m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Lizbona Tramwaje jeżdżące góra-dół Elevador de Santa Justa (port: Winda Santa Justa, zwana również Elevador do Carmo) - zabytkowa winda w dzielnicy Santa Justa, w historycznym centrum Lizbony, położona na końcu Rua de Santa Justa. Łączy niższe ulice Baixa z wyżej położonym Largo do Carmo (Plac Carmo). Od czasu budowy widny stała się atrakcją turystyczną Lizbony. W odróżnieniu od wszystkich innych wyciągów miejskich, Santa Justa jest jedynym, który porusza się w pionie. Inne windy, w tym Elevador da Glória i Elevador do Lavra, pełnią rolę kolei linowo-terenowych. Winda Santa Justa Lizbona Praça do Comércio (pol. Plac Handlowy) - plac znajdujący się w Lizbonie, w Portugalii. Usytuowany na brzegu rzeki Tag, w osi reprezentacyjnego dziś deptaka Lizbony - Rua Augusta. Od wylotu tej ulicy oddziela go dostojny Łuk Triumfalny, zaś od rzeki - fragment nabrzeża zwany Cais das Colunas.

Plac jest nadal powszechnie znany jako Terreiro do Paço (pol. Plac Pałacowy), ponieważ znajdował się tutaj Pałac Ribeira, dopóki nie został zniszczony przez wielkie trzęsienie ziemi w 1755 r. Po trzęsieniu ziemi, plac został całkowicie przebudowany w ramach budowy nowej dzielnicy Baixa, zatwierdzonej przez potężnego markiza de Pombal, który był ministrem Królestwa Portugalii w latach 1750-77, w okresie panowania króla Portugalii Józefa I Reformatora.
Arkady Słynne tramwaje Katedra Najświętszej Maryi Panny w Lizbonie (port. Sé de Lisboa) - katedra rzymskokatolicka w Lizbonie, stolicy Portugalii zbudowana w 1150 roku w stylu romańskim upamiętnia wyzwolenie miasta spod władzy Maurów. Budowla zajmuje miejsce, na którym w dawnej Lishbunie wznosił się główny mauretański meczet. Katedra posiada portal, ogromne rozetowe okna i dwie wieżyczki. Wnętrze świątyni w XVIII wieku z rozkazu króla Jana V wykończono w stylu rokokowym. Sklepienie w katedrze Rozeta katedry Znany punk widokowy
Zamek św. Jerzego w Lizbonie Zamek św. Jerzego w Lizbonie (port. Castelo de São Jorge) - zamek położony w jednej z najstarszych części Lizbony i górujący nad nią. Został zbudowany przez Maurów w początkach XII wieku na fundamentach poprzedniej budowli i służył jako twierdza. Chrześcijańscy królowie Portugalii rozbudowali go do dzisiejszych rozmiarów. Widoki z zamku W 1147 r. został zdobyty w trakcie oblężenia Lizbony przez Alfonsa I Zdobywcę. Według jednej z legend, rycerz imieniem Martin Moniz, zauważając, że jedne z wrót są otwarte, własnym ciałem uniemożliwił ich zamknięcie. Rycerz zginął, ale w ten sposób umożliwił zdobycie zamku. Po przeniesieniu stolicy Portugalii z Coimbry do Lizbony zamek stał się siedzibą dworu. Za panowania króla Dionizego I, w 1300 r., zamek został gruntownie wyremontowany. Pod koniec XIV w. na polecenie króla Jan I patronem zamku został ogłoszony Święty Jerzy. Kiedy na początku XVI w. król Manuel I kazał wybudować pałac nad Tagiem, Zamek św. Jerzego stracił na znaczeniu. W 1531 r. został uszkodzony w czasie trzęsienia ziemi. W 1569 Sebastian I nakazał jego rekonstrukcję, celem ustanowienia z niego swej rezydencji. W czasie hiszpańskiego panowania zamek służył jako koszary i więzienie.

