m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (47):

 
Na zachodzie Gruzji leży Imeretia, region który przeżył rozkwit w średniowieczu, stolicą było wtedy Kutaisi. Jak zawsze w bogatych społeczeństwach bywa, pomyślano również o centrum kulturalno-naukowym. Pomyślano i wybudowano, a obecnie wpisano na listę UNESCO Klasztor ten w 1106r ufundował Król Dawid Budowniczy. W skład zespołu klasztornego wchodzą:katedra pw. Narodzenia NMP, kościół św. Grzegorza, budynek akademii oraz dzwonnica. Sporo budynków...dlatego też najlepiej zgodzić się na zwiedzanie z lokalnym przewodnikiem który pokaże wszystko co najważniejsze. Tak jak wspomniałam z założenia miejsce to pełniło również funkcję naukową, była to jedna z pierwszych wyższych uczelni na świecie:) Przez kilkaset lat kształcono tu przedstawicieli nauk teologicznych, ścisłych i muzyki. Wielu z naukowców stąd działało później w odległych miejscach np w Palestynie, i na górze Atos. Najważniejszym budynkiem klasztoru jest katedra ze wspaniałymi freskami. Fresków nie brakuje w całym klasztornym kompleksie.
Powstawały one na przez stulecia, począwszy od XI wieku, do XVII. Klasztor budowano bardzo długo i ukończono już po śmierci króla Dawida IV Budowniczego. On jak i wielu gruzińskich władców został pochowany na terenie obiektu. Wystarczy udać się do południowej bramy ,tu pod kamienną płytą spoczywa Dawid Budowniczy,i zgodnie z jego życzeniem każdy odwiedzający klasztor przechodzi po jego szczątkach. Niestety nie przewidział on iż z czasem nie będzie to brama główna, lecz boczna na dokładkę często pomijana przez odhaczających kolejny punkt z przewodnika turystów. Sama brama jest bardzo ciekawa gdyż jej wrota pochodzą z 1063 r.zatem są starsze od klasztoru. Stanowią łup wojenny następcy Dawida Budowniczego przywieziony w 1139roku. Do dziś zachowała się połowa wrót z wyrytym imieniem twórcy i datą wykonania. Gelati jest miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez Gruzinów, zarówno przez liczne wycieczki szkolne, zakładowe, gdyż miejsce to przypomina Gruzinom okres największej chwały ich państwa. Oprócz tej funkcji Gelati jest ciągle funkcjonująca świątynią. Przecież gruziński kościół prawosławny jest jednym z najstarszych kościołów chrześcijańskich.
Dlatego nie zdziwła mnie ilość wody święconej, chociaż hmmm trochę zaskoczyła;) Pamiętacie z poprzednich zdjęć tych nobliwie wyglądających panów? Są to zamieszkujący teren monastyru mnisi. Obecnie przebywa ich tu paru, w czasach największego rozkwitu teren monastyru zamieszkiwało około tysiąca osób łącznie z adeptami akademii. Jak wspomniałam klasztor powstał w czasie największego rozkwitu państwa, zaś za miedzą inna potęga zagrażała regionowi...ale wracamy do współczesności i wędrujemy parę kilometrów dalej... Niedaleko Kutaisi, bo 6 kilometrów leży inny równie znany monastyr, jest to Motsameta. Klasztor ten swoje istnienie zawdzięcza władcy, Bagratowi III. Który jak przystało na pobożnego chrześcijanina uczcił dwóch świętych braci, fundując klasztor. Bracia Dawit i Konstantin byli miejscowi książętami pojmanymi i torturowanymi przez Arabów na początku VIII wieku. Nie dali się oni nawrócić na islam, więc ich zabito a ciała obciążono kamieniami i wrzucono do rzeki Rioni. Pochowano ich w podziemiach stojącego tu wtedy kościoła, który Arabowie zniszczyli.
