m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Zacznijmy tak nietypowo ... ze Wzgórza Svatý kopeček,bo tak tez zaczęlismy nasze zwiedzanie Czeskiego Mikulova. Wdrapując się na najwyższy szczyt 363 m w okolicy miasta możemy podziwiać panoramę miasta . Tym najwyższym wzgórzem,czy też szczytem jak kto woli,jest właśnie Svatý kopeček,czyli po naszemu Świety pagórek.rzuca nam sie tutaj w oczy wieża na Kozim Wierchu, będąca elementem średniowiecznego systemu obronnego. Znajdują sie tutaj aż cztery barokowe kaplice, z największą - Św. Sebastiana. A widok ze wzgórza na miasto należy do niezapomnianych, dlatego też obowiązkowo  powinniście wdrapać się na górę,pomimo trudu zwłaszcza w upalny dzień . :)
Zaglądamy do środka,gdzie jest dosyć surowo i skromnie ... Obchodzimy kaplicę dokoła i ruszamy na podbój miasta . Zaczynamy od  mieszczącego się w rogu rynku miejskiego, kościoła Św. Anny. Od frontu nad fasadą dominują dwie wieże dobudowane w XVIII wieku i nadające jej majestatu. To budowla barokowa, wzorowana na włoskiej świątyni z Loreto. Część kościoła zajmuje kaplica, do której w XIX wieku przeniesiono miejsce pochówku panujących w Mikulowie Dietrichsteinów. ...
Mikulov położony na południu Moraw z pewnością zaliczyć można do najpiękniejszych czeskich miasteczek. Miasto usytuowane jest niesamowicie malowniczo - na skraju równiny i wzgórz Palavy. Zanurzamy sie zatem w średniowieczne uliczki miasta ... Ale nie tylko pod nogi patrzymy.Mają sąsiedzi fantazję :) Sam miejski rynek jest przepięknie odrestaurowany i kolorowo odmalowany. Niewielkie, dwu- i trzypiętrowe kamieniczki otaczają nieregularny w kształcie główny plac miasta.
Renesansowe budynki powstały w XVI i XVII stuleciu po przeniesieniu głównego placu miasta w pobliże rozbudowywanego wówczas pałacu. Po przekątnej od kościoła św.Anny pyszne lody serwuja :) Polecam . Tymczasem,że Mikulov ma wiele do zaoferowania,opuszczamy rynek i idziemy podziwiać zamek. Już brama wejściowa nam mówi,że i tu miło czas spędzimy. Nie zwlekając długo przechodzimy na plac zamkowy :) Łapiemy pierwsze detale ...
... ... A kompleks zamkowy jest bardzo zadbany i z wielka przyjemnością odbywamy spacer po nim. Gdy Rozmusiakowa rozkoszuje się atmosferą i panującą tu harmonią,ja mam swoje 5 minut :) Na zdjęcia oczywiście . Staram się skrupulatnie to wykorzystać :)
:) Do tego malowniczo połozonego zamku oczywiście trzeba równiez podejśc pod górkę ... Lecz widoki z trasów rekompensuja oczywiście ten wysiłek :) :) :) :)
Pomalutku schodzimy juz do wyjścia łapiąc ostatnie detale ... ... ... ... ... ...
Wybierając sie do Mikulova,wiedzielismy,że będzie się nam tu podobac,ale nie wiedzielismy,że aż tak bardzo :) Chociaz z drugiej strony żadna to nowina,że czeskie miasteczka są tak bardzo urokliwe i klimatyczne. W drodze powrotnej z zamku na wzgórze Kozi Wierch,mozna wstapić do Synagogi. Jest to budynek z XVI w. w stylu podobnym do budowanych na ziemiach polskich, będący obecnie częścią muzeum miejskiego. A stąd juz prosta droga - niestety pod górke - na Kozi Wierch,z którego również zacne panoramki możecie zobaczyć :) :)
:) Rozmusiaki pozdrawiają wszystkich odwiedzających :)

najbliższe galerie:

 
Mikulov
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Czechy - Palavske Vinobrani - Mikulov
1pix użytkownik wasaga odległość 0 km 1pix
Mikulov
1pix użytkownik krzysiug odległość 1 km 1pix
Mikulov, Morawy.
1pix użytkownik szarykot odległość 3 km 1pix
Dolní Dunajovice - Morawy
1pix użytkownik wo odległość 6 km 1pix
Lednicko-Valticky areal
1pix użytkownik surykatka odległość 12 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4380) dodano 19.02.2018 16:27

Serdecznie dziękuję wszystkim za odwiedziny i miłe komentarze :)
Pozdrawiam !

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1861) dodano 18.02.2018 12:15

Jak zawsze świetna galeria. Piękne miasteczko.

charlie użytkownik charlie(wpisów:2120) dodano 18.02.2018 08:26

Zaiste ciekawie w Mikulowie jest. Jeśli będzie mi kiedyś po drodze, zatrzymam się tam, bez dwóch zdań :-)
Widoki z góry na miasto - super.
Pozdr.

wasaga użytkownik wasaga(wpisów:615) dodano 15.02.2018 20:12

Ładnie pokazałeś charakter miasteczka. Z przyjemnością obejrzałam rynek i przyległe uliczki bez straganów, które oglądałam w Mikulovie podczas mojej "winnej" wizyty. Wypatrzyłeś wiele ciekawych detali, które mi umknęły ( w natłoku innych atrakcji) podczas mojej wizyty. Nabrałam chęci, żeby znowu kiedyś tam zajrzeć przy okazji jakiejś wyprawy na południe. Pozdrawiam

satan użytkownik satan(wpisów:3025) dodano 15.02.2018 19:52

Ładna prezentacja, wiele ciekawych miejsc, a już widoczki z góry...zacności ;-)

popekpawel użytkownik popekpawel(wpisów:3464) dodano 15.02.2018 08:07

Czesi bardzo dbają o swoje miasteczka. Tego można im pozazdrościć.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:4820) dodano 15.02.2018 00:50

Bardzo ładnie pokazaliście Mikulov, w którym kilkakrotnie miałem okazję nocować robiąc przerwę w podróży do lub z Włoch. To bardzo sympatyczne i urokliwe miasteczko. I jeszcze pogodę mieliście super! Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!