m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Citta Alta, tu widać, że pogoda była taka sobie, niebo szare.
Citta Alta to Miasto Górne otoczone murami. Bergamo.
Bergamo znajduje się w miejscu starożytnego miasta Bergomorum, założonego przez celtyckie plemię Cenomanów (Cenomani). W 46 r. p.n.e. zostało przekształcone w rzymskie osiedle. Liczyło wówczas około 10 tys. mieszkańców w szczytowym okresie swojego rozwoju. Stanowiło ważny przystanek na drodze wojskowej między Friuli oraz Recją. Jego kresem było zniszczenie przez Attylę w V wieku naszej ery.

Od VI wieku Bergamo stanowiło siedzibę jednego z najważniejszych księstw północnych Włoch, razem z Brescią, Trydentem oraz Cividale. W 816 roku Karol Wielki podbił Lombardię.

Mury obronne z XVI w.
Weneckie Mury Bergamo - to mury miejskie okalające starą, położoną na wzgórzu część włoskiego miasta Bergamo (wł. Città Alta). Zostały one zbudowane przez Republikę Wenecką w XVI wieku. Są jedną z najbardziej charakterystycznych budowli i atrakcji turystycznych Bergamo. Widok z Citta Alta. Jedna z bram wjazdowych do Citta Alta.
Brama Świętego Jakuba. Nie miałem najlepszej pogody
Widok z Citta Alta.

Od czasów XI wieku Bergamo stanowiło samodzielną jednostkę, stanowiąc część Ligi Lombardzkiej. Tam na dole naprzeciwko szpitala był mój hotel Uliczki Citta Alta Bazylika Santa Maria Maggiore, bazylika będąca przykładem lombardzkiego stylu romańskiego. Jest to trójnawowy kościół zbudowany pomiędzy XII a XIV wiekiem. Wejście do kościoła zdobi uskokowy portyk gotycki zwieńczony podwójną loggią z rzeźbami świętych autorstwa Giovanniego da Campione. Wnętrze w stylu barokowym; Bazylika po prawej Portal Białych Lwów
Jest to południowy portal bazyliki, który wychodzi z prawej strony transeptu na Piazza Rosate. Zwieńczony jest małym portykiem autorstwa Giovanniego da Campione, wykonanym w 1360. Portyk podtrzymywany jest przez dwa rzędy kolumn (po dwie w każdym). Zewnętrzne wsparte są na dwóch stojących lwach z białego marmuru, a wewnętrzne podtrzymywane są - jedna przez postać kobiety, druga mężczyzny.