Obecnie bracia mają grobowiec wewnątrz klasztornego kościoła, i są świętymi kościoła prawosławnego. Każdy pobożny Gruzin przechodzi pod ich grobowcem z tego co naliczyłam pięciokrotnie. Później zaś modli się w intencji zapisanej na karteczce. Słowo Motsameta oznacza miejsce męczeństwa dla niektórych starszych, schorowanych ta wędrówka na czworakach również nim jest... Przy drodze łączącej Mestię z Uszguli leży mała wioska Kala. Nad nią zaś na wzgórzu znajduje się maleńka ale sławna nie tylko w Gruzji cerkiew. Prowadzi do niej dość stroma, ale krótka droga. Warto tam się wspiąć by zobaczyć sławną Lagurkę, a właściwie kościół Św Kwiryka pochodzący z XI wieku. Cerkiew otwierana jest raz w roku, 28 lipca w dniu święta Kwiryka. Wtedy do tej malutkiej świątyni ściągają tysiące wiernych którzy pod górę prowadzą krowy, byki...Aby poćwiartowawszy je przyrządzić w olbrzymim rytualnym kotle. Jest to radosne święto, odbywają się wtedy zabawy i konkursy, na przykład w rzucie głazami leżącymi przy cerkwi. Podobno kamolami rzucają i to całkiem daleko kobiety.
Ale to nie jest tylko miejsce zabaw, lecz przede wszystkim kultu religijnego, tu przez wieki przynoszono ikony, krzyże i ważne dla mieszkańców przedmioty do poświęcenia. Po poświęceniu musiały już tam pozostać. Cały obiekt jak widac jest niewielki, ale wrażenie jakie wywiera jest niesamowite. Atmosfera panująca tam jest wręcz mistyczna. Chcąc zobaczyc to wszystko należy wcześniej się ugadać z mieszkającym we wsi klucznikiem, który otworzy wrota cerkwi. Wrota zamykane są raczej na słowo honoru niż zamek, gdyż jest to wielka belka mocowana w ścianie.
Nie wyobrazam sobie by jakikolwiek gruzin mógł popełnić takie świętokradztwo jak kradzież w tym miejscu, oni tym bardziej sobie tego nie wyobrażają W czasach gdy Gruzja stanowiła część Sojuza, Moskwa miała pomysł zabrania cennych przedmiotów w celu ich renowacji lecz mieszkańcy gdy o tym się dowiedzieli, zaczęli okupację cerkwi i nie wpuścili najeźdźców. Jak wspominałam w poprzedniej galerii poruszając się po Swanetii, nie tylko po szlakach górskich, warto jest wynająć lokalnego przewodnika. Który dosłownie potrafi otworzyć wiele zamkniętych dla Obcych drzwi. Gdyż my turyści jesteśmy mile widziani przez gościnnych Swanów, lecz czasem szczególnie w takich miejscach okazuje się nagle że nie lzia... Przy głównym budynku jest coś na kształt dobudówki-kaplicy.
jest to wydzielone miejsce dla modlących się kobiet
Nawet adresaci modlitwy wygląd mają ciut niewieści. Lagurka była przez wieki miejscem bardzo ważnym dla Swanów, i jest nim nadal. Mam nadzieję że nieprędko stanie sie atrakcją turystyczną i zatraci swój charakter. 
Jeśli Was ona zaciekawiła to obejrzyjcie proszę: https://www.youtube.com/watch?v=IjRTVZAOXl4; No i na koniec lądujemy w bardziej znanym miejscu. Zapewne wiecie gdzie jesteśmy.To Ushguli gdzie kryje sie kolejny tysiącletni klasztor, o wdzięcznej nazwie Lamaria. Budynek kościoła jest niewielki z daleka raczej zauważymy wieżę, bądź co bądź to Swanewtia więc na terenie klasztoru również musi się ona znajdować. Każdy wchodząc tam musi w pokorze pochylić głowę, my kobiety na dokładkę musiałyśmy przykryć je, i również przewiązać się w pasie chustą-fartuchem.
Swanowie uważają że jest to miejsce pochówku legendarnej królowej Tamary. Może coś jest na rzeczy...tym bardziej że przecież na wzgórzu powyżej wsi stoją ruiny jej letniego pałacu. Komuniści nie omieszkali upokorzyć dumnych Swanów i na jednej z wież pałacu ukochanej swańskiej władczyni zamontowali...przekaźnik telewizyjny. Teren klasztoru był miejscem nie tylko uroczystości religijnych. Pod koniec XIX wieku na jego terenie doszło do morderstwa na Puta Dadeshkelianie, który chciał przejąć rządy nad okolicą. Mieszkańcy spotkali się z nim przed kościołem i tu zginął od strzału z karabinu. Mieszkańcy pocięli pasek na równe odcinki i każdy wziął kawałek, tak podzielono się odpowiedzialnością za ten czyn.... O Swanach będzie trochę więcej w następnej galerii