W czasie trzęsienia ziemi w 1755 r. zamek został poważnie zniszczony. Przyczyniło się to do jego degradacji i upadku. Tam niedaleko tego pomnika był mój hotel
Dopiero w latach trzydziestych XX w. podjęto prace konserwatorskie. Zamek stał się wtedy atrakcją turystyczną, szczególnie, że ze wzgórza zamkowego roztaczają się piękne widoki na stolicę Portugalii. Kręcili jakiś film albo reklamę Klasztor Hieronimitów (port. Mosteiro dos Jerónimos).
Z tego obiektu można zrobić osobną galerię. Klasztor Hieronimitów (port. Mosteiro dos Jerónimos) - wielki kompleks klasztorny w Portugalii, w lizbońskiej dzielnicy Belém. Zbudowany w I połowie XVI w., uważany jest za perłę i kwintesencję stylu manuelińskiego, będącego specyficznym dla Portugalii połączeniem gotyku i renesansu. W roku 1983 budowla została wpisana na Listę światowego dziedzictwa UNESCO, zaś w 7 lipca 2007 r. została ogłoszona jednym z Siedmiu Cudów Portugalii. W klasztorze znajdują się groby króla Manuela I i jego żony Marii Aragońskiej oraz króla Jana III i jego żony Katarzyny Habsburg. Są tam też nagrobki żeglarza Vasco da Gamy (1468-1523) i pisarza Luisa de Camõesa (1527-1570). W arkadach klasztoru znajduje się granitowa płyta, pod którą spoczywa najsłynniejszy portugalski poeta Fernando Pessoa.

13 grudnia 2007 r., podczas szczytu Unii Europejskiej, na terenie klasztoru podpisano formalnie tzw. Traktat Reformujący Unię Europejską, odtąd nazywany Traktatem Lizbońskim. Budowa klasztoru, rozpoczęta w 1502 r. z polecenia króla Manuela I jako wyraz dziękczynienia za szczęśliwą wyprawę Vasco da Gamy do Indii, zakończyła się w roku 1551, kiedy syn Manuela, Jan III, zrezygnował z jej finansowania. Klasztor powstał na miejscu kaplicy Ermida do Restelo (Capela de Săo Jerónimo), założonej w tym miejscu przez Henryka Żeglarza. Autorem projektu był Diogo de Boitaca (1460-1528), uważany za twórcę stylu manuelińskiego. W budowie klasztoru uczestniczyli następnie João de Castilho (1475-1552), Diogo de Torralva (1500-1566) i Jerónimo de Ruao (1530-1601).
Do roku 1934 klasztor był pod opieką zakonu św. Hieronima - stąd jego nazwa. Pomnik Odkrywców (pt. Padrão dos Descobrimentos) - monumentalny pomnik, znajdujący się w lizbońskiej dzielnicy Belém.

Prowizoryczna konstrukcja została zbudowana w 1940 na portugalską wystawę światową. Obecna konstrukcja została odsłonięta w 1960, dokładnie w pięćsetną rocznicę śmierci księcia Henryka Żeglarza. Sama konstrukcja jest zbudowana z betonu, ma kształt karaweli i liczy sobie 52 metry wysokości.

Pomnik przedstawia ważne postacie z okresu wielkich odkryć geograficznych, zarówno żeglarzy, jak i naukowców i misjonarzy. Są to m.in. Henryk Żeglarz, Vasco da Gama, Ferdynand Magellan, Diogo Cão, Nuno Gonçalves, Luís de Camões, Bartolomeu Dias, Afonso de Albuquerque[2].

