m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Zwiedzanie Pragi rozpoczynamy od wizyty na Hradczanach.Hradczany - olbrzymi kompleks zamkowy,dawna siedziba królów czeskich.Na zdjęciu brama prowadząca na dziedziniec zamkowy,zwieńczona kopiami XVIII wiecznych rzeźb '' Walczących Gigantów''. Zamek Praski jest obok Rynku Staromiejskiego i mostu Karola główną atrakcją Czech.Na Hradczanach przez stulecia rezydowali władcy Czech,a wielu z nich spoczywa w katedrze.Od 1918 r.rezyduje tu prezydent republiki,odbywają się tutaj ważne ceremonie państwowe. Codziennie o godz.12 na pierwszym dziedzińcu zamkowym odbywa się zmiana warty honorowej.Gwardziści ubrani są w mundury,które zaprojektował zdobywca Oskara w kategorii kostiumy do filmu '' Amadeusz ''. Uroczyste fanfary brzmiące podczas zmiany warty skomponował muzyk rockowy. Zamek Praski został założony w IX w. Przez wieki był rozbudowywany,od niewielkiej warowni z drewnianymi umocnieniami i wałami ziemnymi,aż po kamienne fortyfikacje,z kościołami i bazylikami we wszystkich stylach architektonicznych.Obecnie rozciąga się na powierzchni 45 hektarów,otaczając trzy wewnętrzne dziedzińce. Drugi dziedziniec otoczony przez pałac mieszczący galerię obrazów i kancelarię prezydenta Czech. Po przejściu na trzeci dziedziniec widzimy arcydzieło gotyku - katedrę św.Wita.Ogromna budowla jest imponująca.Budowę katedry rozpoczęto w XIV w.na polecenie króla Karola IV i wtedy wybudowano nawę główną z prezbiterium i boczną kaplicę św.Wacława.Całą część zachodnią ze wspaniałą fasadą dobudowano dopiero pod koniec XIX wieku.
Ta kwintesencja gotyku ze strzelistymi wieżami,ozdobionymi pinaklami i gargulcami oraz wejściem głównym pod rzeźbionym portalem powstała pół wieku po wybudowaniu katedry.Rozeta nad głównym portalem została wykonana w latach dwudziestych XX wieku. Po wejściu do świątyni uwagę zwraca przede wszystkim jej wysokość i olbrzymie okna z witrażami. Potężna nawa główna ( 124 m dł.33 m wys.60 m szer. ). Witraż w nawie północnej - święci Cyryl i Metody ( A.Mucha ). Ażurowa klatka schodowa.
Wspaniałe witraże. W kaplicy Jana Nepomucena znajduje się wykonany z dwu ton srebra oryginalny nagrobek ( XVIII w. ) w formie rzeźby zdobiący grobowiec św.Jana Nepomucena.
Sterczyny i gargulce. Katedra św.Wita - dzwonnica z wieżyczkami i balustradą oraz barokowym hełmem z XVIII w.
Wejściem głównym do świątyni była Złota Brama mieszcząca się w jej południowej ścianie. W portalu bramy znajduje się XIV wieczna mozaika autorstwa weneckich rzemieślników. Mozaikę wykonano z ponad miliona drobnych kawałków kwarcu i szkła w 33 odcieniach.
Wspaniała gotycka absyda katedry z łukami przyporowymi. Najwspanialsze pomieszczenie Starego Pałacu - Sala Władysławowska.Zbudowano ją pod koniec XV w. na polecenie Władysława II Jagiellończyka,króla Czech i Węgier. Pomieszczenie ma charakterystyczne sklepienie powodujące skojarzenie opadających aż do podłogi płatków kwiatu.Wcześniej w tej największej sali w Pradze odbywały się uczty,bale i turnieje rycerskie,a w późniejszych czasach - elekcje królów.Współcześnie sala jest miejscem zaprzysiężenia prezydenta Czech. Bazylika św.Jerzego jest jednym z najcenniejszych zabytków romańskich w Czechach.Do bazyliki przylegają dwie białe wieże - Ewa i Adam.Barokowa fasada została zbudowana pod koniec XVII wieku.
Romańskie wnętrze z grobami dynastii Przemyślidów i freskami pochodzącymi z XIII w. Kaplica św.Jna Nepomucena. Obok bazyliki znajduje się klasztor św.Jerzego wzniesiony przez Bolesława II Pobożnego,który w XVIII w.został przekształcony na koszary.Obecnie mieści galerię sztuki.

najbliższe galerie:

 
CZECHY 4 [PRAGA]
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Praga
1pix użytkownik blackcat84 odległość 0 km 1pix
Czechy - Praga I
1pix użytkownik ignac74 odległość 0 km 1pix
Czechy-Praga cz.III
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Czechy  -  PRAHA  cz.1
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Czechy  -  PRAHA cz.2
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3855) dodano 07.11.2017 12:35

Dreptak,Harmony...pozdrawiam Was serdecznie:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2596) dodano 31.10.2017 21:37

Fajnie detalicznie pokazałaś miejsca, które z wielką przyjemnością odwiedziłam ponownie dzięki Tobie.
Pozdrawiam :)

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1518) dodano 31.10.2017 20:34

teraz sobie uświadomiłam, jak dawno już nie zaglądałam do Pragi -obiecuję poprawę, dzieki za przypomnienie

tereza użytkownik tereza(wpisów:3855) dodano 31.10.2017 19:48

Halszka,Achernar-51...też uważam,że Praga jest wyjątkowa.
Wielkie dzięki za wizytę i komentarze.Pozdrawiam Was serdecznie:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5285) dodano 30.10.2017 22:04

Właśnie... Pragi nigdy dość. Niby wszystkie znane miejsca - i z własnych podróży i z relacji wielu Obieżyświatów, a jednak się nie nudzi ich oglądanie... Pozdrawiam. :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 30.10.2017 20:47

Praga zawsze zachwyca:) Katedra Wita jest wspaniała,a Ty pięknie ją pokazałaś i opisałaś.
Pozdrawiam Terezo:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!