m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
ZAPRASZAM NA SZYBKĄ WYCIECZKĘ PO LUBELSKIEJ STARÓWCE. Kościół Karmelitów Bosych pw. św Józefa Oblubieńca Najświętszej Marii Panny. Powstał w XVII w. Jego fundatorką była Katarzyna z Kretków Sanguszkowa. Ulica Rybna. Wychodzi na Rynek z jednej strony, z drugiej przedłużona została schodami opadającymi w dół ku ulicy Kowalskiej. Ulica Rybna w układzie urbanistycznym średniowiecznego Lublina, podobnie jak inne ulice przyrynkowe, powstała w zależności z formą Rynku. Posiadała doniosłe znaczenie handlowe na przestrzeni XV i XVI wieku ze względu na usytuowanie przy niej placu Rybnego. Brama Krakowska od strony Rynku i od strony placu Łokietka. Symbol Lublina, budowaną od połowy XIVw. W jej wnętrzu mieści się muzeum. Plac po Farze.Można sobie wyobrazić, jak wielka była to świątynia. Tylko nazwa ulicy - „Ku Farze”, przypomina o istnieniu jednego z ważniejszych kościołów w czasach Jagiellonów. Fundamenty kościoła św. Michała, na Placu po Farze. W głębi Budynek przy Domu Mensjonarskim.
Makieta kościoła św. Michała, odlana z brązu, na Placu po Farze. Uliczka Ku Farze to jeden z najpiękniejszych zaułków Starego Miasta w Lublinie. Wąska, tajemnicza, zacieniona gdzie promienie słońca rzadko docierają. Uliczka ta w przeszłości prowadziła od Placu Rybnego do kościoła pod wezwaniem świętego Michała Archanioła gdzie obecnie znajduje się Plac po Farze. Została zamurowana i na otwarcie czekała aż do roku 1954, kiedy to podczas odnowy Starego Miasta natrafiono na zamurowaną w 1796 roku  od strony ulicy Grodzkiej uliczkę. Po wyburzeniu muru powstałe przejście nazwano ulicą Ku Farze. Ciekawostką jest, że tutaj kręcono sceny bardzo popularnego serialu historycznego Czarne Chmury. Dom Złotnika, Czeska Piwnica, Puby i restauracje na Rynku. Dom Rzemiosła, na przeciw Pałacu Ślubów. Najbardziej reprezentacyjna kamienica na Starym Mieście - kamienica Konopniców (niebieska) Teatr Stary w Lublinie jest najstarszym po Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie zachowanym teatrem w Polsce. XIX-wieczny obiekt znajduje się w granicach lubelskiego Starego Miasta, został wystawiony w stylu klasycystycznym z dekoracją w postaci ślepych arkad i prostokątnych płycin oraz dekoracjami sztukateryjnymi od ul. Jezuickiej, na fasadzie umieszczono płaskorzeźby masek i gryfów.
Lubelskie Stare Miasto pełne jest uroczych zaułków i uliczek. Boleję tylko nad tym, że jest tak bardzo zaniedbane. Wieża Trynitarska jest najwyższym punktem zabudowy staromiejskiej Lublina. Została wzniesiona w 1693 roku w miejscu dawnej furty miejskiej jako dzwonnica. Dzisiejszy wygląd zawdzięcza przebudowie z 1819 roku, a jej nazwa pochodzi od zakonu trynitarzy, którzy rezydowali w budynkach pojezuickich w latach 1781-1814. Widok ze wszystkich stron Starówki. Brama Rybna. Początki istnienia Bramy Rybnej sięgają XV wieku. Rozebrana w latach 1861-1862, została odbudowana w 1954 roku na podstawie litografii Adama Lerue. Ulica Jezuicka, przy Rynku. Trybunał Koronny. [Budynek dawnego Ratusza]. Obok kolejny dom zasługujący na uwagę to: Kamienica Chociszewska, której właścicielem był rajca Adam Doydzwon, a po 1630 r rodzina Chociszewskich, skąd jej nazwa. W kamienicy tej odkryto późnogotyckie fragmenty obramowań okiennych. Ulica Archidiakońska.Ulica z jednej strony otwiera się na plac Po Farze a z drugiej na ulicę Złotą. Została wytyczona współcześnie z innymi ulicami Starego Miasta. W okresie PRL-u, do 1990 roku, nosiła nazwę Wincentego Pola.
Ulica Archidiakońska. Ulica Archidiakońska.Wśród zabytkowych kamienic ulicy Archidiakońskiej jedna posiada szczególnie ciekawą historię. Jest nią kamienica Archidiakońska 5 inaczej zwana Małym Ratuszkiem. W XVI wieku mieszkał pod tym adresem lubelski archidiakon - Bartłomiej Sabinka. Kamienica U szewca ( ta szara), jest jak perełka wśród innych kamieniczek. Piwnica pod Fortuną. Placówka muzealna położona w Lublinie. Siedzibą muzeum są piwnice Kamienicy Lubomelskich przy Rynku 8. Brama Krakowska od strony Placu Łokietka.Pozostałość murów obronnych z XIV wieku; zbudowana w stylu gotyckim, w XVIII wieku nadano jej rys barokowy. Nowy Ratusz wybudowany w latach 1827-1828 w stylu klasycystycznym na miejscu dawnego klasztoru karmelitów bosych.
