m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
proponuję kolejną wyprawę z cyklu mieściny polskie przy tych dźwiękach:  https://www.youtube.com/watch?v=TUkTihQXEiQ Aby trafić do polskiego Carcassonne trzeba udać się na południowe kresy Opolszczyzny. Historycznie jednak Paczków leży na Dolnym Śląsku. Paczków to miasto i gmina na Przedgórzu Sudeckim, w Obniżeniu Otmuchowskim na południowo-zachodnim krańcu województwa opolskiego nad Nysą Kłodzką. Położony jest pomiędzy i Jeziorem Otmuchowskim i nowymi zbiornikami zwanymi Paczków i Kozielno. Paczków założony został na tzw. surowym korzeniu w 1254 r. za sprawą biskupa wrocławskiego Tomasza I.
Lokowany był na prawie flamandzkim i wraz z aktem lokacyjnym uzyskało szereg przywilejów (m.in. prawo warzenia piwa). Położenie miasta, spowodowało, że nieco wolniej docierały tutaj, jak do innych jak do miast, które leżały na głównych szlakach handlowych, nowinki, wynalazki, kupcy i obce wojska paradoksalnie ocaliło miasto przed zniszczeniami, najazdami, ale niestety też przed rozbudową i rozwojem. Mimo to i tutaj zawitały rozmaite nieszczęścia i średniowiecza klęski: głód (1325), powódź (1333) i zaraza (1438). W 1428 roku Paczków zajęli Husyci. Od samego początku budowano je jako warownię. W połowie XIV wieku miasto otoczono podwójnymi murami obronnymi i wzniesiono kościół katolicki. Zbudowano również wówczas w zamek, który jednak nie przetrwał do dziś i został zniszczony na początku XV w Przez kolejne lata mury, baszty wzmacniano i rozbudowywano.
Do dzisiaj zachowały się dookoła miasta 3 wieże bramne oraz aż 19 baszt (!)
Warto wspomnieć, że mury paczkowskie miejscami mają aż 7 m wysokości, zbudowane z kamienia łamanego, otaczają miasto regularnym owalem o długości 1200 metrów. Od końca XV w funkcjonował tu też targ solny. Oprócz fantastycznych fortyfikacji miejskich zachowało się w Paczkowie kilka innych ciekawych zabytków. Najcenniejsze to kościoły, studnia turecka, dom kata czy wieża ratuszowa. To one stwarzają niepowtarzalny klimat tego miejsca. O każdej porze roku jest tutaj pięknie. Miasteczko szczyci się od 2012 roku mianem pomnika historii.
Wieża kościelna parafialnego kościoła pw. Jana ewangelisty. Detal na starej kamienicy. Kamieniczki w Rynku. W centrum Paczkowa dominują kamienice XVII i XVIII-wieczne oraz domy przebudowane w XIX wieku w stylu klasycystycznym, historyzującym lub eklektycznym. Nie brakuje też budynków z wcześniejszych epok. Są kamienice  renesansowe, barokowe, a nawet gotyckie. Najstarsze z nich pochodzą z ok. 1500 roku.
Pierwsze paczkowskie domy budowano oczywiście z drewna, ale w XVI wieku mieszkańcy zaczęli zamieniać je na budynki murowane. Kilka rynkowych kamienic do dziś  zachowało renesansowe kształty. Na środku Rynku oczywiście - Ratusz. Paczkowski budynek ratuszowy powstał w połowie XVI wieku, wielokrotnie przebudowywany, do dziś jedynie wieża ratuszowa została najlepiej zachowaną na Śląsku ratuszową wieżą w stylu renesansowym.
Kolejny zabytek.Pierwsi Protestanci dotarli do Paczkowa już w 1791 roku, jednak dopiero na początku XX wieku wybudowali swoją świątynię w stylu neogotyckim.
 Obecnie kościół należy do o.o. Redemptorystów.
Kawałeczek od Rynku,w dawnej gazowni miejskiej urządzono -unikat na skalę europejską - Muzeum Gazownictwa. Oprócz typowych sprzętów, jakie kojarzą się z dystrybucją gazu i wykorzystywaniem go w gospodarstwie domowym(lampy, piecyki czy liczniki itp) można zobaczyć takie dziwolągi jak np. gazowe ...lodówki. Nie musiałam wcale schodzić z turystycznych szlaków aby odkryć, niestety, także takie smaki Paczkowa...
Jak widać, nie każdemu powojennemu paczkowianinowi podobały się wszystkie ślady przeszłości....tyle zostało z zabytkowego cmentarza.
Z ciekawostek:
z miasteczkiem związani są
- urodzony tutaj Paweł Kukiz,
- aktorka Bożena Stachura, 
 - Jacek Socha (b. minister skarbu)
W Paczkowie rozgrywa się akcja  powieści pt. Góra Bogów Śmierci.

najbliższe galerie:

 
Paczków
1pix użytkownik gpiotrek1 odległość 0 km 1pix
Bílá Voda
1pix użytkownik muztaghata odległość 7 km 1pix
Javornik- zamek Jansky Vrch
1pix użytkownik jo_ta odległość 8 km 1pix
Lądek,okolice - Javornik
1pix użytkownik knfred odległość 8 km 1pix
Javornik i okolice
1pix użytkownik gpiotrek1 odległość 8 km 1pix
Javornik
1pix użytkownik ryzykant odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1506) dodano 07.02.2017 19:20

dzięki za link, z przyjemnością obejrzałam

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:792) dodano 07.02.2017 19:09

mieszkałem przez 30 lat niedaleko Paczkowa i to prawda, że przykro patrzeć było jak to miasto piękne zabytkowo jest przez gospodarzy zaniedbywane :( do dzisiaj jednak nastąpiły tam duże zmiany na +. Ale dużo jest jeszcze do zrobienia. http://www.turystykapolska.entro.pl/paczkow-18-p.html

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4032) dodano 28.01.2017 11:50

Rzeczywiście mieszają się tu uczucia z architekturą, myśli z niespełnieniem i radość ze smutkiem. Kiedyś o Lubawce napisałam, że to miasto zapomniane przez Boga i ludzi. Tutaj widzę, że dzieje się podobnie.
Serdecznie pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:5970) dodano 28.01.2017 11:09

z miłą chęcią wpadnę do Paczkowa na sesję , a nawet na dwie :) Dzięki za przypomnienie o tej mieścinie :)
Pozdrówki.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!