Na samym szczycie pomnika jest mały taras widokowy, z którego widać dzielnicę Belém. Przed pomnikiem położona jest marmurowa mozaika o średnicy 50 m, przedstawiająca mapę i trasy podróży portugalskich odkrywców. Mozaika ta została podarowana w 1960 r. przez RPA. Przed pomnikiem znajduje się kamienna kolorowa mozaika w kształcie róży wiatrów z zaznaczonymi na mapie świata wyprawami portugalskich żeglarzy. Widok z Pomnika Odkrywców Torre de Belém jest prostym budynkiem na planie prostokąta, z wieloma dekoracjami i detalami. Wznosi się na skraju sześciokątnego bastionu. Wieża i bastion zostały zaprojektowane w stylu Manuelińskim, który jest bardzo charakterystyczny dla Portugalii. Jednakże możemy tam znaleźć również wpływy z innych stylów architektonicznych. Materiały jakie zostały użyte do budowy Torre de Belém to głównie kamień wapienny, cegła i drewno. Dekoracje zainspirowane były egzotyczną fauną i florą oraz tematyką wojenną. Wśród nich znajduje się najstarsze w Europie rzeźbiarskie przedstawienie nosorożca.

Wieża w Belem składa się z czterech pięter. Pierwsze z nich ma pojedyncze drzwi i było proste. Drugie piętro otoczone jest balkonami z siedmioma półokrągłymi łukami. Trzecie piętro posiada dekoracje i dużą sferę armilarną na każdym końcu. Czwarte piętro jest proste, podobnie jak pierwsze. Posiada parapet naokoło, a na górze jest udekorowane merlonami. Zwieńczenie budowli w Belém tworzą większe wieże na każdym z narożników oraz mniejsze pomiędzy nimi.

Aby dostać się do Torre de Belém trzeba przejść przez most zwodzony, który został zbudowany, aby utrudnić dostanie się do budynku dla najeźdźców. Fasady znajdujące się od strony rzeki mają więcej dekoracji. Witały one żeglarzy, dlatego też były tak bogato zdobione. Południową fasadę możemy podziwiać z tarasu, pośrodku którego znajduje się obniżone patio. Taras jest otoczony balustradą z wieżyczkami i prążkowanymi kopułami. Poniżej wieżyczek na wejściu do Torre de Belém znajdują się dwie rzeźby: po prawej Archanioła Michała oraz św. Wincentego po lewej (patrona Lizbony). Dlatego też Torre de Belém zwana jest Wieżą św. Wincentego.

Bastion jest najbardziej oryginalną częścią budynku, ponieważ ma plan sześciokąta. Wytrzymała konstrukcja jest ułożona na fundamentach ułożonych z kamieni. Do dalszych pomieszczeń w wieży prowadzi nas kręta klatka schodowa. Pokój króla zlokalizowany był w południowej części wieży. Po jego południowej stronie biegnie kryty balkon. Pozostałe trzy ściany posiadają okna, które ukazują nam wenecką inspirację. W rogu w północno-zachodniej części kaplicy na drugim piętrze znajduje się kamienny kominek. Na pierwszym piętrze znajduje się pokój gubernatora, do którego możemy dostać się przez wąskie schody. Możemy tam znaleźć ośmiokątny zbiornik, który powstał aby zbierać wodę. Sufit został ułożony z wapienia. Po lewej stronie są schody, które prowadzą nas do innych pomieszczeń w wieży. Po północno-zachodniej i północno-wschodniej stronie znajdują się wejścia do wieżyczek Torre de Belém - militarna budowla stojąca w Lizbonie, na jej zachodnim przedmieściu Belém, nieopodal Klasztoru Hieronimitów, u ujścia Tagu do oceanu. Jedna z największych atrakcji turystycznych stolicy Portugalii.

