m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Dojeżdżamy na skraj Bakczysaraju. Już niedługo wchodzimy na szlak wiodący pod górę. Jeszcze tylko zachodzimy do sklepu z winem. Ze ścieżki widoki już są świetne. Skały już w piękny sposób nad nami górują, a to dopiero początek. Po drodze mijamy dosyć ciekawe miejsce, związane jeszcze z miastem... ...mianowicie budynek szkoły tatarskiej.
Ciekawostką są łańcuchy wiszące do 1/3 wysokości drzwi. Są one po to, aby przed wejściem każdy był zmuszony pokłonić się przed wiedzą. Przy szkole znajdujemy jeszcze swego rodzaju mauzoleum... Oraz niewielki cmentarz Wracamy na naszą ścieżkę, i dajemy się otoczyć przez skały. Jak widać półki skalne i jaskinie nie są do końca takie niedostępne.
Tu i ówdzie można dostrzec nawisy skalne przystosowane do mieszkania, czy inne konstrukcje użytkowe. Z góry zazwyczaj widać lepiej. Mimo marszu staramy się więc dostrzegać szczegóły kryjące się na dole. Kolejny przystanek to skalny monastyr. W Ukrainie można znaleźć więcej takich miejsc - niekoniecznie na Krymie. Wejście do dopiero początek - reszta monastyru znajduje się w skale. Niestety robienie tam zdjęć nie należy do dobrych obyczajów.
Sam skalny monastyr jest tylko pretekstem do wybudowania całego kompleksu budynków świątynnych. W zasadzie to swego rodzaju małe centrum pielgrzymkowe i jego cała infrastruktura. Uwierzcie - jak odbywa się tutaj nabożeństwo to wszędzie i tak brakuje miejsca. Maszerujemy dalej szukając niecodzienności. Marsz pod górę w upale prawie zakończony - przed nami Czufut-Kale. Już z daleka widzimy że było warto.
Przed wejściem na teren samej twierdzy odwiedzamy skalną studnię. Studnia składała się z długiego pochyłego korytarza prowadzącego w dół oraz z pionowego szybu na końcu. W skrócie - nie ma co zazdrościć tym którym w XV wieku chciało się pić... Wchodzimy na teren miasta i zaczynamy odwiedzać domostwa skalne - trzeba wejść do wszystkich! Na głównej drodze miejskiej widzimy coś w rodzaju kolein - ale w skale!? W Czufut-Kale znajdują się także nowsze konstrukcje. Miasto wyludniło się dopiero pod koniec XIX wieku. Ale do tamtej pory powstawały tutaj kolejne budynki.
Dochodząc na skraj obserwujemy jeden z najładniejszych widoków na świecie. Może i do studni daleko, ale dla takich widoków warto było tutaj zamieszkać. Nie ma co się miejscowym karaimom dziwić. Niektóre z domów znajdują się pod powierzchnią. Zdecydowaną zaletą mieszkania w takich skalnych domach jest naturalna klimatyzacja.
Ciekawe jak to wyglądało jak miejsce to było zaludnione. Gdzieś tam wisi pranie, gdzieś pali się ogień na którym ktoś gotuje kasze. Jest upał, a panowie siedzą na skalnej ławce i przekomarzają się kto ma iść po wodę do studni. Przechowywanie jedzenia w skalnych domach też musiało zdawać egzamin - w środku chłodek jak w piwnicy.
Nowszymi budowlami nie-skalnymi są tutaj kenasy - czyli świątynie karaimskie. Niestety podczas naszej wizyty były zamknięte. A może w ogóle są zamknięte dla ruchu turystycznego? Tego nie wiemy. Kolejny przykład nowszego budownictwa. Do tego małego budyneczku z zielonymi drzwiami nie polecamy wchodzić. Brama wyjazdowa. W tych koleinach to raczej ciężko się poruszać. A może to nie koleiny? Jak poinformowała nas tabliczka, w XIV znajdował się tutaj także meczet.
A oto ruiny owego meczetu. Opuszczamy Czufut-Kale. W niedalekiej okolicy rozbijamy namioty na noc. Cóż rano widok również nas powalił. Czy w tym miejscu jest coś co nie powala?

najbliższe galerie:

 
KRYM  ( 06 ) - Chufut Kale
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
KRYM  ( 05 ) - Monastyr Uspienski
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 1 km 1pix
KRYM  ( 04 ) - Bakczysaraj i Pałac Chanów krymskich
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 3 km 1pix
Bakczysaraj i okolice
1pix użytkownik knaga odległość 3 km 1pix
Bakczysaraj - pałac w sadzie.
1pix użytkownik dispar odległość 3 km 1pix
Krym - Bakczysaraj
1pix użytkownik daleko_stad odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3088) dodano 07.03.2017 18:07

Jak widać Krym ma wiele ciekawostek,nawet mi się spodobało. Pozdrawiam.

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 07.03.2017 17:50

Byłam tam-jest ciekawie,ale moja galeria jest uboższa/stary aparat/Trochę tam dobudowano ale i tak jest ciekawie,warte oglądania a widoki z góry są przepiękne-pozdrawiam.

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6786) dodano 07.03.2017 09:04

Ciekawe miejsce:) pozdrawiam:)

maniana użytkownik maniana(wpisów:282) dodano 07.03.2017 08:20

Doszły opisy, daję więc dyszkę :)
Bardzo interesujące miejsce i fajnie, subiektywnie opisane.
Zazdroszczę wyprawy, zwłaszcza, że jak wnioskuję z opisów, podróżowaliście "niezorganizowanie" z namiotami. Czyli tam, gdzie oczy poniosą...
Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!