Krakowskie Przedmieście. Pomnik Unii Lubelskiej na placu Litewskim.Na obelisku pomnika znajduje się płaskorzeźba z personifikacjami unii zaprojektowana przez Pawła Malińskiego. Lubelski Koziołek znajduje się na deptaku u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Wróblewskiego. Rzeźba nawiązuje do lubelskiego herbu, z którym wiąże się legenda. Pomnik Józefa Czechowicza na placu Czechowicza Plac Litewski powstał w latach 20. XIX wieku w celu urządzania parad wojskowych. Wcześniej wykorzystywany był jako skład słomy. Miejsce na plac znalazło się dzięki wyburzeniu szpitala i kościoła Bonifratów, które zostały wybudowane w połowie XVIII w. W latach 1873 - 1876 w miejscu obecnej fontanny, władze carskie nakazały wystawić cerkiew pw. Podwyższenia Świętego Krzyża, którą rozebrano w 1925 r.
Na części placu urządzono skwer, a na nim, na ziemnym wzniesieniu, stanął pomnik Unii Lubelskiej. Według tradycji, właśnie tutaj obradowała w 1569 roku szlachta polska i litewska przed zawarciem unii. Zdarzenie to miał upamiętniać murowany obelisk, który uległ zniszczeniu podczas rozbiórki kościoła Bonifratów. Zgodę u władz carskich na wystawienie nowego pomnika uzyskał ks. Stanisław Staszic i Komitet Budowy Pomnika. Jego uroczyste odsłonięcie miało miejsce 26 sierpnia 1826 r.. Na obelisku znajduje się klasycystyczna płaskorzeźba przedstawiająca personifikacje Polski i Litwy zaprojektowana przez wybitnego rzeźbiarza XIX wieku Pawła Malińskiego. Władysław Panas. Po śmierci jeden z zaułków Starego Miasta nazwano Zaułkiem Władysława Panasa.Są to schody przy murach obronnych prowadzące do Zamku. Zamek - siedziba króla i kasztelana. W drugiej połowie XIX i pierwszej połowie XX wieku - więzienie. Od 1954 roku - siedziba Muzeum Lubelskiego. Zamek-więzienie stał się pierwszym w Polsce gmachem więziennym o charakterze średniowiecznej budowli obronnej. Na końcu dobudowano elewację północną, która zamknęła czworobok zamku. 
Kilka lat po zakończeniu budowy wzdłuż dziedzińca od strony wschodniej i północnej dobudowano parterowe pawilony przeznaczone na dalsze cele więzienne. Wtedy także przerzucono wiadukt i uregulowano skarpy wzgórza.
Przez 130 lat istnienia więzienia w celach zamku i baszty więziono przywódców powstania styczniowego, rewolucyjnych działaczy z lat 1904-1907, w latach międzywojennych czołowych działaczy komunistycznych.
Podczas okupacji lubelski zamek był, po Majdanku, głównym ośrodkiem represji i terroru na Lubelszczyźnie. Kościół Świętej Trójcy na Zamku w Lublinie Donżon, czyli Wieża Zamkowa.Od około połowy XVIIw. w wieży działało więzienie dla szlachty. Potwierdzają to odkrycia, jakimi są napisy więźniów, wyryte na cegłach. Funkcję więzienia pełnił donżon do początku XIXw. Wieża zamkowa była przebudowywana i remontowana, aż stała się basztą. W czasie okupacji hitlerowskiej mieścił się tu jeden z najcięższych oddziałów więzienia. Podobnie rzecz się miała w Polsce komunistycznej. Dopiero po likwidacji więzienia, władze komunistyczne przekazały gmachy zamkowe na cele kultury. Aż do 2012r prowadzono tu prace konserwatorskie i remontowe. Po wojnie mieściło się w nim więzienie NKWD i UB. W 1954 roku władze przeznaczyły zamek na cele kulturalne. Po zaadaptowaniu wnętrza (według projektu inż. Jerzego Gajewskiego), w południowym skrzydle zamku znalazło siedzibę Muzeum Okręgowe, zaś w północnym - Wojewódzki Dom Kultury. Z czasem cały budynek przejęło Muzeum Lubelskie. Wystawa w jednym z pomieszczeń donżonu Donżon. Mauzoleum ofiar więzienia Topór - symbol władzy sądowniczej.
Panorama Lublina z Donżonu, z tarasu widokowego. Panorama Lublina z Donżonu, z tarasu widokowego. Dziedziniec. Panorama Lublina z Donżonu, z tarasu widokowego. Widok na Starówkę i pozostałą część miasta. Panorama Lublina z Donżonu, z tarasu widokowego. Widok na Starówkę i pozostałą część miasta. Plac Zamkowy - widok ze schodów prowadzących na zamek Wyjście z zamku w stronę Starówki. Brama Grodzka lub Brama Żydowska
Brama Grodzka od strony Zamku i z drugiej strony, do Rynku. Zabytkowa architektura Lublina skupia się na obszarze Starego Miasta i Śródmieścia. Budowle sakralne tego obszaru prezentują okresy stylowe od gotyku do baroku. Obok średniowiecznej Bramy Krakowskiej, neostylowy zamek lubelski stanowi drugi rozpoznawalny symbol architektoniczny miasta. Dziękuję :)