Torre de Belém wybudowano z polecenia portugalskiego króla Manuela I Szczęśliwego w latach 1515-1520. Wieżę zaprojektował Fernando de Arruda i uchodzi ona za jedyną zachowaną do dziś budowlę wzniesioną całkowicie w tzw. stylu manuelińskim. Postawiona w epoce wielkich odkryć geograficznych, wieża odgrywała rolę strażnicy lizbońskiego portu, stała się także punktem orientacyjnym dla wracających do ojczyzny żeglarzy i symbolem morskiej potęgi Portugalii. W okresach późniejszych, m.in. w czasie okupacji hiszpańskiej (1580-1640), pełniła funkcję więzienia, w którym w podmakających pomieszczeniach przetrzymywano więźniów politycznych. W wyniku wielkiego trzęsienia ziemi z 1755 budowla przeniesiona została ze środka rzeki w obecne miejsce. W 1833 przez dwa miesiące był tu więziony generał Józef Bem, twórca Legionu Polskiego w Portugalii.

W 1907 r. wieża została uznana za zabytek narodowy Portugalii. W 1983 r. Torre de Belém wpisano na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. W roku 2007 wieża została wybrana jednym z Siedmiu Cudów Portugalii.

Budowla mierzy 35 m wysokości. Jej najniższe piętra znajdują się pod powierzchnią wody. Środkowe kondygnacje ozdobione są wieloma balkonami z małymi zdobionymi kolumnami. Torre de Belém składa się z dwóch części: z bastionu oraz z 5-częściowej wieży w jego północnej części. Bastion ma kształt sześciokąta. Posiada nisko sklepioną kaplicę ze strzelnicami dla 17 armat. Jest pierwszym budynkiem, którym posiadał dwupoziomowy skład broni. Uważa się, że budowla ta zapoczątkowała nowy trend w architekturze wojskowej
Wracamy do klasztoru, tu już wstąp płatny Polecam wizytę, warto. Trzeba trochę w kolejce odstać Klasztor chyba podobał mi się najbardziej z całej Lizbony Most Vasco da Gamy (port. Ponte Vasco da Gama) - najdłuższy most w Europie, który spina brzeg rzeki Tag w okolicach stolicy Portugalii, Lizbony (w miejscowości Sacavém) z miejscowością Montijo po drugiej stronie rzeki. Jego długość wynosi 17,2 km, w tym 0,829 km to przęsło główne, 11,5 km pozostałe przęsła nurtowe oraz 4,8 km to wiadukty dojazdowe i węzły. Most został zbudowany w celu odciążenia ruchu na jedynej działającej wcześniej przeprawie (Most 25 Kwietnia, port. Ponte 25 de Abril) łączącej Lizbonę z terenami po drugiej stronie Tagu oraz z autostradami Most składa się z sześciu pasów ruchu, na których obowiązuje ograniczenie prędkości, tak jak na autostradzie do 120 km/h, wyjątkiem jest jedna sekcja gdzie ograniczenie prędkości wynosi 100 km/h. W deszczowe, wietrzne lub mgliste dni prędkość na moście ograniczona jest do 90 km/h. W przypadku, gdy ruch samochodowy wzrośnie do 52 tys. samochodów na dobę liczba pasów ruchu może być rozbudowana do ośmiu.
Most został otwarty dla ruchu samochodowego 29 marca 1998, w czasie odbywających się międzynarodowych targów Expo '98. Budowlę nazwano imieniem żeglarza Vasco da Gamy w pięćsetną rocznicę odkrycia przez niego drogi morskiej z Europy do Indii. Oceanarium w Lizbonie - największe oceanarium w Europie, w którym żyje przeszło 25 tysięcy morskich stworzeń z całego świata. Oceanarium zostało otwarte z okazji odbywających się w Lizbonie w 1998 roku międzynarodowych targów Expo '98. Fontanna w paru EXPO Park Edwarda VII (port: Parque Eduardo VII) - publiczny park w Lizbonie, w Portugalii. Park zajmuje powierzchnię 26 hektarów, na północ od Avenida da Liberdade i Praça do Marquês de Pombal, w centrum miasta. Jego nazwa jest hołdem dla Edwarda VII, króla Zjednoczonego Królestwa, który odwiedził Portugalię w 1902 roku w celu wzmocnienia stosunków między obu krajami. Co roku odbywają się tu Lizbońskie Targi Książki.

