m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Koloseum, oficjalnie w starożytności Amfiteatr Flawiuszów (łac. Amphitheatrum Flavium, Colosseum; wł. Colosseo) - amfiteatr w Rzymie, wzniesiony w latach 70-72 do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów. Koloseum nocą.
Jest to duża, eliptyczna budowla o długości 188 m i szerokości 156 m, obwodzie 524 m, wysokości 48,5 m, z pojemną widownią, która mogła pomieścić pomiędzy 45 a 50 tysiącami widzów. Bazylika Świętego Piotra w Watykanie (wł. Basilica Papale di San Pietro in Vaticano; łac. Basilica Sancti Petri) - rzymskokatolicka bazylika na Watykanie, zbudowana w latach 1506-1626, na miejscu starszej bazyliki wczesnochrześcijańskiej, fundacji cesarza Konstantyna Wielkiego. Jedna z czterech bazylik większych Rzymu oraz jedna z wielu bazylik papieskich (dawniej patriarchalnych). Sanktuarium, jedno z najważniejszych ośrodków pielgrzymkowych. Wedle tradycji bazylika stoi na miejscu pochówku św. Piotra, uznawanego przez katolików za pierwszego papieża - jego grób leży pod głównym ołtarzem. Świątynia jest nekropolią papieży, w tym świętych m.in. Leona I, Leona III, Grzegorza Wielkiego, Piusa X, Jana XXIII i Jana Pawła II. Pietà watykańska lub Pietà [pjeˈta] - rzeźba Michała Anioła powstała w latach 1498-1500 i znajdująca się w Bazylice Św. Piotra w Rzymie. Bazylika św.Piotra Pl. św.Piotra
Muzea Watykańskie, galeria map Muzea Watykańskie, galeria map Kaplica Sykstyńska - papieska kaplica w Pałacu Watykańskim. Budowana w latach 1475-1483 z fundacji papieża Sykstusa IV (stąd jej nazwa). Sklepienie, Muzea Watykańskie Tu nie miałem dobrej pogody Fontanna di Trevi (wł. Fontana di Trevi) - najbardziej znana barokowa fontanna w Rzymie, w rione Trevi (R. II). Została zbudowana z inicjatywy Klemensa XII w miejscu istniejącej wcześniej fontanny zaprojektowanej przez Leona Battiste Albertiego z 1435 r. Zasila ją woda doprowadzona akweduktem zbudowanym w 19 r. p.n.e. przez Agrypę, tym samym, który zasila fontannę Barcaccia znajdującą się u podnóża Schodów Hiszpańskich.
Widok z Pomnika Wiktora Emanuela II Pomnik Wiktora Emanuela II Wyspa Tyberyjska (wł. Isola Tiberina) - jedna z dwóch wysp na Tybrze[a] i jedyna wyspa na jego rzymskim odcinku. Jest na 270 m długa i do 67 m szeroka, ma powierzchnię 1,8 ha. Area Sacra dell'Argentina Forum Trajana Koloseum
Bazylika Matki Bożej Większej (wł. Basilica Papale di Santa Maria Maggiore) - bazylika tytularna położona na wzgórzu Eskwilin w Rzymie.

Bazylika została poświęcona św. Marii z Nazaretu. Jej inne nazwa to Santa Maria della Neve (Matki Boskiej Śnieżnej). Od momentu gdy w bazylice znalazły się relikwie Żłóbka powstała nazwa - Santa Maria ad Presepe (Matki Bożej przy Żłóbku). Znana jest też jako bazylika liberiańska (od imienia papieża Liberiusza). W liturgii Kościoła katolickiego jest znana jako Rzymska Bazylika Najświętszej Maryi Panny. Forum Trajana (łac. Forum Traiani) - największe (zajmuje plac o wymiarach ok. 300 na 185 m) i najpóźniej zbudowane rzymskie forum w sąsiedztwie Forum Augusta i Forum Cezara, pomiędzy wzgórzami Kapitol i Kwirynał.

