m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Cerkiew w Szczawniku poszła na pierwszy ogień. Cerkiew św. Dymitra to dawna greckokatolicka cerkiew łemkowska, wzniesiona w 1841, obecnie użytkowana jako kościół rzymskokatolicki. Cerkiew św. Kosmy i Damiana w Miliku. Jest to cerkiew wzniesiona w roku 1813, na miejscu poprzedniej budowli, która została zniszczona w powodzi, a istniała już od XVI wieku. Niektóre elementy starej konstrukcji mieszkańcy uratowali, głównie wyposażenie budowli. Została ona również odremontowana w 1926 roku i służy jako kościół rzymskokatolicki od czasów wysiedlenia ludności ukraińskiej w czasie Akcji Wisła Dawna cerkiew grekokatolicka p.w. św. Kosmy i Damiana w Tyliczu. Obecnie jest to kościół cmentarny rzymskokatolicki. Pańskie oko konia tuczy. Tylicz Cerkiew grekokatolicka p.w. św. Piotra i Pawła oraz rzymskokatolicka p.w. Objawienia Pańskiego w Krynicy.  Dawna cerkiew p.w. Opieki Najświętszej Marii Panny, a obecnie kościół parafialny p.w. Serca Jezusowego w Słotwinach.
Dawna cerkiew grekokatolicka p.w.św.Kosmy i Damiana w Piorunce. Teraz jest to kościół rzymskokatolicki, pod wezwaniem Matki Boskiej Różańcowej. Dawna cerkiew grekokatolicka p.w. św. Kosmy i Damiana w miejscowości Berest Obecnie jest to kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Po zewnętrznej stronie muru otaczającego cerkiew stoi  nowa, drewniana dzwonnica. Cerkiew św. Łukasza w Izbach  to dawna cerkiew greckokatolicka. 
Od 1948 użytkowana przez kościół rzymskokatolicki, obecnie jako kościół filialny p.w. św. Łukasza parafii w Banicy.
Cerkiew greckokatolicka p.w. św. Kosmy i Damiana w Banicy (obecnie kościół rzymskokatolicki pod tym samym wezwaniem)
Dawna cerkiew grekokatolicka p.w. św. Michała Archanioła w Mochnaczce Niżnej. Obecnie  kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem Najświętszej Mari Panny Częstochowskiej. Cerkiew greckokatolicka p.w. Zaśnięcia Bogurodzicy w Andrzejówce  to obecnie kościół rzymskokatolicki Wniebowzięcia NMP. Dawna cerkiew grekokatolicka p.w. św. Paraskiewy znajduje się na terenie gminy Krynica w miejscowości Czyrna Obecnie jest to kościół rzymskokatolicki p.w. Niepokalanego Serca NPM, tylko częściowo utrzymany w stylu cerkiewnym. Dawna cerkiew grekokatolicka p.w. św. Paraskiewy w Czyrnej Łemkowska chyża.
Po drodze spotkałam grupę Węgrów, przemierzających Beskid konno. Grupa liczyła ok.10 osób. Poruszali się polami. Ich bagaże podróżowały wygodnie na wozie. Błądząc po okolicy napotykałam przydrożne kapliczki. Szczególnie urodziwe o poranku. Choć i w deszczowy dzień wzbudzały nutę nostalgii.
Nie tylko cerkwiami Beskid Sądecki stoi jakby wynikało z mojej galerii. Cerkiew grekokatolicka p.w. św. Jakuba Młodszego Apostoła w Powroźniku. Obecnie mieści się tu kościół rzymskokatolicki. Cerkiew została wybudowana w roku 1606, uważana jest za najstarszą cerkiew drewnianą w polskiej części Karpat. Ściany zakrystii pokrywa cenna polichromia figuralna z 1607 r. Dopatrzymy się tu obrazów przedstawiających Ducha Świętego, św. Jana Chrzciciela, sceny ukrzyżowania, złożenia do grobu, sceny z życia Maryi i Chrystusa, walki św. Jakuba z Aniołem oraz wjazd do Jerozolimy.
Wszystkie te postacie namalowane zostały na ścianach cerkwi. Natomiast na sklepieniu można zobaczyć przedstawienie Boga Ojca. Dawna cerkiew św. Kosmy i Damiana w Wojkowej. Po Akcji Wisła obiekt został przejęty przez kościół łaciński i od 1951 użytkowany jako kościół filialny rzymskokatolicki. W deszczowy, majowy dzień cerkiew zanurzona w młodej zieleni wygląda jakby bawiła się z nami w chowanego. Cerkiew św. Dymitra w Złockiem. Jest to grekokatolicka cerkiew , która obecnie pełni rolę kościoła rzymskokatolickiego Narodzenia NMP.
Cerkiew istniała już w końcu XVI wieku.  Obecną budowlę wzniesiono w latach 1867-1872 Absolutny spokój, drzewa stoją po kolana we mgle... Dotarłam wreszcie do miejscowości Dubne. Jednak deszcz i glina oblepiająca buty zniechęciły mnie tego dnia do spaceru tą drogą na szczyt wzniesienia, by wykonać kilka kadrów. Wróciłam następnego poranka, choć pogoda nie zapowiadała niczego specjalnego. Mgła szczelnie otulała pobliskie domy, sady i spichlerze. Podchodząc pod górę na chwilę odwróciłam się by sprawdzić, co robi słońce.
To nie próżnowało i energicznie odganiało chmury z nieba nad Dubnem. Wiosenna zieloność wylała się zza mgielnej ściany. Po chwili ujrzałam cukierkowe kolory i słodycz okolicy. Ten teatr był tylko dla mnie i trwał jakieś piętnaście minut, a może nawet i nie. Zdążyłam w ostatniej chwili przyłożyć aparat do oka i zrobić sesyjkę tej urodziwej cerkiewce. Bo niestety słońce przegrało walkę z chmurami i mgłą. Cerkiew św. Michała Archanioła w Dubnem, po wypędzeniu Łemków w ramach akcji „Wisła” cerkiew została zaadaptowana na kościół rzymskokatolicki.
Jest obiektem niezwykle fotogenicznym, jak zresztą większość zabytków tego typu. Szczególnie, gdy trafimy na dobrą, sprzyjającą fotografii pogodę.