Portyk zwieńczony jest płaskorzeźbą wyobrażającą Chrystusa otoczonego przez 12 apostołów w części przedniej, a z boków - świętych i mistrzów murarskich. W lunecie znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca narodzenie św. Jana Chrzciciela. Całość wieńczy wiszący edykuł w stylu gotyckim, datowany na 1400-1403, którego autorem jest Anex de Alemania Wnętrze świątyni zachowuje oryginalny układ romański na planie krzyża greckiego z trzema nawami oddzielonymi od siebie filarami. Wystrój jest jednak barokowy. Został on wykonany w XVII w., a autorami byli Giovanni Angelo Sala i jego syn Gerolamo Bazylika Santa Maria Maggiore w Bergamo Sklepienie, ja lubię jak sklepienia nie są białe. W bazylice każdy fragment sklepienia jest zdobiony. Nie ma białych plam.
Mnóstwo tam detali Sporo patrzyłem w górę Zrobiłem mnóstwo zdjęć Sklepienie Fragmenty sklepienia Arras przedstawiający Ukrzyżowanie, wykonany w Antwerpii, w 1698 r. na podstawie rysunków Ludwiga van Schoor.Bazylika Santa Maria Maggiore w Bergamo
Arras, zbliżenie. Portal Czerwonych Lwów
Jest to północny portal bazyliki, który wychodzi z lewej strony transeptu na Piazza del Duomo. Zwieńczony jest małym portykiem (wł. protiro) autorstwa Giovanniego da Campione, datowanym na 1353, podtrzymywanym przez kolumny wsparte na dwóch stojących lwach z czerwonego marmuru werońskiego. Lwy otoczone są figurami ludzi i zwierząt. Nad portykiem góruje potrójna loggia z trójlistnymi łukami, w której znajdują się figury św. Barnaby, św. Wincentego, a w centrum konna rzeźba św. Aleksandra. Portal Czerwonych Lwów Baptysterium Cappella Colleoni, kaplica zaprojektowana przez Giovanniego Antonia Amadeo jako mauzoleum dla rodu Colleoni oraz katedra św. Aleksandra o neoklasycystycznej fasadzie; Bazylika Santa Maria Maggiore, dzwonnica
Katedra w Bergamo - świątynia znajdująca się w Città Alta (Miasto Górne), w Bergamo, przy Piazza del Duomo. Od 1689 poświęcona jest św. Aleksandrowi męczennikowi, patronowi miasta, gdyż w 1561, na skutek budowy murów miejskich została zburzona katedra pod tym samym wezwaniem, stojąca w innym miejscu. Kościół stojący wcześniej na miejscu dzisiejszej katedry był pod wezwaniem św. Wincentego. Sklepienie w katedrze Katedra Kościół jest jednonawowy, zbudowany na planie krzyża łacińskiego. W nawie znajduje się sześć kaplic. Z prawej strony przylega do nawy głównej Kaplica św. Wincentego i bł. Jana XXIII. W krypcie pod prezbiterium znajduje się miejsce pochówku biskupów Bergamo. W katedrze zrobiłem dużo mniej zdjęć niż w bazylice Na samym środku Piazza Vecchia usytuowana jest wspaniała Fontanna Contarini
Piazza Vecchia - plac miejski przy którym znajduje się Palazzo della Ragione zbudowany w latach 1538-1554, zaliczany do najstarszych publicznych pałaców we Włoszech. Wewnątrz, w Salone delle Capriate zachowały się cenne freski z okresu od XIV do XVI wieku. Naprzeciwko Palazzo della Ragione znajduje się Palazzo Nuovo, gdzie ma siedzibę jedna z najważniejszych bibliotek historycznych we Włoszech - Biblioteka Angelo Mai Citta  Alta Citta  Alta widziana z  z  San Vigilio Widok na Citta Alta z  San Vigilio Bergamo Słodkości
Piazza Vecchia Mury zostały zbudowane w XVI w., kiedy to Bergamo stanowiło najdalej wysuniętą na zachód część posiadłości weneckich. Był to czas, kiedy po odkryciu Ameryki, Serenissima nieuchronnie wkraczała w schyłkowy okres swego panowania nad handlem zamorskim. Dlatego właśnie zwracała większą uwagę na możliwości rozwijania szlaków handlowych w kierunku centrum Europy. Z tego powodu terytorium Bergamo zaczęło odgrywać strategiczną rolę, którą podkreślał jeszcze projekt zbudowania via Priula, drogi, która miała łączyć Bergamo, poprzez Val Brembana, z Gryzonią, uważaną za sprzymierzeńca Wenecji, a dotąd dostępną jedynie poprzez terytoria pod władzą Hiszpanii, co wiązało się z wysokimi opłatami.
Godło Wenecji na Bramie Świętego Aleksandra

Interesy Wenecji spotykały się ze sprzeciwem sąsiedniego Księstwa Mediolanu, którym władała hiszpańska gałąź rodu Habsburgów, albo Francuzi, gdyż władza przechodziła często z rąk do rąk. Prowadziło to do licznych walk o Bergamo w pierwszym dwudziestoleciu XVI w. Wenecjanie postanowili więc przedsięwziąć kroki w celu ochrony miasta, które nabrało dużego znaczenia strategicznego. Przeanalizowano wiele projektów i przyjęto wreszcie ten, który przewidywał otoczenie murami części miasta położonej na wzgórzu, przekształcając ją w prawdziwą twierdzę.

