m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
obrazki tegoroczne oraz kilka ciekawostek (choć, dla wielu z Was- wytrawnych podróżników- będą to banały) - zaczerpnięte m. in. z http://vacacion.pl/ciekawostki-ze-swiata/329-francja-ciekawostki http://www.lingua-house.pl/blog,1120,20-ciekawostek-o-francji.html
oraz z : http://www.uczdziecko.pl/przedszkolak/artykuly/artykul/zobacz/ciekawostki-o-francji.html -Francja, a właściwie Republika , Francuska, jest drugim co do wielkości krajem w Europie. Na jej powierzchnię ( 675 tys. km2) składa się część metropolitarna, leżąca w Europie Zachodniej oraz terytoria zamorskie na innych kontynentach. -Główną jednostką administracyjną Francji są regiony. Jest ich 22: Akwitania, Alzacja, Bretania, Burgundia, Centralny, Franche-Comté, Île-de-France, Korsyka, Langwedocja-Roussillon, Limousin, Lotaryngia, Midi-Pyrénées, Nord-Pas-de-Calais, Dolna Normandia, Górna Normandia, Owernia, Pays de la Loire, Pikardia, Poitou-Charentes, Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, Rodan-Alpy i Szampania-Ardeny. -We Francji przerwa na tzw. drugie śniadanie jest niemal świętością. 
Między godziną 12.30 a 14.30 jest czas przerwy w pracy. W tym czasie nieczynne są nawet urzędy i sklepy.
 
Nie ma co liczyć, że w tym czasie uda nam się cokolwiek załatwić w urzędzie, banku czy biurze, gdyż mało kto wtedy pracuje. -Obiad Francuza to kolacja Polaka (chodzi oczywiście o czas spożywania posiłku). 