Tutaj niedaleko był mój hotel Czarne łabędzie w parku Nowoczesne budowle.
Parque das Nações (Park Narodów) - jedna z parafii cywilnych (freguesia) w Lizbonie, w Portugalii. Powstała w 2012 roku z części parafii Olivais, Sacavém i Moscavide (obie wchodzą w skład gminy Loures). W 2011 zamieszkiwało ją 21 025 mieszkańców, na obszarze 5,44 km².

Strefa rozrywkowa, handlowa i mieszkaniowa po terenach Expo '98 obejmuje rozległy obszar w północno-wschodniej części Lizbony, nieopodal ujścia Tagu, dawniej wykorzystywany do celów głównie przemysłowych.

Obszar ten przeszedł ogromną przemianę w latach 90., kiedy to został wybrany jako lokalizacja dla Wystawy Światowej. Po wystawie, obszar przyjął swoją obecną nazwę (choć nie jest ona powszechna wśród Portugalczyków, którzy wciąż nazywają ten obszar Expo), a podczas kolejnych przebudów otwarto centrum handlowe Vasco da Gama, Międzynarodowe Targi w Lizbonie, liczne hotele i nowe budynki biurowe i mieszkalne. Wiele atrakcji przeznaczonych dla Expo '98 pozostało i stanowi ważną atrakcję turystyczną obecnie, m.in. Oceanarium, jedne z największych na świecie akwariów.

Na terenie Parque das Nações znajduje się również nowa marina, Marina Parque das Nações[2], wyposażona w 600 miejsc do cumowania i nowoczesną infrastrukturę, molo rzeczne dla rejsów wycieczkowych i statków historycznych.
Niedaleko mojego hotelu stoi taki zniszczony budynek, mało znany.
Pavilhão Carlos Lopes Na ścianach są piękne azulejos Pavilhão Carlos Lopes - pawilon znajdujący się w Parku Edwarda VII, w dzielnicy São Sebastião da Pedreira, w Lizbonie, w Portugalii.

Budynek, zaprojektowany przez architektów Guilherme i Carlos Rebello de Andrade i Alfredo Assunção Santos, został zbudowany w Brazylii na Wielkiej Międzynarodowej Wystawie w Rio de Janeiro, otwartej 21 maja 1923.

Został później przebudowany w Lizbonie, nazywając go Palácio das Exposições. Jego otwarcie odbyło się 3 października 1932 w Wielkiej Portugalskiej Wystawie Przemysłowej.

Został przystosowany do zmagań sportowych w 1946 roku, służąc jako arena mistrzostw świata w hokeju na rolkach w 1947.

W 1984 roku zmieniono jego nazwę na cześć portugalskiego sportowca Carlosa Lopesa.

Został zamknięty w 2003 roku. Pavilhão Carlos Lopes Widok z Pomnika Odkrywców Lizbona
Parque das Nações (Park Narodów) Łuk Triumfalny.
Koniec.

najbliższe galerie:

 
Os encantos de Portugal 2016 - adeus a Lisboa
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
O esplendor de Portugal - Lizbona (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Os encantos de Portugal 2016 - Oceanário de Lisboa
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Lizbona, Portugalia(2)
1pix użytkownik voyager747 odległość 1 km 1pix
Os encantos de Portugal 2016 - romântica Alfama (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Pierwsza randka z Lizbona
1pix użytkownik michal1988 odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (39):

 
piernicyna użytkownik piernicyna(wpisów:166) dodano 16.02.2018 23:06

W Twojej Lizbonie błękit pięknie komponuje się z bielą. Pomnik Odkrywców robi wrażenie. Róża wiatrów też. Widok(i) z Pomnika super. Most Vasco da Gamy imponujący. Takie mury Zamku św. Jerzego znam z obrazu, który zachwycił mnie w dzieciństwie :) Widoki ze wzgórza zamkowego na stolicę Portugalii są rzeczywiście piękne.
Zdjęcia ciekawe i opisy interesujące. Pozdrawiam!