najbliższe galerie:

 
Beskid Sądecki - Leluchów Dubne
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Muszyna
1pix użytkownik gpiotrek1 odległość 4 km 1pix
Szlakiem beskidzkich cerkwi III
1pix użytkownik mgfoto odległość 6 km 1pix
Beskid Sądecki - Wojkowa Powroźnik
1pix użytkownik kabaczek odległość 6 km 1pix
Muszyna
1pix użytkownik szumeister odległość 7 km 1pix
Muszyna w maju
1pix użytkownik maniana odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (24):

 
wasaga użytkownik wasaga(wpisów:665) dodano 14.03.2017 00:14

Chciałoby się rzec - kto rano wstaje, temu pan Bóg daje. Piękna sesja. Uwielbiam drewniane kościoły. A Tobie udało się je pięknie sfotografować. Magiczna galeria, nie każdy potrafi tak wykorzystać mgłę i chmury. Cerkiew w Powroźniku nie bez powodu wpisana w 2013 roku na listę Unesco. Pozdrawiam.

maniana użytkownik maniana(wpisów:259) dodano 07.03.2017 09:00

Toman, Góry Słonne - tak :) Tylko czy życia wystarczy, by zobaczyć wszystkie cudowności tego świata ?! Tyle planów, tyle marzeń, a czas ucieka :)
Pozdrawiam

toman użytkownik toman(wpisów:188) dodano 06.03.2017 14:15

Gratuluję galerii i zazdroszczę wyprawy w tak piękne strony. Ja ostatnio w Sądeckim byłem kilkanaście lat wstecz. Warto też wybrać się ciut dalej w Góry Słonne. Pozdrawiam :)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3651) dodano 06.03.2017 08:39

Sporą kolekcję cerkiewek uzbierałaś w czasie tego przymusowego pobytu:-) 47 szczególnie urodziwe. Pozdrawiam:-)

maniana użytkownik maniana(wpisów:259) dodano 06.03.2017 07:58

Satan, wybacz, trochę się rozpędziłam. Ale to dobry wstęp, by rozpocząć penetrację Beskidu Niskiego :) Następnym razem, jak się uda, zaplanuję przymusowy pobyt właśnie tam :)
Z pogodą trudno się sprzeczać, czasami faktycznie bierze górę, ja też często staram się z nią mierzyć :)

Sniezka, zapewniam Cię, że nie jestem rannym ptaszkiem, a całkiem zdrowym i wszystko ze mną OK :D

Dziękuję wszystkim odwiedzającym, oglądającym, komentującym i oceniającym za wizytę. Pozdrawiam wiosennie. :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6731) dodano 05.03.2017 21:29

Te drewniane cerkiewki są przepiękne:) Zdjęcie 47 cudowne:) pozdrawiam:)

satan użytkownik satan(wpisów:3143) dodano 05.03.2017 17:27

Świetne! Zawsze jak jestem na tych terenach również robię sobie objazdówki po licznych cerkiewkach. Byłem tam ostatni raz zimą 2016r i w większości moje wybory pokrywają się z Twoimi. Ja niestety źle trafiłem z pogodą. Mam wrażenie, że w wiosennej aurze te obiekty wyglądają szczególnie urodziwie. U Ciebie jak zwykle ten smaczek w zdjęciach, który zachwyca. ;-)

PS - kilka obiektów nie z Sądeckiego, a z królestwa cerkiewek czyli z B. Niskiego

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3351) dodano 04.03.2017 19:14

Powinnaś mieć ksywkę "ranny ptaszek";) Jest coś niezwykłego w tych Twoich porannych zdjęciach.
Fajnie, że "przymusowy pobyt" tak twórczo wykorzystałaś. Pozdrawiam:)

u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:907) dodano 04.03.2017 16:46

