m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (26):

 
O ciekawej  historii tego miejsca opowiadają liczne zabytki z kolejnych epok. Niczym  kartki starej księgi, po których możemy stąpać i oglądać trójwymiarowe ilustracje czując zapach minionych wieków. Mury obronne osady istniały wcześniej niż sam zamek... ... i od ich opisu chciałbym przybliżyć cząstkę historii średniowiecznej fortecy. Zamek rycerski Don Juana Manuela stoi tu na wzgórzu bez mała już od siedmiuset  lat !
(konkretnie brakuje 7 lat, no to jest szansa, że się doczekamy :D) Ale historię chciałbym zacząć nie od wcześniejszych zdjęć murów obronnych i baszt lecz od tych tu... mimo wszystko bliższych genezie i posadowieniu samego zamku.
W czasach wizygockich(V do VIII w) nie było tu nawet osady! Dopiero podczas okupacji muzułmańskiej sprowadzono tu Berberów, a ci swoim zwyczajem wykuli domki jednorodzinne w skałach zbocza. Zamieszkali w grotach z drzwiami około wieku IX. Mimo wszystko nie mieszkało im sie tam zbyt spokojnie. Z winy chrześcijan, którzy to z uporem maniaka chcieli odzyskać swoje tereny zajęte przez arabów. Ci z kolei aby się obronić wybudowali pierwsze mury obronne niewielkiej fortecy. Tu widać mizerne pozostałości dwóch wież strzegących murów. W basztach przebywała stale nieliczna i na ogół mocno znudzona załoga. Plac między murami i basztami zapełniał się ludnością (dziś słynnymi uchodźcami ) tylko w wypadku podjazdu rozwścieczonych chrześcijan... W każdym bądź razie już w średniowieczu Arabowie umieli zadbać o swoich uchodźców sami, a ci nie psioczyli na niedogodności obozów... nie to co dziś.
I tak powiedzmy spokojnie wieśniactwo arabskie uprawiało tu sobie ziemię do XI w. Mniej więcej w 1085 r. Alfons VI Kastylijski zburzył im tę sielankę wyzwalając okoliczne ziemie z muzułmańskich łap... Zburzył im też Alcazabę bo tak z reguły nazywały się tego typu forteczki arabskie... wtedy i teraz tyle z owej zostało ... co nic. Na spokój i stabilizację miejscowi i napływowi musieli jeszcze poczekać 160 lat (!) utarczek między chrześcijanami , a muzułmanami.
Dopiero w 1324 roku szlachetny  Don Juan Manuel - pan, władca i  książę  Villena, pan na Escalonie, Peñafiel, Cuéllar, Elche, Cartagena, Lorca, Alcocer, Salmerón, Valdeolivas i Almenara ... NAKAZAŁ !! .... ....(powiadają, że na pozostałościach Alcazaby ale to nieprawda) wybudować prawdziwie surowy i obronny zamek rycerski ! co też uczyniono.... Sam zamek nie jest aż tak barwny jak postać don Juana Manuela, który wsławił się nie tylko męstwem w bojach, honorem, lojalnością wobec króla (tu mam na myśli Sancho IV Odważnego) Rycerz dorobił się na wojenkach potężnego majątku, utrzymywał własną armię około 1000 woja i jako magnat bił własną monetę co  nie było w smak  królom Kastylii i Leonu... lecz Juan też był członkiem rodziny królewskiej na dodatek wspaniałym politykiem więc budził respekt władców, którzy woleli go mieć za przyjaciela... Do dziś jak widać na obrazku trudno dostać się na jego zamek choć minęły setki lat. Forteca zmieniała właścicieli, którzy zapisywali się w księgach jej historii ...
... na przykład... to tu urodziła się , na zamku ! Księżniczka Eboli. o której historii wspominałem wam wizytując Pastranę.... czy ktoś pamięta tę galerię ? :)) Nic to... Eboli tu stawiała pierwsze kroki gdzie ja żeby zobaczyć te miejsce musiałem pokonać zasieki, siatkę i drut kolczasty.... tak to czasami jest daleko od utartych szlaków turystycznych :DD ... ba ! łamać prawo co napisano na tabliczce ! narażać się własnej żonie i na jej gniew ! za przyszłe mandaty  :DDD Trudno, taki jestem, włażę w dziury i tyle .... ... nie mogłem tylko pokonać  żelaznych krat broniących dostępu do wnętrz zamku. O podkopie nie ma mowy bo zamczysko postawiono na skałach granitowych. dlatego pięknie stoi do dzisiaj !
A ło !!! no i to by było na tyle choć historii tylko kawałek liznąłem i na dodatek ona toczy się dalej...dalej i dalej...

najbliższe galerie:

 
Monasterio de Piedra
1pix użytkownik syl3012 odległość 4 km 1pix
Jutro będzie słodkie
1pix użytkownik ak odległość 7 km 1pix
żeberka grillowane
1pix użytkownik ak odległość 9 km 1pix
Bimbrowy akcent być musi : )
1pix użytkownik ak odległość 10 km 1pix
Civica - Petra Guadalajary
1pix użytkownik ak odległość 14 km 1pix
Szutry
1pix użytkownik ak odległość 15 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 07.02.2017 23:04