- Specjalnością Francji są sery- jest ich 365 gatunków (czy to przypadek, że tyle jest dni w roku?). 
- Francja jest największym producentem wina na świecie. Najbardziej znane są z tego regiony to: Burgundia, Bordeaux, Szampania, Prowansja i Alzacja. -Charakterystyczne są też crepes - czyli naleśniki francuskie. Istnieją nawet kawiarnie, serwujące wyłącznie naleśniki, z różnymi dodatkami. -Prawdziwymi przysmakami są we Francji żabie udka i ślimaki oraz trufle. 
-We Francji konsumuje się ok. 30 tys. ton ślimaków rocznie.
- Pierwsza francuska książka kucharska powstała w XIV wieku. Kuchnia francuska jest uznawana za najlepszą w świecie.
-Kuchnia francuska znalazła się na liście UNESCO. - Na granicy Francji z Włochami wznosi się najwyższy szczyt w Europie- Mont Blanc(4807m n.p.m.). -Francja jest najczęściej odwiedzanym krajem na świecie. Rocznie odwiedza ją prawie 100 mln turystów. - Francja ma najbardziej rozbudowaną siec kolejową w Europie Zachodniej. Jej wizytówką są pociągi TGV które podróżują z prędkością nawet 320 km/h. - Francuzi kochają zwierzęta domowe. Połowa z nich ma w domu przynajmniej jedno zwierzę. - We Francji znajduje się wiele zamków, pałaców i dworów. Jest ich ponad 40 tys.
- Lista francuskich wynalazków jest długa. Znajdują się na niej m.in. łódź podwodna, spadochron, balon, kalkulator.
- Kino miało swój początek we Francji. -Na powitanie Francuzi całują się w policzki, zazwyczaj 2 lub 4 razy, zależnie od regionu. Zwyczaj ten panuje nawet wśród dalszych znajomych. - Francuski Luwr to najczęściej odwiedzane muzeum na świecie. Co roku przyjeżdża do niego prawie 10 mln odwiedzających. - Francuski jest językiem urzędowym w 29 krajach świata.
-Francuski to trzeci najczęściej studiowany język na świecie. -Francuski jest językiem roboczym ONZ, Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, NATO, Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. -Uważa się, że to z Francji wywodzi się zwyczaj „Prima aprilis” obchodzony 1 kwietnia.
-Rząd francuski podarował USA Statuę Wolności. Została zbudowana we Francji i następnie przewieziona statkiem za Atlantyku. Na potrzeby transportu rozebrano ją na 350 elementów. - We Francji znajduje się najwyższy most na świecie- Wiadukt Millau. Jego najwyższy filar mierzy 341 m. -Słowo mayday wywodzi się z francuskiego słowa m’aidez oznaczającego pomocy. -Dreptaki i zwiedzacze powinni pamiętać, że w miastach, niektóre sklepy spożywcze lub domy towarowe są zamknięte w poniedziałki. We wtorki zamknięte są muzea, zaś w środy -szkoły. -Przeciętny Francuz śpi prawie 9 godzin na dobę, czyli o ponad godzinę więcej, niż przeciętny Japończyk. Francuzi przodują również pod względem czasu poświęconego na posiłki: ponad 2 godziny dziennie, czyli dwukrotnie dłużej niż np. Meksykanie. - We Francji znajduje się 38 obiektów światowego dziedzictwa UNESCO. Zalicza się do nich m.in. Katedrę Notre-Dame, Mont Saint-Michel, Wersal.
 We Francji jest sporo miejscowości o dziwacznej nazwie.W 2003 r zorganizowano szczyt wiosek o nazwach poetyckich lub zabawnych. Spotkanie odbyło się w wiosce Mingecobs (jedz cebulę). Pojawili się na nim przedstawiciele Beaufou (piękny szalony), Cocumont (wzgórze rogacza), a także Saligos (brudna świnia). -Większość z listy 50 najdroższych win świata pochodzi z Francji. Najdroższe z nich kosztuje 16 509 euro. JAK NIE OBRAZIĆ FRANCUZA ?
-Idąc do kogoś w odwiedziny, należy zabrać prezent. Przy oficjalnych wizytach mile widziane są kwiaty (wszystkie oprócz chryzantem!), a na luźne spotkania można zabrać wino (oprócz wina różowego);
 -Powiedzonko na zdrowie!, mówi się, gdy ktoś w naszej obecności kichnie pochodzi z Francji! Dokładniej jest to powiedzenie z czasów, gdy panowała tu epidemia dżumy, wtedy to ludzie masowo kichali (kichanie to pierwszy objaw zadżumienia). -Najpopularniejszą latryną Francuskiej Królewskiej Mości (np. w Wersalu) był najczęściej kominek. Nic dziwnego, że Henryk Walezy pierwszą toaletę w życiu zobaczył na Wawelu, po przyjeździe do Polski. W tamtych czasach, w wyższych sferach uważano, że kąpiel jest szkodliwa i raczej należy jej unikać. Środkiem zastępującym wodę i mydło były perfumy. Niemniej jednak to nie wystarczało. Dowodem mogą być używane przez wytworne modnisie osiemnastowieczne złote, maleńkie młoteczki. Służyły one do eleganckiego i wytwornego tępienia pcheł i wesz.
W większości francuskich miast istnieje ulica Republiki lub aleja de Gaulle’a.
- W każdym większym francuskim mieście znajduje się ulica Victora Hugo-Z XV-wiecznej Francji pochodzi zwyczaj noszenia białej sukni do ślubu.
-Nakryciem głowy najczęściej kojarzonym z Francją jest beret. Muzeum Beretów znajduje się w miejscowości Nay w Pirenejach. -Kraj ten zamieszkuje około 
1 000 000 Polaków. 

-Wedle konstytucji Francja jest państwem laickim, ale około połowa populacji to Katolicy, 20% wyznaje inne religie, a tylko 30% deklaruje brak jakichkolwiek przekonań religijnych. -Francuzki żyją najdłużej w Europie. Średnia długość życia wynosi 85 lat. W 2050 roku liczba stulatków będzie trzykrotnie wyższa. -Francja była pierwszym krajem, który wprowadził tablice rejestracyjne.
-Na paryskich ulicach znajduje się tylko jeden znak STOP. Można go znaleźć przy ulicy Quai Sa­in­t-E­xu­péry 16.
-We Francji istnieje możliwość zarejestrowania związku partnerskiego noszącego nazwę PACS, co na język polski tłumaczymy jako Obywatelska Umowa Solidarności .
Francuzi chętnie korzystają z tej formy legalizacji związku, gdyż daje ona prawo do spadku, opieki socjalnej, wspólnego rozliczenia z podatków. Zerwanie PACSu wymaga jedynie zawiadomienia urzędu o rozejściu się partnerów. -Tydzień pracy Francuzów jest jednym z najkrótszych w Europie - 35 godzin.
- Oprócz tego, że niedziela jest dniem wolnym od pracy, w poniedziałki bardzo wiele francuskich sklepów czy przedsiębiorstw jest również nieczynnych. -Jak Francja, to Rewolucja, a jak rewolucja, to- gilotyna :D Użyta po raz ostatni w roku 1977, zakończyła żywot ponad 15 000 osób. -Hymnem państwowym Francji oraz jej departamentów i terytoriów zamorskich: Gwadelupy, Gujany Francuskiej, Majotty, Martyniki, Polinezji Francuskiej, Reunionu, Saint-Pierre i Miquelon oraz Wallis i Futuny jest Marsylianka (fr. La Marseillaise) , która powstała w...Strasburgu. -Świętem narodowym we Francji jest dzień 14 lipca, (data zburzenie Bastylii w 1789r). Symbolem Republiki jest Marianne, czyli wolność, przedstawiana w czapce frygijskiej.-Motto kraju - Wolność, Równość, Braterstwo