najbliższe galerie:

 
Zaczarowane Uszguli- Gruzja
1pix użytkownik baracuda77 odległość 25 km 1pix
Gruzja - Lodowiec Chalaadi
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 27 km 1pix
Gruzja: Lodowiec Chalaadi
1pix użytkownik magdalena odległość 27 km 1pix
Gruzja - Samtredia - Jvari - Mestia
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 27 km 1pix
Gruzja: Mestia
1pix użytkownik magdalena odległość 29 km 1pix
Droga do Swanetii
1pix użytkownik dispar odległość 29 km 1pix

komentarze do galerii (30):

 
baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 23.02.2017 18:29

Ania może w tych plastikowych baniach wcale nie było święconej wody,a wino?:) Po co komu taka ilość wody bałaby:))? Podobnie jak Nolka wole krajobrazy, lecz Twoja kolekcja wnętrz też robi spore wrażenie. Dzięki Tobie wiemy czego nie widziałyśmy:)
Pozdrawiam
Aga:))))

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 23.02.2017 13:52

Gruzja najbardziej zachwyca mnie widokowo, ale gdyby taki monastyr pojawił sie na moim szlaku, nie mogłabym przejść obojętnie.
Freski cudowne.
Pozdrawiam.

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7325) dodano 19.02.2017 23:15

No jak na Ciebie to faktycznie temat nietypowy ;)) ale dla mnie bomba, ja uwielbiam freski i takie staroklasztorne klimaty.
no więc fajowa galeryja :)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 19.02.2017 18:22

Rozmusiaki myślę że same miłe wspomnienia, chyba służby zdrowia nie wspominasz:D Ja też często wracam wspomnieniami do Gruzji

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 19.02.2017 18:20

Nola wiem, wiem...też nie jestem "zwierzęciem" miejskim;) krajobrazy gruzińskie są zajefajne, ale takie klimatyczne miejsca tez mi się podobały, chyba coś mi się troszkę odmienia:D

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4813) dodano 17.02.2017 17:07

Wróciły wspomnienia ...
Gruzja w całości jest niesamowita !
Pozdrawiam .

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 16.02.2017 21:26

Krajobrazy gruzińskie zdecydowanie bardziej wolę oglądać i podziwiać, ale te freski też piękne, i do tego takie stare, a przetrwały do naszych czasów:) Gruzja ma wiele rzeczy nam do zaoferowania:) pozdrawiam:)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 16.02.2017 21:01

Halszko wierzę że się spełni, teraz marzenia wielu z nas spełniają tanie linie lotnicze. Pozdrawiam serdecznie

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 16.02.2017 21:00

Paweller znając Twoje zamiłowanie do patrzenia z góry, byłbyś tam szczęśliwy;) Pozdrawiam

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 16.02.2017 20:44

Niesamowite i ciekawe miejsca w Gruzji pokazujesz i opisujesz :)
Oczywiście miejscowi przewodnicy najlepsi i otwierają wszystkie drzwi:)
Gruzja to moje marzenie:) Pozdrawiam serdecznie:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7517) dodano 16.02.2017 20:33

Klasztory, Cerkwie, Monastyry ..., wszystkie położone w takich pięknych widokowo miejscach robią duże wrażenie ...:)
Pozdrawiam;)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 16.02.2017 20:21

Margo masz rację, to jest zupełnie coś innego...w Gelati widziałam liczne wycieczki w katedrze, sporo ludzi, trochę zamieszania i w tym wszystkim...młoda dziewczyna bijąca pokłony przed święrtym obrazem, ona i jej przeżycia były ponad ten tłum. Niesamowite...

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 16.02.2017 20:19

Fajnie że zajrzałaś Magdaleno, wizyta w Lagurce po tym co czytałam w internecie była dla mnie dość ważna i bym sobie nie darowała gdybym nie była wewnątrz. Pozdrawiam serdecznie

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 16.02.2017 20:18

Olazim masz rację, jest wiele pięknych miejsc, ale właśnie jak piszesz bez duszy. Ja mówię na nie "martwe" ot ładne, jest na czym oko zawiesić, ale często są laurkowe i ja się w nich źle czuję, ale ja chyba jestem człowiekiem wschodu ze słowiańską wrażliwością:D

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 16.02.2017 20:14

Charlie w takich miejscach, przychodzi często myśl co przetrwa z naszych czasów tyle lat? :)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 16.02.2017 20:13

AK temperatura...ciemno je widziałam, bardzo ciemno w tych pomieszczeniach

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 16.02.2017 20:07

Każde z tych wnętrz robi olbrzymie wrażenie, na mnie największe zrobił monastyr w Mchcecie, a z tych które pokazałaś to widziałam tylko ten w Uszguli, nawet mam niemalże identyczne foto jak twoje /43/. Lubiłam zwiedzać gruzińskie monastyry, nie tylko by przyjrzeć się wnętrzom, ale przede wszystkim by poobserwować modlących się Gruzinów. To zupełnie co innego niż u nas.
Pozdrawiam.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 16.02.2017 19:20

Dzięki Anek za dedykację! Wnętrza gruzińskich świątyń są niesamowite. Im starsze, tym bardziej klimatyczne. Cerkiew w Kali robi wrażenie. Cieszę się, że ją zobaczyłaś i nam też pokazałaś. Pozdrawiam:-)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 16.02.2017 18:43