Jego fundatorem był Trajan, a projektantem Apollodoros z Damaszku[1]. Budowę rozpoczęto w 107 r., uroczyste otwarcie placu oraz poświęcenie wzniesionej na nim Kolumny Trajana odbyło się 18 maja 113 roku[2].

Wejście prowadziło z Forum Augusta przejściem pod łukiem triumfalnym. Sam plac wyłożony był płytami z marmuru. Pośrodku stał posąg Trajana na koniu. Ściany boczne zamykały eksedry i portyki zdobione wizerunkami sławnych Rzymian, na attyce umieszczono posągi Daków. Naprzeciwko wejścia wybudowana została Bazylika Ulpia, a za nią pobudowano biblioteki: grecką i łacińską, pomiędzy którymi wzniesiono Kolumnę Trajana. Tym samym cesarz odstąpił od tradycji poprzedników, budując na ufundowanym przez siebie rynku nie świątynię, tylko bazylikę i biblioteki[3].

Już po śmierci Trajana cesarz Hadrian ufundował dedykowaną mu świątynię na półkolistym placu znajdującym na przedłużeniu osi głównej forum, za budynkami bibliotek. Poza terenem forum, po jego północno-wschodniej stronie, znajdowały się Hale Targowe Trajana, które wybudowano nim powstało forum. Bazylika Matki Bożej Anielskiej (wł. Santa Maria degli Angeli e dei Martiri) Fontanna, Rzym, przy Piazza della Repubblica Most Fabrycjusza (wł. Ponte Fabricio) - dwuprzęsłowy most, zbudowany w 62 p.n.e. przez Lucjusza Fabrycjusza, urzędnika zajmującego się stanem dróg. Świadczą o tym zachowane inskrypcje umieszczone po obu stronach budowli. Most łączy wysepkę (Insula Tiberia) położoną na Tybrze z brzegiem lądu. Jego długość wynosi 57,0 m, a szerokość 5,60 m. Jest to najstarszy most zachowany w Rzymie. Przetrwały zapiski mówiące o odmowie Senatu uiszczenia zapłaty za jego budowę, dopóki nie zostanie sprawdzona wytrzymałość konstrukcji.

Remontowany w II wieku oraz kilkakrotnie w późniejszym okresie, po uszkodzeniach spowodowanych przez powodzie.

W okresie średniowiecza nazywany był Mostem Żydowskim (Ponte Judeurum), ponieważ w pobliżu znajdowało się getto.

