m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (38):

 
Chyrowa.
W Chyrowej znajduje się greckokatolicka, drewniano-murowana cerkiew Opieki Bogurodzicy z 1780 (położona na szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego). Świątynia w Chyrowej jest jedną z dwóch zachowanych do dzisiaj cerkwi (obok cerkwi w Bałuciance) prezentujących typ budowli charakterystycznej dla obszaru środkowej i wschodniej Łemkowszczyzny, w których upowszechniło się stosowanie wielopolowych sklepień zrębowych.
Pierwsza wzmianka o cerkwi w Chyrowej pochodzi z 1536. Obecnie w świątyni mieści się kościół rzymskokatolicki.  Cmentarz przycerkiewny.
Kotań.
Dawna cerkiew greckokatolicka pw. Świętych Kosmy i Damiana pełniąca obecnie rolą kościoła filialnego parafii św. Maksymiliana Kolbe w Krempnej. Cmentarz przycerkiewny.
Owczary.
Cerkiew greckokatolicka pw. Opieki Bogarodzicy (Opieki Matki Bożej) - wybudowana w 1653 r. Jest to cerkiew trójdzielna, konstrukcji zrębowej, nad nawą i prezbiterium oddzielne dachy, potrójnie łamane uskokowo, kolejno przechodzące w smukłe wieżyczki.  Prezbiterium i nawę nakrywają kopuły namiotowe. Obecne prezbiterium wzniesione zostało w 1710 roku, a wieża w 1783. Wewnątrz cenne wyposażenie cerkiewne z XVII, XVIII i XIX wieku. Ściany ozdobione polichromią z 1938 roku. Barokowy ikonostas oraz barokowe ołtarze boczne. W 1994 roku obiekt otrzymał prestiżową nagrodę Prix Europa Nostra za wzorowo prowadzone prace konserwatorskie. Cerkiew ozdobiona jest polichromią figuralno-ornamentalną z 1938 roku. Ikony z ikonostasu pochodzą z 1712 i 1756 roku. Dwa barokowe ołtarze boczne: lewy ikona Matki Boskiej z Dzieciątkiem, prawy z podobizną św. Mikołaja. W prezbiterium mały ołtarzyk z ikoną Chrystusa Nauczającego.

Cerkiew znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego.
Obecnie cerkiew jest współużytkowana przez greckokatolicką parafię Opieki Matki Bożej oraz rzymskokatolicką parafię w Sękowej. Na cmentarzu przycerkiewnym. Krzyż przydrożny. Rogi. Drewniany kościół pw. św. Bartłomieja. Kościół powstał tu w 1358 r ., wzmiankowany w 1462 r. i konsekrowany w 1464 r. po zniszczeniach najazdów wojsk tatarskich i węgierskich. Około 1598 r. przystąpiono do budowy nowej świątyni, Istniejący kościół pochodzi z 1600 roku.
Drewniany kościół filialny w Sękowej pod wezwaniem św. Filipa i św. Jakuba, znajdujący się wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski i Podkarpacia na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Ze względu na swoją historię oraz specyficzny wygląd często nazywany Perłą Beskidu Niskiego. Wzniesiony na początku XVI wieku (ok. 1520 r., najpóźniej w 1522), należy do najpiękniejszych polskich zabytków drewnianych, do 1914 roku uważny był za najpiękniejszy drewniany kościół w Małopolsce. Iwonicz. Kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych. Pierwsze wzmianki o świątyni pochodzą z 1464 r. Pierwotnie kościół posiadał system więźbowo -zaskrzynieniowo -zaczepowy. W I poł. XVII wieku dobudowano zakrystię i dostawiono wieżę-dzwonnicę. W latach 1884-1895 świątynię przebudowano, m.in.: przedłużono korpus nawowy, dobudowano dwie kaplice w formie pseudotranseptu, a do prezbiterium kaplicę Załuskich. Kościół w Iwoniczu, mimo przekształceń, zachował gotycki układ i konstrukcję.

najbliższe galerie:

 
Łemkowskie Cerkwie Podkarpacie.
1pix użytkownik popekpawel odległość 1 km 1pix
Beskid Niski - Kotań
1pix użytkownik mirak odległość 4 km 1pix
Nieznajowa i Czarne - zostały tylko krzyże
1pix użytkownik mirak odległość 7 km 1pix
Chyrowa
1pix użytkownik dispar odległość 9 km 1pix
Palcem po... niebie
1pix użytkownik maryna odległość 11 km 1pix
Wisła
1pix użytkownik turysta67 odległość 11 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
kotekchrobotek użytkownik kotekchrobotek(wpisów:2) dodano 29.07.2018 22:11

Fajne zdjęcia, dzięki. Pozdrawiam.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3139) dodano 26.01.2017 23:10

Łemkowszczyźnie *sz się zjadło😊

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3139) dodano 26.01.2017 20:06

Klimatycznie i lubię zaglądać w takie miejsca.Znam młodego człowieka, mieszkającego w Anglii a tak pięknie opowiada o Łemkowczyźnie.W listopadzie odwoził mnie na lotnisko i przez całą drogę miałam ciekawą lekcje historii.On stamtąd pochodzi i zna temat.Pasjonat pozytywnie zakręcony.Pozdrawiam.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 26.01.2017 19:46

Beskid Niski sercu memu bliski:) Byłam latem,ale wszystkich tych miejsc nie zobaczyłam w ciągu weekendu. Trzeba tam będzie kiedyś wrócić,bo stare cerkiewki i cmentarze robią wrażenie.Łemkowszczyzna to bardzo ciekawy teren z tragiczną historią.
Trafiłeś tą galerią w moje gusta:) Kiedyś pokażę cerkwie i drewniane kościółki na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej:) Pozdrawiam turystycznie!

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2751) dodano 25.01.2017 21:43

Fajnie że pokazujesz te miejsca, przypominasz nam że Polsce mamy takie perełki. Beskid Niski jest wg mnie niesamowity i ma dużo do zaoferowania szczególnie dla osób interesujących się historią, nie wiem czy jeszcze gdzieś w kraju jest tyle zapomnianych cmentarzyków i lepiej lub gorzej zachowanych cerkwi drewnianych. Kościół w Chyrowej znam, byłam tam, lecz nie znałam tego w Owczarach, tym bardziej zdjęcia wnętrza mnie zainteresowały. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!