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 23.02.2017 13:17

dzięki, Lizbona jest piękna, więc nietrudno :)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 23.02.2017 13:03

Voyager, przecudniasto pokazałeś Lizbonę.
I choc już byłam to po takiej prezentacji wyskoczyłabym ponownie.
Pozdrawiam.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 21.02.2017 11:52

Miejmy nadzieję.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3105) dodano 21.02.2017 09:28

Na razie oglądam w galeriach ale wierzę, że i tam się znajdę😊

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 20.02.2017 12:38

Wszystkiego w Porto nie widziałem, przez pół dnia padał deszcz i siedziałem w hotelu. Księgarnię widziałem na zdjęciach, a budynek giełdy w środku też jest piękny, a też nie byłem.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 20.02.2017 12:28

Jeśli kiedyś dotrę do Portugalii, to właśnie dla azulejos i tej księgarni. Magiczne wnętrze.
A most i Oceanarium też fajne :-)
Pozdr.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 20.02.2017 11:59

Azulejos są prawie wszędzie, to łatwo je zobaczyć, a księgarnia? Nie byłem.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 20.02.2017 11:58

Mnie Portugalia od kilku lat kojarzy się z jedną rzeczą i jednym miejscem, które chciała bym zobaczyć na żywo.
Jedną mam w tej galerii. To azulejos.
Druga, to słynna księgarnia Lello & Irmao w Porto. Byłeś ? Wnętrza robią mega wrażenie.
Pozdr.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 19.02.2017 22:40

Tak, dzięki, Kuchni i wina nie da się tu posmakować :) W sumie to trochę zazdroszczę ludziom, że żyją sobie w takich fajnych miejscach.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5610) dodano 19.02.2017 22:36

Lizbona nie może się nie podobać. To jedno z moich ulubionych miast w Europie. Ładnie pokazałeś najważniejsze jego atrakcje. Jeśli do tego dodać niezłą kuchnię, podlaną dobrym winem i okraszoną muzyką fado na żywo, to czegóż można chcieć jeszcze... Pozdrawiam:)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 19.02.2017 19:05

dzięki, w Lizbonie same się robią

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 19.02.2017 17:00

Robiąca wrażenie, piękne kadry.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 19.02.2017 13:12

Dzięki, polecam, nie zawiedziecie się:)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4813) dodano 19.02.2017 13:10

Piękna ta Lizbona i bardzo ładna prezentacja :)
Może i tam kiedyś dojadę,kto wie ...
Pozdrawiam !

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 19.02.2017 12:30

Dzięki, na pewno będą i Lizbona, i Porto, bo fotek mam mnóstwo, a Lizbona to samograj :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 19.02.2017 12:14

Pięknie pokazałeś i opisałeś Lizbonę:) Pomnik Odkrywców piękny!:)) Klasztor Hieronimitów wspaniały:)))
Most Vasco da Gamy piękny i nowoczesny:)) Zabytkowa winda i stare tramwaje super!:)))
Fajnie,że się z Przemkiem uzupełniacie:) Czekam na kolejne albumy z Lizbony:)) Pozdrawiam!

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 19.02.2017 11:21

A... tę różę trudno zrobić, bo tam murek jest za wysoki nie ma jak wyjrzeć, robiłem bez aparatu przy oku :)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 19.02.2017 11:20

Dzięki, Lizbona to wdzięczny temat i łatwo tam coś ładnego pstryknać. Pewnie zrobię jakieś kontynuacje za jakiś czas.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1941) dodano 19.02.2017 08:58

Piękna prezentacja...widoki z Pomnika Odkrywców cudowne....Udalo Ci się pięknie zrobić mozailę w kształcie rózy...jak byłam w czerwcu to było niemożliwe....
duzo wspaniałych kadrów:11, 32 , 34....
moim skromnym zdaniem jedna z ciekawszych galerii Lizbony...
pozdrawiam:)

satan użytkownik satan(wpisów:3242) dodano 19.02.2017 08:34

Piękne miasto przy pięknej pogodzie. Lubię takie pocztówkowe galerie ;-)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 18.02.2017 21:03

