m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Juz z daleka słyszeliśmy, że nie bedzie to zwykła wizyta. Na początku zaskoczył nas widok grajków stojących w długim rzędzie , ubranych w jednakowe czarne mundurki , wygrywających na bambusowych fletach Lusheng dziwne melodie. Ten widok , to był zaledwie przedsmak tego , co za chwilę miało nas spotkać. Nie moglismy uwierzyc, ze jesteśmy w roku 2011. Cała wieś ubrana była w odświętne stroje . Na tle drewnianych domostw wszyscy wyglądali jak statyści z filmu o Chinach z dynastii Ming. Gdy już troszkę ochłoneliśmy , powiedziano nam , że właśnie uczestniczymy w bardzo popularnym wsród Miao zwyczaju Powitania gości winem. Każdy z nas  musiał wychylić czarkę z lokalnym słabym trunkiem. Zapowiadała sie prawdziwie etniczna uczta. Cała wieś oczywiście wcześniej była poinformowana o naszym przybyciu. Za możliwość uczestniczenia w tej ceremonii wieś otrzymuje od przyjezdnych zapłatę. Choć mieszkańcy pewnie nie raz uczestniczyli w takim spektaklu, w żadnym momencie nie zauważyliśmy rutyny z ich strony. Czuliśmy się jak wyczekiwani goście .  Jakby wehikuł czasu przeniósł nas w odległą epokę.
 Najwieksze wrażenie zrobiły na nas korony, zrobione z setek srebrnych kwiatków i stożkowatych zawieszek. Koronę zwieńczają srebrne rogi. Tę biżuterię kobiety otrzymują przy okazji ślubu od narzeczonego i rodziny. W kulturze Miao srebrne ornamenty oznaczają nie tylko wysoki status społeczny. Symbolizują także pomyślność i szczęście. Wierzy się , że  posiadają moc odpędzenia zła. Po powitaniu , wraz z mieszkańcami przenieslismy się na centralny plac wioski, gdzie w dzień powszedni ,zbierają się kobiety, by wspólnie haftować, a mężczyzni by zapalić fajkę i popolitykować. Miao słynie z wielowiekowej hafciarskiej tradycji. Wszystkie te piękne stroje ozdabiane są własnorecznymi haftami. Nawet buty wykonywane są w domowych warunkach. Haftowane ubrania i srebrna biżuteria tworzona jest z dużą precyzją i smakiem.
Kolor i fason strojów zależą od wieku i statusu społecznego. Ubiory starszych kobiet są ciemniejsze, wysmakowane i eleganckie. Kobiety wygladają w nich bardzo dostojnie. Włosy związane w kok przyozdobione są srebrnymi grzebykami . Od tak pieknych modelek nie mogłam oderwać oczu.
 A od ich nadmiaru mogło zakręcić się w głowie. :) :) Jak tu nie uwiecznić takich ciepłych spojrzeń? No jak? Ale wrócmy do samej ceremonii.
Miao uwielbiają wspólne śpiewanie. Przy pomocy piosenek dziewczęta i chłopcy wyrażają często swoje uczucia. Chłopak , który pięknie śpiewa ,ma wiekszą szansę u swojej partnerki. Nie tylko śpiew jest ważny, taniec także. Tańce Miao wykorzystują ruchy, które w pełni podkreślają obfitość brzęczącej biżuterii. Podczas tańca najbardziej uwidaczniają się ich długie i bajecznie kolorowe spódnice. Na czarnej halce przymocowane są gęsto pieknie haftowane paski, które wirują podczas tańca . Wszystkie części garderoby dziewczęta przygotowują własnoręcznie. Tutaj mamy przykład mody dziecięcej.
Musicie przyznać, że mają złote rączki. Gdy młode kobiety Miao spiewały i tańczyły , pod scianami domostw, jak na wiejskiej zabawie, uroczystości przygladała się męska część wsi. Mężczyzni, w przeciwieństwie do swoich barwnych kobiet , gustują w jednolitych i prostych strojach. Dzieki temu kobiety, na tle smutnie ubranego mężczyzny , moga jeszcze bardziej błyszczeć. Na zakończenie , na środku głównego placu ustawiono długie stoły, przy których zasiadła starszyzna wioski. Dużym szacunkiem  otacza się tutaj starszych ludzi.
Starsze kobiety i wiekowi męzczyzni zasiedli na wprost siebie ,aby wychylić czarkę wina i zaśpiewać. W pieśniach zachowana jest tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zawarte są w nich często legendy o dawnych bohaterach, opowieści o miłości , pieknie natury. Tak bogate stroje i ozdoby, kobiety Miao zakładają na specjalne okazje i świeta. A że świąt tam bez liku, strojom nie grozi zjedzenie przez mole w szafie. Na zakończenia chciałam pokazać Wam jak ubieraja sie kobiety Miao na co dzień. Ubranie jest prawie identyczne, składajace sie z kompletu  z czarnego weluru często przyozdobionego haftem.
 Szczególną i charakterystyczną ozdobą są kwiaty we włosach. Upięte w kruczoczarne koki wygladają uroczo. Wielkość kwiatka pozwala odróznic panny od mężatek. U pierwszych jest trochę mniejszy, u drugich większy.  Nieważne czy wracają z targu z zakupami, czy też sprzedają części hydrauliczne w wiejskim sklepiku. Te chińskie Fridy wygladają zawsze jakby za chwilę miały iść na bal. Cudownie , że Miao zachowało swą tradycję przez wiele stuleci. Widząc jak żyją obecnie, jak kultywuja swe tradycje , jest nadzieja, że zachowają długo jeszcze swoja tożsamość. A to przecież takie ważne. Dziekuję:))

