikona ta już w 1762 roku słynęła cudami. Sam Kazimierz Pułaski, który w okresie Konfederacji Barskiej budował w okolicy szańce, uważał że jej wstawiennictwu zawdzięczał swe ocalenie.
Obecnie ten łaskami słynący obraz znajduje się w cerkwi we wsi Berest. Po opuszczeniu Izb wkraczamy w dolinę gdzie leżała dawniej wieś Bieliczna. W dawnym jej centrum pozostała cerkiew greckokatolicka z 1796 roku. Niszczejąca po wysiedleniu mieszkańców została odnowiona w 1985 roku dzięki staraniom księdza Czekaja, ówczesnego proboszcza w niedalekiej Banicy.
Dolina słynie jako jedno z piękniejszych miejsc Beskidu Niskiego. Na Ostrym Wierchu. Szczyt nie za bardzo ostry, a i na widoki nie ma co liczyć.
Czerwonym szlakiem idziemy wzdłuż granicy. Widok na słowacką stronę - okolice wsi Cegiełka. Wracamy do Wysowej. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Małopolskim Szlakiem Cerkwi Łemkowskich 2
1pix użytkownik popekpawel odległość 2 km 1pix
Zima na Łemkowynie
1pix użytkownik popekpawel odległość 3 km 1pix
BESKID NISKI - KRAINA ŁAGODNOŚCI (1)
1pix użytkownik beem odległość 3 km 1pix
Wędrując po zachodniej Łemkowszczyźnie - cz. I
1pix użytkownik hardin77 odległość 3 km 1pix
Szlakiem beskidzkich cerkwi II
1pix użytkownik mgfoto odległość 4 km 1pix
Wiosna na Łemkowynie 1
1pix użytkownik popekpawel odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
pisanka użytkownik pisanka(wpisów:564) dodano 01.12.2018 08:48

Bezczelny i nasycony ignorancja komentarz, wiec moze Ciebie sprowadze na ziemie:
1. Kazdy z nas postrzega inaczej.
2. Nie kazdy ma aspiracje by byc profi.
3. Nie wszyscy przywiazuja wage do sprzetu.
4. Konkurs fotograficzny a portal podrozniczy to nie to samo.
5 .Krytyka powinna byc konstruktywna.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1192) dodano 30.11.2018 22:47

Zibi zgadzam się, że Beskid Niski jest wart tego aby poświęcić mu swój czas i poznać go dokładniej. Zgadzam się też, że daleko mi do umiejętności wielu autorów którzy cieszą nas swoimi pracami.
Jednak mimo tego liczę, że osobom ciekawym tych okolic nawet moje niedoskonałe zdjęcia pozwolą docenić potencjał tego rejonu.
Dotyczy to zresztą też wszystkich innych galerii tak moich jak i innych użytkowników. Dla mnie są one szansą na poznanie miejsc do których się wybieram ale i takich których nigdy nie zobaczę.
Pozdrawiam.

zibi1955 użytkownik zibi1955(wpisów:30) dodano 30.11.2018 15:55

Słabiutka jakość zdjęć! Tereny godne uwagi tylko trzeba umieć na nie patrzeć z odpowiedniej perspektywy,a tu niestety tego zbrakło.

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 13.02.2017 17:00

i co tu komentować po prostu - pięknie - pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!