m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (46):

 
Stoki Magury Małastowskiej są jednym z popularniejszych miejsc w Beskidzie Niskim ze względu na stosunkowo łatwy dostęp, zimą trasy zjazdowe i pierwsze, bo powstałe w 1955 roku schronisko. Na samej Przełęczy Małastowskiej, w sąsiedztwie asfaltowej drogi, znajduje się jeden z najciekawszych cmentarzy projektu Dušana Jurkoviča. To cmentarz nr 60. Spoczęło tu 174 żołnierzy CK armii. Wielu z nich spoczywa w pojedynczych mogiłach... ... ale są tu także groby zbiorowe. Większość jednak jest oznaczona nazwiskami pochowanych tu żołnierzy. Krzyże są oznaczone kokardami w narodowych barwach - węgierskimi czy ukraińskimi. Ale i tu znajdziemy poległych którzy wydają się bliscy naszemu sercu.
Wśród wielu krzyży zwraca uwagę drewniana macewa. To jeden z poległych tu żołnierzy wyznania mojżeszowego. To wyjątek ponieważ Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej który inicjował budowę wojennych nekropolii zgodził się aby Żydzi byli chowani na oddzielnych cmentarzach. W centralnej części cmentarza znajduje się kaplica ( lub polowy ołtarz ) z kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej autorstwa Adolfa Kašpara. PAMIĘTAJCIE W SWOICH PEŁNYCH SZCZĘŚCIA DNIACH,
ŻE NA TEJ ZIEMI GORZAŁ ZACIEKŁY BÓJ,
ŻE TU TYSIĄCE ODNIOSŁO ŚMIERTELNE RANY,
ABY WOKÓŁ WAS ROZKWITAŁO BŁOGOSŁAWIEŃSTWO SŁOŃCA. H. Hauptmann To miejsce pełne piękna i jednocześnie skłaniające do refleksji.
Czarno biały szlak prowadzi nas do jeszcze jednego wojennego cmentarza. To schowany w lesie cmentarz nr 59 w Przysłupiu. To kolejny cmentarz zaprojektowany przez Dušana Jurkoviča. Tu jednak głównym budulcem był tylko z lekka obrobiony kamień. Prosty materiał i prosty choć piękny tekst JEŚLI CZCIĆ CHCECIE POLEGŁYCH BOHATERÓW
PODARUJCIE SWE SERCA ZIEMI,
KTÓRA ICH KRYJE. Pochowano tu 20 Rosjan i 60 żołnierzy Austro -Węgier. Wśród nich byli żołnierze z 40 Pułku Piechoty Austro-Węgier z Rzeszowa, 56 PP z Krakowa, 89 PP z Jarosławia, 98 PP z Josevova a także z piechoty Bośni i Hercegowiny i Landwehry.
Opuszczamy wzgórza Magury Małastowskiej. Naszym oczom ukazują się piękne pejzaże Beskidu Niskiego. Dochodzimy do wsi Przysłop (Przysłup). Obecnie jest ona częścią Nowicy. Przysłup to popularne w Karpatach określenie przełęczy.
Stoi tu cerkiew greckokatolicka z 1756 roku. Wewnątrz XIX -wieczny ikonostas. Historię ocalenia cerkwi przez studentów i mieszkańców można znaleźć w galerii której autorem jest Popekpawel http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=26654 Świątynia nosi wezwanie Św. Michała Archanioła.
Żegnamy Przysłup. Beskid Niski to świetne miejsce na uprawianie turystyki pieszej, rowerowej ale i konnej. Zapraszam do odpoczynku przy widoczkach.
Przysiółek Oderne i pochodzący z 1898 roku drewniany kościółek. Naszą wycieczkę kończymy w Uściu Gorlickim przy cerkwi p.w. św. Paraskewy z 1796 roku. Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Beskid Niski - Owczary Magura Małastowska
1pix użytkownik kabaczek odległość 2 km 1pix
Małopolskim Szlakiem Cerkwi Łemkowskich 6
1pix użytkownik popekpawel odległość 3 km 1pix
Małopolskim Szlakiem Cerkwi Łemkowskich 5
1pix użytkownik popekpawel odległość 4 km 1pix
Nad górną Ropą i w jej dorzeczu - Uście Gorlickie i Oderne
1pix użytkownik hardin77 odległość 4 km 1pix
Jesień na Łemkowynie 3
1pix użytkownik popekpawel odległość 4 km 1pix
Jesień na Łemkowynie 2
1pix użytkownik popekpawel odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 20.02.2017 08:19