najbliższe galerie:

 
 CHINY- Ostatni strzelcy z Bashy
1pix użytkownik kordula157 odległość 158 km 1pix
  CHINY - Daleko od szosy
1pix użytkownik kordula157 odległość 212 km 1pix
CHINY-Czerwony region Dongchuan
1pix użytkownik klavertjevier odległość 227 km 1pix
CHINY-Yunnan, region naturalnego piękna!
1pix użytkownik klavertjevier odległość 309 km 1pix
KUNMING i jego okolice
1pix użytkownik kordula157 odległość 315 km 1pix
Chongqing
1pix użytkownik turysta odległość 357 km 1pix

komentarze do galerii (21):

 
kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6139) dodano 25.03.2017 11:03

JESZCZE RAZ WSZYSTKIM BARDZO DZIĘKUJĘ:))
POZDRAWIAM WIOSENNIE:)) Urszula

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 22.03.2017 12:44

Ula, galeria z rodzaju takich, ze nie wiadomo co robić najpierw, czytać czy oglądać? Po prostu rewelacja. Zobaczyć takie Chiny, marzenie po prostu.
pozdrawiam

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 21.03.2017 12:38

Piękna prezentacja. Jak to jest, że takie powitania Was czekały w Chinach? Prócz pięknych strojów moją uwagę zwróciły uśmiechy mieszkańców wioski. Oni są tacy szczęśliwi :)
Pozdrawiam :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3105) dodano 21.03.2017 06:57

Gratuluję kolejnej pięknej, ciekawej galerii😊.Pozdrawiam.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6326) dodano 20.03.2017 00:24

Gratuluję!...;)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3420) dodano 19.03.2017 18:03

Rewelacyjnie pokazujesz ludzi i opowiadasz o ich kulturze. Z przyjemnością i zaciekawieniem obejrzałam galerię. Pozdrawiam:)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2379) dodano 17.03.2017 09:36

Piękne portrety.
Spódnice, kwiatowe hafty i srebrna korona są przepięknej urody, ale moją uwagę bardziej przyciągnęło nakrycie głowy. Nie mam pojęcia jak to się fachowo nazywa, ale bardzo fajnie się prezentuje.
Z całej galerii natomiast rozbawił mnie najbardziej Twój opis pod 46 :-) I Pani z kwiatem na głowie na 45. Nic to że w fartuchu. Nic to że nad głową rury zwisają, a za nią maszyny. Kwiat na głowie być musi !
Super :-)
Pozdr.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 15.03.2017 21:28

Ty to masz szczęście, jak nie jakiś festiwal w Peru to znów gwiazdorskie powitanie w Chinach.
Piękna galeria, tradycja i kultura numerem jeden.
Dla mnie super prezentacja.
pozdrawiam.

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 15.03.2017 08:18

Właśnie ta niespodzianka, odpowiedziała mi na pytanie...jak one wyglądają na co dzień. Uroczystość barwna, i efektowna tak jak stroje...ale od razu nasuwa mi się pytanie na ile jest to żywa tradycja, a na ile show dla turystów...tak jak coraz częściej bywa nawet w przypadku "życia" wsi turystycznej, która ożywa gdy pojawia się autokar, a wieczorem, wszyscy wracają...do miasta, nawet zwierzęta...czego byłam światkiem, ale nie w Chinach, Chiny może jeszcze pozostały niezmienne. Piszesz że zdjęcia robione wieczorem, sa przecudnej urody:) Pozdrawiam serdecznie