Decyzja ta miała bardziej znaczenie polityczne niż militarne, gdyż obszar miasta zamknięty wewnątrz murów nie obejmował Dolnego Miasta (wł. Città Bassa) i był zbyt mały, aby mógł stanowić punkt koncentracji wojsk w przypadku podjęcia działań zaczepnych. Twierdza w Bergamo mogła być tylko broniona. Było to milczące wyrzeczenie się przez Wenecję dążeń do rozszerzenia swego panowania w Lombardii, tym bardziej, że wysiłek wojskowy Republiki kierował się raczej przeciwko Turkom, którzy zagrażali jej południowo-wschodnim rubieżom. Dachy citta bassa Wieża Miejska - budowla z XI-XII w. Dolne miasto (citta bassa) Bergamo
Dolne miasto (citta bassa) Bergamo

najbliższe galerie:

 
Bergamo - Citta Alta na wzgórzu
1pix użytkownik lucpal odległość 1 km 1pix
Bergamo, Włochy (II)
1pix użytkownik voyager747 odległość 1 km 1pix
Bergamo
1pix użytkownik naffarin odległość 2 km 1pix
Bergamo
1pix użytkownik kabaczek odległość 2 km 1pix
Bergamo
1pix użytkownik arla odległość 5 km 1pix
Bergamo 2013
1pix użytkownik luk111 odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
travis użytkownik travis(wpisów:161) dodano 11.07.2018 12:09

Pieknie galeria I ciekawe miejsca, pozdrawiam

barsolis użytkownik barsolis(wpisów:375) dodano 20.04.2017 21:45

Komentarz zdjęty z emisji.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 10.02.2017 23:16

Marsylię, sorry, coś mi caps i alt nie chodzi

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 10.02.2017 23:01

Ty byłaś chyba jakoś na jesieni czy zimą, a ja w maju. Bazylika to był mój główny cel, tam zrobiłem najwięcej zdjęć.
Oglądałem Twoją marsylie i tam masz fotki z bazyliki ze środka :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 10.02.2017 22:38

W porównaniu do mnie i tak miałeś super pogode, my jak wjechałysmy kolejką na góre to nic nie było widac, tylko mgła i chmury, także nawet nie wiem czy mam z 50 zdjec z Bergamo, bo w kościołach i katedrach nie robie nigdy;) pozdrawiam:)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 07.02.2017 22:34

Ja latałem do Mediolanu na Malpensę czyli MXP dwa razy i raz zwiedzałem Mediolan a raz jeziora. Do Bergamo (BGY) latałem tylko po to, żeby zobaczyć samo Bergamo.
Na pewno warto jeden dzień mu poświęcić, bo miasto jest ciekawe.
Dzięki za odwiedzinki.

martyna użytkownik martyna(wpisów:943) dodano 07.02.2017 22:27

A ja myślę Voyager, że Bergamo jest taką niedocenioną perełką, którą traktuje się jako przystanek w podróży do Mediolanu ;)

Zresztą ja kocham każdy skrawek Włoch i mogę być trochę nieobiektywna ;)) Bardzo ciekawa prezentacja, Pozdrawiam

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 06.02.2017 13:38

Dzięki, to mały fragment tylko, z samej bazyliki pewnie z 3 galerie by wyszły. Miasto godne odwiedzenia, tak na jeden dzień idealne. Można połączyć ze zwiedzaniem Mediolanu, albo jezior.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 06.02.2017 12:02

Citta Alta robi wrażenie!:)) Grubaśne mury i widoki stamtąd ciekawe:))
Pięknie pokazałeś Bazylikę z jej detalami i wspaniałymi zdobieniami na sklepieniu:))
Katedra też godna uwagi:)) Dziękuję za wirtualną wycieczkę i pozdrawiam!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!