m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Żegnamy chwilowo Neapol i wyruszamy na Capri. Rejs trwał ok.1,5h. Capri to włoska wyspa na Morzu Tyrreńskim w Zatoce Neapolitańskiej.  Nazwa wyspy pochodzi od słowa Kapros (grec. - dzik) lub Capra (łac. – koza). Po dotarciu do brzegu przesiadamy się w łódź i odbywamy rejs dookoła wyspy. Wyspa jest niewielka, o wydłużonym kształcie, górzysta zbudowana ze skał wapiennych. Jej powierzchnia wynosi 10,4 km² a obwód 17,0 km.
Najwyższym wzniesieniem wyspy jest Monte Solaro (596 m n.p.m.), na którym znajdują się ruiny zamku. Na wyspie położone są dwa miasta: Capri i Anacapri. Wielką atrakcją wyspy Capri są przepiękne i tajemnicze groty, min. Grota Lazurowa (Grotta Azzura), Grota Biała (Grotta Bianca) i Grota Meravigliosa. Kolejną atrakcją jest Koralowa Grota...  z niewielką kolonią czerwonych koralowców widocznych na jej ścianach, tuż poniżej lustra wody. Jest to jedna z nielicznych kolonii występujących na Morzu Tyrreńskim.
Woda cudownie mieniła się w blasku słońca. Wyspa Capri uchodzi za jedną z najpiękniejszych i najbardziej romantycznych wysp we Włoszech. Symbol Capri to Faraglioni, przybrzeżne skały o wysokości ok. 100 m. przechylające się w stronę morza Według tradycji zakochani obowiązkowo powinni przepłynąć pod łukiem miłości. Capri nazywane jest często Wyspą Rozkoszy i jest popularnym miejscem wycieczek, wśród turystów odwiedzających okolice Neapolu.
Capri określane jest również jako wyspa miliarderów. Choć miliarderem nie jestem, ale też jeden dzień tam spędziłam :) Po przyjemnym rejsie dobijamy do brzegu Marina Grande. Do głównej części Capri prowadzi kręta droga, można też dojechać naziemną kolejką linową i my z tego korzystaliśmy. Centrum Capri stanowi Piazza Umberto I (La Piazzetta), na której niegdyś urządzano targowisko miejskie.
Dziś plac wypełniony jest gwarnymi kawiarniami i restauracjami. Najstarsze ślady bytności człowieka na wyspie pochodzą z okresu paleolitu, natrafiono na nie podczas budowy cesarskiej willi w dolinie Tragara. W VII wieku p.n.e. skolonizowali ją Grecy, a od 29 p.n.e. znalazła się w granicach Cesarstwa Rzymskiego. Była jednym z ulubionych miejsc pobytu cesarzy Oktawiana Augusta i Tyberiusza, który zbudował na niej 12 willi nazwanych imionami olimpijskich bogów. Tyberiusz mieszkał na wyspie w latach 27-37. Według Tacyta i Swetoniusza, wille Tyberiusza stały się miejscem, w którym odbywano niekończące się orgie, mające umilić Tyberiuszowi, ostatnie lata rządów.
Ogrody Augusta na wyspie Capri. Ogrody Augusta, nazwę swą wzięły od imienia pierwszego cesarza rzymskiego. Pierwotnie jednak (do1918 r.) znane były jako ogrody Kruppa, od imienia niemieckiego przemysłowca Friedricha Alfreda Kruppa. W ogrodach zobaczyć można wiele okazów roślin ozdobnych i kwiatów pochodzących głównie z wyspy. Opuncja sporych rozmiarów.
Widok z tarasu w Ogrodach August na skały Faraglioni. A także na zatokę Marina Piccola i malowniczą Via Krupp.  Ze szczytu wzniesienia można dostrzec symbol Capri, Faraglioni, przybrzeżne skały o wysokości ok. 100 m. przechylające się w stronę morza.
Na wyspie znajdował się klasztor Kartuzów. Jak głosi legenda, w 1380 r. przeor klasztoru został zaskoczony wiadomością o przybyciu na Capri królowej Neapolu Joanny II Andegaweńskiej. Postanowił uhonorować znamienitego gościa bukietem najpiękniejszych kwiatów rosnących na wyspie. Kwiaty stały w wazonie trzy dni. 
Kiedy zostały wyrzucone, przeor zorientował się, że woda po nich nabrała nadzwyczaj przyjemnego aromatu. Udał się do zakonnika zajmującego się alchemią, aby odkrył pochodzenie zapachu. Tak powstały pierwsze perfumy z Capri.
Wyspa mieni się różnymi barwami. Wyspę Capri upodobali sobie słynni pisarze, postacie kultury, nauki oraz polityki. Na Capri bywali i zamieszkiwali m.in. Włodzmierz Lenin, Maksym Gorki, Graham Greene, Pablo Neruda, Claude Debussy. Symbolem Capri jest cytryna, dlatego nie dziwi dominująca kolorystyka i oczywiście lemoniada z tego owocu. A także pyszne likiery np.limoncello.
Panie zapewne nacieszą oczy innymi wyrobami :) Mapa Capri znajdująca się na Piazza Umberto I tuż przy stacji kolejki linowej. Dziękuję za odwiedziny :)

najbliższe galerie:

 
Italia - Capri
1pix użytkownik marucha odległość 0 km 1pix
Włochy - Capri
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Sorrento i Capri
1pix użytkownik pipol odległość 0 km 1pix
Capri
1pix użytkownik zielaz odległość 0 km 1pix
Włochy-Capri cz.II
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
poetycznie Sorrento i Capri
1pix użytkownik maja-maja odległość 0 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!