Po remoncie przeprowadzonym na polecenie Sykstusa V umieszczono na nim dwie czterogłowe hermy przedstawiające Janusa. W tym czasie most nazywano Mostem Czterech Głów (Ponte dei Quattro Capi). Kompozycja rzeźbiarska ustawiona przed kościołem Santa Maria Minerva, przedstawiająca egzotycznego słonia dźwigającego egipski obelisk jest świadectwem mistrzostwa i zarazem bujnej wyobraźni Berniniego, który jest autorem projektu całości. Samą rzeźbę wykonał Ercole Ferrata, obelisk zaś został znaleziony w ogrodzie klasztornym przy Santa Maria Sopra Minerva. Wtedy to powstała decyzja o umieszczeniu jego na placu. Słoń podstawa został wyposażony w ogromne siodło, bowiem zakonnicy obawiali się , iż pusta przestrzeń pod brzuchem zwierzęcia nie zapewni mu stabilności.
Plac przed Panteonem Rzym Łuk Konstantyna Wielkiego - łuk zbudowany w latach 312 - 315 dla uhonorowania dziesięciolecia sprawowania władzy przez cesarza Konstantyna oraz dla uczczenia jego zwycięstwa nad Maksencjuszem. Ruiny Świątyni Wenus i Romy - największej budowli, poświęconej bogom Rzymu, znajdowała się na wschodnim krańcu Forum Romanum, a budowa jej została rozpoczęta w 121 i zakończona w 141. Bazylika św. Pawła za Murami (wł. Basilica Papale di San Paolo fuori le Mura) - jedna z czterech bazylik papieskich (dawniej zwanych patriarchalnymi) znajdujących się na terenie Rzymu i Watykanu. Jest to miejsce pochówku świętego Pawła. Bazylika została zbudowana przy Via Ostiense przez cesarzy Teodozjusza I, Arkadiusza i Walentyniana II w latach 386-440. Pięcionawowa budowla poprzedzona została atrium. Zbudowano ją w miejscu, gdzie wcześniej Lucyna Rzymska pochowała ciało św. Pawła (on sam został ścięty około 3 km od tego miejsca. Zgodnie z legendą, jego głowa trzykrotnie odbiła się od ziemi, z której wytrysnęły trzy źródła wody). Nad grobem św. Pawła zbudowana została najpierw niewielka kapliczka, która przetrwała do czasu zbudowania bazyliki. 15 lipca 1823, podczas prowadzenia prac dekarskich został zaprószony ogień. Pożar zniszczył prawie całą bazylikę. Podjęto odbudowę, starając się zachować pierwotny kształt świątyni. Zakończenie prac i ponowne poświęcenie bazyliki nastąpiło w 1854.
Bazylika św.Piotra Bazylika św.Piotra Muzea Watykańskie, posadzki  Fontanna Barcaccia (krypa, łódeczka) wykonana w 1623 r. przez Pietro Berniniego, ojca znanego Giovanni Lorenzo Berniniego. Fontannę zasilają wody doprowadzone akweduktem (tym samym, który zasila fontannę di Trevi). Fontanna jest pamiątką po powodzi, która miała miejsce na Boże Narodzenie w 1598 r. Wody Tybru wyrzuciły w tym miejscu łódkę. Fontanna di Trevi Forum Trajana
Widok z Pomnika Wiktora Emanuela II Widok z Pomnika Wiktora Emanuela II Piazza della Repubblica, tam niedaleko mieszkałem Zatybrze Świątynia Apollo Sosiano lub bardziej poprawnie świątynia Apollina w Circo Santa Maria di Loreto
Kolumna Trajana - pomnik wzniesiony w 113 roku w Rzymie na Forum Trajana dla upamiętnienia zwycięstw cesarza nad Dakami.

Zaprojektowana najpewniej przez twórcę Forum - cesarskiego architekta Apollodorosa z Damaszku. Uroczystego poświęcenia kolumny oraz otwarcia Forum Trajana dokonano 18 maja 113 r.[1] Usytuowana pomiędzy budynkami dwóch bibliotek: greckiej i łacińskiej, za Bazyliką Ulpia, kolumna ustawiona jest na cokole (pierwotnie ozdobionym dwoma orłami), w którego wewnętrznej komnacie umieszczono urny z prochami Trajana i (prawdopodobnie) jego żony Plotyny[2]. Na szczycie znajdował się okazały posąg cesarza w ubiorze wojskowym[3], który dopiero po 392 r. n.e. został usunięty przez chrześcijan. 4 grudnia 1587[4] zastąpiono go posągiem św. Piotra umieszczonym tam na polecenie papieża Sykstusa V.

Całość konstrukcji (bez posągu) ma wysokość 39,83 m, sam trzon kolumny - 26,62 m. Wykonany jest z 17 kamiennych bębnów z marmuru kararyjskiego. Wewnątrz znajdują się spiralne schody o 185 marmurowych stopniach, wychodzące z pomieszczenia piedestału i prowadzące na szczytową platformę widokową; klatkę schodową oświetlają 43 wąskie okna. Piedestał jest sześcianem o boku 5,5 m. Ołtarz Ojczyzny, także Pomnik Wiktora Emanuela II, Vittoriano (wł. Monumento nazionale a Vittorio Emanuele II, Altare della Patria[1][2]) − włoski pomnik państwowy na Kapitolu w Rzymie, powstały według projektu Giuseppe Sacconiego, jest jedną z ikon Włoch.