najbliższe galerie:

 
Paryż klasycznie
1pix użytkownik brywpodrozy odległość 0 km 1pix
Paryż
1pix użytkownik brywpodrozy odległość 0 km 1pix
Montluçon
1pix użytkownik ak odległość 32 km 1pix
ZAMKI, TWIERDZE I PAŁACE EUROPY 2
1pix użytkownik afrodyta odległość 45 km 1pix
Alpy (Tour de Mont Blanc) Francja/Szwajcaria/Włochy
1pix użytkownik lowi odległość 49 km 1pix
Val Thorens ALPY FRANCUSKIE
1pix użytkownik dzo odległość 59 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1506) dodano 30.01.2017 21:45

ja tam też nie widziałam, tyle co w TV, wyglądała na sporą(hi, hi)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7218) dodano 30.01.2017 20:58

Tej z New Yorka jeszcze nie widziałem, to nie wiem jaka ona wielka, ale faktycznie się mnożą ..., całkowicie przecież zapomniałem o tej w Paryżu:)))

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1506) dodano 30.01.2017 14:29

tak zaczyna się moja galeryjka z Colmar (cyt.) "Wjazd do tego alzackiego miasta nie zdradza nam jeszcze jego charakteru.Na rondzie, przy wrotach niemal 100 tysięcznego Colmar stoi...Statua Wolności:) Hmmm..czyżby kaprys ekscentrycznych mieszkańców? Ech,nie. Tutaj mieszkał i tworzył Frédéric Auguste Bartholdi, architekt, twórca nowojorskiej damy z pochodnią. " http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=13299#

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1506) dodano 30.01.2017 14:27

paweller - he he -coś, faktycznie mnożą się te "statuje" ,z Comalr autor pochodził, więc i tam mają swoją statuetkę, ale przyznasz, że taka mikra dość, w stos. do nowojorskiej

charlie użytkownik charlie(wpisów:2131) dodano 30.01.2017 11:09

Z tą Statuą jest tak, że nie tylko w NY stoi. Jej mniejsza wersja jest w... Paryżu. Stoi nad Sekwaną nieopodal Wieży Eiffel'a od 1886 roku.
Że Francuzi na spożywanie posiłków potrzebują ok. 2 godziny dziennie ? No... jeśli obgryzają te swoje żabie udka, to już mnie to nie dziwi, że tyle czasu na posiłek im schodzi.
A mówienie chorym na dżumę 'na zdrowie' było wiarą w to, że wykichanie się pomaga pozbyć się choroby z ciała. Wiara wiarą, a nauka nauką :-)
Pozdr.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7218) dodano 29.01.2017 21:32

Z tą Statuą Wolności to chyba nie do końca prawda ..., ja widziałem ją ostatnio na rondzie w Colmar:))))))
Pozdrawiam:)

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1506) dodano 29.01.2017 17:25

mogę Was zapewnić, że też do niedawna nie wiedziałam o tym wszystkim, co opisałam w ciekawostkach:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5007) dodano 29.01.2017 09:12

Ciekawa galeria. Nie miałem np. pojęcia, że "mayday" pochodzi od francuskiego wezwania pomocy "M'aidez" (dosł. "pomóżcie mi!"). Dyskutowałbym z poglądem uznającym kuchnię francuską za najlepszą na świecie - ja wyżej stawiam włoską i chińską, ale cóż... "de gustibus...". Pozdrawiam. :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2769) dodano 29.01.2017 05:38

Oryginalna galeria ,podoba mi się.Nawet spowite mgłą widoki.Zebrałaś do kupy parę ciekawostek ,o których pojęcia nie miałam.Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!