Na tamtych terenach m.in. w Muszynie byłem ostatnio w 1968 r. i zachowały mi się tylko 2 zdjęcia http://www.turystykapolska.entro.pl/muszyna-266-p.html - ale po okolicznych terenach z wyjątkiem Krynicy nie wędrowałem - więc teraz to nadrobiłem - dziękuję za miły spacer :) pozdrawiam

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 03.03.2017 15:53

Cerkwie mają swój urok a ich położenie zawsze wzbudza we mnie zachwyt.
Przyjemnie ogląda się takie fotki.
Pozdrawiam.

kabaczek użytkownik kabaczek(wpisów:1067) dodano 03.03.2017 12:18

Beskid Sądecki jest w moich planach, choć nie wiem czy uda mi się tam trafić jeszcze w tym roku. Twoja galeria utwierdza mnie, że ten kierunek to "mus".
Pozdrawiam.

maniana użytkownik maniana(wpisów:259) dodano 03.03.2017 10:31

Sona_dora, wcale nie dziwię się Kanadyjczykowi, ja sama nie mogłam nasycić się widokiem i zapachem - krótko mówiąc - klimatem cerkiewek. Do wielu udało mi się wejść do środka, chwilę posiedzieć i pozachwycać się. Pora roku sprzyjała temu, bo turystów było jak na lekarstwo. Cisza, spokój...

maniana użytkownik maniana(wpisów:259) dodano 03.03.2017 10:25

Rozmusiaku, jak sam wiesz jest tego o wiele więcej. Nie wszystkie cerkiewki odwiedziłam, nie wszystkie znalazłam, nie na wszystkie trafiłam. Nie wszystkie też chciały "pozować". Jednak bardzo głodna byłam ich widoków, bo u mnie takiej architektury nie ma.

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2087) dodano 02.03.2017 18:37

"Absolutny spokój, drzewa stoją po kolana we mgle..." i cerkwie...dla mnie MAGIA, piękne chwile które uwaliłaś i przekazałaś dalej :)
PS. Niedawno gościłam Kanaryjczyka i zatrzymaliśmy się w cerkwi, miał oczy jak "talerze" klimat i zapach drewna go "porwał" i zachwycił, południowcy potrafią wyrażać mocno swoje emocje :) Ja też wyrażam zachwyt :))) i pozdrawiam

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4705) dodano 02.03.2017 18:23

No i się niezła kolekcja uzbierała :)
A że klimat mi bliski,to też i z przyjemnością pospacerowałem w Twej galerii :)
Pozdrawiam !

maniana użytkownik maniana(wpisów:259) dodano 02.03.2017 14:28

Charlie, idziesz dokładnie tą samą drogą którą ja chodziłam jak Młody był jeszcze Młody. Ruiny, zamczystka, bitwy... Chyba już Ci o tym pisałam. Teraz Młody jest już Stary więc się sam włóczy po świecie. Taka kolej rzeczy. Do cerkiewek jeszcze zdążysz zajrzeć. To będzie kolejny szlak na Twojej drodze :)
Pozdr.

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:624) dodano 02.03.2017 14:06

ależ przepiękne te cerkiewki, aż się chce od razu jechać.
Cała galeria zdjęć piękna i klimatyczna.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2293) dodano 02.03.2017 14:04

Oglądając Twoją galerię, zdałam sobie sprawę że na żywo jeszcze nigdy nie byłam w cerkwi.
Wszystkie wizyty były wirtualne. Się muszę kiedyś zawziąć i zamiast po ruinach pojeździć po cerkwiach :-)
Gra mgły ze słońcem fantastyczna :-)
A imiona Kosma i Damian to mi się ewidentnie z braćmi Kiemliczami kojarzą. 'Ociec, prać ?'
Pozdr.

maniana użytkownik maniana(wpisów:259) dodano 02.03.2017 13:36

Halszko, właśnie, ciekawa sprawa a propos przewodników. Nawet jak byłam sama, przewodnik chętnie opowiadał o cerkwi i oprowadzał. To był maj, więc przed sezonem. Ludzi jak na lekarstwo a takie perełki stały otworem.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 02.03.2017 13:25

:))) Teraz z czystym sumieniem stawiam "dychę" :)))

maniana użytkownik maniana(wpisów:259) dodano 02.03.2017 13:21

Dzięki Halszko za uwagę. To by się Nikifor obraził :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 02.03.2017 13:17

Świetny album z Beskidu Sądeckiego z pięknym krajobrazem i ślicznymi zabytkowymi cerkiewkami:)))
Byłam tam końcem lata ub.roku i do niektórych cerkwi udało się zajrzeć:) Są tam lokalni opiekunowie - przewodnicy:)
Na zdj. nr 5 to raczej cerkiew w Krynicy Zdroju:) Kudowa jest w Sudetach:) Pozdrawiam:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3878) dodano 02.03.2017 13:11

Piękne tereny,a cerkiewki przecudnej urody.Pozdrawiam:)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3033) dodano 02.03.2017 12:56

Uroczo i nastrojowo aż w duszy zagrało 😊.Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!