m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Malownicze zakątki Pragi. Hradczany - Pałac Schwarzenbergów,sgraffito na fasadzie. Olbrzymie ,zabytkowe kandelabry na placu zamkowym. Plac zamkowy. Czerwone dachy Pragi - widok z placu zamkowego.
Nowe schody zamkowe. Malownicze uliczki. Pięknie zdobione kamienice. W tej wąskiej uliczce mieści się tramwaj.
Ściana Johna Lennona od lat 80 - tych XX wieku zapełniona jest graffiti inspirowanymi postacią tego muzyka oraz cytatami z piosenek Beatlesów. Wygląd ściany ulega ciągłym zmianom.Miejsce to jest symbolem walki z komunizmem. W latach 80 - tych ściana była źródłem irytacji dla władz komunistycznych.Dochodziło do starć pomiędzy studentami i służbą bezpieczeństwa.Reżim komunistyczny opisywał młodych ludzi uczestniczących w tych zajściach jako chorych psychicznie,alkoholików,socjopatów,agentów państw kapitalistycznych.
Wodnik Kabourek usiadł sobie wygodnie koło młyńskiego koła na najstarszej z praskich wysp Kampie.Pilnuje on pokrytego kłódkami mostku zakochanych,który łączy Kampę bezpośrednio z placem na którym znajduje się ściana J.Lennona. Piękne detale kamienic.
Na terenie dziedzińca Franza Kafki znajduje się rzeźba ( Sikający ) autorstwa Dawida Cernego z 2004 r.Podobno powstała,by uczcić wejście Czech do UE. Podobno dla Czechów wejście do Unii jest tak samo przyjemne jak oddawanie moczu. Na zachodnim krańcu Mostu Karola znajdują się dwie wieże. Początki niższej wieży sięgają jeszcze czasów pierwszego mostu z XII wieku.Natomiast wyższa wieża została zbudowana dopiero w XV wieku.Wieże Małostrańskie zdobią czeskie średniowieczne herby. Most Karola ma prawie 516 m dł. i 9,5 m szer. oraz 15 filarów.Jest najstarszym zachowanym mostem kamiennym świata o tej rozpiętości przęseł. Most Karola na Wełtawie w Pradze łączy dzielnice Mała Strana i Stare Miasto.Budowę mostu rozpoczęto w XIV w. za panowania cesarza Karola IV. Stanął na miejscu wcześniejszego mostu z XII w. zniszczonego przez powódź. Spacerując mostem mijamy 30 barokowych figur.Najbardziej okazałą z nich jest figura św.Jana Nepomucena.Odlana z brązu w XVII w. Rzeźba jest niekwestionowanym wzorcem dla zdecydowanej większości figur św.Jana Nepomucena. Pod figurą umieszczono dwa reliefy ze scenami z legendy.Na płaskorzeźbie z lewej strony w tle spowiedź Zofii Bawarskiej,drugiej żony Wacława IV ,a z przodu znajduje się gwardzista z psem symbolem wierności.
Na płaskorzeźbie z prawej strony w tle zrzucenie ciała Jana Nepomucena z mostu Karola, a z przodu także gwardzista oraz matka z dzieckiem symbolem niewinności. W tym miejscu zrzucono Jana Nepomucena do Wełtawy.Symbolizuje to krzyż z pięcioma gwiazdami wmurowany w kamienną balustradę oraz ozdobna krata z wizerunkiem zwłok Jana z głową otoczoną pięcioma gwiazdami na tle Mostu Karola. Św.Norbert,św.Wacław i św.Zygmunt.
Norbert z Xanten - założyciel zakonu norbertanów.
Wacław I Święty - czeski książę z dynastii Przemyślidów.
Zygmunt I Święty - król Burgundii,męczennik i święty kościoła katolickiego znany jako Zygmunt Król - Męczennik. Widoki z Mostu Karola na Stare Miasto. Figura rycerza.
Święta Anna Sprawiedliwa - matka Marii z Nazaret i babka Jezusa Chrystusa,żona świętego Joachima. Na wschodnim końcu Mostu Karola stoi Staromiejska Wieża Mostowa z umieszczonymi na niej postaciami Karola IV, jego syna Wacława IV ,oraz św.Wita,św.Wojciecha i św.Zygmunta.Rzeźby te pochodzą z lat 80 XIV wieku. Nabrzeże Starego Miasta - wspaniała neorenesansowa budowla pokryta sgraffitii.

najbliższe galerie:

 
Praga
1pix użytkownik blackcat84 odległość 0 km 1pix
Czechy - Praga I
1pix użytkownik ignac74 odległość 0 km 1pix
Czechy-Praga cz.I
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
PRAGA 1
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Czechy  -  PRAHA  cz.1
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Czechy  -  PRAHA cz.2
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3855) dodano 01.12.2017 18:28

Marcin1980...dziękuję i pozdrawiam:)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1971) dodano 25.11.2017 09:17

Bardzo ładne detale wychwyciłaś.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3855) dodano 21.11.2017 21:30

Achernar-51...fajnie,że zaglądasz do moich galerii.
Pozdrawiam serdecznie:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5282) dodano 20.11.2017 22:36

Bardzo miło spacerowało sie z Tobą po Pradze... pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!