Muszę z ciekawości sprawdzić, o co chodzi z Przysłupem i Nowicą.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1174) dodano 16.02.2017 09:57

Popekpawel dziękuję za odwiedziny.
W przewodniku "Beskid Niski - dla prawdziwego turysty" jest informacja, że Przysłup stanowi obecnie przysiółek Nowicy. To samo jest napisane w książce "Cmentarze z I wojny światowej w powiecie gorlickim", autor Paweł Kutaś. Być może administracja i wysokie urzędy sobie, a ludzie tam mieszkający i ich przyzwyczajenia sobie. Może nie wszyscy to wchłonięcie Przysłupia zaakceptowali a może się nawet o nim nie dowiedzieli.
Być może i lepiej jest napisać, że cmentarz nr 59 w Przysłupiu - tak jest on opisany na stronie internetowej którą polecam na początku. Umiejscowienie "w Przysłopie" zaczerpnąłem z wymienionej wyżej książki poświęconej cmentarzom. Niewykluczone, że oba określenia są dopuszczalne a ja w internecie widziałem obie nazwy opisujące tą wieś. Przysłop i przysłup mają wszak tą sama etymologię i jak podaje Wikipedia ta popularna w całych Karpatach nazwa najprawdopodobniej pochodzi od starosłowiańskiego słowa prislop ("przejście przez górski masyw, przełęcz").
Dziękuję i pozdrawiam.

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3654) dodano 14.02.2017 22:49

Fajna galeria. Kabaczku. Mam dwa pytania. Dlaczego napisałeś cmentarz w Przysłopie? Wieś nazywa się Przysłup. I dlaczego napisałeś, że Przysłup jest częścią Nowicy? Nic mi o tym nie wiadomo, a i przydrożne znaki wskazują, że mamy do czynienia z osobnymi miejscowościami.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1174) dodano 11.02.2017 15:13

U - optymisty jeśli jakaś fotka Ci się przyda to masz moją zgodę na jej użycie ( choć wolałbym aby to były te na których nie ma ludzi).
Pozdrawiam.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1174) dodano 11.02.2017 15:10

Dziękuję za miłe komentarze i jeszcze raz zachęcam do odwiedzenia tego tak malowniczego zakątka naszego kraju.

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:910) dodano 11.02.2017 12:18

Polska jest piękna i ciekawa - szkoda tylko, że jak aktywnie wędrowałem również po naszych górach nie miałem takich jak obecnie możliwości dokumentowania tego fotografiami. Twoje galerie ciekawie opisane i udokumentowane zachęcają do wędrówek. Niektóre zdjęcia chętnie bym "podprowadził" dla wzbogacenia prowadzonej przeze mnie stronki www. Ale do tego jest potrzebne Twoje zainteresowanie i zgoda - pozdrawiam :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 11.02.2017 11:47

Przełęcz Małastowska wciąż przede mną:) Piękne tereny Beskidu Niskiego z ciekawą historią w tle.
Pozdrawiam!

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 11.02.2017 08:17

Mnie też mobilizujesz do wyruszenia w tamtym kierunku. Dziękuję i pozdrawiam:-)

dziad_ek użytkownik dziad_ek(wpisów:387) dodano 10.02.2017 23:40

Ciekawy rejon do odwiedzenia. Czeka tam na mnie pewien szczyt, więc dzięki za dodatkową mobilizację. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!