Świetna galeria-wszystkie galerie z tego rejonu są piękne,mają duszę więc zawsze bardzo chętnie oglądam-pozdrawiam.

maniana użytkownik maniana(wpisów:283) dodano 16.02.2017 18:39

Anek, szczerze powiedziawszy to jeszcze nie wiem gdzie będę. Marszruta dopiero się tworzy. Jadę prywatnie, nie z wycieczką, więc wszystko zdarzyć się może:)
Będę tam tylko osiem dni, dlatego wszystko muszę sobie dokładnie poukładać, by nie marnować czasu. A chciałoby się zobaczyć i Wardzie i klasztor Cminda Sameba i spróbować wina w Kachetii i jeszcze wiele, wiele innych atrakcyjnych miejsc, no ale porozrzucane ci one po całej Gruzji, więc na coś trzeba będzie się zdecydować.
Niemniej bardzo ciekawa jestem Twoich kolejnych galerii i będę cierpliwie czekać na nie :)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 16.02.2017 11:26

Pięknie. Freski cudnej urody. Oby przetrwały jak najdłużej.
Najbardziej spodobały mi się jednak wrota na 10. Niesamowite, że mogą mieć niemal 1000 lat.
Pozdr.

ak użytkownik ak(wpisów:6356) dodano 16.02.2017 11:13

a tamzara lewitować :))) Ja przy drugiej kawce jeszcze raz kontempluję ... przednie ujęcia, kawał historii ! No i wspaniała temperaturka fot :)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 16.02.2017 10:19

Mocar nie ma tu zbyt wiele miejsca(a w galerii chce się jak najwięcej powiedzieć, pokazać) i nie wiem czy bym nie zanudziła niektórych pisaniem o historii gruzińskiego chrześcijaństwa, to jest bardzo ciekawy temat i bardzo żywy. Moim jednym z wielu marzeń jest pojechać do Armenii, spotkać się z tamtejszą kulturą i religią. Wiara, szczególnie w małych społecznościach gruzińskich jest głęboka, wiadomo kościół wschodu to bogata obrzędowość, ale jak dla mnie też wzruszające przeżycie. Te małe cerkwie, ze ścianami pociemniałymi od świeczek są miejscem autentycznych ludzkich przeżyć, emocji a nie pustego obrządku.
Pozdrawiam

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 16.02.2017 10:11

AK zbyt łaskawy jesteś, rosnę od rana czytając takie słowa, zaraz zacznę lewitować:)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 16.02.2017 10:11

Maniana a gdzie konkretnie sie wybierasz? Chyba jeszcze coś wstawię, do maja na pewno:) Mam sporo zdjęć z jaskini Prometeusza, polecam ją. W pierwszych momentach nie zrobiła na mnie wrażenia, ale później im dalej tym lepiej... O miastach w sumie za bardzo nie mogę się wypowiadać, byłam jedynie w Kutaisi i w Batumi co do którego mam mieszane uczucia. Pozdrawiam serdecznie i jak mogę coś doradzić to chętnie

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 16.02.2017 10:08

Andred to mamy tak samo:) ale ja ostatnio zaczęłam dzielić kierunki na te które musze wcześniej odwiedzić bo mogę jeszcze ganiać, i te "leniwsze" odkładam na później na ewentualna emeryturę którą mam nadzieje że doczekam:D

mocar użytkownik mocar(wpisów:2794) dodano 16.02.2017 08:37

Zainteresowała mnie w sposób szczególny Twoja galeria przedstawiająca ponad tysiącletnią historię życia monastycznego i jego dziedzictwo kulturowo religijne.

Pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:6356) dodano 16.02.2017 08:06

Wspaniałe zdjęcia, świetny reportaż. Dla mnie GT !!
Długo się czeka na TAKIE galerie !
Pozdrawiam serdecznie :)

maniana użytkownik maniana(wpisów:283) dodano 16.02.2017 07:52

A ja jadę już w maju :) Wertuję wszystkie galerie z Gruzji w tę i we w tę.
Anek, pogoda Wam dopisała. Światełko pięknie pełzało po okolicy. No i przykurzone czasem freski bardzo, bardzo klimatyczne.
Z niecierpliwością czekam na kolejne galerie.
Pozdrawiam :)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 15.02.2017 23:28

Ale niektóre foty piękne....tzn. wszystkie ładne, a niektóre piękne :-).
Oczywiście wybieram się do Gruzji, ale gdzie ja się nie wybieram? Chyba wszędzie ;-)
Pozdrawiam,
andred

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!