m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Dalszy ciąg spaceru po Pradze.Ratusz Staromiejski to jeden z najważniejszych i najładniejszych budynków w rynku.Jego początki sięgają XIV wieku.Ratusz powstał za panowania króla Jana Luksemburczyka. Na południowej ścianie Ratusza Staromiejskiego znajduje się praski zegar astronomiczny.Skonstruowany w 1410 roku jest jednym z najbardziej znanych zegarów astronomicznych na świecie. Zegar składa się z trzech głównych części:astronomicznej - pokazującej położenie ciał niebieskich,kalendarzowej - z medalionami reprezentującymi miesiące i animacyjnej - z ruchomymi figurkami dwunastu apostołów i wyobrażeniami Śmierci,Turka,Marności i Chciwości. Ratusz składa się z wieży  i kilku połączonych ze sobą kamienic. Herby rajców z XV wieku i napis '' Praga głową Królestwa ''.
Charakterystyczny późnogotycki portal i herby Starego Miasta oraz Królestwa Czeskiego. Piękna fasada ratusza. Dom pod Minutą z pięknym renesansowym sgraffito na całej fasadzie pochodzi z XV wieku.Jakiś czas mieszkał w nim Franz Kafka.
Wspaniałe czarno-białe rysunki przedstawiają sceny biblijne i alegoryczne.Nazwa domu pochodzi od mieszczącego się tutaj w XIX wieku sklepiku z tytoniem i papierosami,które paliły się tylko przez chwilę,przez minutkę. Sercem Starego Miasta jest wielki rynek z ratuszem otoczony wiankiem różnobarwnych kamienic i dwoma kościołami. Na rynku współczesny monumentalny pomnik ku czci reformatora religijnego i bohatera,którego poglądy zaowocowały krwawymi wojnami husyckimi na początku XV w. a jego samego doprowadziły do śmierci przez spalenie na stosie. Gotycki kościół Marii Panny przed Tynem budowano prawie sto lat,od końca XIV w.do początku XVI w. Rynek Staromiejski to najbardziej reprezentacyjny plac miasta.Od XI w.targowisko miejskie,miejsce wielu ważnych dla Pragi wydarzeń.
Na lewo od kościoła Marii Panny przed Tynem osiemnastowieczny pałac Golz-Kinskich z rokokową biało-różową fasadą oraz przyklejony do niego gotycki Dom Pod Kamiennym Dzwonem. Rynek Staromiejski otaczają zabytkowe kamienice,reprezentujące głównie barok,ale często pochodzące z okresu średniowiecza. Ciekawe zdobienia kamienic. Studnia w rynku.
Przed Teatrem Narodowym pomnik wykonany przez Annę Chromy przedstawiający Komandora z opery W.A.Mozarta '' Rozpustnik ukarany czyli Don Juan ''. Dzielnica żydowska Josefov - muzeum żydowskie ( obecnie ),dawniej Sala Obrzędowa w której przygotowywano ciała zmarłych Żydów do pochowku. Przed Muzeum Zabawek stoi pomnik zupełnie nagiego chłopca autorstwa Milosa Zeta.Chłopiec ma mocno wyświeconą jedną część ciała.Jak głosi legenda tego miejsca trzeba dotknąć,żeby mieć w życiu szczęście,powodzenie,pieniądze i czego tam jeszcze można sobie wymarzyć. Całoroczny sklep z gadżetami świątecznymi.
Most Svatopluka Cecha z secesyjnymi rzeźbami.Posągi Viktorii trzymające pochodnie. Legendarna Złota Uliczka znajduje się na terenie praskiego zamku. Złota Uliczka to szereg maleńkich, kolorowych domków,dobudowanych w XVI wieku do wnęk murów obronnych. Początkowo mieszkali w tych domkach strzelcy zamkowi,później rzemieślnicy,handlarze,a z czasem głównymi mieszkańcami stała się biedota i cyganeria. Wśród rzemieślników byli m.in.złotnicy,od których nazwę przyjęła uliczka.
Panorama Pragi.

najbliższe galerie:

 
CZECHY 4 [PRAGA]
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Praga autostopem
1pix użytkownik ania51422 odległość 0 km 1pix
Czechy-Praga cz.I
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Czechy - Praga
1pix użytkownik kamila_kula odległość 0 km 1pix
PRAGA 2
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Praga, trzy pory roku
1pix użytkownik kszyniu odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3868) dodano 20.11.2017 10:05

Marcin1980,Pisanka,Toman...miło,że zajrzeliście.
Pozdrawiam Was serdecznie:)

toman użytkownik toman(wpisów:188) dodano 13.11.2017 22:52

Piękne miasto, bardzo ciekawa galeria. Z żoną od paru lat wybieramy się i wybieramy i w końcu po Twej bardzo inspirującej galerii wybrać się musimy. Żeby się tylko nie skończyło na warszawskiej Pradze bo to z Łodzi zdecydowanie bliżej. Pozdrawiam :)

pisanka użytkownik pisanka(wpisów:508) dodano 12.11.2017 11:21

Praga zawsze piekna. Jaki ciekawostke moge dodac ze tworca zegara zostal oslepiony po skonczeniu s
wego dziela by juz nigdy nie stworzyl nic rownie pieknego

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1971) dodano 12.11.2017 09:59

Jak zawsze zachwyca. Jedno z marzeń podróżniczych.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3868) dodano 07.11.2017 21:03

Dziękuję za sympatyczne komentarze.
Pozdrawiam Was serdecznie:)

warusek użytkownik warusek(wpisów:214) dodano 07.11.2017 19:46

Mnie się spodobało czwarte zdjęcie .
Jest bardzo wyraźne , ostre z tym zegarem .
Zdjęcie drugie , trzecie i czwarte przedstawia zegar astronomiczny .
Zegar składa się trzech części : astronomicznej , kalendarzowej i animowanej .
Ciekawostką jest że skonstruowano go w roku 1410 .
A z czym nam się kojarzy rok 1410 każdy Polak powinien wiedzieć .

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5350) dodano 07.11.2017 19:04

Też mi sie podobało, ale czy Praga może sie nie podobać?... Pozdrawiam. :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6109) dodano 07.11.2017 16:13

Piękne miasto, jedno z moich ulubionych, (niewielu), choć nie byłem juz tam ze ćwierć wieku. W dobre warunki trafiłaś.
Bardzo udana prezentacja, gratuluję!
I serdecznie pozdrawiam!
:))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!