m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (24):

 
Jesteśmy w Lombardii, miasto Mediolan (Milano). Całkiem niedaleko centrum znajduje się Castello Sforzesco di Porta Giovia,- zamek rodu Sforzów, wybudowany przez Viscontich w 1300r,   z modnej dzisiaj cegły, eko, zdrowy, odlotowy :) Za panowania Sforzów zamek posiadał część mieszkalną.
Ród Sforzów będąc u szczytu swojej chwały, zatrudniali najlepszych artystów - w tym samego Leonarda Da Vinci. Jego freski zostały nawet niedawno odkryte spod innych malowideł. Kochanką Ludovica była „dama z łasiczką”, a władca stworzył jeden z największych i najbardziej znanych dworów tamtych lat. Sforzowie rozpoczynają  po podbicu ich rodu tułaczkę, którą Bona zakończy w Polsce. No i dzięki niej mamy dzisiaj w zupie marchewkę i pietruszkę, jako swojskie, przaśne plony w przydomowego ogródka. Na zdjęciu Wieża Bony Sabaudzkiej.
W 1499 roku miasto zdobywają Francuzi, a w XVI Mediolan przechodzi we władanie  Hiszpanów, którzy zamieniają zamek w budowlę ściśle obronną. Wiele razy przebudowywany i ulepszany.  Różne ślady i pamiątki zostawiły na nim każda z epok. Dziewiętnastowieczny jest front, który widzimy od Via Dante, z wieżą Torre del Filarete w centrum. Trzy części fabbrica della Rocchetta pochodzą natomiast z początków istnienia zamku.
Przez wiele wieków swojego istnienia zamek Sforzów wiele razy poddany był ryzyku destrukcji. Wystawiony na aukcji po rozbiórce przez rząd Repubblica Aurea, wielokrotnie próbowano zrównać go z ziemią:
najpierw Hiszpanie, potem Napoleon Bonaparte. Ostatnia próba natomiast, końcem XIX wieku należała do Rady Miejskiej, która chciała stworzyć w miejscu zamku dzielnice mieszkaniową. Do końca XIX wieku Castello Forzesco pełnił tylko funkcje militarne . Przez pewien okres zamek był używany jako koszary. Dzisiejszy zamek możemy zwiedzać za darmo. Natomiast warto wiedzieć, że w zamku mediolańskim ulokowano piękne muzeum - Musei del Castello. Natomiast cena wstępu do Muzeum wynosi zaledwie... 3 €. Osoby do 25 r.ż. mogą wejść do Muzeum za darmo. Muzeum mieści m.in. kolekcję średniowiecznej, renesansowej i barokowej sztuki włoskiej, francuskiej i holenderskiej.
Wewnątrz Musei del Castello przechowywane są skarby o wielkim znaczeniu  historycznym i artystycznym ,wśród których antyczne rękopisy Codice Trivulziano Leonarda czy Pieta Rondanini Michelangela - nieukończone dzieło Michała Anioła. Muzea - Musei Civici - są rozłożone na kilku piętrach. W piwnicy jest kolekcja muzeum archeologicznego, które posiada prehistoryczne i starożytne egipskie artefakty. Na parterze znajduje się bogata kolekcja sztuki starożytnej -sarkofagi.Pierwsze piętro zawiera kolekcje mebli i galerię sztuki. Na pierwszym i drugim piętrze jest muzeum instrumentów muzycznych. Możemy tam zobaczyć szklaną harmonijkę, wenecki klawesyn i kolekcję sztuki użytkowej ze złota, srebra, szkła, porcelany, kości słoniowej lub kutego żelaza.   Dzisiaj , zaraz za Zamkiem Sforzów zlokalizowany jest przyjemny , zadbany miejski Park Sempione. Po tylu emocjach, związanych z oglądaniem dzieł sztuki warto odsapnąć nieco w cieniu drzew i powdychać zapach kwitnących krzewów.

najbliższe galerie:

 
Mediolan cz.  2
1pix użytkownik kabaczek odległość 4 km 1pix
 w Mediolanie . . . zapraszam na spacer po letnim parku . .
1pix użytkownik irena2005n odległość 4 km 1pix
Mediolan
1pix użytkownik muzelea odległość 4 km 1pix
Mediolan,   Włochy,   różne obrazki
1pix użytkownik voyager747 odległość 4 km 1pix
Włochy - Mediolan i Bergamo
1pix użytkownik nola76 odległość 5 km 1pix
Mediolan w sobotę
1pix użytkownik walizka odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
magda34 użytkownik magda34(wpisów:2) dodano 01.10.2018 11:41

<a href="https://www.opowiastka.com/przepisy/zdrowy-budyn-jaglany/" class="emph">Smaczny i zdrowy budyń jaglany. Przepis na wegański deser!
</a>

magda34 użytkownik magda34(wpisów:2) dodano 01.10.2018 11:39

tak jak w temacie kulinarnym.

Może trochę zdrowego jedzonka? Co powiecie o [url=https://www.opowiastka.com/przepisy/zdrowy-budyn-jaglany/]budyniu jaglanym[/url]?

dannka użytkownik dannka(wpisów:2) dodano 03.11.2017 18:25

<a href=https://potrawywigilijne.wordpress.com>potrawywigilijne.wordpress.com</a>
[url=https://potrawywigilijne.wordpress.com]https://potrawywigilijne.wordpress.com[/url]

dannka użytkownik dannka(wpisów:2) dodano 03.11.2017 18:24

W temacie kulinarnym na święta https://potrawywigilijne.wordpress.com

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1522) dodano 03.02.2017 22:19

ps. tak w temacie :
http://beszamel.se.pl/przyprawy-i-ziola/przyprawy-co-o-nich-wiesz-skad-pochodza-lista-najpopularniejszych-przypraw,1743/

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1522) dodano 03.02.2017 22:18

wiesz, w niejakim Opolu rozebrano zamek, aby postawić urząd .... a to pytanie o japońską marchew ciekawe :D

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 03.02.2017 07:35

Też tak słyszałem, że dzięki Bonie mamy marchewkę i pietruszkę w zupie, a skąd mają marchewkę i pietruszkę w zupie Amerykanie, Japończycy, Francuzi, Niemcy, Anglicy idt? Też dzięki Bonie? ;-)
Dobry pomysł....rozebrać zamek i postawić osiedle mieszkaniowe :-)))
Pozdr,
andred

tereza użytkownik tereza(wpisów:3878) dodano 02.02.2017 13:39

Budowla robi wrażenie.Pozdrawiam:)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 02.02.2017 01:44

Z zamczyska to podobne do Twoich, poczekają długo, ale jutro będzie katedra.
pozdr.

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1522) dodano 02.02.2017 01:40

z niecierpliwością wypatruję zatem Twoich galerii z zamczyska:)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 02.02.2017 01:38

Z tego miejsca mam podobne fotki, też kolorowe :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!