Nazwa Vittoriano jest odwołaniem do osoby Wiktora Emanuela II, króla zjednoczonych Włoch. Pierwotnie miał to być pomnik dynastyczny, ale odkąd w 1921 stał się też Grobem Nieznanego Żołnierza, upamiętnia w świadomości narodowej Włochów jedność ich ojczyzny i wolność.

Sacconi pragnął przedstawić w sposób alegoryczny, odwołując się do geografii Półwyspu Apenińskiego, cały kraj. Użył do tego celu przedstawień symbolicznych. Grupy rzeźb przedstawiają: Myśl, Pęd, Zgodę, Poświęcenie, Siłę i Prawo; płaskorzeźby: Pracę wynoszącą i czyniącą płodnymi, Miłość Ojczyzny walczącą i zwyciężającą; fontanny Adriatyk i Morze Tyrreńskie; statuy regiony Włoch; mozaiki: Wiarę, Mądrość i Pokój; kwadrygi: Jedność Narodową oraz Wolność Obywatelską. Jedynie statua Wiktora Emanuela nie należy do przedstawień symbolicznych Łuk Konstantyna Wielkiego Fontanna Cesarz Trajan
Świątynia Herkulesa Victora (albo Olivariusa) - poświęcona opiekunowi handlarzy oliwek i oliwy, błędnie nazywana świątynią Westy. Powstała ok. 40-30 r. p.n.e. i jest tzw. peripterosem okrągłym[2] o średnicy 17 m, na niskim podium, otoczona 20-ma kolumnami korynckimi[3], wspierającymi kopułę zniszczoną jeszcze w średniowieczu. Przypomina świątynię Westy na Forum Romanum. Inicjatywa wybudowania świątyni przypisywana jest Scypionowi Aemilianusowi i Lucjuszowi Mummiuszowi. Wewnątrz świątyni znajdował się cokół, na którym stał posąg bóstwa. W okresie średniowiecza została zamieniona na kościół. Wielka Synagoga w Rzymie (wł. Tempio Maggiore di Roma) - największa synagoga znajdująca się w Rzymie, stolicy Włoch.

Synagoga została zbudowana w latach 1901-1904 w stylu eklektycznym, według projektu architektów Vincenza Costy oraz Osvalda Armanniego. Synagoga jest zaliczana do jednych z najwspanialszych budynków stolicy Włoch, dawniej dla miejscowych Żydów była symbolem ostoi i wolności.

25 września 1974 roku arabscy terroryści rzucili koktajle Mołotowa w budynek synagogi. Nikomu nic się nie stało. Do kolejnego ataku doszło 9 października 1982 roku, kiedy to palestyńscy terroryści z Organizacji Wyzwolenia Palestyny wdarli się do synagogi i otworzyli ogień oraz rzucili granaty ręczne w modlących się podczas szabatu Żydów. Zginął 1 Żyd, a 34 osoby zostały ranne.

Jednym z największych wydarzeń w historii synagogi była wizyta głowy Kościoła rzymskokatolickiego, papieża Jana Pawła II, która odbyła się 13 kwietnia 1986 roku. Papież modlił się w niej razem z Naczelnym Rabinem Rzymu Elio Toaffem. Była to pierwsza wizyta głowy kościoła katolickiego w synagodze od czasów świętego Piotra.

W 2004 roku synagoga obchodziła 100-lecie swojego istnienia. Obecnie nie służy jedynie jako dom modlitwy, ale jest również centrum życia kulturalnego i organizacyjnego Gminy Żydowskiej w Rzymie (wł. la Comunità Ebraica di Roma). W synagodze znajdują się również biura Naczelnego Rabina Rzymu oraz Muzeum Żydowskie.

najbliższe galerie:

 
Włochy-Rzym cz.II
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Wieczne Miasto - Rzym
1pix użytkownik dawiddrozd odległość 0 km 1pix
Rzym
1pix użytkownik sniezka odległość 0 km 1pix
Rzym w lutym
1pix użytkownik glockerka odległość 0 km 1pix
Włochy - RZYM
1pix użytkownik madeleine odległość 0 km 1pix
Włochy - Rzym (bez znieczulenia - odsłona druga)
1pix użytkownik marioli odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (18):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 06.03.2017 16:20

To byłaś dłużej niż ja, ja to z dwa i pół dnia tylko.Dzięki.