najbliższe galerie:

 
Lublin- starówka
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 0 km 1pix
Lublin - moje miasto. [I]
1pix użytkownik krushyna odległość 0 km 1pix
Lublin 3 - Stare Miasto
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Lublin 2
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
Lublin
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Lublin - spacer po mieście
1pix użytkownik marcin1980 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (10):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:826) dodano 03.10.2017 19:57

Nigdy nie dotarłem do Lublina i "znam" to miasto jedynie z opowiadań i zdjęć - dobre i to - pozdrawiam

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1944) dodano 05.02.2017 15:22

Miałem przyjemność odwiedzić Lublin i zrobiło miasto na mnie pozytywne wrażenie.

ak użytkownik ak(wpisów:6027) dodano 01.02.2017 12:13

Nigdy nie byłem w Lublinie...jakoś nie było okazji ale dzięki Twej galerii z przyjemnością nawiedził bym to miasto chociaż raz :)
Pozdrawiam serdecznie :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4049) dodano 31.01.2017 13:29

martyna
paweller75
charlie
romana

Dziękuję. Ja w Lublinie byłam bardzo, bardzo dawno temu i wtedy to miasto było zupełnie inne. Nie spodziewałam się, że kamieniczki, które widziałam prawie w ruinie 25 lat temu, będą dziś w jeszcze gorszym stanie. Niemniej jednak, Lublin to piękne miasto i warto go odwiedzać często. Polecam wszystkim.
Pozdrawiam serdecznie.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 30.01.2017 20:01

Przepiękna Starówka tylko szkoda, że w takim stanie. Aż przykro patrzeć na te zaniedbane kamieniczki.
Pozdrawiam :)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2131) dodano 30.01.2017 10:19

Do Lublina czuję wielki sentyment, choć byłam tam tylko raz. 10 lat temu w podróży poślubnej :-)
Co tam Kanary i inne romantyczne miejsca. Ja chciałam zobaczyć pałac w Kozłówce. A że to niedaleko Lublina, to się pojechało.
Patrzę na niebieską kamienicę z 11 i przypominam sobie, że na moich zdjęciach na dopiero co wyremontowana fasadę i wstawione nowiutkie okna. Teraz nabrała troszkę 'patyny', co dodało jej uroku. Sąsiednim kamienicom też. 10 lat temu wszystkie wyglądały jakby ktoś je dopiero co zbudował.
Fajnie wrócić do Lublina po latach :-) Dzięki.
Pozdr.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7218) dodano 29.01.2017 21:35

Baaardzo dawno tam nie byłem, trzeba będzie kiedyś ponownie się tam wybrać ..., pozdrawiam:)

martyna użytkownik martyna(wpisów:942) dodano 29.01.2017 18:06

Ja podobnie jak Achernar, uważam, że Lublin to jedno z najładniejszych miast w Polsce, a ulica Archidiakońska jest moją ulubioną. Pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4049) dodano 29.01.2017 03:28

achernar-51 Dziękuję. Lublin, to piękne miasto. Boleję bardzo nad Starówką, która zasługuje na lepszy los. Nie wolno zaniedbywać tak pięknych zabytków.
Serdecznie pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5069) dodano 28.01.2017 22:27

Bardzo przyjemnie się ogląda Twoją galerię. Lublin to jedno z piękniejszych miast Polski, mające wiele pięknych zabytków i klimatycznych uliczek. Byłem w nim kilkanaście razy, ale zawsze lubię tam wracać. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!