Serio ? Nie wierzę, ale dzięki :) Przygotowuję Alicante zamek i widoczki z zamku. Myślałem,że całe Alicante się zmieści, ale gdzie tam.

ak użytkownik ak(wpisów:6356) dodano 18.02.2017 20:54

jedna z najlepszych galerii o Lizbonie jakie do tej pory widziałem na tym portalu, zdjęcia fenomenalne i zwięzłe, ciekawe opisy.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 18.02.2017 20:03

Niestety z pogodą bywa rożnie, sporo osób narzekało na deszcz w Lizbonie w innych miesiącach, nie wiadomo.

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 18.02.2017 19:51

Ciekawe czy zawsze taki luty tam bywa, sprawdzałam ceny przelotów, może właśnie luty...za rok, aby wiosnę wcześniej przywitać i podejrzewam że wtedy taniej niż w sezonie. No i ta zieleń gdy u nas śniegi i mróz..kusząca perspektywa

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 18.02.2017 19:44

Doracz, dzięki, Lizbona jest piękna.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 18.02.2017 19:42

Tak, lata wszystko od nas, na pewno warto, ja pogodę miałem dobrą. O windę pytaj Przemka, bo ja nią nie jeździłem, u niego widoki z windy.
Dzięki. Tak jak pisałem, 17 st. C i stokrotki na trawnikach, taki luty w Lizbonie.

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 18.02.2017 19:32

Umówiliście się z Przemkiem?:) Pienie, a ja mam pytania ,ta winda zabytkowa...jechałeś nią, ile kosztuje ta przyjemność i co z góry widać? Patrzę na daty zdjęć luty, a zielono jak w maju u nas bywa. Od pewnego czasu tez chodzi mi ten kierunek po głowie, tym bardziej że z tego co kojarzę zarówno Ryanair jak i WizzAir mają tam przeloty z W-wy. Pozdrawiam serdecznie

doracz użytkownik doracz(wpisów:1228) dodano 18.02.2017 19:08

Ładna ta Lizbona. Pozdrawiam :)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 18.02.2017 13:09

Mówisz i masz :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 18.02.2017 12:45

;)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 18.02.2017 12:01

Na niektórych zostało.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 18.02.2017 12:01

Nikt nie napisał, był jeden głos na nie, a zero na tak :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 18.02.2017 12:01

A co jeśli ktoś wolał takie ciemniejsze niebo ? Trzeba było najpierw sondaż przeprowadzić ;-))))))

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 18.02.2017 11:55

Przemysław, rozjaśniłem niebo na kilku fotkach, specjalnie dla Ciebie.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 18.02.2017 11:39

Smogu nie ma, w lutym kwitną stokrotki na trawnikach.
Granatowe od polara.
Lizbona też zrobiła na mnie wrażenie, miasto jest super, polacem każdemu.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 18.02.2017 10:50

Nie jestem miłośniczką wielkich miast, ale Lizbona od dawna mi się marzy. Fajna fotka z tą fontanną. Winda, tramwaje, azulejos - oj pojechałoby się tam :)
Pozdrawiam :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 18.02.2017 10:32

Z kalendarza mi wychodzi, że tam też niedługo znowu będę. W maju i ponownie w czerwcu.
Ale z tym granatowym niebem, to trochę przegiąłeś: wiem jakie jest niebo w Lizbonie...;)
Chociaż zdecydowanie wolę takie granatowe niż to ołowiane dzisiaj. W dodatku z cholerną mżawką. Brrrr!
Pozdrawiam serdecznie!

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6140) dodano 18.02.2017 10:14

Piekna jak zawsze:)
I smogu nie ma:))
Bardzo na tak:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!