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3072) dodano 06.03.2017 15:00

Ładnie pokazany Rzym.Byłam 2 razy po 10 dni ,więc sporo też zobaczyłam.Za pierwszym razem bylam w Koloseum zupełnie sama-choć trudno uwierzyć!Nie licząc dwojga mlodych,którzy już wychodzili ale za drugim razem tłum ogromny.On mi też nie przeszkadza ale najbardziej strawny jest na koncertach😉.Podoba mi się,bo przekrojowo i udane zdjęcia.Pozdrawiam.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 06.03.2017 14:19

Rzym ma wiele do zaoferowania, dzięki.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 06.03.2017 14:17

Jak zawsze miasto urzeka.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 05.03.2017 14:47

dzięki, to zasługa deszczu

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 05.03.2017 14:13

Wieczne Miasto jak zawsze piękne.
Zdecydowanie "14" to moje ulubione.
Bardzo ciekawa prezentacja.
Pozdrawiam.

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 04.03.2017 23:12

Dzięki, mam nadzieję, że dotrzesz, to takie miasto, że wszędzie jest coś ciekawego. Muzea Watykańskie chyba się doczekają oddzielnej galerii, bo tam zrobiłem mnóstwo zdjęć, głównie sklepień.

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 04.03.2017 22:54

Pięknie i przekrojowo pokazałeś Rzym:) A opisy coraz bogatsze:) Wiele ciekawych zabytków tu widzę.
Muzea Watykańskie na bogato:)) Koloseum robi wrażenie w dzień i w nocy chyba jeszcze bardziej:)
Może kiedyś i ja tam dojadę,skoro "wszystkie drogi prowadzą do Rzymu":)) Pozdrawiam!
Dobrze,że poczekałeś w restauracji na poprawę pogody,bo efekt jest super:)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 04.03.2017 22:32

Dzięki, trochę ludzi było, ale na pewno mniej niż latem.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3358) dodano 04.03.2017 17:48

13, 14, 37 - ale piękne:)
W ogóle bardzo ładna galeria. Miasto w lutym jakby mniej zatłoczone niż zwykle, widać to zwłaszcza przy fontannie;)
Pozdrawiam

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 04.03.2017 10:56

W Rzymie jest co fotografować, pamiętam jak siedziałem w jakiejś restauracji i czekałem aż przestanie padać, to był luty.Dzięki.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6132) dodano 04.03.2017 09:31

Bardzo udana odsona Rzymu:) Wiecznie piekny:)
Niebo bardzo fotogeniczne, o wiele ładniejsze niz nudne całkiem niebieske.
Bodobało mi sie , pozdrawiam;)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 04.03.2017 00:12

Dokładnie z tarasu na pomniku Vittorio Emanuele, wcześniej trochę padało, a pod wieczór na zachód wyszło słonko i taki efekt. Nie byłem zbyt zadowolony, bo zanim odstałem w kolejce do windy, to zrobiło się ciemno i większość zdjęć słabo wyszła.
Dzięki, pozdrawiam.

baracuda77 użytkownik baracuda77(wpisów:3570) dodano 04.03.2017 00:10

Ciekawa jestem skąd dokładnie robiłeś zdjęcie 14? Super widok do tego spektakularne chmury;)
Pozdrawiam
Aga:)))

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 04.03.2017 00:04

Dzięki Leszku.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5562) dodano 04.03.2017 00:03

Ładnie pokazane... Pozdrawiam. :)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 03.03.2017 23:40

Prowadzą i może Cię zaprowadzą, mnie zaprowadziły, dzięki.

ak użytkownik ak(wpisów:6259) dodano 03.03.2017 23:36

Pięknie, kiedyś tam będę ... no bo przecież "wszystkie drogi prowadzą do Rzymu"! :))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!