m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (21):

 
Xi’an, a w zasadzie jego okolice ... trzech rolników kopiących studnie, w jednym z wyciągniętych wiader, znajdują doskonale zachowaną głowę wojownika. Zdumieni do granic, powiadamiają władze miasta o swoim znalezisku. To przypadkowe odkrycie doprowadziło do jednego z najbardziej ekscytujących dokonań archeologicznych stulecia. Wspaniała Terakotowa Armia, bo o niej mowa, miała służyć ochroną i pomocą w pośmiertnych rządach, cesarzowi Qin Shihuang pochowanemu  w roku 210 p.n.e. Do dzisiaj międzynarodowa grupa archeologów odkopała 8.099 figur. To największy z trzech pawilonów w których wyeksponowano armię - potężna hala o powierzchni 16.000 m2 pozwala ogarnąć wzrokiem pokaźny fragment tego odkrycia. Budowa cesarskiego mauzoleum rozpoczęła się w 246 roku p.n.e. i uważa się, że ponad siedemset tysięcy robotników i rzemieślników potrzebowało trzydziestu ośmiu lat do jej ukończenia. Armia jest wspaniała.  Rzędy i szeregi naturalnej wielkości wojowników, każdy o innym wyrazie twarzy i innych jej rysach, robią wrażenie. Atmosfera hangaru, jego potęga i ogrom, uświadamia zwiedzającym o świetności tego miejsca. Figury żołnierzy różnią się między sobą wzrostem, umundurowaniem i włosami - wszystko zgodnie z różnicami rang. Każda, dosłownie każda twarz jest inna. Pierwotnie wojownicy byli także pomalowani. Na bardzo niewielu zostały jakieś niewyraźne ślady barwników. Uzbrojenie, w jakie ich zaopatrzono - broń i zbroje, było prawdziwe, zostało jednak  skradzione.
Obecny kształt i wygląd tego znaleziska, zawdzięczamy ogromnemu wysiłkowi i niezliczonym godzinom pracy setek archeologów, którzy z wielką starannością rekonstruowali każdą z obecnie prezentowanych postaci. Trzeba nadmienić, że wiele figur zostało zniszczonych przez liczne próby dotarcia do grobowca i ograbienia go. Wszystkie jednak kończyły się fiaskiem,  ponieważ bezskuteczne rozbijanie kolejnych rzędów wielotysięcznej armii, skutecznie zniechęcało grabieżców. Do zniszczenia wielu figur przyczynił się też ciężar gromadzonej przez wieki ziemi. Wiele z nich nie było odkrytych w całości, ale w kompletej rozsypce. Złożenie takiej układanki - to misterna i pracochłonna zabawa. Każda z figur była oddzielnie modelowana. Głowa, korpus (w środku pusty) i ramiona każdej figury wykonywane były oddzielnie, a następnie łączone pasmami gliny. Najpierw wykonywany był surowy model żołnierza. Kolejno nakładana była cienka warstwa gliny, którą można było łatwo formować. Części dodatkowe, jak zbroja i uzbrojenie były doklejane. Następnie figura wypalana była w wysokiej temperaturze. Koniom w końcowym procesie produkcji dorabiano uzdy z brązu. Na koniec figury malowano. O wyjątkowości żołnierzy z terakoty stanowi fakt, że każdy z nich ma wyraźne cechy indywidualne. Cechy anatomiczne są bardzo dokładnie zaznaczone. Przypuszcza się, iż rzeźbiarzom pozowali prawdziwi wojownicy cesarza lub nawet cała armia.
Armia doskonale spełniła swoje zadanie, do dzisiaj grobowiec nie został otwarty. Pisze się jednak, że wewnątrz grobowca umieszczono prawdziwe skarby - np. setki tysięcy pereł w suficie, mających symbolizować nocne niebo, jego gwiazdy i planety. Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt, że 17.09.2006r  niemiecki student ze Stuttgartu, upodobnił sie do eksponowanych figur i wskoczyl do wykopu naśladując żołnierzy :) Był bardzo podobny, ale juz po kilku minutach został rozpoznany, aresztowany i deportowany do kraju ... ... tu kilka fotek z tego zdarzenia :
http://news.xinhuanet.com/society/2006-09/17/content_5101375.htm Komercja ogarnęła także to miejsce ...
... setki współczesnych kopii różnej wielkości, czeka na swoich nabywców.  Codziennie wiele z nich, jedzie w różne strony świata, by zdobić wnętrza i przypominać o wizycie w tym miejscu. Spacer po wspaniałym, kolorowym, zadbanym parku, który otacza kompleks, jest doskonałym dopełnieniem tej wizyty i pozwala ochłonąć po tak wielkiej ilości wrażeń.

najbliższe galerie:

 
CHINY - Xian - Wielki Meczet
1pix użytkownik paulus odległość 0 km 1pix
CHINY...MUZUŁMANIE W CHINACH - XIAN. . .
1pix użytkownik deszcz odległość 0 km 1pix
CHINY - Xian - Starożytne Mury Miejskie
1pix użytkownik paulus odległość 1 km 1pix
Xi'an.  Wielka Pagoda Dzikiej Gęsi
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 1 km 1pix
CHINY.XI'AN
1pix użytkownik irolek odległość 1 km 1pix
CHINY...MUZYKA I TANIEC Z CZASÓW DYNASTII TANG
1pix użytkownik deszcz odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 27.08.2014 20:03

niesamowita armia....kiedyś po Polsce jeździła wystawa....kilka sztuk.....i coż ...byłam i widziałam....

alpina użytkownik alpina(wpisów:175) - Użytkownik usunięty. dodano 11.11.2011 12:15

Wyjatkowe miejsce, to byly czasy, patrze i czytam ale i tak trudno sobie wyobrazić proces tworzenia tej armii, napisaleś 37 lat i 700 tys robotników (to tak jakby wszyscy mieszkańcuy Krakowa pracowali nad tym projektem). Pomalowani i w uzbrojeniu - widok musial byc olśniewający. Pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 02.03.2011 20:57

Ta galeria rzuciła mnie na kolana!!!
Znakomite zdjęcia.

beata-zbychu użytkownik beata-zbychu(wpisów:1002) dodano 04.12.2009 07:54

Łał a to ci galeria - taka armia - szkoda że nie dotrwała z uzbrojeniem - i tak piękna. i 10 pkt oczywiście za opisy i spektakl widziany z naszego fotela

largetto użytkownik largetto(wpisów:5) dodano 26.07.2008 18:33

Armia z terakoty - robi wrażenie !!

jedrek użytkownik jedrek(wpisów:327) dodano 01.03.2008 18:35

Niesamowita jest ta armia.Pozdrawiam

asica użytkownik asica(wpisów:71) dodano 22.02.2008 20:21

Zdecydowanie zachęciłeś do odwiedzenia tego miejsca;o)

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 21.02.2008 18:16

Można by rzec - kolejna galeria z terakotowymi żółnierzam, ale trzeba przyznać opisy do zdjęć chyba jedne z lepszch i dobrze podkreślają ogrom zjawiska.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!