m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (25):

 
Do samego Sewastopola wpadliśmy dosłownie na pół dnia, głównie aby zobaczyć Chersonez. Miasto w sumie to najbrzydszych nie należy - niesmak powodują jedynie akcenty rosyjsko-patriotyczne. Muzeum czarnomorskiej. W środku nie można robić zdjęć - ale w sumie niewielka strata bo ekspozycja składa się głównie z mundurów marynarki, broni, oraz modeli statków - tylko dla pasjonatów. Wszędzie tutaj mamy sierpy i młoty, i to nie jakieś tam zapomniane - wszystkie są wypolerowane i utrzymane z należytym szacunkiem. Cóż Sewastopol jest chyba bardziej Rosyjski niż sama Rosja. Tak właśnie wygląda to miasto - z jednej strony monumenty a z drugiej betonowe plaże.
Choć trzeba przyznać że niektóre skwery imponują poziomem utrzymania. Wszędzie tutaj jest porządek. Ale to tyle o samym mieście. Czeka na nas gwóźdź programu: Chersonez. Chersonez był grecką kolonią założoną w VI w p.n.e. Miasto było sporym ośrodkiem handlowym, gdzie dochodziło do styku dwóch światów - scytyjskiego i greckiego. Choć Scytowie stanowili zagrożenie dla mieszkańców miasta to byli także pożądanym partnerem handlowym. Miasto posiadało oczywiście port. Obecnie jest to plaża - oczywiście kamienista i kąpanie się w tym miejscu do najprzyjemniejszych nie należy - ale świadomość pływania wpław po porcie z VI w p.n.e - bezcenne.
Zwiedzanie Chersonezu jest naprawdę świetne - zwłaszcza że można tutaj wejść wszędzie - prawie nic nie jest ogrodzone i nigdzie nie stoją żadni strażnicy muzealni. Co więcej mamy tutaj także Polski akcent. W czasie kiedy odwiedzaliśmy Chersonez prowadziła tam badania polska ekipa archeologiczna z Uniwersytetu Poznańskiego. Niestety nie spotkaliśmy ich, ale za to przy pokazaniu legitymacji z tegoż uniwersytetu zostaliśmy wzięci za znajomych archeologów i wpuszczeni bez potrzeby płacenia. Oczywiście Pani w kasie trzeba było nieco bajek naopowiadać. Na każdy z wykopów można było patrzeć godzinami i rekonstruować sobie w myślach życie starożytnych greckich kolonistów.
W czasach świetności to naprawdę musiało świetnie wyglądać. Każdy z budynków był nieco inny, jednak podzielić je można było ogólnie na użytkowe i mieszkalne. W niektórych znajdowały się piwniczki, a w innych studnie. Zwarta zabudowa sugeruje, że zaludnienie musiało być jak na te czasy ogromne. Mamy tutaj także amfiteatr - cóż Grecy nie mogli się obyć bez takiej budowli. Amfiteatr wykorzystywany jest do dzisiaj. Odbywają się tutaj okolicznościowe przedstawienia i koncerty.
Koniec istnienia tego miasta przypada na koniec XIV w - zostaje ono spalone podczas najazdu mongolskiego.

najbliższe galerie:

 
Sewastopol
1pix użytkownik dispar odległość 2 km 1pix
KRYM ( 10 ) - Sewastopol - Flota czarnomorska
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 3 km 1pix
KRYM  ( 07 ) - Ulicami Sewastopola
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 3 km 1pix
KRYM ( 09 ) - Sewastopol
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 3 km 1pix
KRYM  ( 08 ) - Sewastopol - Cerkiew św Piotra i Pawła
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 3 km 1pix
KRYM- UKRAINA_nie moja galeria
1pix użytkownik dreptak odległość 5 km 1pix

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!