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 14.03.2017 21:34

Obejrzałam,poczytałam i znalazłam się na chwile w całkiem innym świecie:)
Dobrze,że są jeszcze takie kolorowe zakątki i możemy je choćby wirtualnie zwiedzać.
Dziękuję za ciekawą podróż i pozdrawiam:)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 14.03.2017 16:51

Galeria zachwyca wszystko wygląda na prawdziwe tzn.chodzi mi o to że nie grane,takie normalne.Stroje bardzo ciekawe /lubię wyszywać więc wiem co to za praca/Wspaniała impreza no i super wyprawa-pozdrawiam.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6790) dodano 14.03.2017 10:15

Mega przywitanie Was czekało!:) Ciekawe czy tak wszystkich gości witają w wiosce? Kobiety wyglądają przepięknie, mega kolorowo i elegancko, kwiaty we włosach to coś dla mnie, też czasem noszę do pracy;) A ci mężczyźni siedzący przykładowo na ławeczce na zdjęciu 33 wyglądają jak by zaraz się wybierali do pracy, taka grupa parobków czy coś;) Suuper wyprawa:) pozdrawiam:)

satan użytkownik satan(wpisów:3242) dodano 14.03.2017 09:31

Super prezentacja!

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 14.03.2017 08:52

Super spektakl! Zupełnie jak w teatrze:-) Stroje kobiet na 24-29 bajkowe!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6326) dodano 14.03.2017 08:48

Kolorowe, czy nie, na kieckach to ja się raczej nie znam. Pewnie dlatego, ze nigdy nie nosiłem, szkoda...;)
Ale zdjęcia super!
Serdecznie pozdrawiam!...:)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6139) dodano 14.03.2017 06:08

Bardzo wszystkim dziekuje. Teraz na mala chwile wybywam. Jak dolece odpowiem na Wasze komenty. Papatki✈

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:725) dodano 14.03.2017 00:37

Super galeria. Chciałam spytać o to samo co Aga, bo jak zrozumiałam impreza była zorganizowana specjalnie dla Was. Czy to był jakiś zorganizowany wyjazd, czy też podpięliście się pod jakąś inną ekipę?
Też wolę krajobrazy i urocze zaułki, ale Twoja galeria mnie wciągnęła i z przyjemnością obejrzałam. Pozdrawiam Aga

podrozninka użytkownik podrozninka(wpisów:868) - Użytkownik usunięty. dodano 13.03.2017 23:26

Cześć :)
1. Nigdy nie ukrywałem, że nie lubię tego typu galerii. Zawsze wolałem jakieś krajobrazy, architekturę, ewentualnie zwierzęta niż przedstawianie życia ludzi ...
2. Ale Ty jesteś dobra. Dupa tam, Ty jesteś naprawdę niesamowicie bardzo dobra. Bo trzeba być piekielnie dobrym, żeby zainteresować swoją prezentacją ludzi, których nie interesuje dany temat ...
3. Ja nie klaszczę, bo inni klaszczą, słowo. Leo Beenhakker (były selekcjoner polskiej reprezentacji w piłce nożnej) mawiał kiedyś: "internacional level". I fajnie jest mieć wśród "znajomych" kogoś, kto taki poziom reprezentuje...
4. Wiem, że wygląda mój komentarz trochę tak, jakby koleś z czwartej ligi hiszpańskiej pisał Messi'emu albo Ronaldo, że świetnie grają.... :))) Ale nie byłbym sobą, gdybym się nie wygadał :)))))
Hej!

sona_dora użytkownik sona_dora(wpisów:2091) dodano 13.03.2017 20:50

To się nazywa mieć szczęście :) Super..pozdrawiam mocno

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 13.03.2017 20:22

Kolejna piękna odsłona Chin. Oby jak najdłużej zachowały się takie miejsca i tacy niezwykli już dzisiaj ludzie, żyjący w poszanowaniu swojej pięknej tradycji.
Pozdrawiam :)

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3571) dodano 13.03.2017 19:41

Wspaniała impreza Was spotkała. Ciekawa jestem w ile osób tam byliście i jaki był koszt tej uroczystości. Zastanawiam się czy dla 2 osób też byłoby zrobione wszystko z taką pompą? Teraz wszystko jasne skąd przyszła moda na moje ulubione frędzle i te aplikacje. Zakładałaś koronę-nie wygląda na ciężką. Nic tylko tam jechać, a jeszcze miesiąc temu po Wietnamie wypięłam się na ten kierunek:) Tymczasem zazdroszczę takiego powitania i możliwości podziwiania tego folkloru. Jak zawsze super;)
Pozdrawiam
Aga:)))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!