Martyno nie ma czego , czas to sprawa dobrej organizacji, a to wiąże się ściśle z samodyscypliną, a to znowu ma wpływ na szybkość działania co z kolei pochłania duże ilości energii.... no chyba, że lubisz zasuwać niczym w kieracie z prędkością światła :DDD
Ale cieszę się, że wreszcie ktoś mi zazdrości i to akurat Ty, której ja zazdroszczę (nie zawistnie) wspaniałych podróży :)
Pozdrawiam serdecznie :)

martyna użytkownik martyna(wpisów:943) dodano 07.02.2017 22:31

Ak,

Byłam w Saragossie... i nawet Madrycie byłam, a ominęłam taką uroczą miejscówkę ;)

ps. ależ ja Ci zazdroszczę czasu ..;)) Pozdrawiam

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 06.02.2017 16:51

A teraz moi kochani zasuwam rozładować drewno z autka i przyczepki, bo moja pani żona wtrąci mnie do lochu jak na "zamku" mróz zapanuje :DDD

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 06.02.2017 16:47

Halszko masz rację ! Choć był już XIV wiek i większość rycerstwa możnego jeśli stawiała fortece, to starali się wg najnowszej mody... czyli styl gotycki i baszty wszystkie okrągłe ! Juan nie !? Wręcz przeciwnie, miał życzenie aby ten zamek był typowo średniowieczny dla średniowiecznego rycerza za jakiego się uważał , a trzeba dodać iż wykształcenie na tamte czasy miał niepoślednie ! Władał trzema językami w tym łaciną (i nie kuchenną :D) Ekonomia w paluszku, polityka etc oraz kilka nauk ścisłych !
Przy tym ... choć za jego plecami szeptano , że to szlachetnemu rycerzowi nie przystoi był .... literatem ! Napisał kilka dzieł poczytnych w owych czasach, które znało wtedy pół Europy i więcej . Pod koniec życia skrybom nakazał spisanie ich w jedno wielkie dzieło i tak się stało :)
Do tego wszystkiego wojny, zwycięstwa, chwała ! Trzy żony !!! (po kolei , nie na raz :D ) ... No barwna postać nic dodać nic ująć :)
Pozdrawiam serdecznie :)

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 06.02.2017 16:37

Charlie środka zza krat niewiele widać. Próbowałem lecz bramo-barbakan już w tzw nowym stylu z zakrętem przeciwko pociskom z kusz nieprzyjaciela to dziedzińca widać tylko rożek... wiem iż na mury można wejść łatwo bo zachowały się kamienne schody jednej z wież w perfekcyjnym stanie.... kiedyś zadzwonię do tamtejszego urzędu miasta z zapytaniem jaka szansa jest zwiedzenia zabytku i kiedy , to dam Ci znać :)
Pozdrawiam serdecznie :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 06.02.2017 11:03

Podobno zamki się dzielą na królewskie,biskupie i rycerskie:) A ten jest typowo rycerski,ale za to jaki!:)) Średniowieczny rodowód,grubaśne mury i ciekawa historia w tle:) Powiadasz,że jeszcze barwniejsza jest postać don Juana Manuela,który posiadał tyle zalet i przymiotów,że nawet król się z nim liczył:) Fajnie,że dla nas pokonałeś te zasieki,siatkę a nawet drut kolczasty narażając się na gniew żony i przyszłe mandaty ... Zdjęcia są i opowieść ciekawa:) Dziękuję i pozdrawiam!

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 06.02.2017 10:31

Ogromny. Piękny w tej swojej surowości murów. Ciekawe jak jest w środku :-)
Pozdr.

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 06.02.2017 09:33

Achernarze no... więcej jak 100 :)... mam śliczny album z opisami , jedno z lepszych wydań, na który rzuciła okiem sama królowa Zofia ! (wiem bo byłem świadkiem jak rzucała, później ze cztery szafy trzydrzwiowe jakie jej towarzyszyły rzuciły okiem na zawartość moich kieszeni i torby zaskoczonej tuż obok mnie mojej teściowej :DD) i w tym albumie znanych i opisanych jest koło 130 ! A są jeszcze mniej znane i bardzo zdawkowo opisywane inne, ja zwiedzam i te, i tamte . O drugich zawsze staram się pozyskać jakieś info i tu zapodać, bo niemało galerii z tych mniej znanych już na obieżyświecie zamieściłem :)
Pozdrawiam. :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 05.02.2017 23:40

Kilka takich miejsc w Hiszpanii widziałem, ale wiele jeszcze na mnie czeka... Piękne zamczyska (ponad 100) są też w sąsiedniej Portugalii. Pozdrawiam. :)

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 05.02.2017 22:45

i ja :DDD

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 05.02.2017 22:38

W Hiszpanii jest mnóstwo takich miejsc, za to ją lubię.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!